Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Szeroka Perspektywa Full-Stack Web Developmentu

W tym kursie znajdziesz wiedzę z kluczowych tematów, które pomogą Ci zrozumieć swoją rolę oraz najważniejsze zagadnienia projektowania aplikacji webowych.

38 lekcji

5h 53min

Szeroka Perspektywa Full-Stack Web Developmentu - Najważniejsze zagadnienia, które musisz znać

Jednym z najtrudniejszych elementów rozwoju jako full-stack, jest zrozumienie szerokiej perspektywy wszystkich obszarów. Odkrywanie ich samodzielnie jest możliwe ale wymaga dużo czasu ze względu na rozproszenie informacji. W tym kursie znajdziesz wiedzę z kluczowych tematów, które pomogą Ci zrozumieć swoją rolę oraz najważniejsze zagadnienia projektowania aplikacji webowych.

Komunikacja w aplikacji

Przesyłanie oraz transformacja danych to jeden z najważniejszych elementów działania każdej aplikacji. Dobre zrozumienie tego w jaki sposób odbywa się ten proces, daje równocześnie lepsze zrozumienie całej struktury oraz podejmowania decyzji projektowych. W tym kursie znajdziesz lekcje, które pozwolą Ci uporządkować wiedzę na temat protokołu HTTP oraz formatów wymiany danych.

REST API i GraphQL

REST oraz GraphQL to nadal nieodłączone zagadnienia tematu wymiany informacji w kontekście aplikacji webowych. Pomimo tego, że ich koncepcje zwykle są bardzo dobrze opisane w różnych źródłach, tak ich wykorzystanie "na produkcji" potrafi sprawić problemy. W szczególności gdy weźmiemy pod uwagę, wyjątki oraz fakt, że nie każda aplikacja będzie wymagać implementacji REST czy GraphQL w 100%. W tym kursie znajdziesz wiele praktycznych wskazówek związanych z pracą z REST API oraz wprowadzenie do pracy z GraphQL.

Walidacja danych i obsługa błędów

Niektóre błędy w aplikacji są bardzo pożądane, w szczególności gdy jasno informują użytkownika o tym, co się wydarzyło oraz o tym, co może z tym zrobić. Pomimo tego, że w wielu przypadkach opracowanie komunikatów leży w rękach osoby odpowiedzialnej za copywriting (i/lub ux writing), tak sama implementacja tych komunikatów odbywa się po stronie kodu. Nie rzadko okazuje się, że poprawna i skuteczna walidacja danych oraz obsługa błędów nie jest oczywista w "produkcyjnych" sytuacjach. W tym kursie znajdziesz najczęściej spotykane problemy oraz sposoby ich rozwiązania.

Bazy danych

Bazy danych są praktycznie nieodłączną częścią każdej aplikacji. W roli full-stacka prędzej czy później przyjdzie Ci z nimi pracować a nie rzadko nawet projektować oraz rozbudowywać ich struktury. W tym kursie znajdziesz informacje o bazach danych, które pozwolą Ci je zrozumieć oraz od razu poznać użyteczne techniki, które pomogą Ci w pracy z nimi, zarówno na produkcji jak i w środowisku lokalnym czy testowym.

Autoryzacja i uwierzytelnienie

Nie wszystkie informacje w aplikacji są publiczne. Niektóre wprost nie mogą takie być. Z tego powodu niezbędne są sposoby na to aby poznać a potem weryfikować tożsamość użytkownika, by na jej podstawie przydzielać mu dostęp wyłącznie do zasobów, do których odczytywania posiada uprawnienia. Istnieje wiele technik, które umożliwiają zarządzanie dostępem do danych i w tym kursie poznasz najważniejsze z nich. Dowiesz się nie tylko w jaki sposób zabezpieczać dane ale poznasz też najpopularniejsze sposoby na to aby te zabezpieczenia łamać i obchodzić. Mając świadomość takiej możliwości, będziesz w stanie lepiej podejmować decyzje o tym jak projektować dostęp do informacji.

Popularne błędy i ich rozwiązania

Istnieją problemy charakterystyczne dla niemal każdej aplikacji. W związku z ich powszechnością, istnieje też szereg rozwiązań lub sposobów na to, aby możliwie zredukować ich następstwa. Na przestrzeni lekcji tego kursu zobaczysz wiele przykładów, które pomogą Ci w codziennej pracy a niekiedy nawet, pozwolą uniknąć błędów, których konsekwencje nie zawsze występują natychmiast.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs powstał z myślą o osobach, które chcą rozwijać się w roli full-stack web developera / developerki, przeprowadzając przez najważniejsze zagadnienia z obszaru wymiany, transformacji oraz przechowywania informacji w aplikacji oraz pomiędzy aplikacjami. Jeżeli potrzebujesz zobaczyć szeroką perspektywę tego, w jaki sposób dane przepływają pomiędzy różnymi częściami aplikacji, lub ugruntować swoją wiedzę na ten temat, to ten kurs jest miejscem, którego szukasz.

Czego się nauczysz?

 • Protokół HTTP

 • Formaty wymiany danych

 • Komunikacja po stronie front-endu i back-endu

 • Praktyczna praca z REST API

 • Wprowadzenie do GraphQL

 • Wprowadzenie do baz danych

 • Zasady projektowania struktur bazodanowych

 • Najczęściej popełniane błędy w komunikacji

 • Autoryzacja i uwierzytelnienie

 • Wstęp do bezpieczeństwa aplikacji webowych

Zawartość

Szeroka Perspektywa Full-Stack Web Developmentu

8 rozdziały 38 lekcji 5h 53min

 • HTTP

  56min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  5min

  Metody HTTP

  14min

  Statusy odpowiedzi

  17min

  Komunikacja w praktyce

  11min

  Webhooki

  9min

 • Formaty wymiany danych

  20min

  Rodzaje payloadu

  5min

  Payload po stronie clienta

  8min

  Payload po stronie serwera

  7min

 • Komunikacja w aplikacji

  1h 12min

  Schemat komunikacji

  15min

  Komunikacja po stronie front-endu

  21min

  Komunikacja po stronie back-endu

  9min

  Wymiana informacji

  14min

  Popularne problemy w komunikacji

  13min

 • REST

  38min

  Standard REST

  14min

  Endpointy

  13min

  Wyjątki

  11min

 • GraphQL

  28min

  Wprowadzenie do GraphQL

  11min

  GraphQL na froncie

  5min

  GraphQL i Fetch API

  6min

  GraphQL w Nest.js

  6min

 • Walidacja danych

  20min

  Walidacja po stronie front-endu

  6min

  Walidacja po stronie back-endu

  7min

  Checklista

  6min

 • Bazy danych

  45min

  Wybór bazy danych

  8min

  Zasady projektowania baz danych

  10min

  Rodzaje relacji

  7min

  Najczęściej popełniane błędy

  9min

  Bazy lokalne i produkcyjne

  11min

 • Autoryzacja i uwierzytelnienie

  1h 19min

  Wprowadzenie do autoryzacji i uwierzytelnienia

  9min

  Dane wrażliwe

  9min

  Rodzaje uwierzytelnienia

  8min

  Basic Auth

  4min

  Klucz API

  4min

  OAUTH 2.0 i JWT

  9min

  Session Cookie

  5min

  Błędy CORS

  9min

  Zabezpieczenia CSRF

  11min

  Najpopularniejsze błędy Security

  9min

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Kurs Szeroka Perspektywa Full-Stack Web Developmentu

 • 38 lekcji wideo

 • 5h 53min materiału

 • Ostatnia rewizja 25.11.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Szeroka Perspektywa Full-Stack Web Developmentu

 • 38 lekcji wideo

 • 5h 53min materiału

 • Ostatnia rewizja 25.11.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych