Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Uczący się Chatbot

W tym warsztacie dowiesz się jak stworzyć chat z botem, który jest w stanie zapamiętywać to, o czym z nim rozmawiamy i reagować zgodnie z naszą prośbą.

1 lekcji

30min

4 (3 oceny)

Uczący się Chatbot - Własny Bot GPT-3

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w programowaniu zwykle kojarzy się ze skomplikowanymi algorytmami i koniecznością dostępu lub opracowania potężnych ilości danych. Jeszcze do niedawna to skojarzenie było poprawne. Dziś dzięki OpenAI oraz dostępnemu API, wystarczy 30 minut aby stworzyć chat z botem, który jest w stanie zapamiętywać to, o czym z nim rozmawiamy i reagować zgodnie z naszą prośbą. W tym warsztacie dowiesz się jak możesz go stworzyć z pomocą Node.js (NestJS), PostgreSQL (Prisma), Pinecone (baza wektorowa) oraz API OpenAI. Na koniec stworzymy makro Keyboard Maestro i Shortcut, które umożliwi Ci wchodzenie w interakcję z botem z dowolnego miejsca na Twoim komputerze.

OpenAI API

Wykorzystanie API OpenAI nie różni się w żaden sposób od innych. Przesyłając dane i parametry na wskazany endpoint, otrzymujemy odpowiedź wygenerowaną przez model (np. text-da-vinci-003). Na tym jednak możliwości tego API się nie kończą. Przykładem z którego skorzystamy będzie zamiana danych na tzw. embedding (listę wektorów). Dane zapisane w takiej formie będą wstępem do "pamięci" bota i tym samym pierwszym punktem procesu nauki.

Prompt Design

Prompt Engineering to rozwijająca się dziedzina skupiona na projektowaniu systemów zdolnych do skutecznego reagowania na dane wprowadzone przez użytkownika. W przypadku tworzonego przez nas bota, wykorzystamy pewne elementy tego procesu aby zmodyfikować jego domyślne zachowanie oraz przygotowywanie odpowiedzi na podstawie wyłącznie wcześniejszych danych. W przypadku braku wiedzy na jakiś temat, bot będzie nas o tym informował w sarkastyczny sposób lub nawet zwracał informacje w podanym przez nas formacie.

AI z pamięcią

Wysyłając zapytanie do API OpenAI, jesteśmy ograniczeni liczbą znaków. Tworząc bota chcemy uwzględniać nie tylko to aby odpowiadał na nasze pytania ale także uwzględniał przekazany przez nas kontekst, składający się z informacji jakie zapamiętał bot. Problemem jest tutaj wybór, które dane ma brać pod uwagę. Rozwiązanie po które sięgamy w tym warsztacie polega na wykorzystaniu bazy wektorowej (Pinecone), która pełni rolę pamięci oraz bazy lokalnej w której przechowujemy faktyczne informacje. Ich połączenie pozwala na wybranie najbardziej istotnych danych i uwzględnienie ich w kontekście, który pozwoli GPT-3 przygotować odpowiedź.

Inspiracje i źródła

Temat wykorzystania AI w codziennym życiu nie jest nowy ale nabrał szczególnego znaczenia po pojawieniu się ChatGPT. Wiele osób zaczęło wykorzystywać AI do rozwiązywania bieżących problemów i ułatwiania sobie różnych zadań. W tym warsztacie znajdziesz kilka inspiracji, które nakierują Cię na to jak możesz rozwijać swojego własnego, inteligentnego i uczącego się bota.

Dla kogo jest ten kurs?

Warsztat został stworzony z myślą o osobach znających JavaScript i Node.js, chcących postawić pierwsze kroki w praktycznym wykorzystaniu GPT-3 oraz API OpenAI. Poza znajomością JavaScript, konieczne będzie minimum doświadczenia w pracy z API oraz bazami danych (SQL). Po ukończeniu tego warsztatu zyskasz ogólne zrozumienie możliwości GPT-3 oraz umiejętności umożliwiające wpływ na jego zachowanie i generowane odpowiedzi.

Czego się nauczysz?

  • Połączenie OpenAI API z Node.js (NestJS)

  • Podstawowe techniki tworzenia prompt wpływających na generowane odpowiedzi

  • Generowanie embedów (listy wektorów) na podstawie własnych danych

  • Baza wektorowa Pinecone jako pamięć bota

  • Makra Keyboard Maestro i Shortcuts

  • Inspiracje i przykłady wykorzystania

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Kuba Tębłowski

10 stycznia 2023

Mateusz Mączyński

31 stycznia 2023

Opis kursu wskazuje na prostotę w wykorzystaniu przez nieznajacego sie na programowaniu użytkownika rzeczy takich jak "Node.js (NestJS), PostgreSQL (Prisma), Pinecone (baza wektorowa) oraz API OpenAI. Na koniec stworzymy makro Keyboard Maestro i Shortcut". Kurs jest dla laika nie wskazany, kupiłem i żałuję ponieważ choćby kurs był merytorycznie prawidłowy to osoba bez wiedzy programistycznej nie jest wstanie skopiować czynnosci z kursu. Poniżej zamieszczam film z darmową wiedzą która jest merytorycznie przestępna dla kogoś kto nie zna sie na programowaniu. Bardzo się zawiodłem... https://www.youtube.com/watch?v=skh3PQILbdc

Kamil Wysocki

19 lutego 2024

Kurs Uczący się Chatbot

  • 1 lekcji wideo

  • 30min materiału

  • Ostatnia rewizja 05.01.2023

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Z kursów eduweb.pl korzystam od początku powstania platformy. Kursy są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą przekwalifikować się lub poszerzyć umiejętności. Praktyczne źródło wiedzy od ekspertów i praktyków z branży IT i kreatywnej.

Paweł Krzyściak

UI/UX Designer johnny10.com

Zacznij naukę w Uczący się Chatbot

  • 1 lekcji wideo

  • 30min materiału

  • Ostatnia rewizja 05.01.2023

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych