Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Adobe Lightroom Classic

Ten kurs poprowadzi Cię za rękę, od importu zdjęć, przez ich selekcję, edycję, po zapis zdjęć.

67 lekcji

11h 50min

5 (11 oceny)

Adobe Lightroom Classic - od Podstaw

Adobe Lightroom to jednen z najbardziej popularnych programów do katalogowania i edycji zdjęć. Każdy fotograf przynajmniej o nim słyszał, a w połączeniu z Photoshopem, tworzy kompletne narzędzie dla każdego entuzjasty i profesjonalisty. Mimo, że alternatywą jest Lightroom CC, to właśnie dzięki wersji Classic wyciśniesz to, co najlepsze z plików RAW, a za sprawą rozbudowanego narzędzia do katalogowania i selekcji zdjęć, w okamgnieniu odnajdziesz zdjęcia robione kilka lat temu. Ten kurs poprowadzi Cię za rękę, od importu zdjęć, przez ich selekcję, edycję, po zapis zdjęć. W kursie skupiam się zarówno na samej obsłudze programu, jak również na wykorzystaniu tej wiedzy w praktyce.

Importuj zdjęcia z głową

Importowanie zdjęć może wydawać się proste - wybierasz folder, wciskasz "Import" i po chwili możesz je edytować. Jednak po kilkunastu minutach zaczynasz się denerwować, że za każdym razem musisz czekać na wczytanie się zdjęcia, a odnalezienie konkretnej fotografii po miesiącu od importu graniczy z cudem. Tu z pomocą przychodzi nasz kurs, w którym pokażę Ci jak mądrze importować zdjęcia - dodawać je do kolekcji, tagować, czy generować z nich większe lub inteligentne podglądy. Dobry start, to lżejsza praca w dalszej części.

Katalogowanie i selekcja zdjęć

Lightroom jest świetnym narzędziem nie tylko do edycji, ale również do katalogowania zdjęć. Dzięki odpowiednio dodanym słowom kluczowym, nazwom kolekcji, czy filtrom metadanych będziesz w stanie odnaleźć interesujące Cię zdjęcia w kilka chwil, niezależnie czy masz ich tysiąc czy pół miliona. Dodatkowo, w przystępny sposób pokażę Ci jak kasować zdjęcia, zarówno z samego Lightrooma, jak również z dysku. Ten moduł poświęcony jest także selekcji zdjęć - dowiesz się jak używać gwiazdek, flag i etykiet kolorystycznych, które pomogą Ci filtrować zdjęcia, co w dalszej części bardzo przyspieszy Twoją pracę.

Edytujemy zdjęcia

Suwaki, dużo suwaków! W tej sekcji skupię się na pokazaniu Ci możliwości edycyjnych Lightrooma. Przejdę przez każdą zakładkę i pokażę Ci który suwak za co odpowiada. To wszystko na praktycznych przykładach - wytłumaczone zarówno teoretycznie, ale z przełożeniem na praktykę. Pokażę Ci także jak pracować z presetami, zarówno tymi zewnętrznymi, jak i Twoimi. Wspólnie stworzymy także profil z wzornika Xrite, dzięki któremu kolory na Twoich zdjęciach będą zdecydowanie lepsze i to już na starcie.

Rzadziej używane moduły

Lightroom to jednak nie tylko katalogowanie i edycja! To również możliwość tworzenia książek, galerii internetowych czy pokazów slajdów. Co prawda te moduły nie są zbyt często używane, ale nie zostały pominięte w kursie. W obszernych lekcjach pokażę Ci jak z nimi pracować. Dodatkowo, bardziej szczegółowo przyjrzałem się modułowi druku. To świetne narzędzie do wydruku swoich fotografii na domowych drukarkach. Pokażę Ci także jak zarządzać kolorem, aby te na wydrukach były najwierniej odwzorowane.

Pracuj mądrze, nie ciężko

Adobe Lightroom jest świetny, ale miewa humory. W tej sekcji pokażę Ci krok po kroku w jaki sposób sprawić, żeby praca była bardziej efektywna. Zaczniemy od przyspieszenia samego programu, włączając akcelerację GPU, czy zwiększając cache. Następnie przejdziemy do generowanie miniatur odpowiedniej wielkości, podłączymy drugi motnitor, a także zmniejszymy wielkość katalogu. Do tego oczywiście pokażę Ci jak mądrze synchronizować ustawienia, tak aby późniejsze zmiany były tylko kosmetyczne.

Konkretne przykłady uzupełnione o presety

W kursie nie może zabraknąć konkretnych przykładów, gdzie wykorzystamy wcześniej nabytą wiedzę. Na tapetę biorę zdjęcia z różnych kategorii - uliczne, portretowe, produktowe, krajobrazy. Dodatkowo pokażę Ci jak osiągać konkretne efekty kolorystyczne - od modnych brązów, przez konwersję do czerni i bieli po filmowe orange&teal. Z każdego z tych zdjęć tworzę preset, który pobierzesz z materiałów źródłowych dodanych do kursu.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs skierowany jest do każdego - zarówno dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z Lightroomem, jak również dla osób, które z powodzeniem pracują w tym programie, ale chciałyby usystematyzować swoją wiedzę. Początkujący fotografowie zostaną poprowadzeni za rękę, od samego początku, gdzie podczas pierwszych dwóch lekcji poznają i spersonalizują interfejs, a po ostatnich lekcjach będą biegle posługiwać się dostępnymi narzędziami w maksymalnie efektywny sposób. Z kolei bardziej doświadczone osoby skorzystają na bardzo kompleksowym podejściu, ponieważ w kursie opisuję większość aspektów programu i pokazuję w jaki sposób można skorzystać z nich w praktyce. Dodatkowo, jeśli podobają Ci się moje kolory na zdjęciach, pokażę Ci jak je uzyskać, a całość uzupełniają dołączone do kursu Presety.

Czego się nauczysz?

 • Importowanie zdjęć z dodaniem do kolekcji, metadanych i wygenerowaniem odpowienich miniatur

 • Katalogowanie zdjęć

 • Wyjaśnienie każdego suwaka w edycji

 • Synchronizacja ustawień między zdjęciami

 • Praca na praktycznych przykładach

 • Przyspieszenie Lightrooma

 • Zwiększenie efektywności pracy

Zawartość

Adobe Lightroom Classic

8 rozdziały 67 lekcji 11h 50min

 • Wstęp

  19min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  3min

  Interfejs Adobe Lightroom

  5min

  Personalizacja interfejsu

  10min

 • Import zdjęć i preferencje

  49min

  Kopiowanie - przenoszenie - dodawanie

  10min

  File Handling

  14min

  Apply during import

  9min

  Preferencje Lightrooma

  Podgląd lekcji

  16min

 • Moduł Library

  1h 45min

  Katalog - kolekcje - foldery

  18min

  Kolekcje Mobilne - Synchronizacja z chmurą

  9min

  Widoki zdjęć i rozpoznawanie twarzy

  12min

  Widok siatki i filtrowanie zdjęć

  14min

  Słowa kluczowe - tagi

  12min

  Metadane i Quick Develop

  5min

  Selekcja zdjęć

  16min

  Wybór zdjęć przez klienta - Smart Collection

  8min

  Usuwanie zdjęć z Lightrooma

  12min

 • Moduł Develop

  4h 42min

  Histogram

  Podgląd lekcji

  6min

  Profile - wybieranie i tworzenie

  20min

  Basic

  18min

  Basic - przykłady w praktyce

  16min

  Wyrównanie ekspozycji na wielu zdjęciach

  4min

  Krzywe

  18min

  HSL - Color

  16min

  Color Grading

  9min

  Calibration

  15min

  Detail

  14min

  Lens Correction

  12min

  Transform

  10min

  Effects

  11min

  Kadrowanie i prostowanie zdjęć

  7min

  Usuwanie punktów

  11min

  Usuwanie czerwonych oczu

  4min

  Filtr gradacyjny

  20min

  Filtr radialny

  7min

  Pędzel korekty

  11min

  Presety

  20min

  Kopiowanie i synchronizacja ustawień

  17min

  HDR

  8min

  Panoramy

  4min

  Poprawa szczegółowości

  5min

 • Pozostałe moduły

  58min

  Book - opis modułu

  11min

  Map - opis modułu

  8min

  Slideshow - opis modułu

  9min

  Print - szczegółowy opis modułu

  22min

  Web - opis modułu

  8min

 • Kolejne kroki - co po edycji zdjęć?

  40min

  Eksport zdjęć

  18min

  Wysyłanie zdjęć e-mailem bezpośrednio z Lightrooma

  4min

  Jedno zdjęcie, kilka wersji kolorystycznych - Snapshots i Virtual Copies

  6min

  Lightroom i Photoshop - obieg pracy

  11min

 • Edycja zdjęć w praktyce

  1h 50min

  Brązowe i złote kolory na zdjęciach

  Podgląd lekcji

  13min

  Edycja zdjęcia ulicznego

  3min

  Konwersja zdjęć do czerni i bieli

  9min

  Edycja zdjęć krajobrazowych

  14min

  Edycja zdjęć portretowych

  10min

  Edycja zdjęć z wakacji

  24min

  Efekt retro

  5min

  Obróbka zdjęć produktowych - packshotów

  7min

  Obróbka zdjęć miejskich

  18min

  Efekt Orange & Teal

  7min

 • Zwiększanie efektywności pracy

  47min

  Praca na dwóch monitorach

  7min

  Jak przyspieszyć działanie Lightrooma

  9min

  Praca na kilku komputerach

  11min

  Tethering

  6min

  Zmniejszanie wielkości katalogu

  5min

  Odszukiwanie zaginionych zdjęć

  4min

  Backup katalogu i zdjęć

  5min

  Zakończenie

  1min

Autor kursu

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Na co dzien pracuje z takimi markami jak Grycan, Renault, Amundsen, AmRest, MSI, Eurobank, Henkel czy UPS fotografujac produkty, ludzi, kulinaria, wnetrza. Jego zdjecia niejednokrotnie mozna bylo zobaczyc w magazynach, na billboardach, menuboardach czy kartach menu. Poza praca komercyjna, uwielbia robic portrety - zarówno te proste, jak i te bardziej artystyczne. To jego odskocznia od pracy z klientem, a takze swietna okazja do wlasnego rozwoju fotograficznego. W portfolio Jakuba znajdziecie mnóstwo zdjec realizowanych w Polsce, jak równiez zagranica - w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Dubaju. Zawsze stara sie umiescic osobe w danym kontekscie i otoczeniu. Twiedzi, ze robienie bliskich portretów na drugim koncu swiata nie ma absolutnie zadnego sensu. Druga pasja Jakuba sa podróze - kazdego roku kilkukrotnie przemierza Europe i nie tylko, zawsze szukajac ciekawych okazji zdjeciowych - zarówno krajobrazów, fotografii ulicznej, czy tez pod katem sesji zdjeciowych z modelka. Jakub jest równiez bardzo zaangazowanym edukatorem. Swoja kariere zaczynal na lamach portalu Fotoblogia.pl tworzac jedna z najwiekszych baz wideoporadników o edycji zdjec w Polsce. Dzis, podobna role odgrywa w serwisie Eduweb.pl gdzie mozna znalezc jego kursy - od fotografii studyjnej, przez portretowa po wakacyjna. Jego starania docenily najwieksi gracze na rynku branzy fotograficznej - Jakub zostal zaproszony do programów ambasadorskich takich firm jak Olympus, WD, Peak Design, Lastolite by Manfrotto, a takze regularnie prowadzi warsztaty dla Eizo, Wacoma czy Epsona. Na tym jednak nie koniec, bo namiastke jego umiejetnosci mozecie poznac na jego kanale na Youtube, gdzie znajdziecie poradniki, recenzje czy luzniejsze, fotograficzne pogadanki. Tak duze doswiadczenie sprawia, ze odnajduje sie w kazdej sytuacji, a uczestnicy zawsze wracaja zadowoleni!
Inne kursy tego autora
Fotografia Wnętrz Fotografia Portretowa Fotografia Capture One Budżetowe Studio Fotograficzne

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Masterpiece !!! Szczegółowo i do rzeczy. To po prostu trzeba obejrzeć i zdobyć wiedzę dla swoich potrzeb. @eduweb z takimi materiałami wchodzicie do Ligi Mistrzów. Dzięki !

Krzysztof

24 lutego 2021

Milena Bloor

2 marca 2021

W 100% zgadzam się z Krzysztofem.

Robert Studziński

5 marca 2021

Świetny materiał! Dzięki!

Pawel Frankowicz

22 marca 2021

ta lekcja jest nie w temacie Library!

Konrad

24 marca 2021

Mateusz Anci

24 kwietnia 2021

Daniel

17 czerwca 2021

Katarina Laskovicova

6 marca 2022

Zdjęcia ślubnego nie ma w plikach źródłowych :-(

wiktoria

17 sierpnia 2022

Da się dodać flagi w iekszej ilośći zdjęć w library. Można dodać flagę w chodząc do podglądu kafelkowego zaznaczyć interesujące nas zdjęcia shiftem lub ctrl i nacisnąć "p"

Dariusz

19 listopada 2022

Robert Harezlak

17 sierpnia 2023

Kurs Adobe Lightroom Classic

 • 67 lekcji wideo

 • 11h 50min materiału

 • Ostatnia rewizja 16.02.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Adobe Lightroom Classic

 • 67 lekcji wideo

 • 11h 50min materiału

 • Ostatnia rewizja 16.02.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych