Blog eduweb
Polecane artykuły
Wszystkie artykuły
Nauka online w twojej firmie — jak to robić skutecznie?
W grudniu 2021 roku firma Goodhabitz zrealizowała w 13 europejskich krajach badanie pracowników umysłowych i zebrała odpowiedzi 14 671 respondentów. Pytania dotyczyły tego, jak i czego chcą się nauczyć pracownicy polskich i europejskich firm. Wielkość próby i wnioski płynące z tych danych są na tyle duża, że warto sprawdzić, co jest w środku tego badania.
Wojtek Gruszka 16 października 2023
Zalety i wady pracy freelancera
Czujesz potrzebę samodzielnego decydowania o swojej pracy, ale boisz się ryzyka związanego z freelancingiem? Przez lata pracowałem jako freelancer i chciałbym podzielić się z tobą swoimi doświadczeniami. Pamiętaj, decyzja o przejściu na freelancing wymaga dużej samodyscypliny i odpowiedzialności, ale daje też ogromne możliwości rozwoju zawodowego.
Katarzyna Gawryś 21 września 2023
Podstawowe zasady w Typografii
Michał Wedlechowicz 21 września 2023
Magia Druku Typograficznego, czyli Letterpress
Michał Wedlechowicz 21 września 2023
Sześć Zasad Dobrego Grafika
Michał Wedlechowicz 21 września 2023
36 Skutecznych Strategii Działania w Social Media
Od lat pracuję z social media i pomagam przedsiębiorcom zrozumieć, jak skutecznie komunikować się z potencjalnymi klientami. Wiele razy widziałem, jak łatwo jest popełnić podstawowe błędy, które utrudniają skuteczną komunikację. Zapytałem specjalistów od social media o wskazówki, które pomogłyby innym uniknąć tych samych błędów. Zwracali uwagę na konsekwencję działań, testowanie strategii, zasady rozmowy w social media, wykorzystanie nowych trendów i technologii oraz analizę swoich działań. Mam nadzieję, że te porady pomogą Ci lepiej zrozumieć, jak skutecznie wykorzystywać social media w swojej działalności.
Milena Getek 19 września 2023
Cztery sposoby na znalezienie lepiej płatnych zleceń
Jako początkujący freelancer często mam wątpliwości dotyczące wyceny mojej pracy. W tym artykule podzielę się z Wami czterema radami, które pomogły mi znaleźć lukratywne oferty: uczę się odmawiać niewystarczająco opłacalnym projektom, określiłem swojego klienta idealnego, jestem pewny swojej wartości i postawiłem na jakość, a nie ilość.
Katarzyna Gawryś 19 września 2023
Od ASAPu do fakapu – jak rozwiązywać problemy jako freelancer?
W moim wpisie dzielę się poradami dla freelancerów. Tłumaczę, jak poradzić sobie z nieuniknionymi problemami podczas wykonywania zleceń, które mają wpływ na moją dobrą reputację i budowanie własnej marki. Opisuję również konsekwencje przyjmowania pracy pod presją i wprowadzam aspekty profesjonalizmu, takie jak: unikanie wymówek, nie przekraczanie zakresu swoich umiejętności i nie obiecwanie nieosiągalnych celów.
Katarzyna Gawryś 19 września 2023
Sposoby na budowanie własnej marki w internecie
Jako freelancer, jestem odpowiedzialny nie tylko za realizację projektów, ale także za budowanie pozytywnego wizerunku, marketing i pozyskiwanie nowych klientów. Wykorzystuję do tego różne narzędzia - od prostej strony internetowej, przez bloga, do aktywności na platformach mediów społecznościowych. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim targetowaniu przyszłych klientów i tworzeniu unikalnej marki, która przyciągnie odpowiednie osoby.
Aleksander Martyniak 19 września 2023
Główne błędy w pracy UX designera
Jako UX designer, zawsze dążę do tworzenia stron internetowych, które są merytoryczne, intuicyjne i elastyczne. Dochodzę do wniosku, że kluczową rolę odgrywa myślenie jako użytkownik, a nie tylko jako specjalista. Niemniej, unikanie niektórych błędów jak zbyt skomplikowany interfejs czy niepotrzebna nadmiarowość w projektach jest naturalne.
Katarzyna Gawryś 19 września 2023
Czym powinieneś się zajmować, i dlaczego front-endem?
Rozważam, dlaczego warto zająć się front-end developmentem - pracą nad interfejsem użytkownika na stronach internetowych. Tego typu rola potrafi łączyć umiejętności techniczne z kreatywnością, co czyni ją unikalną w branży IT. Ta rola front-end developera jest niezwykle istotna w procesie tworzenia strony internetowej, ponieważ jest często ostatnim ogniwem, które scala materiały od grafika, programisty i osoby zajmującej się UX. To, co sprawia, że jest to kariera dla mnie, to możliwość wprowadzania nowych technologii i rozwiązań.
Katarzyna Gawryś 19 września 2023
Minimalizm w projektowaniu opakowań
Omawiam wpływ projektu opakowania na odbiorcę i jak może skutecznie przyciągnąć uwagę. Mówię o skierowaniu projektu do konkretnej grupy docelowej, używając wesołej typografii i kolorowych obrazków dla młodszych odbiorców oraz bardziej poważnych elementów dla dorosłych. Zastanawiam się, czy prosty, minimalistyczny projekt mógłby się wyróżnić wśród wielu kolorowych, przeładowanych grafiką opakowań. Wierzę, że prostota może wprowadzić kontrast i wybić się na tle innych. Pokazuję, jak odchudzony projekt graficzny, oparty na ładnej typografii i prostych elementach graficznych, może przynieść świetne rezultaty.
Michał Wedlechowicz 19 września 2023
Trzy rzeczy, których nauczy Cię freelance
Podjąłem decyzję o wykonaniu moich zleceń jako freelancer. Nauczyło mnie to umiejętności organizacji czasu pracy, a także jak cennym zasobem jest czas i jak można go inwestować dla długoterminowych korzyści. Więcej nie znaczy lepiej, i czasem mniej jest more. Spotkanie i współpraca z innymi freelancerami było bardzo pomocne, ponieważ zrozumiałem, że wszyscy mogą korzystać z sieci wsparcia.
Katarzyna Gawryś 19 września 2023
Jesteś dla klienta klaunem, czarodziejem czy wielbicielem? Archetypy marki, cz. 1
Archetyp marki to zbiór ludzkich cech i atrybutów, które są kojarzone z konkretną marką. Archetypy te mają wpływ na sposób, w jaki odbieramy marki i jak do nich podchodzimy. Przykładowo, Apple to archetyp innowatora, przypisujemy mu cechy takie jak nowoczesność, wyjątkowość, minimalizm i kreatywność, natomiast Starbucks kojarzy się nam ze stylem życia pokazywanym w amerykańskich filmach i serialach, gdzie ludzie z kubkiem kawy tej marki przemierzają ulice Nowego Jorku. Znalezienie najbardziej odpowiedniego archetypu dla marki może sprawić, że klienci będą do niej bardziej przywiązani.
Katarzyna Gawryś 06 września 2023
Fotografia podróżnicza w pięciu krokach
Przedstawię kilka porad na temat fotografii podróżniczej, które pomogą dane zdjęcie sprawić by może poczuć klimat i atmosferę miejsca, które odwiedzałem. Porady obejmują wybór ciekawego tematu, zabawę z perspektywą, rozmowy z ludźmi, umiar w ilości sprzętu oraz wykorzystanie pory dnia.
Katarzyna Gawryś 06 września 2023
10 najczęstszych błędów w projektowaniu stron internetowych
Jako doświadczony web designer, często spotykam błędy w projektowaniu stron internetowych, które są łatwe do uniknięcia. Nieprzystosowanie strony do urządzeń mobilnych, brak odpowiedniego testowania użyteczności i zaniedbanie nawigacji są tylko niektórymi z nich. Ważne jest, aby pamiętać, że jako projektanci, tworzymy stronę dla użytkowników, a nie dla siebie!
Katarzyna Gawryś 06 września 2023
Jak zacząć przygodę z fotografią?
Porównuję amatorską fotografię z profesjonalną, podkreślając, jak wiele technik, taktyk i strategii zastosowanych przez profesjonalistów może być przydatnych dla tych, którzy zaczynają swoją podróż w świecie fotografii. Istotne jest, aby mieć aparat zawsze pod ręką, przemyśleć kadr, poznać podstawy i teorię, zwracać uwagę na światło i nie wydawać całej wypłaty na sprzęt.
Katarzyna Gawryś 06 września 2023
Jesteś dla klienta klaunem, czarodziejem czy wielbicielem? Archetypy marki, cz. 2
W ostatniej części cyklu o archetypach marki, dowiedzieliśmy się jak używać archetypów do tworzenia skutecznych strategii marketingowych. Omówione zostały archetypy takie jak Twórca, Bohater, Władca, Uwodziciel, Opiekun, Buntownik, Zwykły człowiek i Czarodziej. Te kategorie opierają się na dwóch osiach: ryzyko versus stabilizacja i niezależność versus przynależność do grupy. Ważną rolę w brandingu odgrywa także spójne tworzenie wizerunku, zawierające odpowiednie motto, historię marki, logo, identyfikację wizualną i środki przekazu.
Katarzyna Gawryś 06 września 2023
Analiza SWOT – również dla freelancera
W moim artykule zwracam uwagę na wagę traktowania pracy jako freelancera z powagą profesjonalisty. Uczulam, że takie podejście jest kluczem do budowania własnej marki i strategii biznesowej. Omawiam także analizę SWOT - narzędzie, które pomaga freelancerom zrozumieć możliwości i zagrożenia stojące przed ich biznesem.
Katarzyna Gawryś 06 września 2023
Czy powinieneś mieć konto na LinkedIn, i dlaczego tak?
Jako autor piszący o marketingu i mediach społecznościowych, doszedłem do wniosku, że wiele firm i pracowników zapomina o LinkedIn, pomimo olbrzymiej popularności Facebooka, Twittera czy Instagrama. Postanowiłem wyjaśnić, dlaczego aktywne i dobrze wypełnione konto na LinkedIn jest tak ważne. Służy ono nie tylko do nawiązywania profesjonalnych kontaktów i budowania sieci biznesowych, ale także jest wykorzystywane przez pracodawców do poszukiwania odpowiednich kandydatów do pracy. LinkedIn jest niezbędnym narzędziem dla właścicieli firm, freelancerów i osób prywatnych. Ułatwia networking, promocję i zwiększa widoczność w internecie. Potrafi przynieść wiele korzyści, jeżeli jest odpowiednio prowadzony - z aktualnymi informacjami, profesjonalnym zdjęciem, spersonalizowanym nagłówkiem i dobrze opisanym profilem zawodowym.
Katarzyna Gawryś 06 września 2023
Jak głęboka jest Twoja wiedza i dlaczego to ważne?
W mojej ostatniej publikacji mówiłem o znaczeniu zrozumienia w rezultacie uproszczenia. Ignorancja bywa często wyborem, gdyż jest łatwa i szybka, ale przez prawdziwe zrozumienie możemy sprawić, że nauka jest efektywna. Twierdzę, że kluczem do gruntownego zrozumienia jest ciekawość i otwartość. Twoje zrozumienie pozwoli na poruszanie się w różnych dziedzinach z płynnością i precyzją. Więc, zamiast wychodzić poza ramy, można je naruszać.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
Metoda just-in-time w reklamie
W dzisiejszym artykule chcę omówić metodę just-in-time. W skrócie, polega ona na dostarczeniu klientom dokładnej ilości produktu lub usług które im w danym momencie są potrzebne. Sprawdź więc jakie wskazówki dla Ciebie przygotowałam.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
5 sposobów na skuteczne zniechęcenie Twoich klientów
Jestem specjalistą w swojej dziedzinie i miałam wiele sukcesów, ale jeśli chcesz zepsuć wizerunek swojej marki w internecie, podpowiadam ci pięć kluczowych działań. Sprawdź je wszystkie!
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Freelancerskie nawyki, które warto w sobie wyrobić na wiosnę
Sprawdź nawyki, które pomogą w powodzeniu tej formy pracy. Nie obawiaj się odrzucić klientów, którzy nie są opłacalni. Wyrwij się z domu na konferencje lub spotkania z innymi freelancerami. Ucz się nowych rzeczy i stawiaj na rozwijanie umiejętności.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Przestań martwić się o to, czy Twoja strona będzie ładna
Tym razem poruszam zagadnienie User Experience (UX) i faktu, że niektórzy UX designerzy zbyt skupiają się na estetyce portalu, zapominając o bardziej istotnym doświadczeniu użytkownika. Wyjaśnię również podobieństwo zadań UX i UI designera, stawiając nacisk na bezpieczeństwo i komfort odbiorcy.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Jak sprawić, by Facebook zaszkodził Twojej marce?
Poruszam pięć błędów, które często popełniają firmy i marki prywatne, wykorzystujące media społecznościowe w swojej komunikacji. Ważne jest tworzenie interesujących, unikalnych treści, angażowanie odbiorców, wykorzystywanie atrakcyjnej grafiki, inwestowanie w reklamę i cierpliwość w oczekiwaniu na rezultaty. Podkreślam również znaczenie dostępności informacji kontaktowych na platformach społecznościowych.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Lekcje online – wskazówki dla nauczycieli
asd
Grzegorz Róg 31 sierpnia 2023
Jak sprawić, by Twoja strona była lepsza pod kątem UX?
Podczas tworzenia stron internetowych zawsze myśl o użytkowniku, jest to klucz do stworzenia dobrze zoptymalizowanej strony UX. Zwracaj też uwagę na logiczną i prostą nawigację, dbaj o każdy element strony, nie tylko o stronę startową. Sprawdź też jak zastosować schemat F-pattern w swoich projektach.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Adobe Fresco - symulator prawdziwych pędzli i farb
Jako autor, opisałem historię i rozwój mobilnych narzędzi twórczych Adobe, podkreślając ich ewolucję i udoskonalenie. Omówiłem różnice między programami Adobe Sketch i Adobe Draw, a także podkreśliłem zalety nowego narzędzia - Adobe Fresco.
Michał Wedlechowicz 31 sierpnia 2023
Programiści „10x” oraz „1000x”
Omawiam koncepcję "10x programmer" i przedstawiam perspektywę na "1000x programmers". Poruszam również temat braku popularnego uznania takich programistów, chociaż według mnie naprawdę istnieją. Staram się również zwrócić uwagę na to, że kluczem do stania się takim jednym na tysiąc jest szeroka wiedza, nie tylko techniczna.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
Angażujące posty na Facebooku dla Twojego biznesu
Prowadzę biznes i wiem, że marketing w mediach społecznościowych jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów promowania moich usług. W moim artykule podkreślam, jak uniknąć wysyłania monotonnych postów, proponuję różne interaktywne strategie, takie jak dawanie odbiorcom możliwości do głosowania za pomocą reakcji Facebooka. Podkreślam również unikalność Real Time Marketingu, wykorzystując trendy i up-to-date informacje. Zaproponowany przeze mnie strategie obejmują również tworzenie puzzli i rebusek, publikowanie zdjęć 360 stopni, pokazywanie codzienności stanowiącego moją firmę oraz korzystanie z treści wideo i streamów na żywo.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Jak to jest z tą pasją do pracy?
Podążanie za pasją może rodzić trudności i zdaniem autora nie powinniśmy zaczynać od niej. Pasja powinna być efektem naszych działań, a nie motorem. Autentyczna pasja to cierpienie za to, co kochamy i gotowość płacenia za to cenę.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
Wyzwania stojące przed web designerami cz.2
W artykule mówię o znaczeniu dostosowania projektów stron internetowych do potrzeb osób z zaburzeniami rozpoznawania barw, niedowidzących i niewidomych. Pokazuję, jak małe zmiany mogą zrobić dużą różnicę, takie jak umożliwienie zmiany wielkości tekstu, uproszczenie nawigacji dla tych, którzy korzystają ze skrótów klawiaturowych, oraz dodanie opisów grafik dla osób korzystających z oprogramowania czytającego tekst z ekranu. Rozważam również tworzenie oddzielnej, prostszej wersji serwisu dla osób niedowidzących.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
5 rzeczy które programista musi wiedzieć o marketingu
Jako programista, zrozumienie kontekstu marketingu pomaga szybciej, skuteczniej i bez frustracji pracować nad zadaniach, które mają bezpośredni wpływ na wyniki firmy.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
Jak to jest z tym TypeScriptem?
TypeScript staje się coraz popularniejszy. Programiści, którzy korzystają z TypeScript, nie wyobrażają sobie powrotu do JavaScript. Pomimo rosnącej popularności, wielu programistów wciąż odkłada naukę TypeScript. Główne powody to przekonanie, że TypeScript nie jest obowiązkowy oraz wyobrażenie, że nauka tego języka może być trudna. Jednakże, TypeScript daje możliwość rozwoju kariery zawodowej i dostęp do ambitnych projektów. Nauka TypeScriptu jest łatwiejsza, gdy ma się dobre zrozumienie JavaScriptu.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
Co front-end developer musi wiedzieć o backendzie?
W moim artykule wyjaśniam podstawowe aspekty back-endu, takie jak bazy danych, API, metody HTTP i obsługa formularzy. Podkreślam, że ważne jest zrozumienie tych elementów, aby efektywnie komunikować się z back-endem jako developer front-endu.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
Jak wybrać perspektywę podczas kręcenia filmu?
Wyjaśniam używanie kamery i jej wysokości jako narzędzia artystycznego w filmowaniu, omawiając różne rodzaje perspektyw (normalną, ptasią i żabią) oraz ich specyficzne zastosowania. Przybliżam, jak odpowiednie ustawienie kamery wpływa na odbiór emocjonalny i dramaturgiczny filmu.
Piotr Zając 31 sierpnia 2023
Jak się wyróżnić na rynku rekrutacji IT?
Podzielę się z Wami swoimi refleksjami na temat sytuacji na rynku pracy oraz własnymi doświadczeniami jako programista i współzałożyciel firmy rekrutacyjnej. Porozmawiam również o tym, że aktywność w społecznościach branżowych, szybkie przyswajanie wiedzy oraz szerokie umiejętności i zainteresowania, to elementy, które mogą pomóc wyróżnić się na rynku pracy.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
4 błędy, które popełnisz, planując startup
Jako przedsiębiorca, chcę zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się początkujący twórcy startupów. Wskazuję, że kopiowanie innych dużych firm, niezdolność do komunikacji, brak realistycznego spojrzenia na sytuację oraz brak promocji stanowią najczęstsze błędy, które mogą doprowadzić do upadku startupu.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Brutalizm w webdesignie
Na przeciwko znanemu "less is more" nadchodzi serie nawracających trendów - brutalizm. Z krzykliwymi połączeniami kolorystycznymi, niekomfortowymi przyciskami, strony internetowe są niewygodne, ale zarazem stają się coraz bardziej popularne. Oparte na koncepcji brutalizmu z lat 50-tych, prezentują wyeksponowane, surowe elementy designu.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Journey mapping – nie tylko w marketingu cz. 2
Przygotowałam szczegółowy poradnik w jaki sposób stworzyć mapę ścieżki klienta, zwanej również Customer Journey Map. Na przykładzie designera-freelancera pokażę jak zidentyfikować grupę docelową, przeanalizować punkty kontaktu z marką oraz jakie emocje, obawy i oczekiwania towarzyszą klientowi na każdym etapie współpracy.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Od wektorów do Blendera...
Jako doświadczony ilustrator i grafik zachęcam do poszerzania własnych umiejętności. Ja sam wykorzystałem Blender do zwiększenia zasobów mojej kreatywności i rozwoju mojego portfolio. Zawsze warto poznać nowe narzędzia!
Michał Wedlechowicz 31 sierpnia 2023
Jak mądrze wybrać stack technologiczny do projektu?
Zaczynam nowy projekt i jestem za niego odpowiedzialna. Muszę podjąć decyzje dotyczące technologii, frameworków i narzędzi. Moje doświadczenie wynosi ponad 10 lat i za sobą mam kilkanaście większych projektów. Poniżej przedstawiam kilka moich zasad do podejmowania decyzji technologicznych m.in.: poznaj kontekst biznesowy, znajdź balans między przyszłością a teraźniejszością, zwróć uwagę na hype, nie czekaj i zostawiaj otwarte drzwi oraz wykorzystaj to, co już masz.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
Rigging w After Effects
Opisuję nowe funkcje i ulepszenia w dodatkach do Adobe After Effects, takich jak DUIK, RubberHose i LIMBER. Każdy z nich ma swoje mocne strony, ale wybór zależy od indywidualnych preferencji.
Michał Wedlechowicz 31 sierpnia 2023
5 rzeczy, które programista musi wiedzieć o komunikacji
W moim artykule omawiam problem komunikacji, który często pojawia się pomiędzy programistami a osobami nietechnicznymi. Wyjaśniam, że komunikacja sama w sobie jest wyzwaniem, a bariery jak złożony temat czy ograniczony czas mogą go jeszcze zwiększyć. Pokazuję jednak, że istnieją techniki, które mogą pomóc programistom w lepszej komunikacji, takie jak korzystanie z prostych słów czy analogii. Zachęcam również, do rozwijania empatii, która jest niezbędna do zrozumienia perspektywy innych osób.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
5 rzeczy, które programista musi wiedzieć o designie
W tym artykule omawiam różne aspekty, które programiści powinni brać pod uwagę, pracując z programowaniem i designem. Obejmuje to spójność, typografię, interakcje, kontrast i wzorce. Poznanie tych zasad jest krytyczne dla stworzenia atrakcyjnej i funkcjonalnej aplikacji lub strony internetowej.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
3 powody, dla których potrzebujesz bloga
Jako projektantka stron www, grafik czy UX designer, wiem, jak istotna jest aktywna obecność w internecie. Nie wystarczy być na bieżąco z technologiami. Ważne jest konsekwentne budowanie marki i wizerunku. Właśnie dlatego prowadzę blog, który to umożliwia i podpowiem Ci dlaczego warto podążać tą ścieżką.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Na granicy kompetencji, czyli teoria 10000 godzin w praktyce
W tym artykule podważam teorię o "10000 godzin" potrzebnych do osiągnięcia mistrzostwa w jakiejkolwiek dziedzinie. Zwracam uwagę na to jak ważne jest nieustanne przekraczanie granic własnych kompetencji, co wiąże się z popełnianiem błędów i frustracją. Kluczem jest balans pomiędzy wyzwaniami a strefą komfortu.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
Dźwignia skutecznego działania
Z doświadczenia wiem, że wykorzystywanie zasady dźwigni w programowaniu jest dla mnie kluczem do efektywności. Szukam narzędzi, które najlepiej pasują do danego zagadnienia, potrafię zrozumieć szeroki kontekst i pracuje ze swoim ego. Dzięki takiemu podejściu, moje projekty zdobywają realną wartość.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
Czy webdev kręci się w kółko?
Początek roku to czas podsumowań i prognoz. Omawiamy React Server Components (RSC), które pozwalają na bezpośrednie połączenie z bazą danych, co przypomina programowanie sprzed 15 lat. Zauważamy trend przenoszenia obciążenia z serwera na klienta, a teraz z powrotem. Warto spojrzeć na to z szerszej perspektywy.
Adam Gospodarczyk 31 sierpnia 2023
10 portali dla designerów – część I
Na początek roku zebraliśmy dziesięć portali ułatwiających pracę designerom. Przedstawiamy wam najciekawsze strony oferujące darmowe i płatne szablony, a także narzędzia do generowania palet kolorystycznych. W kolejnym artykule podzielimy się z wami najlepszymi stronami z wyborem fontów i ikon.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Getting Things Done – w pracy freelancera
Przedstawiam metody, które pomogą freelancerom w skutecznej organizacji swojego czasu. Pomagają mi w tym aplikacje takie jak Todoist, Trello czy Asana. Wskazuję również na metody i systemy organizacji zadań jak Getting Things Done lub Kanban.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Naucz się… uczyć – 6 filarów skutecznej nauki
Niepokoi mnie tradycyjny styl nauki, który większość z nas zna od dzieciństwa i który uważam za nieefektywny. Uważam, że powinniśmy wykorzystywać nowoczesne technologie do zaprojektowania bardziej skutecznych metod nauczania. Uważam również, że praktyczne umiejętności, pracowitość i kreatywność są ważniejsze dla rozwoju człowieka niż ograniczony, sztywny system edukacji.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Wyzwania stojące przed web designerami
W swoim artykule przypominam designerom i twórcom stron internetowych o dużym wyzwaniu, jakim jest tworzenie stron dostępnych dla osób ze zaburzeniami wzroku, w tym zaburzeń rozpoznawania kolorów. Wyjaśniam, jak proste zmiany w projektowaniu, takie jak unikanie pewnych kombinacji kolorów, użycie symboli, ograniczenie palety kolorystycznej, mogą ułatwić korzystanie z witryn nie tylko osobom ze zaburzeniami wzroku, ale wszystkim użytkownikom.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Journey mapping – nie tylko w marketingu cz. 1
Rozważam znaczenie "journey mapping" - procesu analizy doświadczeń klientów z marką, aby zwiększyć sprzedaż. Coraz więcej firm, dużych i małych, dostrzega wartość tego narzędzia, które pomaga znaleźć słabe punkty usług i optymalizować doświadczenia użytkowników. Tworzenie 'Customer Journey Map’ pomaga również wyznaczyć kierunek zmian i odnaleźć silne i słabe strony marki.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
10 portali dla designerów – część II
W drugiej części mojego przewodnika dla projektantów, omawiam portale oferujące fonty i ikony. Polecane strony z darmowymi fontami to Font Squirrel i My Fonts. Dla ikon polecam FlatIcon, Icon Finder i Icons8, który nawet oferuje możliwość wysłania bezpłatnego zapytania o konkretną ikonę.
Katarzyna Gawryś 31 sierpnia 2023
Umarł VSC, niech żyje InteliJ!
Po intensywnym okresie pracy nad dwoma ważnymi projektami, zdecydowałem się na powrót do korzystania z InteliJ po latach pracy z VSC. Pomimo mojego zadowolenia z konfiguracji VSC, zauważyłem, że pewien stopień skomplikowania kodu był dla tego edytora problemem. Przejście na InteliJ przyniosło mi natychmiastowe ulepszenia, w tym efektywną refaktoryzację, lepszą pracę z gitem i bazą danych. Obecnie cieszą mnie możliwości InteliJ, ale chętnie poznam też opinie innych na temat tej zmiany narzędzia.
Adam Gospodarczyk 29 sierpnia 2023
Problemy z wydajnością to nie żart, nie?
Podkreśla się ważność balansu między efektywną pracą a uwzględnieniem ewentualnych problemów z wydajnością kodu czy całej aplikacji. Często programiści skupiają się nadmiernie na potencjalnych problemach, które mogą nigdy nie wystąpić, zamiast skupić się na rzeczywistych zadaniach.
Adam Gospodarczyk 29 sierpnia 2023
Tailwind to rewolucja, jeśli...
Przygoda z biblioteką Tailwind CSS zaczyna się zazwyczaj od mieszanych wrażeń. Mimo początkowej niechęci i skomplikowanych procesów, właściwie zrozumiana i skonfigurowana pozwala na szybkie, skuteczne i komfortowe projektowanie interfejsów. Tailwind CSS nie jest jednak idealnym narzędziem dla każdego - wymaga od użytkownika pewnej znajomości CSS i nie sprawdzi się w każdym projekcie.
Adam Gospodarczyk 29 sierpnia 2023
Czym jest HTML5? Wszystko, co musisz wiedzieć
HTML5 to nowa wersja języka HTML, która oferuje szereg ulepszeń w budowaniu struktur strony internetowej oraz zaawansowanych interfejsów użytkownika. Obejmuje nowe elementy semantyczne, możliwość osadzania audio i wideo, lepsze zarządzanie formularzami oraz zaawansowane interfejsy programistyczne. HTML5 znacznie usprawnia interakcję z robotami indeksującymi wyszukiwarek i czytnikami dla osób niewidomych.
Piotr Palarz 29 sierpnia 2023
5 funkcji, dla których warto przesiąść się na aplikacje Affinity
Sprawdź, dlaczego warto zapoznać się z narzędziami od Affinity, jako alternatywa do popularnych aplikacji Adobe
Michał Wedlechowicz 20 sierpnia 2023
Dlaczego warto zająć się fotografią
Jest mnóstwo zawodów na świecie, ale w mojej ocenie, fotografia zdecydowanie przoduje, jeśli chodzi o satysfakcję z pracy. Skąd takie przemyślenia?
Kuba Kaźmierczyk 20 sierpnia 2023
Nowy eduweb - czy warto?
Zobacz, co nowego przygotowaliśmy dla Ciebie w ostatniej odsłonie serwisu eduweb! Poza ścisłym połączeniem ze społecznością, odkrywamy nowy design, asystenta AI i wiele więcej!
Grzegorz Róg 28 lipca 2023