Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Digitalizacja Analogowych Filmów Fotograficznych

W tym szkoleniu dowiesz się, jak samodzielnie zdigitalizować zdjęcia analogowe za pomocą nowoczesnego sprzętu fotograficznego.

1 lekcji

29min

Digitalizacja Analogowych Filmów Fotograficznych - Jak zbudować domową ciemnię

Fotografujesz i myślisz czasami, że ciekawie byłoby spróbować fotografii analogowej. Tradycyjny film ma swoją unikalną duszę i nieco romantyczny charakter, ale poza kadrami wnosi także trudności techniczne i dodatkowe koszty. W tym szkoleniu dowiesz się, jak samodzielnie zdigitalizować zdjęcia analogowe za pomocą nowoczesnego sprzętu fotograficznego.

Digitalizacja analogowych filmów fotograficznych

Fotografowanie na filmie obecnie przechodzi renesans, mimo że to naprawdę droga zabawa. W mojej ocenie jednak, robienie zdjęć na filmie to niesamowita frajda i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Do tego, fotografując na filmie, kadr musi być bardziej przemyślany, bo każde kliknięcie migawki to złotówki uciekające z naszego portfela. Jeśli chodzi o wywoływanie filmów, zdaję się na laboratorium. Myślałem o tym, żeby robić to samodzielnie w zaaranżowanej ciemni, ale koszt zakupu akcesoriów, odczynników, mój czas i brak pewności co do efektów skutecznie mnie zniechęcił. Poza tym wywołanie filmu u profesjonalistów to koszt 12-25 zł w zależności od miejsca i wielkości filmu. Jednak skanowanie jednej rolki to już wydatek 25-40 zł w zależności od rozdzielczości. Często wystarczy dokupić kilka rzeczy, żeby z powodzeniem digitalizować nasze filmy w naprawdę dobrej jakości! W tym materiale pokazuję w jaki sposób ja to robię.

Do digitalizacji będziesz potrzebować:

 • Aparatu z matrycą min. 20 mpx i funkcją tetheringu
 • Obiektywu macro lub pierścieni pośrednich - może to być stary obiektyw
 • Statywu
 • Źródła światła - najlepszy jest panel LED o jednej temperaturze barwowej
 • Ramki do skanowania (np. Lomo Digitaliza)
 • DIY maski do położenia na źródło światła
 • Negative Lab Pro (bez niego również zrobisz efektywną konwersję, choć będzie to wymagało nieco więcej pracy)

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs o digitalizacji zdjęć jest przeznaczony dla osób, które posiadają tradycyjne filmy fotograficzne i chcieliby dokonać konwersji zdjęć na formę cyfrową. W tym szkoleniu dowiesz się jak to zrobić krok po kroku przy możliwie niskim nakładzie finansowym.

Czego się nauczysz?

 • Fotografia analogowa

 • Digitalizacja zdjęć

 • Tradycyjny film fotograficzny

 • Szczegóły techniczne digitalizacji

Autor kursu

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Na co dzien pracuje z takimi markami jak Grycan, Renault, Amundsen, AmRest, MSI, Eurobank, Henkel czy UPS fotografujac produkty, ludzi, kulinaria, wnetrza. Jego zdjecia niejednokrotnie mozna bylo zobaczyc w magazynach, na billboardach, menuboardach czy kartach menu. Poza praca komercyjna, uwielbia robic portrety - zarówno te proste, jak i te bardziej artystyczne. To jego odskocznia od pracy z klientem, a takze swietna okazja do wlasnego rozwoju fotograficznego. W portfolio Jakuba znajdziecie mnóstwo zdjec realizowanych w Polsce, jak równiez zagranica - w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Dubaju. Zawsze stara sie umiescic osobe w danym kontekscie i otoczeniu. Twiedzi, ze robienie bliskich portretów na drugim koncu swiata nie ma absolutnie zadnego sensu. Druga pasja Jakuba sa podróze - kazdego roku kilkukrotnie przemierza Europe i nie tylko, zawsze szukajac ciekawych okazji zdjeciowych - zarówno krajobrazów, fotografii ulicznej, czy tez pod katem sesji zdjeciowych z modelka. Jakub jest równiez bardzo zaangazowanym edukatorem. Swoja kariere zaczynal na lamach portalu Fotoblogia.pl tworzac jedna z najwiekszych baz wideoporadników o edycji zdjec w Polsce. Dzis, podobna role odgrywa w serwisie Eduweb.pl gdzie mozna znalezc jego kursy - od fotografii studyjnej, przez portretowa po wakacyjna. Jego starania docenily najwieksi gracze na rynku branzy fotograficznej - Jakub zostal zaproszony do programów ambasadorskich takich firm jak Olympus, WD, Peak Design, Lastolite by Manfrotto, a takze regularnie prowadzi warsztaty dla Eizo, Wacoma czy Epsona. Na tym jednak nie koniec, bo namiastke jego umiejetnosci mozecie poznac na jego kanale na Youtube, gdzie znajdziecie poradniki, recenzje czy luzniejsze, fotograficzne pogadanki. Tak duze doswiadczenie sprawia, ze odnajduje sie w kazdej sytuacji, a uczestnicy zawsze wracaja zadowoleni!
Inne kursy tego autora
Fotografia Wnętrz Fotografia Portretowa Fotografia Capture One Budżetowe Studio Fotograficzne

Kurs Digitalizacja Analogowych Filmów Fotograficznych

 • 1 lekcji wideo

 • 29min materiału

 • Ostatnia rewizja 21.11.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Digitalizacja Analogowych Filmów Fotograficznych

 • 1 lekcji wideo

 • 29min materiału

 • Ostatnia rewizja 21.11.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych