- Opis
- Recenzje
- Autor
- Transkrypt
- Pytania i odpowiedzi
- QA
Wprowadzenie
Adobe Lightroom to jednen z najbardziej popularnych programów do katalogowania i edycji zdjęć. Każdy fotograf przynajmniej o nim słyszał, a w połączeniu z Photoshopem, tworzy kompletne narzędzie dla każdego entuzjasty i profesjonalisty. Mimo, że alternatywą jest Lightroom CC, to właśnie dzięki wersji Classic wyciśniesz to, co najlepsze z plików RAW, a za sprawą rozbudowanego narzędzia do katalogowania i selekcji zdjęć, w okamgnieniu odnajdziesz zdjęcia robione kilka lat temu. Ten kurs poprowadzi Cię za rękę, od importu zdjęć, przez ich selekcję, edycję, po zapis zdjęć. W kursie skupiam się zarówno na samej obsłudze programu, jak również na wykorzystaniu tej wiedzy w praktyce.
- Importowanie zdjęć z dodaniem do kolekcji, metadanych i wygenerowaniem odpowienich miniatur
- Katalogowanie zdjęć
- Wyjaśnienie każdego suwaka w edycji
- Synchronizacja ustawień między zdjęciami
- Praca na praktycznych przykładach
- Przyspieszenie Lightrooma
- Zwiększenie efektywności pracy
Importuj zdjęcia z głową
Importowanie zdjęć może wydawać się proste - wybierasz folder, wciskasz "Import" i po chwili możesz je edytować. Jednak po kilkunastu minutach zaczynasz się denerwować, że za każdym razem musisz czekać na wczytanie się zdjęcia, a odnalezienie konkretnej fotografii po miesiącu od importu graniczy z cudem. Tu z pomocą przychodzi nasz kurs, w którym pokażę Ci jak mądrze importować zdjęcia - dodawać je do kolekcji, tagować, czy generować z nich większe lub inteligentne podglądy. Dobry start, to lżejsza praca w dalszej części.
Katalogowanie i selekcja zdjęć
Lightroom jest świetnym narzędziem nie tylko do edycji, ale również do katalogowania zdjęć. Dzięki odpowiednio dodanym słowom kluczowym, nazwom kolekcji, czy filtrom metadanych będziesz w stanie odnaleźć interesujące Cię zdjęcia w kilka chwil, niezależnie czy masz ich tysiąc czy pół miliona. Dodatkowo, w przystępny sposób pokażę Ci jak kasować zdjęcia, zarówno z samego Lightrooma, jak również z dysku. Ten moduł poświęcony jest także selekcji zdjęć - dowiesz się jak używać gwiazdek, flag i etykiet kolorystycznych, które pomogą Ci filtrować zdjęcia, co w dalszej części bardzo przyspieszy Twoją pracę.
Edytujemy zdjęcia
Suwaki, dużo suwaków! W tej sekcji skupię się na pokazaniu Ci możliwości edycyjnych Lightrooma. Przejdę przez każdą zakładkę i pokażę Ci który suwak za co odpowiada. To wszystko na praktycznych przykładach - wytłumaczone zarówno teoretycznie, ale z przełożeniem na praktykę. Pokażę Ci także jak pracować z presetami, zarówno tymi zewnętrznymi, jak i Twoimi. Wspólnie stworzymy także profil z wzornika Xrite, dzięki któremu kolory na Twoich zdjęciach będą zdecydowanie lepsze i to już na starcie.
Rzadziej używane moduły
Lightroom to jednak nie tylko katalogowanie i edycja! To również możliwość tworzenia książek, galerii internetowych czy pokazów slajdów. Co prawda te moduły nie są zbyt często używane, ale nie zostały pominięte w kursie. W obszernych lekcjach pokażę Ci jak z nimi pracować. Dodatkowo, bardziej szczegółowo przyjrzałem się modułowi druku. To świetne narzędzie do wydruku swoich fotografii na domowych drukarkach. Pokażę Ci także jak zarządzać kolorem, aby te na wydrukach były najwierniej odwzorowane.
Pracuj mądrze, nie ciężko
Adobe Lightroom jest świetny, ale miewa humory. W tej sekcji pokażę Ci krok po kroku w jaki sposób sprawić, żeby praca była bardziej efektywna. Zaczniemy od przyspieszenia samego programu, włączając akcelerację GPU, czy zwiększając cache. Następnie przejdziemy do generowanie miniatur odpowiedniej wielkości, podłączymy drugi motnitor, a także zmniejszymy wielkość katalogu. Do tego oczywiście pokażę Ci jak mądrze synchronizować ustawienia, tak aby późniejsze zmiany były tylko kosmetyczne.
Konkretne przykłady uzupełnione o presety
W kursie nie może zabraknąć konkretnych przykładów, gdzie wykorzystamy wcześniej nabytą wiedzę. Na tapetę biorę zdjęcia z różnych kategorii - uliczne, portretowe, produktowe, krajobrazy. Dodatkowo pokażę Ci jak osiągać konkretne efekty kolorystyczne - od modnych brązów, przez konwersję do czerni i bieli po filmowe orange&teal. Z każdego z tych zdjęć tworzę preset, który pobierzesz z materiałów źródłowych dodanych do kursu.
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs skierowany jest do każdego - zarówno dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z Lightroomem, jak również dla osób, które z powodzeniem pracują w tym programie, ale chciałyby usystematyzować swoją wiedzę. Początkujący fotografowie zostaną poprowadzeni za rękę, od samego początku, gdzie podczas pierwszych dwóch lekcji poznają i spersonalizują interfejs, a po ostatnich lekcjach będą biegle posługiwać się dostępnymi narzędziami w maksymalnie efektywny sposób. Z kolei bardziej doświadczone osoby skorzystają na bardzo kompleksowym podejściu, ponieważ w kursie opisuję większość aspektów programu i pokazuję w jaki sposób można skorzystać z nich w praktyce. Dodatkowo, jeśli podobają Ci się moje kolory na zdjęciach, pokażę Ci jak je uzyskać, a całość uzupełniają dołączone do kursu Presety.
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
- Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
Ten kurs nie posiada jeszcze transkryptu. Choć bardzo się staramy, wygenerowanie transkryptów do wszystkich kursów jest bardzo czasochłonne. W wielu przypadkach wymaga zaangażowania drogiego oprogramowania i godzin pracy przy poprawianiu transkryptu tak, aby był on możliwie jak najlepszy.
Zależy nam na tym, aby przygotować transkrypty do wszystkich naszych treści. To jedyny sposób dla osób niedosłyszących, aby mogły wygodnie uczyć się technologii. Poza tym, transkrypty ułatwiają skanowanie kursu w poszukiwaniu informacji i jego indeksowanie.
Szukamy osób, które mogłyby nam pomóc w poprawianiu transkryptów. Jeśli masz chwilę wolnego czasu i interesuje Cię dany kurs, w zamian za taką pomoc chętnie udostępnimy Ci wybrany materiał. Wyślij swoje zgłoszenie tutaj, jeśli możesz pomóc nam rozwijać platformę.