Masz już konto? Zaloguj się

Kurs TypeScript

Sprawdź kurs TypeScript i dowiedz się jak usprawnić swoją pracę w JavaScript >>

24 lekcji

2h 35min

5 (8 oceny)

TypeScript - Techniki Zaawansowane

Kurs, który masz przed sobą to dopełnienie Kursu Podstawowego TypeScript, który znajdziesz na eduweb.pl. W tym, skondensowanym materiale Adam Gospodarczyk na praktycznych przykładach wprowadzi Cię w trudniejsze i bardziej zaawansowane mechanizmy TypeScript, który stał się jedną z obowiązkowych pozycji w resume każdego web developera. W kursie dowiesz się między innymi, jak pracować ze złożonymi typami, ich definicjami, konfiguracją czy type guards. To jeden z najważniejszych kursów do przerobienia dla każdego, kto zajmuje się front-endem i web developmentem. Miłego odbioru!

Po co nam statyczne typowanie?

Zacznijmy od tego, że JavaScript jest dynamicznie typowany. Oznacza to, że typy zmiennych mogą się zmieniać w czasie wykonywania programu, a my nie mamy nad nimi kontroli. A po co nam ta kontrola? Między innymi po to, aby przypadkowo nie dodać typu number do string lub przekazać do funkcji nieprawidłowe danych. Ogromną zaletą jest to, że o tego typu błędach dowiadujemy się już na etapie pisania kodu a nie dopiero w trakcie jego wykonywania... na produkcji.

Co z istniejącymi projektami JavaScript?

TypeScript umożliwia stosunkowo prostą migrację istniejących projektów JavaScript. W kursie na przykładzie zostały omówione trzy strategie, dzięki którym jesteśmy w stanie dodać statyczne typowanie do istniejącego kodu. W procesie migracji najważniejsze jest to, że przepisywanie kodu jesteśmy w stanie uzależnić również od poziomu naszej wiedzy na temat TypeScriptu i stopniowo dodawać kolejne elementy.

Dodatkowa składnia = więcej pracy?

Na pierwszy rzut oka można uznać, że TypeScript tylko dodaje nam pracy, wymuszając dodatkową konfigurację oraz opisywanie typów. Mało tego zwiększa barierę wejścia w projekt dla mniej doświadczonych programistów. Trudno temu zaprzeczyć ALE - korzyści płynące ze statycznego typowania które wpływają na zmniejszenie liczby błędów oraz wykrywanie ich nawet na poziomie pisania kodu, oszczędzają czas który normalnie poświęcilibyśmy na późniejsze debugowanie aplikacji. Poza tym zwiększenie stabilności aplikacji daje szerokie korzyści biznesowe, które wielokrotnie wynagradzają nam czas wymagany na pisanie dodatkowej składni.

Dlaczego TypeScript?

JavaScript jest językiem dynamicznie typowanym. W trakcie wykonywania programu, zmienne mogą zmieniać swój typ a my nie zawsze mamy nad tym świadomą kontrolę. Tylko ... po co nam ta kontrola? Główną zaletą statycznego typowania jest to aby uniknąć sytuacji w których przypadkowo przypisujemy tekst do zmiennej która powinna zawierać liczbę lub sytuacji w której przekazujemy do funkcji nieprawidłowe dane. Taki rodzaj pomyłek generuje błędy odniesienia (eng. ReferenceError), które zatrzymują działanie skryptu i są momentami bardzo uciążliwe do wykrycia. Dzięki statycznemu typowaniu, jesteśmy w stanie wykrywać je na etapie pisania kodu.

Czy warto uczyć się TypeScript’u?

TypeScript na przestrzeni ostatnich lat zyskuje ogromną popularność w społeczności programistów JavaScript i coraz częściej jest nieodłącznym elementem ofert o pracę. W przypadku firm nastawionych na rozwój rozbudowanych aplikacji JavaScript już teraz jest w zasadzie standardem. Biorąc pod uwagę fakt, że najnowsze frameworki (np. Nest.js) wykorzystują TypeScript domyślnie, nauka tej technologii ma ogromny sens w kontekście rozwoju jako programista. I ostatnim argumentem za tym aby wziąć TypeScript na poważnie jest to, że stoi za nim firma Microsoft a on sam rozwijany jest już niemal 10 lat.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten kurs został stworzony z myślą o programistach, którzy podstawy TypeScriptu mają już za sobą i chcą poznać jego zaawansowane techniki. Aby w pełni wykorzystać wiedzę z tego kursu, niezbędna jest również zaawansowana znajomość JavaScriptu a w szczególności jego elementów prowadzonych w wersji ES6+. Zdecydowanie polecamy przerobienie kursu Podstawowego TypeScript, który znajdziesz na eduweb, przed korzystaniem z tego materiału.

Czego się nauczysz?

  • Jak typować "this" w TypeScript?

  • Typy generyczne i ograniczenia generyczne

  • Przeciążenia funkcji i Type Queries (Utility Types)

  • Typowanie obiektów i Mapped Types

  • Wszystko o typie enum oraz Type Guards

  • Wszystko o pliku tsconfig.json

  • Strategie migracji istniejących projektów

  • Dobre praktyki pracy z TypeScript

Zawartość

TypeScript

6 rozdziały 24 lekcji 2h 35min

  • Wprowadzenie

    7min

    Wprowadzenie

    Podgląd lekcji

    4min

    Słowem wstępu

    3min

  • Zaawansowane typy

    1h 12min

    Powtórka z this

    Podgląd lekcji

    9min

    Typowanie this

    6min

    Typy generyczne

    Podgląd lekcji

    11min

    Ograniczenia generyczne

    7min

    Function overload

    Podgląd lekcji

    8min

    Type queries

    10min

    Mapped types

    9min

    Wszystko o obiektach

    6min

    Wszystko o typie enum

    7min

  • Type guards

    11min

    Czym jest Type Guard?

    5min

    Instanceof

    6min

    Custom Guards

  • Definicje typów

    10min

    Definicje typów

    4min

    Pliki .d.ts

    6min

  • tsconfig.json

    27min

    Struktura tsconfig.json

    4min

    Uwzględnianie i wykluczanie plików

    5min

    Ustawienia kompilacji

    10min

    Source mapy

    3min

    CLI

    4min

  • Podsumowanie

    20min

    Migracja do TypeScript

    12min

    Dobre praktyki

    6min

    Podsumowanie

    2min

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Bardzo dobry kurs, pozwala ugruntować wiedzę i wykryć braki. Szczególny plus za typy generyczne i przeciążenia.

Damian Sowinski

14 maja 2021

Kurs uczy chyba wszystkiego co potrzebne aby odsłonić całun niewiedzy z tego języka. Czuje się dobrze przygotowany na praktykę :) Czepiając się szczegółów to mogę jedynie wytknąć, że czasami pojawiały się pojedyncze powtórzone zdania lub słowa w wyniku cięć materiału, więc jeśli dążyć do perfekcji, to starać się ich pozbyć, aczkolwiek wiem jak jest to upierdliwe w momencie gdy po raz kolejny przegląda się materiał, a inna praca już czeka na wykonanie. Druga rzecz - błędy niezwiązane bezpośrednio z problematyką, czyli wynikające z jakichś aplikacji działających w tle (np. zajęty port 3000 przez aplikacje, która nawet w materiale się nie pojawiła) myślę że można śmiało pominąć/wyciąć, skoro niczego nie wnoszą, aczkolwiek były to może 2-3 sytuacje w całym kursie i to bardzo krótkie, także to nic strasznego. Czekam na kolejne materiały :)

Mateusz Gackowski

23 lipca 2021

Jeśli dev, który wcześniej nie miał do czynienia z językami statycznie typowanymi, to ten kurs pokazuje pojęcia, które brakowało w czystym JavaScript. Już rozumiem czemu większość programistów TypeScript nie wyobraża powrotu do utrzymania dużego projektu w czystym JavaScript. TypeScript oferuje wiele koncepcji i o poprawność tych zasad dba sam kompilator.

Mikołaj Lewandowski

20 sierpnia 2021

Denys Kryzhanivskyi

24 października 2021

Ciekawy kurs, sporo rzeczy do nauki. Dobrze, gdy kurs zawiera pomysł na rozwinięcie jakies apki w Typescripcie i zobaczenie jak wygląda struktura plików i praca nad danym projektem w tej technologi

Mateusz

1 września 2022

Michał

13 kwietnia 2023

Imię Nazwisko

16 kwietnia 2023

Myślałem, że coś wiem o TS, Adam mi w tym kursie pokazał jak bardzo się myliłem. Jestem mu wdzięczny. Znakomity kurs.

Rafał Majewski

5 sierpnia 2023

Kurs TypeScript

  • 24 lekcji wideo

  • 2h 35min materiału

  • Ostatnia rewizja 06.08.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w TypeScript

  • 24 lekcji wideo

  • 2h 35min materiału

  • Ostatnia rewizja 06.08.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych