Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Fotografia Studyjna

Znasz już podstawy fotografii, ale chcesz wejść na wyższy poziom? Świetnie trafiłeś, bo przygotowaliśmy kurs fotografii studyjnej, skrojony specjalnie do Twoich potrzeb.

44 lekcji

5h 27min

5 (5 oceny)

Fotografia Studyjna - od Podstaw

Znasz już podstawy fotografii, ale chcesz wejść na wyższy poziom? Interesuje Cię praca w studio, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Świetnie trafiłeś, bo przygotowaliśmy kurs fotografii studyjnej, skrojony specjalnie do Twoich potrzeb. Fotografia studyjna to niesłychanie ciekawa dziedzina - tu kreowanie rzeczywistości jest jeszcze prostsze. W końcu to Ty ustawiasz lampy, używasz odpowiednich modyfikatorów i to od Ciebie zależy jak będzie wyglądał finalny efekt. Jednak rozpoczęcie przygody z tym rodzajem fotografii wcale nie jest takie proste, szczególnie na początku. Przede wszystkim musisz pracować w całkowicie manualnych ustawieniach, zrozumieć czym są czasy synchronizacji, manipulować parametrami w taki sposób, aby odpowiednio wyważyć światło zastane w stosunku do błyskowego. Brzmi skomplikowanie? Nie martw się, w trakcie kursu wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

Lampy - tyle ich na rynku!

Nasz kurs Fotografii studyjnej zaczniemy od opisu dostępnych na rynku lamp błyskowych. W tej części przedstawimy Ci również szereg różnych zestawów dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografią. Wiesz, że niezły zestaw lamp możesz kupić już za niewiele więcej niż 1000 zł? Ale to nie wszystko! Na podstawie popularnego modelu, pokażemy Ci do czego służą poszczególne przyciski i pokrętła. Przyjrzymy się również całej budowie, mocowaniom akcesoriów i pozostałym elementom. Dzięki temu, kupując swoją pierwszą lampę, bez najmniejszego problemu ją obsłużysz. Nie martw się, mimo że mamy wielu producentów na rynku, obsługa ich produktów jest z grubsza podobna. W tej części pomówimy również o systemach wyzwalania lamp. W końcu trzeba jakoś zsynchronizować ich pracę z Twoim aparatem. Wiesz, że podłączać starą lampę kablem do aparatu, możesz spalić jego elektronikę? Uważaj!

Softboxy, Parsole i inne

Kiedy będziesz miał już lampę, światło musisz przez co przepuścić, albo je ukierunkować. Do tego służy szereg modyfikatorów światła. W tej części pokażemy Ci najbardziej popularne modyfikatory - softboxy, octaboxy, beauty-dishe, plasty miodu, strumienice czy filtry barwne. Każdy z nich daje inny rodzaj światła. Niektóre z nich świecą miękkim, delikatnym światłem, inne - bardzo skupionym i twardym. Do naszego kursu dołączamy dokument, w którym porównaliśmy mnóstwo modyfikatorów. Dzięki tym lekcjom dokładnie zobaczysz jaki modyfikator dobrać do zdjęć, które chciałbyś zrobić.

Aparat i lampy - jak pracować?

Wiesz, że pracując z lampami studyjnymi zawsze powinieneś pracować w trybie manualnym, a czas naświetlania nie ma wpływu na jasność zdjęcia, jeśli pracujesz w ciemnym studio? A może zdarzyło Ci się robić zdjęcia z lampami, ale na fotografiach pojawiał się czarny pas? No właśnie - praca z lampami studyjnymi wcale nie jest taka prosta, jak może się wydawać. Musisz odpowiednio ustawić czas naświetlania, przysłonę i ISO, ale do trójkąta ekspozycji dochodzi jeszcze moc lampy. Jak to wszystko ze sobą zgrać? Tego dowiesz się z tego kursu. Opowiemy Ci o czasie synchronizacji i z czego on wynika, a także pokażemy Ci krok po kroku w jaki sposób ustawić aparat do pracy z lampami. Kiedy opanujesz to raz, wiedza zostanie na całe życie. Musisz tylko zrobić to z głową!

Trening czyni mistrza

Chcesz robić portrety w oświetleniu studyjnym? Dobrze trafiłeś! Jednak pamiętaj, że przed każdą sesją trzeba się odpowiednio przygotować. Podstawową kwestią jest kontakt z modelką. Jeśli między Wami będzie zbyt duży dystans, ze zdjęć nici. Następnie przejdziemy do zdjęć. Zaczniemy od zrobienia serii bliższych portretów. Pokażemy Ci mnóstwo różnych ustawień lamp - Retmbrandt, Butterfly czy Clamshell - to tylko niektóre z nich. Zaczniemy od jednej lampy, a skończymy na czterech. Dzięki temu zobaczysz jakie efekty będziesz uzyskiwać dodając kolejne lampy do swojego zestawu, ale pamiętaj - mając nawet jedną lampę, możesz zrobić naprawdę świetne zdjęcia. W dalszej części naszej sesji przejdziemy do fotografii szerszego planu - zarówno całej postaci, jak i planu amerykańskiego. Tu również pokażemy Ci mnóstwo różnych schematów, które z powodzeniem wykorzystasz w domowym, czy wynajętym studio. Po prostu dostaniesz gotowe wskazówki do zrobienia podobnych zdjęć, które możesz szlifować. Ale fotografia studyjna to nie tylko jednolite tło, ale także nieco inne lokalizacje.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten Kurs przeznaczony jest dla wszystkich fotografów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografią studyjną. To kompleksowy kurs fotografii studyjnej, w którym poruszyliśmy wszystkie aspekty - od najbardziej teoretycznych i technicznych do konkretnych ustawień światła. To prawdziwa kopalnia wiedzy!

Czego się nauczysz?

 • Rodzaje lamp błyskowych

 • Obsługa lamp studyjnych

 • Funkcje specjalne w lampach błyskowych

 • Modyfikatory - rodzaje i efekty

 • Teoria - przygotowanie do pracy w studio

 • Sesja bliskiego portretu

 • Sesja szerszych planów

Zawartość

Fotografia Studyjna

7 rozdziały 44 lekcji 5h 27min

 • Rozpoczęcie pracy w studio

  1h 33min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  2min

  Rodzaje lamp błyskowych

  12min

  Światło ciągłe czy błyskowe?

  8min

  Parametry lamp błyskowych

  14min

  Budowa lampy błyskowej

  8min

  Obsługa lampy

  15min

  Tania kontra droga lampa błyskowa

  12min

  Wyzwalanie lamp

  8min

  Ustawienia aparatu do pracy w studio

  Podgląd lekcji

  8min

  Otwarta czy zamknięta przysłona?

  5min

 • Internetowy przegląd lamp błyskowych

  53min

  Lampy GlareOne i Quadralite

  21min

  Lampy Fomei

  6min

  Lampy Elinchrom

  9min

  Lampy Profoto

  11min

  Podsumowanie

  6min

 • Akcesoria i modyfikatory studyjne

  1h 18min

  Tła fotograficzne

  15min

  Statywy studyjne

  15min

  Modyfikatory światła twardego

  13min

  Modyfikatory światła miękkiego

  6min

  Modyfikatory specjalne

  13min

  Blenda

  8min

  Tethering

  9min

 • Praca ze światłem - teoria

  44min

  Praca ze światłem dziennym w studio

  Podgląd lekcji

  10min

  Wycinanie światła zastanego

  10min

  Światło a odległość

  7min

  Negatywne i pozytywne wypełnienie

  6min

  Rodzaje światła

  11min

 • Portrety

  25min

  Ustawienie Rembrandt'owskie

  4min

  Butterfly

  3min

  Clamshell - parasol i blenda

  2min

  Clamshell - parasol - blenda - kontry

  Podgląd lekcji

  4min

  Clamshell - beauty dish - blenda - kontry - tło - różne warianty

  7min

  Clamshell - beauty dish - grid - blenda - kontry - różne warianty

  4min

 • Fotografowanie całej postaci

  14min

  Parasol z dyfuzją

  4min

  Parasol z dyfuzją i doświetlenie nóg

  4min

  Parasol z dyfuzją i doświetlenie nóg i tła

  3min

  Światło odbite od sufitu

  3min

 • Cała postać - twarde światło

  21min

  Lampa z zoom reflektorem

  5min

  Lampa z zoom reflektorem i wypełnienie kolorem

  2min

  Zdjęcia ze snootem optycznym

  5min

  Świecenie krawędzią beautydish'a

  3min

  Światło modowe

  3min

  Świecenie kontrowe

  2min

  Zakończenie

  1min

Autor kursu

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Na co dzien pracuje z takimi markami jak Grycan, Renault, Amundsen, AmRest, MSI, Eurobank, Henkel czy UPS fotografujac produkty, ludzi, kulinaria, wnetrza. Jego zdjecia niejednokrotnie mozna bylo zobaczyc w magazynach, na billboardach, menuboardach czy kartach menu. Poza praca komercyjna, uwielbia robic portrety - zarówno te proste, jak i te bardziej artystyczne. To jego odskocznia od pracy z klientem, a takze swietna okazja do wlasnego rozwoju fotograficznego. W portfolio Jakuba znajdziecie mnóstwo zdjec realizowanych w Polsce, jak równiez zagranica - w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Dubaju. Zawsze stara sie umiescic osobe w danym kontekscie i otoczeniu. Twiedzi, ze robienie bliskich portretów na drugim koncu swiata nie ma absolutnie zadnego sensu. Druga pasja Jakuba sa podróze - kazdego roku kilkukrotnie przemierza Europe i nie tylko, zawsze szukajac ciekawych okazji zdjeciowych - zarówno krajobrazów, fotografii ulicznej, czy tez pod katem sesji zdjeciowych z modelka. Jakub jest równiez bardzo zaangazowanym edukatorem. Swoja kariere zaczynal na lamach portalu Fotoblogia.pl tworzac jedna z najwiekszych baz wideoporadników o edycji zdjec w Polsce. Dzis, podobna role odgrywa w serwisie Eduweb.pl gdzie mozna znalezc jego kursy - od fotografii studyjnej, przez portretowa po wakacyjna. Jego starania docenily najwieksi gracze na rynku branzy fotograficznej - Jakub zostal zaproszony do programów ambasadorskich takich firm jak Olympus, WD, Peak Design, Lastolite by Manfrotto, a takze regularnie prowadzi warsztaty dla Eizo, Wacoma czy Epsona. Na tym jednak nie koniec, bo namiastke jego umiejetnosci mozecie poznac na jego kanale na Youtube, gdzie znajdziecie poradniki, recenzje czy luzniejsze, fotograficzne pogadanki. Tak duze doswiadczenie sprawia, ze odnajduje sie w kazdej sytuacji, a uczestnicy zawsze wracaja zadowoleni!
Inne kursy tego autora
Fotografia Wnętrz Fotografia Portretowa Fotografia Capture One Budżetowe Studio Fotograficzne

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Robert Studziński

13 czerwca 2021

Tomasz Olszewski

17 czerwca 2021

Super kurs, najbardziej doceniam że zrobiłeś też coś z prostymi ustawieniami bez 5 lamp :D brakuje mi jedynie obróbki kilku zdjęć, gdyż z aparatu wydawały się mieć mały kontrast, a sama obróbka nadała im mega charakteru, dałbym 4,5 gwiazdki, ale niestety nie ma takiej opcji ;)

Tomek Hućko

29 lipca 2021

Świetny kurs. Miałam kłopoty z ustawieniem lamp. Jestem bardzo zadowolona z tego kursu.

Jolanta Waniowska

20 września 2021

Tyyyle wiedzy...po tym kursie mam dokładnie wszystko usystematyzowane, wszystko w dokładny i prosty sposób było wytłumaczone, dołączone świetne pliki źródłowe. Jestem ogromnie wdzięczna za te lekcje, zarówno z tego kursu, jak i z pozostałych prowadzonych przez Pana Jakuba. 5 gwiazdek to za mało!!!

Faustyna Sitek

24 października 2022

Kurs Fotografia Studyjna

 • 44 lekcji wideo

 • 5h 27min materiału

 • Ostatnia rewizja 07.06.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Fotografia Studyjna

 • 44 lekcji wideo

 • 5h 27min materiału

 • Ostatnia rewizja 07.06.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych