Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Zarządzanie Kolorem

W tym kursie pokażemy w jaki sposób ustawić wszystkie elementy Twojego kolorystycznego systemu pracy.

22 lekcji

2h 38min

5 (7 oceny)

Zarządzanie Kolorem - w Praktyce

Kolory to zagadnienie, które niekiedy sprawia trudności nawet profesjonalnym fotografom czy grafikom. Miejsc, w których może pójść coś nie tak, jest całe mnóstwo. Czy to źle ustawione profile w Lightroomie czy Photoshopie, czy oglądanie zdjęć w przeglądarce Windows, na szerokogamutowym monitorze. Problem w tym, że pomyłki w kolorach często są bardzo kosztowne, zwłaszcza gdy nasze prace drukujemy, ale nie tylko. Postanowiliśmy opracować dla Was kompletne kompendium pracy z kolorem! W tym kursie pokażemy w jaki sposób ustawić wszystkie elementy Twojego kolorystycznego systemu pracy. Raz a dobrze. To jedyny materiał o kolorach, jakiego potrzebujesz i jaki musisz znać, aby uniknąć stresujących błędów!

Aparat, profile i jakość światła

W pierwszej części kursu pokażę Wam jak przygotować profil aparatu i w jaki sposób zmienia się kolorystyka w zależności od jakości światła. To niesamowicie ciekawe, jak bardzo zmieniają się kolory w zależności od jakości światła, a najlepiej obrazuje to przykład z kolorym światłem - to da Wam sporo do myślenia. W kursie wykorzystuję wzornik i oprogramowanie Xrite, które przygotowuje dedykowane profile do oprogramowania Adobe. Profil aparatu to również świetne rozwiązanie do wyrównania kolorystyki między aparatami, jak również do oddania maksymalnie naturalnej kolorystyki, co będzie świetnym rozwiązaniem w każdym rodzaju fotografii.

Środowisko pracy to podstawa

Możecie mieć najlepsze monitory, najznakomitsze aparaty, ale jeśli monitor stoi na tle czerwonej ściany, a w pokoju świecą się piękne, kolorowe LEDy - nie ma szans na poprawnie obrobione zdjęcia. W tej części, pokażę w jaki sposób przygotowałem swoje środowisko pracy, które z jednej strony może być dobrym tłem do nagrań, ale z drugiej strony, w kilka chwil może zmienić się w bardzo poprawnie oświetlone stanowisko do edycji zdjęć. A to wszystko bardzo łatwo przenieść do każdego miejsca.

Kalibracje, monitory, gamuty

To najtrudniejsza część kursu, bo kalibrując monitor można zepsuć naprawdę dużo. W kursie pracuję zarówno na Maku, który podłączony jest pod monitor graficzny, jak również na laptopie z Windowsem. Tu dowiecie się czym różni się kalibracja sprzętowa od programowej i jakie wiążą się z tym plusy i minusy. Pokażę jak skalibrować monitor graficzny, jak również ekran laptopa. Porównuję również gamuty Adobe RGB i sRGB do gamutów drukarki i papieru. Z tej części dowiecie się również kiedy sRGB będzie lepszym rozwiązaniem od Adobe RGB i na odwrót.

Ustawienia programów

Kalibracja to jedno, a ustawienia aplikacji Adobe to drugie. Tu, tak naprawdę, na każdym kroku czeka na nas pułapka. Wystarczy źle zaznaczona opcja, czy niezaznaczony checkbox, a wyniki mogą być opłakane. W tej części pokazuję jak ustawić cały system pracy pod sRGB i Adobe RGB, zarówno w OSX, jak i Windowsie 10. Po przejściu przez tę część kursu, kolorystyka między aplikacjami powinna być spójna. Pamiętajcie jednak, że mówimy o pracy na komputerze - telefony nie nadają się do traktowania ich jako narzędzia referencyjne.

Druk, soft-proofing, zlecanie wydruku

Mając oprofilowany aparat, skalibrowany monitor i odpowiednio ustawione aplikacje, możemy myśleć o druku w domowym zaciszu lub zleceniu druku zewnętrznej firmie. To jednak rodzi kolejne problemy, bo nie zawsze wydruk będzie odpowiadał temu, co na ekranie. Jednak mając skalibrowany ekran, śmiało możemy pokusić się o softproofing, czyli zasymulowanie wydruku na monitorze. Dzięki temu możemy dopasować papier i technologię druku, w zależności od klimatu zdjęć. W dalszej części kursu przyjrzę się różnym papierom, podpowiem jak dobierać je do zdjęć, zarówno drukując w domu, jak i zlecając wydruk na zewnątrz. Na koniec, zrobię dwa wydruki na profesjonalnej drukarce. Pokażę jak przypisać odpowiednie profile, pracując zarówno na papierze producenta drukarki, jak i firmy niezależnej.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten kurs przeznaczony jest dla każdego fotografa, który chce zbudować odpowiedni system kolorystyczny w swojej pracowni. Kurs omawia zagadnienie od oprofilowania aparatu do różnych warunków oświetleniowych, przez kalibrację monitora, po przygotowanie plików do druku i sam druk. Kurs opowiada o temacie w możliwie przystępny sposób, bez bardzo specjalistycznego języka, charakterystycznego dla tego typu materiałów. Jego zadaniem jest wytłumaczenie fotografowi, niezależnie od jego stopnia zaawansowania, w jaki sposób ułożyć swój system pracy.

Czego się nauczysz?

 • Profilowanie aparatu do aplikacji Adobe

 • Kalibrowanie monitora graficznego i ekranu laptopa

 • Przygotowanie środowiska pracy

 • Obsługa aplikacji Adobe pod kątem koloru

 • Przygotowanie plików do druku i wysyłki zewnętrznym firmom

 • Druk fotografii na profesjonalnej drukarce

Zawartość

Zarządzanie Kolorem

3 rozdziały 22 lekcji 2h 38min

 • Wstęp do Zarządzania Kolorystycznego

  45min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  1min

  CRI czym jest i jak to rozumieć?

  3min

  Kolorowe światło a postrzeganie kolorów

  Podgląd lekcji

  3min

  Profilowanie aparatu - wysokie i niskie CRI

  10min

  Profile w programach

  11min

  Przygotowanie środowiska pracy

  Podgląd lekcji

  10min

  Monitor graficzny

  8min

 • Kalibracja

  56min

  Porównanie różnych gamutów w ColorSync

  9min

  Kalibracja sprzętowa monitora Eizo

  14min

  Kalibracja programowa Acer ConceptD 7 Ezel

  8min

  Ustawienie systemu, LR i PS pod sRGB

  10min

  Ustawienie systemu, LR i PS pod sRGB WIN

  8min

  Ustawienie systemu, LR i PS pod Adobe RGB

  8min

 • Drukowanie Zdjęć

  58min

  Drukarka pigmentowa a atramentowa

  9min

  Wybór papierów

  9min

  Wgranie profili niezależnych producentów papieru

  6min

  Symulacja wydruku - Lightroom

  7min

  Symulacja wydruku - Photoshop

  3min

  Przygotowanie zdjęć do wysłania

  7min

  Wydruk zdjęć z programu Lightroom

  Podgląd lekcji

  10min

  Drukowanie z programu Photoshop

  7min

  Podsumowanie

  1min

Autor kursu

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Na co dzien pracuje z takimi markami jak Grycan, Renault, Amundsen, AmRest, MSI, Eurobank, Henkel czy UPS fotografujac produkty, ludzi, kulinaria, wnetrza. Jego zdjecia niejednokrotnie mozna bylo zobaczyc w magazynach, na billboardach, menuboardach czy kartach menu. Poza praca komercyjna, uwielbia robic portrety - zarówno te proste, jak i te bardziej artystyczne. To jego odskocznia od pracy z klientem, a takze swietna okazja do wlasnego rozwoju fotograficznego. W portfolio Jakuba znajdziecie mnóstwo zdjec realizowanych w Polsce, jak równiez zagranica - w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Dubaju. Zawsze stara sie umiescic osobe w danym kontekscie i otoczeniu. Twiedzi, ze robienie bliskich portretów na drugim koncu swiata nie ma absolutnie zadnego sensu. Druga pasja Jakuba sa podróze - kazdego roku kilkukrotnie przemierza Europe i nie tylko, zawsze szukajac ciekawych okazji zdjeciowych - zarówno krajobrazów, fotografii ulicznej, czy tez pod katem sesji zdjeciowych z modelka. Jakub jest równiez bardzo zaangazowanym edukatorem. Swoja kariere zaczynal na lamach portalu Fotoblogia.pl tworzac jedna z najwiekszych baz wideoporadników o edycji zdjec w Polsce. Dzis, podobna role odgrywa w serwisie Eduweb.pl gdzie mozna znalezc jego kursy - od fotografii studyjnej, przez portretowa po wakacyjna. Jego starania docenily najwieksi gracze na rynku branzy fotograficznej - Jakub zostal zaproszony do programów ambasadorskich takich firm jak Olympus, WD, Peak Design, Lastolite by Manfrotto, a takze regularnie prowadzi warsztaty dla Eizo, Wacoma czy Epsona. Na tym jednak nie koniec, bo namiastke jego umiejetnosci mozecie poznac na jego kanale na Youtube, gdzie znajdziecie poradniki, recenzje czy luzniejsze, fotograficzne pogadanki. Tak duze doswiadczenie sprawia, ze odnajduje sie w kazdej sytuacji, a uczestnicy zawsze wracaja zadowoleni!
Inne kursy tego autora
Fotografia Portretowa Fotografia Capture One Budżetowe Studio Fotograficzne Sesje Testowe i Polaroidy

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Andyx

20 lipca 2021

Robert Studziński

23 lipca 2021

Bardzo przydatne informacje

Daniel Binkowski

24 lipca 2021

MEGA wartościowy materiał! Wszystko super zebrane w jednym miejscu, konkretnie i rzeczowo. Bardzo skorzystałem :) Kawał dobrej wiedzy i pracy Jakuba - dzięki!

Pawel Frankowicz

4 sierpnia 2021

Ryszard Kajkowski

4 października 2021

Patryk Makowski

27 marca 2022

Robert Harezlak

16 sierpnia 2023

Kurs Zarządzanie Kolorem

 • 22 lekcji wideo

 • 2h 38min materiału

 • Ostatnia rewizja 20.07.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Zarządzanie Kolorem

 • 22 lekcji wideo

 • 2h 38min materiału

 • Ostatnia rewizja 20.07.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych