Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Prompt Engineering

Prompt Engineering to specjalizacja polegająca na projektowaniu instrukcji między innymi dla Dużych Modeli Językowych — LLM (eng. Large Languge Models), których celem jest sterowanie zachowaniem modelu w celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Ten kurs został opracowany z myślą o osobach początkujących, chcących rozpocząć naukę projektowania promptów, ze szczególnym uwzględnieniem modeli OpenAI, takich jak GPT-3.5-Turbo oraz GPT-4. Wiedza którą zdobędziesz, pozwoli Ci na skuteczną pracę zarówno z ChatGPT, jak i OpenAI API, co otwiera Ci ścieżkę do projektowania integracji LLM z aplikacjami (np. webowymi).

21 lekcji

2h 43min

5 (8 oceny)

Prompt Engineering - Podstawy

Prompt Engineering to specjalizacja polegająca na projektowaniu instrukcji między innymi dla Dużych Modeli Językowych — LLM (eng. Large Languge Models), których celem jest sterowanie zachowaniem modelu w celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Ten kurs został opracowany z myślą o osobach początkujących, chcących rozpocząć naukę projektowania promptów, ze szczególnym uwzględnieniem modeli OpenAI, takich jak GPT-3.5-Turbo oraz GPT-4. Wiedza którą zdobędziesz, pozwoli Ci na skuteczną pracę zarówno z ChatGPT, jak i OpenAI API, co otwiera Ci ścieżkę do projektowania integracji LLM z aplikacjami (np. webowymi).

Duże Modele Językowe (LLM)

Chociaż dokładne działanie dużych modeli językowych nie jest zrozumiałe nawet dla twórców tych narzędzi, to i tak istnieje szereg dobrze znanych faktów. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci lepiej wyobrazić sobie sposób działania LLM bez konieczności wchodzenia w głębokie detale techniczne. To z kolei w sposób bezpośredni przełoży się na skuteczność projektowanych promptów. W pierwszej części kursu skupiamy na wysokopoziomowym spojrzeniu na modele firmy OpenAI, uwzględniając ich aktualne możliwości oraz aktualne ograniczenia.

Struktura promptów dla LLM

Instrukcje kierowane do modeli takich jak GPT-3.5-Turbo czy GPT-4, mogą realizować najróżniejsze zadania. Pomimo tego ich ogólna struktura uwzględnia pewne schematy z których możemy korzystać. W zależności od celu jaki chcemy osiągnąć, możemy uwzględniać lub pomijać poszczególne elementy promptu. I chociaż wspomniane modele są w stanie świetnie radzić sobie z nieustrukturyzowanymi danymi, to w przypadku projektowania instrukcji, bardzo istotne jest zachowanie precyzji oraz wyraźne oddzielenie jej fragmentów. Na praktycznych przykładach zobaczysz, jak łatwo niewłaściwe formatowanie może negatywnie wpływać na generowaną odpowiedź. Poznasz także ogólne zasady, które pomogą Ci kształtować instrukcje w sposób, który zwiększy prawdopodobieństwo wygenerowania odpowiedzi, której oczekujesz.

Techniki tworzenia promptów

Zero-shot, Few-shot, Chain of Thought czy Tree of Thoughts — to techniki projektowania promptów, dzięki którym znacząco zwiększysz ich skuteczność. I choć każda z nich zwykle opiera się o bardzo proste koncepcje, tak ich praktyczne wykorzystanie nie zawsze jest oczywiste. W tym kursie nie tylko poznasz przykłady ich zastosowania, ale także będziesz w stanie połączyć je z ogólnymi zasadami tworzenia promptów, co jeszcze bardziej ulepszy tworzone przez Ciebie instrukcje. Ciekawostka: Technika Tree of Thoughts w niektórych przypadkach zwiększa skuteczność GPT-4 z 4% do nawet 74%.

Prompty w aplikacjach

Ostatnia część kursu uwzględnia kilka przykładów, których celem jest pokazanie Ci szerokiego kontekstu w którym umiejętność projektowania promptów, umożliwia wyjście daleko poza zwykłe odpowiadanie na pytania i generowanie tekstu. Zobaczysz, jak tworzone przez Ciebie instrukcje mogą zostać wykorzystane w aplikacjach webowych oraz systemach uwzględniających realizujących złożone zadania z pomocą dużych modeli językowych. Mowa tutaj o pamięci długoterminowej, embeddingu danych oraz nawet autonomicznych agentach, zdolnych do posługiwania się narzędziami. Pamiętaj jednak, że wszystkie z wymienionych tematów zostały omówione tylko z szerokiej perspektywy, ponieważ ich faktyczna implementacja, wykracza poza zakres tego kursu.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten kurs został zaprojektowany z myślą o osobach chcących rozpocząć naukę projektowania promptów dla dużych modeli językowych, takich jak GPT-3.5-Turbo czy GPT-4. Wcześniejsze doświadczenie oraz zaawansowane umiejętności techniczne czy programistyczne nie są wymagane. Wiedza z tego kursu da Ci podstawy do dalszej nauki projektowania promptów oraz pozwoli Ci uzyskać szerszą perspektywę na temat roli promptów przy codziennej pracy z narzędziami takimi jak ChatGPT czy integracjami dużych modeli językowych z aplikacjami.

Czego się nauczysz?

  • Wprowadzenie do dużych modeli językowych (LLM) i ich zastosowań.

  • Omówienie narzędzia Playground oraz modeli OpenAI.

  • Projektowanie promptów: struktura, formatowanie i kontekst.

  • Wykorzystanie ChatGPT do tworzenia promptów.

  • Różnice między Zero Shot Prompting, Few Shot Prompting i Chain of Thought.

  • Zastosowanie Zero Shot CoT i Reflexion w praktyce.

  • Zapewnianie spójności odpowiedzi (Self Consistency).

  • Drzewo myśli (Tree of Thoughts) jako metoda organizacji informacji.

  • Praktyczne zastosowania promptów: LangChain, chat na stronie, aplikacje z LLM.

  • Podsumowanie i zakończenie kursu.

Zawartość

Prompt Engineering

4 rozdziały 21 lekcji 2h 43min

  • Wprowadzenie

    1h

    Wprowadzenie

    Podgląd lekcji

    3min

    Duże modele językowe

    Podgląd lekcji

    9min

    Prompt Design

    Podgląd lekcji

    16min

    Playground

    20min

    Modele OpenAI

    11min

  • Struktura promptu

    1h 1min

    Budowa promptu

    8min

    Projektowanie promptu

    13min

    Formatowanie promptu

    13min

    Kontekst promptu

    10min

    Formatowanie odpowiedzi modelu

    8min

    Projektowanie promptu z ChatGPT

    10min

  • Projektowanie promptu

    38min

    Zero-shot prompting

    8min

    Few-shot prompting

    8min

    Chain of Thought

    7min

    Zero-shot CoT i Reflexion

    4min

    Self Consistency

    4min

    Tree of Thoughts

    8min

  • Prompty w praktyce

    26min

    LangChain

    7min

    Agent

    6min

    Chatbot

    9min

    Zakończenie

    3min

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Świetnie ułożona wiedza, podane to co trzeba w przystępnej formie. Pozdrawiam Adam

Łukasz Banach

18 lipca 2023

Marcin Sobiecki

23 lipca 2023

Bardzo wartościowe wprowadzenie do prompt engineeringu.

Daniel Noworyta

24 lipca 2023

Andyx

29 lipca 2023

Krzysztof Wieczorek

3 sierpnia 2023

Bardzo lubię te kursy , ale ten jakiś odhumanizowany :) Może ze wsględu na temat

Adam Grzanka

11 sierpnia 2023

Znakomity kurs

Rafał Majewski

4 września 2023

Aleks Makowski

10 września 2023

Kurs Prompt Engineering

  • 21 lekcji wideo

  • 2h 43min materiału

  • Ostatnia rewizja 12.06.2023

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Prompt Engineering

  • 21 lekcji wideo

  • 2h 43min materiału

  • Ostatnia rewizja 12.06.2023

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych