Masz już konto? Zaloguj się
Artykuły

36 Skutecznych Strategii Działania w Social Media

Opublikowany 19 września 2023

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pracę nad własną działalnością gospodarczą, powoli wkraczasz w świat freelance’u, a może już od jakiegoś czasu promujesz swoją markę w sieci – łatwo jest popełnić kilka podstawowych błędów, przez które Twoja komunikacja z potencjalnymi klientami nie będzie tak skuteczna i przejrzysta, jak to zaplanowałeś.

W przeciwieństwie do tradycyjnych form reklamy, social media są środkiem przekazu zmieniającym się w niezwykle dynamiczny sposób, a odpowiednie dopasowanie strategii marketingowej do grupy docelowych odbiorców spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. W końcu jak to możliwe, że w badaniu skuteczności reklam w social media\*, aż 44% respondentów zadeklarowało, że nigdy nie klika w reklamy na Facebooku, a mimo to szacuje się, że aż połowa kampanii prowadzonych na najpopularniejszym portalu społecznościowym zwraca się co najmniej pięciokrotnie?

By odpowiedzieć na kilka z najczęściej pojawiających się pytań, a także rzucić światło na problemy, z których wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, postanowiliśmy spytać o wskazówki kilku specjalistów, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą wyniesioną z wieloletnich doświadczeń w pracy z social media. Zapraszamy Was do świata Facebooka, Twittera, Instagrama i innych pożeraczy czasu, które z odpowiednią wiedzą możecie wykorzystać jako najsilniejszą broń w pozyskiwaniu nowych klientów!

Jakie są w takim razie skuteczne sposoby na promocję w social media? Zapytaliśmy ekspertów.

1. Działaj konsekwentnie. Działania marketingowe lepiej poddają się testom, jeśli są realizowane konsekwentnie, a nie doraźnie. Jeśli więc masz pomysł na działanie np. kontent marketingowe, to realizuj daną formułę długo. Znajdź swoją niszę, swój głos i rób to konsekwentnie. Na dłuższą metę to popłaca. Wspiera markę (bo działasz w zgodzie z naukowo przebadanym efektem czystej ekspozycji) i buduje rozpoznawalność. I daje ci dobry wstęp do punktu drugiego. Testowania.

2. Always A/B Testing. Tak brzmiał tytuł książki, która zmieniła moje podejście do testowania. Badać można i powinno się wiele rzeczy. Tylko trzeba wiedzieć, co chcemy zmierzyć. Bez testowania i eksperymentowania jesteś mało wiarygodnym marketingowcem. Możesz nie kochać analizy wielką miłością, ale postaraj się z nią chociaż zaprzyjaźnić.

3. Wiedz wszystko o czymś i coś o wszystkim. Czemu? Bo działania w social media nie są działaniami w próżni. Poznawaj kulturę, korzystaj z newsjacking, memejacking, działaj w realtime marketingu. Jeden z moich najpopularniejszych postów na InnPoland powstał na bazie popularnego mema, który propagował mit, który udało mi się zupełnie obalić. Ludzie kojarzyli sprawę, udostępniali i żywo reagowali. Miesiąc później ten tekst nie miałby sensu. Korzystaj z kontekstów kultury. Long live Remix Manifesto.

4. Postaraj się o efekt WOW! - obsługuj swoich klientów jak królów i królowe, ryzykuj (no risk, no fun!), wyróżniaj się i myśl szeroko. Zastanów się jakie kampanie znasz i uważasz za super. Naśladuj je. Może firma potraktowała swojego klienta wyjątkowo, może zrobiła szaloną ambientową kampanię, może zaskoczyła swoich klientów czymś. Nie patrz tylko na swoją branżę. Niech niebo nie będzie Twoim limitem. Ja tak zrobiłam moją rekrutację do Wobuzza - byłam uczciwa. To był mój efekt Wow ;)

5. Social media to rozmowa; nie komunikaty marketingowe, nie ofertówka, nie konkursiki ani nie kawusie, kotki i cycki. Traktuj swoich odbiorców jak istoty rozumne, z którymi można porozmawiać na różne tematy. W zależności od celu (sprzedaż, wizerunek, obsługa klienta itd.) i punktu, gdzie jest Twój obserwujący (lead, obcy, klient, ambasador) staraj się dostosować komunikację do jego potrzeb: obcych zapoznawaj ze sobą, leady przekonuj, klientom dziękuj, a ambasadorów doceniaj. I monitoruj sieć. Rozmowy odbywają się nie tylko na Twoim podwórku. Ale błagam - nie wtryniaj się w rozmowy jak sprzedawca (cześć, jestem zajebisty, kup coś).

6. Każdy kryzys jest szansą :) Nie ma firm idealnych, ale są te, które umieją sobie poradzić z fuckupami albo nie. Hejterzy, trolle i inne nieszczęścia są na porządku dziennym. Ale albo się będziesz kłócić z klientem, że masz rację, milczeć albo zachowywać jak obrażona nastolatka, albo weźmiesz sytuację na klatę i zastosujesz zasadę 6P: przeproś, popraw się, przyznaj się do błędu, przeciwdziałaj, powetuj, przygotuj się. W razie shitstormu możesz zawsze też zawezwać Kryzysową Narzeczoną na pomoc...

7. Podpinaj się pod nośne tematy w nowatorski, zindywidualizowany sposób. Możemy zaobserwować jakie tematy lub wytrychy komunikacyjne (zwroty, grafiki, slang, hashtagi, obserwacje, wspomnienia, przedmioty, muzyka, osoby, powiedzenia, memy, itd.) wywołują powtarzające się zainteresowanie dużej ilości swojej grupy docelowej. Powinniśmy umiejętnie łączyć te tematy ze swoim produktem, najlepiej w sposób całkowicie oryginalny i jednocześnie autentyczny.

8. Używaj real time marketingu. Należy być wyczulonym na informacje, które od czasu do czasu ekscytują SoMe. W takich przypadkach – o ile uda nam się wpaść na odpowiedni pomysł – można wplatać własną markę lub produkt w takie zdarzenia. Użytkownicy SoMe doceniają inteligentne, niepozbawione szczypty humoru lokowanie produktu lub marki w takich zdarzeniach. Trzeba pamiętać o tym by nie naruszyć praw autorskich.

9. Umiejętne posługuj się systemami emisyjnymi. Należy doskonale znać modele rozliczeniowe, placementy, sposoby targetowania. Dzięki wiedzy można docierać do odbiorców w zdecydowanie bardziej efektywny sposób.

10. Facebook jest najbardziej efektywny - jeśli mierzysz efekty swoich działań (cokolwiek: wyświetlenia, zasięg,zaangażowanie, kliknięcia, sprzedaż czy inne konwersje) i próbujesz działać w różnych serwisach społecznościowych, szybko odkryjesz, że Facebook zjada inne serwisy pod względem efektywności. Wkładając tyle samo czasu lub pieniędzy w Facebooka, niemal zawsze otrzymasz lepsze efekty niż w przypadku inwestowania ich w inne kanały social media. Czy to oznacza, że działania poza Facebookiem nie mają żadnego sensu? Nie, czasem umożliwiają dotarcie do innych użytkowników.

11. Stosuj real-time marketing tak często jak się da - real-time marketing jest zwykle bardziej angażujący, a co za tym idzie, skuteczniejszy w nakłanianiu użytkowników do podjęcia określonej akcji. Nie masz czasu na RTM? 75% postów real-time marketingowych jesteś w stanie zaplanować co najmniej kilka dni wcześniej. Jeśli nie planujesz, ciągle nie będziesz miał na nie czasu.

12. Źle wyznaczone cele są lepsze niż brak celów - jeśli wyznaczysz sobie zbyt łatwe cele, osiągniesz je przed czasem i kolejny raz podniesiesz sobie poprzeczkę. Jeśli wyznaczysz za trudne cele, będziesz starał się, aby mimo wszystko je zrealizować. Jeśli ich nie osiągniesz, będziesz wiedział, że następnym razem musisz podejść do sprawy bardziej realistycznie. Ale jeśli osiągniesz po zaciętej walce, będzie Cię rozpierała satysfakcja. Z kolei jeśli w ogóle nie wyznaczysz celów, nie będziesz wiedział nic.

13. Interakcja z klientami w sieci. Najlepszy sposób na błyskawiczne zbudowanie rzeszy ambasadorów marki.

14. Analiza efektów i tego co na naszej stronie dokładnie robią użytkownicy, którzy odnaleźli nas w socialu. Nowoczesny marketer powinien nie tylko dowozić ruch na stronę, ale także opiekować się lejkiem sprzedażowym w dalszych fazach życia klienta.

15. Zaskakiwanie klientów. Wyróżnienie się z komunikacją, choćby za pośrednictwem animowanych gifów firmowych.

16. Dziel się wiedzą Szczególnie w branży B2B, ale sprawdza się także w branży B2C, webinary (np. przez Facebook Live lub Click Webinar) w nieoceniony sposób pozwalają zwiększać zaangażowanie twoich fanów i followersów, tworzyć buzz, pokazać firmę i ludzi w niej pracujących jako ekspertów w danej kategorii, ale najważniejsze pozyskiwać adresy e-mail. Aż 40 proc. uczestników webinarów, według Ready Talk, zamienia się w wartościowe leady. Edukacja, podobnie jak inne obszary życia, staje się w coraz większym stopniu cyfrowa i można ten fakt także można wykorzystać w promocji naszej firmy w mediach społecznościowych.

17. Słuchaj i pomagaj. Warto wiedzieć, że według ankiety Oracle aż 33 proc. użytkowników platform społecznościowych wchodzi w interakcję z firmą w mediach społecznościowych, żeby otrzymać odpowiedź na nurtujące ich pytania związane z produktem lub usługą. Nie można tego faktu ignorować, gdyż 67 proc. internautów zadaje pytania nie marce, a znajomym. Dzięki użyciu narzędzi jak SentiOne czy Brand24, będziesz wiedział, co i w jakim kontekście mówi się o branży, w której działasz. Dodatkowo narzędzia do monitoringu internetu pozwolą ci także „wyłapywać” pytania czy problemy internautów i na nie odpowiadać, a tym samym poprawiać swoją internetową reputację i przyciągać nowych klientów.

18. Zadawaj pytania. Media społecznościowe mają służyć ludziom, a nie firmom i musisz o tym pamiętać. Social Media to rozmowa i bez prowadzenia dialogu z fanami trudno będzie ci osiągnąć zamierzone efekt i nauczyć się jak zaangażować swoich internetowych odbiorców bardziej. Dlatego, pytaj, proś o porady czy rekomendacje, nie bój się eksperymentować z treściami i prosić o feedback.

19. Bądź cierpliwy. Efekty promocji nie przyjdą od razu. Szczególnie w kampanii zasięgowej. Twój przekaz musi „zatonąć” w świadomości czytelnika.

20. Bądź rozważny. Dobieraj kanały komunikacji właściwie. Zbadaj, jaka jest Twoja grupa docelowa i jakich social media używa najczęściej.

21. Bądź transparentny. Stosuj proste jasne i uczciwe zasady współpracy z twórcami w social media. Pamiętaj, że content oryginalny nigdy nie powstaje „na siłę”.

22. Zamieszczaj zróżnicowany content. Błędem, jaki popełnia wiele firm w social media, jest to, że cały czas publikują jeden rodzaj treści. Po pierwsze musimy dostosowywać rodzaj contentu do każdego portalu społecznościowego - każdy rządzi się swoimi prawami, ma swoją specyfikę, nie możemy więc wszędzie publikować tego samego. Po drugie pamiętajmy, że nasi czytelnicy lubią urozmaicone treści. Jeśli będziemy publikować wciąż posty w takim samym stylu, szybko staniemy się nudni.

23. Obserwuj nowe możliwości każdego portalu społecznościowego. Pamiętaj, że media społecznościowe bardzo dynamicznie się zmieniają. Wciąż konkurują między sobą i starają się wprowadzać nowe funkcje, które mają przyciągnąć do nich więcej użytkowników. Wykorzystuj to! Jeśli Twoja marka jako jedna z pierwszych zaprezentuje praktyczne zastosowanie nowości, wyróżnisz się na tle konkurencji. Ponadto portale społecznościowe często na początku mocniej promują swoje nowe rozwiązania, dając na przykład większe zasięgi postów firmom, które rozpowszechniają nowe metody publikacji treści.

24. Obserwuj statystyki swoich profili. Dzięki nim lepiej poznasz preferencje swoich czytelników. Dowiesz się m.in. jakie rodzaje postów są dla nich najbardziej interesujące, o jakich godzinach są najbardziej aktywni czy jak reagowali na poszczególne rodzaje treści. To bardzo ważne, żeby prowadzić skuteczne działania w social media. Bez znajomości preferencji czytelników nie możemy tworzyć angażujących profili w mediach społecznościowych.

25. Dobór KPI. Dobieranie odpowiednich metryk określających efektywność nie jest wcale takie proste. Kilka lat temu każdy marketer skupiał się przede wszystkim na liczbie fanów, później na zaangażowaniu zapominając o realnych efektach. W tym przypadku zarówno liczba fanów jak i zaangażowanie ma mały sens między innymi z powodów zmian w algorytmach Facebooka, które ciągle ewoluują i dopasowują się do zachowań użytkowników. Marka powinna skupić się przede wszystkim na dotarciu do swojej grupy i wzmacnianiu komunikatów, które kieruje w innych mediach. W przypadku Facebooka uniwersalne wskaźniki to zasięg i częstotliwość kontaktów konsumenta z treściami od marki. Oczywiście dla każdej branży najważniejsze wskaźniki mogą być inne np. dla sklepów internetowych będą to przejścia na stronę, na której użytkownik dokona zakupu, dla telekomów czy banków ważne będzie zbieranie leadów bezpośrednio na Facebooku czy na stronie zewnętrznej. Jeśli jednak weźmiemy np. marki z branży FMCG to w ich przypadku wzmacnianie komunikatów i budowa wizerunku będzie kluczowa.

26. Wyróżnij się. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości w jaki sposób możesz podejrzeć co robi konkurencja, dzięki narzędziom z segmentu „social media analytics” dowiesz się w jaki sposób działają Twoi konkurencji, co robią dobrze i jakie popełniali błędy. Podpatrz co robią dobrze, unikaj ich błędów i zaproponuj swoim konsumentom unikalny sposób komunikacji dzięki czemu treści Twojej marki będą ciekawsze od konkurencji.

27. Najważniejsza grupa docelowa. Wiele marek zapomina, kto tak naprawdę jest ich grupą docelową, a przekaz kierowany przez media społecznościowe różni się od tego z innych kanałów. Bardzo ważne jest to, żeby działania były spójne w każdym kanale i przede wszystkim dopasowane do odbiorców dzięki czemu potencjalny konsument dostanie ten sam przekaz z wielu źródeł, a wtedy komunikat marki będzie miał większą wartość. Dlatego zastanów się w jaki sposób odzywasz się do swoich konsumentów na przykład w działaniach e-mail marketingowych czy offlineowych i dostosuj media społecznościowe w taki sposób by pasowały do reszty.

28. Czytaj statystyki. Statystyki na kanałach podobnych czy wręcz na naszym kanale bardzo pomogą w zaplanowaniu komunikacji i promocji. To z nich wiemy jakie komunikaty angażują naszych fanów/followersów bardziej, o jakich godzinach są aktywni, czy to mężczyźni czy kobiety... itp. Obecnie mamy wiele dostępnych narzędzi do sprawdzania takich danych jak np. Sotrender.

29. Słuchaj i odpowiadaj. Działania w social media to dialog. To oznacza że to komunikacja dwukierunkowa czyli z jednej strony mówimy w komunikatach o naszej marce/usłudze, z drugiej odpowiadamy na komentarze i interakcje z fanami. Blokowanie czy usuwanie komentarzy negatywnych jest absolutnie zakazane. Każdą niewygodną dla nas "rozmowę" w social media możemy przenieść do prywatnych wiadomości ale nie możemy w żadnym razie blokować komunikacji w tych mediach.

30. Bądź autentyczny. Jeśli masz pomysł na swoją komunikację w social media pomyśl czy pasuje on do charakteru Twojego produktu czy usługi który chcesz promować. Nie każdy produkt możemy i musimy komunikować do młodej grupy czy też do subkutlur a jeżeli już decydujesz się na ten krok bądź autentyczny.Młodzi ludzie szybko zorientują się że komunikaty dla nich tworzy ktoś inny niż ich rówieśnik mimo że Twoim zdaniem będziesz brzmiał prawdziwe. Generalnie w planowaniu promocji za pomocą social media trzeba pamiętać że jest to rozmowa w fanami lub potencjalnymi fanami marki w sieci. I słowo "rozmowa" ma tutaj kluczowe znaczenie.

31. Testuj materiały do kampanii, zanim wydasz pierwszą złotówkę. Promując się w kanałach Social Media takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn, uzyskujemy możliwość niedostępną w innych kanałach digital – możliwość wykorzystania ruchu organicznego. Publikując posty na fanpage lub profilu, możemy zaobserwować odzew odbiorców publikowanych materiałów. Możemy zobaczyć, czy się angażują, czy i jak komentują publikowane przez nas treści. Tę wiedzę możemy wykorzystać, tworząc materiały promocyjne. Możemy wybrać zdjęcia, które zebrały najwięcej serduszek na Instagramie, teksty, które najbardziej zaangażowały użytkowników czy Call-To-Action generujące najwięcej konwersji. Tworząc materiały w oparciu o te obserwacje możesz ograniczyć ryzyko niepowodzenia kampanii i zmniejszyć budżet przeznaczony na testy a przeznaczyć go na realizację celów kampanii!

32. Pozwól mi wejść na swoją stronę! Mówiąc wprost – zadbaj o to, aby w Twoich postach znalazły się linki pozwalające mi wejść na stronę i uzyskać więcej informacji. Wielokrotnie można zaobserwować zmarnowany potencjał ukryty w postach publikowanych na fanpage'ach. Tworząc posty, często skupiamy się na grafikach i treściach pod kątem komunikacji marki lub odpowiedniego zaprezentowania produktu. Użytkownicy mają możliwość zaangażowania się, polajkowania i skomentowania treści, jednak zapominamy, że ten naprawdę zainteresowany użytkownik chciałby pogłębić swoją wiedzę na dany temat – przeczytać szczegółowy opis produktu, zapoznać się z artykułem itd. Nie dając mu możliwości przejścia dalej, gubimy potencjał tkwiący w najbardziej zaangażowanych użytkownikach. Skrajny przykład to post informujący o kodzie rabatowym, nie dający możliwości przejścia do sklepu. -10 do efektywności.

33. Stosuj emotikony. Niezależnie do tego, jak mało seksowna i jak bardzo poważna jest kampania, którą prowadzisz, możesz skorzystać z emotikon. Umieszczenie odpowiednich emoji w tekście posta pozwala wzmocnić przekaz marki i zwiększyć czytelność materiału. Emotikonami śmiało można zastępować niektóre znaki przestankowe, uzyskując konkretny efekt. Niejeden fanpage wręcz oparł swoją komunikację na odpowiednim wykorzystaniu emotikon.

Co ciekawe, emoji nie są szeroko wykorzystywane w reklamach, gdzie ich wykorzystanie może realnie zwiększyć efektywność kampanii. Podsumowując, jeśli kosmita, burger, robot i rekin nie pasują do Twojej marki, to wciąż możesz użyć strzałki, wskazując użytkownikom link lub kluczową informację zawartą w komunikacje reklamowym.

34. Strategia jest najważniejsza! Rozpoczynając jakiekolwiek działania w mediach społecznościowych, podobnie jak w przypadku innych gałęzi marketingu, najważniejszym elementem strategii jest… jej posiadanie. W nieskończoność wymieniać mogę Facebook Page prowadzone od niechcenia, bez jakiegokolwiek planu, traktowane jako słup ogłoszeniowy, z postami o treści sztywnej i nudnej do granic możliwości. Pomimo faktu, że media społecznościowe stały się już częścią naszego codziennego życia, zazwyczaj rozumiemy je jako odbiorcy, jako twórcy treści już niekoniecznie. Planując obecność w social media zaplanujmy więc z góry kilka miesięcy działań, serii tematycznych, pomysłów którymi chcemy się dzielić. Nie ma nic gorszego niż publikacja postów, które musimy wymyślić na siłę.

35. Jakość ważniejsza od ilości. Marketing zmienia się z dnia na dzień, musimy więc nauczyć się docierać głębiej niż powierzchowne wskaźniki, które dziś znaczą już niewiele. Wychodzę z założenia, że duża liczba fanów ma jeszcze znaczenie, chociaż czysto wizerunkowe. Zdecydowanie większą wagę ma jednak ich jakość, fakt dobrowolnego dołączenia do społeczności, aktywność. Potrzebujemy fanów z którymi mamy o czym rozmawiać, osoby w pełni zainteresowane naszą marką. Firmy, które kiedyś zdecydowały się na zakup fanów dziś albo muszą wkładać spore budżety w promocję albo zamykają swoje profile notując zerową aktywność.

36. Targetowanie kluczem do sukcesu. Trzecim elementem, na który warto zwrócić uwagę prowadząc działania promocyjne w social media, jest targetowanie. Pojęcie wciąż obce dla wielu, dzisiaj staje się kluczem do sukcesu wielu firm. Każdy post, jaki publikujemy na Facebooku, targetować możemy do innej, dokładnie sprecyzowanej w kontekście naszych treści osób. Prowadząc restaurację inne treści skierujemy do najmłodszych, inne do osób będących koneserami whiskey a jeszcze do inne do fanów pizzy. I chociaż wszystkie te osoby znajdują się w zakresie naszych potencjalnych klientów, poszczególne treści mają szansę zainteresować je w różnym stopniu. Im lepiej zrozumiemy naszych odbiorców, tym większa szansa, że odwiedzą nam się zainteresowaniem i zrozumieniem naszej marki.

Mamy nadzieję, że porady, jakimi podzielili się z nami eksperci w dziedzinie social media rozwiały wiele Waszych wątpliwości i sprawią, że Wasza komunikacja z klientami stanie się znacznie skuteczniejsza, prostsza i przyjemniejsza!