Masz już konto? Zaloguj się
Artykuły

Jak się wyróżnić na rynku rekrutacji IT?

Opublikowany 31 sierpnia 2023

Sytuacja na rynku pracy jest mocno dynamiczna, szczególnie na przestrzeni ostatnich miesięcy. Mówi się, że coraz trudniej zdobyć pierwszą pracę, ale też bardziej doświadczone osoby dwa razy zastanawiają się przed zmianą pracy. Czy tak rzeczywiście jest? I czy coś możemy z tym zrobić?

Tym razem podzielę się z Tobą moją perspektywą w tym temacie, uwzględniając moje doświadczenia jako programista, osoba, która budowała swój zespół oraz przez 5 lat współtworzyła firmę rekrutacyjną,
w ramach której realizowaliśmy projekty dla największych pracodawców na Świecie.

Zacznijmy od tego, że rzeczywiście wiele czynników wpływa na trudniejszą sytuację na rynku pracy - od pandemii, przez dużą liczbę kandydatów oraz różne sytuacje firm (chociaż branża IT raczej bardzo dobrze wypada na tle innych). Pomimo tego z całą pewnością zdobycie nowej lub lepszej pracy jest możliwe a nawet są nowe możliwości wynikające chociażby z faktu otwarcia firm na pracę zdalną, co znosi lub ogranicza barierę lokalizacji.

Tak, że wiemy jedno: łatwo nie jest, ale do tragedii również daleko.

No to teraz pytanie brzmi: jak się wyróżnić? I tutaj jest przynajmniej kilka rzeczy, które postrzegam jako niezwykle skuteczne.

Aktywność w społeczności

Pierwszą rzeczą, która niesamowicie rzuca się w oczy jest aktywność
w społeczności programistów. Mowa tutaj o różnych formach: aktywności na grupach facebook, githubie czy prowadzenie własnego bloga lub kanału na YouTube. Dlaczego to ma duże znaczenie?

Po pierwsze ze względu na fakt, że w ramach każdej społeczności znaczna część jej członków jest pasywna i tylko kilka % to aktywni użytkownicy (dodający komentarze, wątki itp.). Przykładowo na stackoverflow sam fakt napisania odpowiedzi w wątku, sprawia, że trafiamy do 8% programistów, którzy kiedykolwiek to zrobili. Podobnie sytuacja wygląda w innych społecznościach. Zatem sama aktywność (a najlepiej jakościowa), mocno wyróżnia Cię z tłumu.

Drugą kwestią jest fakt, że udzielając się w społeczności, sam się uczysz nowych rzeczy. Np. chcąc napisać wartościowy artykuł na bloga lub Medium, wejdziesz w temat zdecydowanie głębiej, co da Ci lepsze zrozumienie i sprawi że będziesz lepszym programistą.

I ostatnią rzeczą jest to, że rekruterzy lub sourcerzy na etapie rekrutacji bardzo często przeglądają Twoje profile w mediach społecznościowych (np. na Linkedinie lub Githubie) i z pewnością ma to wpływ na Twój wizerunek na rynku pracy.

Umiejętność szybkiej nauki

To, że technologia zmienia się niesamowicie szybko, wiesz doskonale. Wiedzą o tym również pracodawcy oraz rekruterzy. Z tego powodu często poza Twoimi aktualnymi umiejętnościami i doświadczeniem, dużą rolę odgrywają sygnały sugerujące, że potrafisz szybko odnaleźć się w nowym środowisku oraz opanować nowe narzędzia i technologie.

To wszystko można weryfikować na wiele różnych sposobów. Czasem potrzebna jest rozmowa a czasem wystarczy rzut oka na aktywność na Twoim profilu Linkedin. Jednym z pytań, które mogą paść na rozmowie rekrutacyjnej jest to: z jakich źródeł korzystasz aby pozostać na bieżąco? To daje od razu odpowiedź na pytanie czy i jak dużo uwagi temu poświęcasz
a to finalnie rysuje Twój obraz w oczach przyszłego pracodawcy.

Jeżeli chodzi o sugestie ode mnie to: wyrób nawyk nauki każdego dnia. Może opierać się to o przeglądanie kilku wartościowych blogów, czytanie newsletterów czy obserwowania na Twitterze popularnych osób z Twojej branży. Tutaj nie liczy się intensywność, lecz regularność.

Szerokie umiejętności

I ostatnim tematem, na który chciałem dziś zwrócić uwagę są szerokie umiejętności i zainteresowania. Musisz rozumieć, że Twoją rolą jako programisty nie jest wyłącznie pisanie kodu ale też wnoszenie realnej korzyści dla biznesu. Inaczej mówiąc: nie pracujesz w izolacji i oderwaniu od określonego kontekstu.

Im lepiej będziesz rozumiał szerszy obraz swojej roli oraz biznesu,
w ramach którego funkcjonujesz, tym lepiej będziesz w stanie wykorzystać swoje programistyczne umiejętności, aby przekładać je na nieproporcjonalnie wyższą wartość biznesową. A to bez wątpienia docenią pracodawcy.

Najlepszym narzędziem do poszerzania perspektywy jest zwykła ciekawość i zadawanie pytań. Szukając na nie odpowiedzi, zaczniesz zdobywać wiedzę i umiejętności które pewnego dnia okażą się przydatne lub pozwolą Ci spojrzeć na problem w inny sposób. Coś takiego jest unikatową zdolnością, która wnosi realną wartość.

Poza tym polecam czytanie książek z kategorii takich jak: biznes, marketing, psychologia, ekonomia, sprzedaż i biografie.

Konkretne tytuły zależą od Twojego kontekstu, ale z pewnością mogę polecić Ci: Personal MBA, The Almanack of Naval Ravikant oraz Think Like a Rocket Scientist.

Podsumowanie
Jak widzisz jest kilka prostych (ale nie łatwych) aktywności, które możesz podejmować aby mocno wyróżnić się na rynku pracy. I zwróć uwagę na to, że każda z nich opiera się nie o pojedyczne działanie, lecz regularność. Tzn. stosunkowo łatwo jest przygotować dobre portfolio czy świetne CV. Jednak budowanie obecności w społecznościach oraz odpowiednich nawyków to już zupełnie inny rodzaj gry.

Mam nadzieję, że to co napisałem zachęci Cię do podjęcia nowych aktywności, lub kontynuowania tych które realizujesz.