Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Fotografia

Dzięki temu kursowi poznasz wprowadzenie do tajników tej fascynującej dziedziny sztuki. Przybliżymy Ci techniczne szczegóły na temat aparatów, matryc i obiektywów, a także pokażemy najważniejsze akcesoria.

63 lekcji

8h 58min

5 (5 oceny)

Fotografia - od Podstaw

Jesteś zafascynowany fotografią, ale nie wiesz, od czego zacząć swoją przygodę z profesjonalnym wykonywaniem zdjęć? Wahasz się, jaki sprzęt będzie odpowiedni na początek i nie wiesz, jak sprawnie odnaleźć się w technicznym żargonie? Dzięki temu kursowi poznasz wprowadzenie do tajników tej fascynującej dziedziny sztuki. Przybliżymy Ci techniczne szczegóły na temat aparatów, matryc i obiektywów, a także pokażemy najważniejsze akcesoria. Dowiesz się, jak dobrze wykorzystywać przesłonę, czas naświetlania oraz ISO. Dzięki połączeniu wiedzy teoretycznej z praktycznymi ćwiczeniami poznasz solidne podstawy i będziesz mógł samodzielnie rozwijać swoją pasję. Nauczymy Cię również wykorzystywać odpowiednie tryby, abyś nigdy nie sięgnął już do pełnego automatu. Wierz nam, to Cię wciągnie! Kiedy opanujesz już podstawy, jeszcze bardziej zgłębimy temat. Dowiesz się o zaletach plików RAW, poznasz histogram, pomożemy również z doborem odpowiedniego oprogramowania. Brzmi groźnie? Nie martw się, Kuba Kaźmierczyk prowadzący kurs opowiada o wszystkim w bardzo przystępny sposób. Nie ma jednak dobrego zdjęcia bez odpowiedniego światła. Zabierzemy Cię w plener, pokażemy czym jest złota godzina, a także podczas sesji z modelką, pokażemy jak modyfikować światło przy pomocy niewielkiej blendy. Nie zapomnimy także o kompozycji - w końcu udany kadr ma potężną siłę. Po lekturze tego kursu bez problemu dobierzesz sprzęt, opanujesz go, a poznając kolejne aspekty dobrych zdjęć, na pewno je zrobisz.

Sprzęt - co na rynku?

Jeszcze kilka lat temu, synonimem jakości były lustrzanki cyfrowe. Dziś, rynek wygląda nieco inaczej, dziś fotografowie sięgają przede wszystkim po aparaty bezlusterkowe. W lekcjach na temat sprzętu, pokażemy Ci różne rodzaje aparatów, ich wady i zalety, a także doradzimy, jakim typem sprzętu powinieneś się zainteresować. Do tego skupimy się na obiektywach - w końcu to one tworzą obraz na matrycy Twojego aparatu. Pokażemy Ci zoomy, obiektywy stałoogniskowe, a także wytłumaczymy oznaczenia na nich. Nie zabraknie również lekcji o niezbędnych akcesoriach - filtrach, kartach pamięci czy torbach.

Ekspozycja - co tak naprawdę składa się na zdjęcie?

Wiesz, że na poprawną jasność zdjęcia składają się trzy parametry? To wartość przysłony, czułość ISO i czas otwarcia migawki. To jednak nie takie proste, bo zmiana każdego z parametrów musi wiązać się ze zmianą pozostałych, aby zachować tę samą jasność. Odpowiednie dobranie parametrów ekspozycji to ciągła kalkulacja - wybierasz małą głębię ostrości czy rozmyty ruch? A może Twoje zdjęcia wychodzą zaszumione i kiepskiej jakości. Zdarzyło Ci się poruszyć zdjęcie, albo jest ono po prostu nieostre? W zestawie lekcji o ekspozycji dowiesz się co dokładnie składa się na odpowiednią jasność zdjęcia, a także poznasz właściwości poszczególnych parametrów. Nauczysz się robić zdjęcia bez szumów, z długim czasem naświetlania, np. zdjęcia nocnego miasta czy portrety z małą głębią ostrości. A to wszystko, ukryte jest pod wspomnianymi, trzema parametrami! Do tego wyjaśnimy działanie bardziej zaawansowanych trybów PASM w Twoim aparacie - program zielony odejdzie w zapomnienie!

Wchodzimy w fotografię jeszcze głębiej

Kolejne lekcje jeszcze mocniej rozbudują Twoją wiedzę na temat fotografii. Jeśli Twoje zdjęcia wychodziły zbyt żółte lub nieprzyjemnie niebieskie, powiemy Ci jak odpowiednio ustawiać balans bieli. Rozszyfrujemy dla Ciebie histogram, jak również pokażemy Ci zalety zapisu plików RAW, z których możesz wyciągnąć całe mnóstwo informacji, których nie zobaczysz na ekranie swojego aparatu. Dowiesz się także o metodach pomiaru światła, a także o znaczeniu megapikseli. Wiesz, że do wydrukowania zdjęć w formacie A4 w najwyższej jakości potrzebujesz zaledwie 8 Megapikseli?

Światło i kompozycja

Bez dobrego światła i odpowiedniego kadru nie będzie dobrego zdjęcia. Kiedy opanujesz już wszystkie techniczne i sprzętowe aspekty, musisz skupić się na tym, co ma przestawiać Twoje zdjęcie. Zabierzemy Cię w plener, gdzie zrobimy sesję z sympatyczną modelką. Pokażemy Ci dobre światło do zdjęć, a także jego modyfikację tanią blendą. To nie wszystko! Pokażemy Ci również, że świetne zdjęcia portretowe, portretowe czy kulinarne zrobisz w domowym zaciszu, przy minimum sprzętu. To wszystko z wykorzystaniem wcześniej nabytej wiedzy technicznej. Zabierzemy Cię także na wieczorne zdjęcia, gdzie zobaczysz jak zmienia się światło tuż przed i po zachodzie słońca. Nie pominiemy także samego kadrowania - w końcu dobre zdjęcie, to dobry motyw i kompozycja. Przyjrzymy się trójpodziałowi, prowadzeniu wzroku, a także powiemy czego unikać i na co zwrócić uwagę podczas robienia zdjęć. Taki zestaw rad z pewnością zmieni Twoje dotychczasowe patrzenie, a Twoje zdjęcia będą po prostu lepsze!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografią, jak również tych, którzy potrzebują mądrego usystematyzowania wiedzy. Poruszane zagadnienia obejmują przede wszystkim podstawy fotografii, dzięki czemu, każdy początkujący zbuduje solidne fundamenty do robienia dobrych zdjęć.

Czego się nauczysz?

 • Rodzaje aparatów

 • Rodzaje obiektywów

 • Przysłona, migawka, czułość ISO

 • Tryby w aparacie

 • Światło - to ono tworzy fotografie

 • Kompozycja - udane kadry

 • Praktyczne przykłady różnych dziedzin fotografii

Zawartość

Fotografia

11 rozdziały 63 lekcji 8h 58min

 • Podstawy fotografii

  4min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  1min

  Dlaczego warto zainteresować się fotografią

  3min

 • Ekspozycja

  1h 21min

  Składowe ekspozycji - Czas naświetlania

  11min

  Zdjęcia nocne z długim czasem naświetlania

  4min

  Składowe ekspozycji - Przysłona

  8min

  Składowe ekspozycji - ISO

  5min

  Trójkąt ekspozycji

  6min

  Kompensacja ekspozycji

  5min

  Tryby PASM

  12min

  Rozpiętość tonalna sceny

  4min

  EV - czym jest i jak liczyć?

  10min

  Zdjęcia HDR

  6min

  Histogram - czym jest i jak interpretować ten wykres?

  10min

 • Światło

  38min

  Jak wybrać dobrą porę do zdjęć?

  3min

  Światło twarde, miękkie - różnice

  4min

  Zdjęcia o złotej godzinie część 1

  8min

  Zdjęcia o złotej godzinie część 2

  2min

  Błękitna godzina część 1

  3min

  Błękitna godzina część 2

  3min

  Błękitna godzina część 3

  2min

  Temperatura barwowa i balans bieli

  13min

 • Sprzęt - Aparat

  1h 9min

  Aparaty - rodzaje część 1

  13min

  Aparaty - rodzaje część 2

  16min

  Tani kontra drogi aparat - najważniejsze różnice

  12min

  Wielkość matryc - różnice

  13min

  Matryce i ogniskowe w praktyce

  7min

  RAW czy JPG - część 1

  4min

  RAW czy JPG - część 2

  5min

 • Sprzęt - Obiektywy

  42min

  Rodzaje obiektywów

  10min

  Ogniskowa

  11min

  Ogniskowa w praktyce

  5min

  Tani kontra drogi obiektyw - najważniejsze różnice

  10min

  Przysłona - głębia ostrości a wielkość matrycy

  7min

 • Podstawowa obsługa aparatu

  1h 14min

  Olympus

  18min

  Canon

  14min

  Nikon

  13min

  Fujifilm

  14min

  Sony

  15min

 • Zdjęcia ostre jak żyletka

  23min

  Najczęstsze powody nieostrych zdjęć

  8min

  Strefy AF

  4min

  Tryby AF

  8min

  Wykrywanie twarzy

  3min

 • Kompozycja

  11min

  Kompozycja

  11min

 • Akcesoria

  1h

  Reporterska lampa błyskowa - wprowadzenie

  8min

  Reporterska lampa błyskowa - w praktyce

  8min

  Filtry

  15min

  Karty pamięci

  12min

  Statywy

  10min

  Plecak czy torba?

  8min

 • Fotografowanie w praktyce

  1h 41min

  Skąd czerpać inspiracje do zdjęć?

  19min

  Portret w świetle naturalnym

  7min

  Portret w świetle naturalnym w domu

  4min

  Portret z lampą błyskową w domu

  10min

  Architektura miejska

  6min

  Krajobraz górski

  13min

  Zdjęcie nocne

  21min

  Zdjęcie produktowe z lampą reporterską

  5min

  Zdjęcie produktowe ze światłem ciągłym

  5min

  Zdjęcie kulinarne ze światłem dziennym i sztucznym

  10min

 • Co dalej ze zdjęciami?

  33min

  Jakie oprogramowanie do edycji?

  16min

  Archiwizacja i backup - podstawy

  10min

  Drukuj zdjęcia

  6min

  Zakończenie

  1min

Autor kursu

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Na co dzien pracuje z takimi markami jak Grycan, Renault, Amundsen, AmRest, MSI, Eurobank, Henkel czy UPS fotografujac produkty, ludzi, kulinaria, wnetrza. Jego zdjecia niejednokrotnie mozna bylo zobaczyc w magazynach, na billboardach, menuboardach czy kartach menu. Poza praca komercyjna, uwielbia robic portrety - zarówno te proste, jak i te bardziej artystyczne. To jego odskocznia od pracy z klientem, a takze swietna okazja do wlasnego rozwoju fotograficznego. W portfolio Jakuba znajdziecie mnóstwo zdjec realizowanych w Polsce, jak równiez zagranica - w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Dubaju. Zawsze stara sie umiescic osobe w danym kontekscie i otoczeniu. Twiedzi, ze robienie bliskich portretów na drugim koncu swiata nie ma absolutnie zadnego sensu. Druga pasja Jakuba sa podróze - kazdego roku kilkukrotnie przemierza Europe i nie tylko, zawsze szukajac ciekawych okazji zdjeciowych - zarówno krajobrazów, fotografii ulicznej, czy tez pod katem sesji zdjeciowych z modelka. Jakub jest równiez bardzo zaangazowanym edukatorem. Swoja kariere zaczynal na lamach portalu Fotoblogia.pl tworzac jedna z najwiekszych baz wideoporadników o edycji zdjec w Polsce. Dzis, podobna role odgrywa w serwisie Eduweb.pl gdzie mozna znalezc jego kursy - od fotografii studyjnej, przez portretowa po wakacyjna. Jego starania docenily najwieksi gracze na rynku branzy fotograficznej - Jakub zostal zaproszony do programów ambasadorskich takich firm jak Olympus, WD, Peak Design, Lastolite by Manfrotto, a takze regularnie prowadzi warsztaty dla Eizo, Wacoma czy Epsona. Na tym jednak nie koniec, bo namiastke jego umiejetnosci mozecie poznac na jego kanale na Youtube, gdzie znajdziecie poradniki, recenzje czy luzniejsze, fotograficzne pogadanki. Tak duze doswiadczenie sprawia, ze odnajduje sie w kazdej sytuacji, a uczestnicy zawsze wracaja zadowoleni!
Inne kursy tego autora
Fotografia Wnętrz Fotografia Portretowa Fotografia Capture One Budżetowe Studio Fotograficzne

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

czesc troche metnie... nie mozna porownywac 35 FF z 17 mikro4trzecie - widac ze tutaj troche niedokladne tlumaczenie... troche sie zakreciles ale ogolnie super pozdrawiam dr. melonik

Krzysztof

3 września 2023

Jan Jaroch

23 września 2023

Michał Krzysztoń

16 października 2023

Marcin Banach

17 listopada 2023

Damian Kalka

14 grudnia 2023

Kurs Fotografia

 • 63 lekcji wideo

 • 8h 58min materiału

 • Ostatnia rewizja 31.03.2023

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Fotografia

 • 63 lekcji wideo

 • 8h 58min materiału

 • Ostatnia rewizja 31.03.2023

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych