Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Podstawy Programowania

Ten kurs to najlepszy sposób na naukę podstaw programowania. Wybierz język, zorientuj się w branży i zacznij programować w praktyce!

67 lekcji

6h 26min

5 (20 oceny)

Podstawy Programowania - dla Początkujących

Chcesz zostać programistą? W tym kursie zobaczysz programowanie z szerokiej perspektywy - poznasz absolutne podstawy i najważniejsze zagadnienia, które pozwolą Ci zrozumieć czym jest programowanie oraz jakie możliwości przed Tobą stoją. W pierwszej części zrozumiesz teorię stojącą za językami programowania oraz dowiesz się o ścieżkach rozwoju. Natomiast w drugiej części na praktycznych przykładach poznasz najważniejsze elementy języków, na przykładzie najpopularniejszego z nich - JavaScriptu. Ten materiał został starannie opracowany przez duet Piotr Palarz oraz Adam Gospodarczyk - naszych topowych trenerów. Dzięki nim, nauka programowania właśnie stała się prostsza!

Od czego zacząć naukę programowania?

Programowanie to szeroka dziedzina, która nieustannie się rozwija. Rozpoczynając naukę możemy opierać się głównie na wskazówkach bardziej doświadczonych osób, bądź autorach kursów i nauczycielach. W praktyce najważniejsze na początku jest dobre zrozumienie tego, czym jest programowanie, jakie możliwości daje oraz jakie możemy wybrać ścieżki rozwoju. W tym kursie spojrzymy na programowanie z szerokiej perspektywy, dając Ci solidne podstawy do dalszej nauki.

Jaki język programowania wybrać?

To kolejne trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobra wiadomość jest taka że języki programowania, podobnie jak angielski, niemiecki czy hiszpański mają cechy wspólne. Nie oznacza to że nauka jednego, da Ci dostęp do wszystkich ale poznasz ogólne mechanizmy, które spotkasz w niemal wszystkich pozostałych technologiach. W tym kursie skupiamy się właśnie na takich obszarach, opierając przykłady o obecnie najpopularniejszy język jakim jest JavaScript.

Jak wygląda praca programisty?

Być może zastanawiasz się jak dokładnie wygląda praca programisty? Czym różni się front-end od back-endu i czy wysokie umiejętności analityczne są wymagane niezależnie od obszaru programowania, którym się zajmujemy? Dodatkowo samo zostanie programistą to tylko początek drogi. Możliwości jakie przed nami stoją nie tylko są ogromne, ale również nieustannie się rozwijają, stawiając przed nami nowe wyzwania.

Od Teorii do Praktyki

Ten kurs podzielony jest na dwie części - teoretyczną, która przedstawi Ci szerokie spojrzenie na programowanie oraz praktyczną, w której samodzielnie będziesz w stanie przekonać się jak pisać programy z wykorzystaniem języka JavaScript - najpopularniejszego języka na świecie. To, że będziemy przerabiać przykłady w JavaScript, nie stanowi przeszkody a wręcz lepiej przygotuje Cię do pracy z innymi językami jak Python, C# czy C++ lub Kotlin. To wszystko ułatwi Ci podejmowanie decyzji dotyczących dalszej nauki i rozwoju jako programista.

Podstawy z Edytorem Kodu

W pierwszych lekcjach części praktycznej kursu dowiesz się jak skonfigurować środowisko pracy wraz z edytorem, w którym przyjdzie Ci pracować. Pomożemy Ci w dobraniu odpowiednich ustawień i wtyczek, które przyspieszą naukę i pomogą w lepszym zrozumieniu podstawowych koncepcji programistycznych. Krok po kroku dowiesz się jak przygotować środowisko i rozpocząć komfortową pracę.

Zmienne, funkcje, pętle...

Mimo, że będziemy pracować z JavaScript, posłuży nam on do przedstawienia najważniejszych koncepcji programowania w każdym innym języku. Nie będziemy uczyć się tworzenia stron i środowiska przeglądarki a jedynie przećwiczymy najważniejsze koncepcje języków programowania w środowisku konsolowym. Dzięki temu zdobyte umiejętności z łatwością przełożysz na inne języki jak Python, Java czy Swift, bo wszystkie posiadają identyczne konstrukcje, a poznać należy wyłącznie różnice.

Programowanie Obiektowe

OOP to jeden z najważniejszych paradygmatów programowania, który powinien poznać każdy aspirujący Programista. Dzięki temu będziesz mógł zdecydowanie lepiej zrozumieć możliwości i powiązania klas i obiektów, które tworzą programiści a także pisać kod, który jest prostszy i reużywalny. To koncepcja, którą także wyjaśnimy obrazowo w kursie. Oczywiście, poza teorią w kursie pokażemy Ci przykłady tworzenia funkcjonalnych klas w JavaScript.

Obsługa Błędów

Kolejną ważną koncepcją, którą musi znać każdy początkujący Programista jest praca z błędami - innymi słowy obsługa błędów lub debugowanie naszej aplikacji. To niezwykle ważne, bo oszczędzi Ci mnóstwa frustracji oraz wielu godzin rozpoznawania, co w kodzie nie działa poprawnie. Z kursu w praktyce dowiesz się, jak testować swoje aplikacje, łatwo wykrywać błędy i korzystać z narzędzi, które będą je dla nas wykrywać lub automatycznie poprawiać!

Jedyne źródło, którego potrzebujesz!

Ten kurs przygotowaliśmy tak, aby był fundamentem wiedzy o Programowaniu, którego używamy w wielu naszych ścieżkach na eduweb.pl. To znaczy, że kurs który masz przed sobą rozpoczyna ścieżkę Python, JavaScript, Ruby i wiele innych. Wiemy, że w sieci jest mnóstwo materiałów na temat podstaw programowania i chcieliśmy przygotować wyjątkowy kurs, który da Ci spokój w natłoku wielu informacji w sieci. Zaangażowaliśmy w to najlepszych autorów eduweb oraz naszym zdaniem jednych z najlepszych programistów w Polsce. To, co jest jednak najważniejsze - kurs omawia programowanie bardzo prostym językiem, dzięki czemu jest przystępny dla każdego!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przeznaczony jest dla osób początkujących, które stawiają swoje pierwsze kroki na scieżce programisty lub programistki. Jednak skorzystają z niego także te osoby, które myślą o nauce programowania w celu uzupełnienia innych umiejętności, na przykład internetowi przedsiębiorcy, freelancerzy, UI/UX i web designerzy. Jeżeli czujesz się zagubiony lub przytłoczony dużą ilością często sprzecznych informacji - ten materiał pozwoli Ci szerzej spojrzeć na programowanie. To z kolei przełoży się na lepsze decyzje, które będziesz podejmować w kontekście swojego rozwoju. W kursie znajdziesz wskazówki i porady dotyczące efektywnej nauki programowania, które pomogą Ci szybciej zdobyć nowe umiejętności i pracę w zawodzie. Najważniejszą z nich jest fakt, że programowanie to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która wymaga od Ciebie nieustannej nauki. Zatem wypracowanie odpowiednich nawyków i technik nauki jest niezwykle istotne, niezależnie od miejsca w którym aktualnie się znajdujesz.

Czego się nauczysz?

 • Jak działają komputery?

 • Po co nam programy komputerowe?

 • Czym są algorytmy?

 • Jak wyglądają programy "od środka"

 • Czym są języki programowania?

 • Dziedziny programowania

 • Elementy wspólne dla różnych języków programowania

 • Ścieżki rozwoju jako programista

 • Praca programisty

 • Wskazówki i porady

 • Edytory kodu

 • Programowanie w praktyce (JavaScript)

Zawartość

Podstawy Programowania

16 rozdziały 67 lekcji 6h 26min

 • Wprowadzenie do programowania

  15min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  2min

  Jak działają komputery?

  2min

  Kod binarny

  3min

  Modyfikowanie danych

  Podgląd lekcji

  4min

  Algorytmy

  1min

  Kod źródłowy

  2min

 • Języki programowania

  11min

  Języki programowania

  3min

  Składnia i typy

  2min

  Programy

  3min

  Dziedziny programowania

  4min

 • Elementy języków programowania

  12min

  Zmienne

  3min

  Warunki

  3min

  Funkcje

  4min

  Pętle

  3min

 • Ścieżki programowania

  11min

  Web development

  5min

  Application development

  3min

  Dev Ops

  3min

 • Praca programisty

  30min

  Jaką technologię wybrać?

  Podgląd lekcji

  7min

  Obowiązki programisty

  5min

  Rola programisty w zespole

  5min

  Ścieżki rozwoju

  Podgląd lekcji

  5min

  Pozostawanie na bieżąco

  7min

  Podsumowanie

  1min

 • Instalacja środowiska

  12min

  Instalacja Node.js

  4min

  Edytor kodu

  8min

 • Typy danych

  40min

  Do czego służą zmienne

  3min

  Tworzenie zmiennych

  11min

  Tekstowy typ danych

  8min

  Liczbowy typ danych

  4min

  Prawda i fałsz

  9min

  null vs. undefined

  5min

 • Operatory

  37min

  Operatory arytmetyczne

  11min

  Operatory porównania

  10min

  Operatory logiczne

  10min

  Inkrementacja i dekrementacja

  5min

 • Instrukcje warunkowe

  21min

  Do czego służą instrukcje warunkowe

  3min

  Instrukcja if

  8min

  Skrócony zapis if

  5min

  Instrukcja switch

  6min

 • Tablice

  33min

  Do czego służą tablice

  2min

  Tworzenie tablic

  9min

  Dodawanie elementów do tablicy

  6min

  Usuwanie elementów tablicy

  6min

  Sortowanie elementów tablicy

  10min

 • Obiekty

  20min

  Czym są obiekty

  2min

  Tworzenie obiektów

  12min

  Funkcje jako metody obiektów

  6min

 • Pętle

  37min

  Do czego służą pętle

  3min

  Pętla while

  5min

  Pętla do while

  3min

  Pętla for

  5min

  Używanie pętli na tablicach

  10min

  Przerywanie lub kontynuacja pętli

  10min

 • Funkcje

  33min

  Do czego służą funkcje

  2min

  Tworzenie funkcji

  5min

  Parametry i zwracanie wartości

  13min

  Zakres zmiennych

  5min

  Funkcje anonimowe

  8min

 • Programowanie obiektowe

  30min

  Czym jest OOP

  4min

  Tworzenie klas

  9min

  Przykład z zamówieniem

  17min

 • Praca z błędami

  21min

  Błędy i wyjątki

  4min

  Blok try catch

  11min

  Zgłaszanie wyjątków

  7min

 • Moduły

  22min

  Jak działają moduły

  3min

  Tworzenie modułów

  7min

  Korzystanie z zewnętrznych modułów

  12min

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Marzenna Kepka

10 lutego 2021

Grzegorz Róg

12 lutego 2021

Piotr Wybraniec

13 lutego 2021

Łukasz Krawczyk

15 lutego 2021

Robert Studziński

18 lutego 2021

Wart obejrzenia. przystępnie, zrozumiale, merytorycznie

Marek

9 marca 2021

Katarzyna Silva

12 marca 2021

Bardzo dobry kurs :D

Kamil Szurlej

8 kwietnia 2021

Bardzo dobre przedstawienie absolutnych podstaw, zmienia trochę podejście do całej nauki programowania, że nie nauczymy się wszystkiego na początku i każdy kiedyś zaczynał.

Marcin Pękala

18 kwietnia 2021

Łukasz Bielecki

30 kwietnia 2021

Dla osób początkujących - "must have" do oglądnięcia na samym początku nauki programowania.

Waldemar Groń

4 maja 2021

Szymon

10 lipca 2021

Kurs wprowadzający jak najbardziej na plus. Fajna dawka wiedzy dla początkujących. Połączenie wprowadzenia przez Adama i Piotra - sztos... dzięki panowie. Dla mnie, ciekawe uzupełnienie wiedzy ;)

Kuba Flis

14 lipca 2021

Kurs jest przystępny, dobry na początek choć sam zacząłbym kodowanie od języków takich jak C, Java, C++, C# Bardzo podobały mi się techniki pracy, ciekawe wtyczki do VS Code. Autor w interesujący sposób wprowadza w świat programowania.

Kamil Cecherz

17 lipca 2021

Przydatne informacje, których w pewnym momencie odechciewa się słuchać ze względu na nieudolne cięcia materiału wideo. Jest to bardzo irytujące i nieprofesjonalne. Wielka szkoda dla kursu.

Marta Staniak

4 września 2021

Sebastian Konarzewski

1 października 2021

Hubert Proch

25 grudnia 2021

Marek Rozwałka

6 lutego 2022

Anna Chemodurova

17 lutego 2022

Bartosz Lasak

6 kwietnia 2022

Kurs Podstawy Programowania

 • 67 lekcji wideo

 • 6h 26min materiału

 • Ostatnia rewizja 10.02.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Podstawy Programowania

 • 67 lekcji wideo

 • 6h 26min materiału

 • Ostatnia rewizja 10.02.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych