Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Obsługa błędów w JavaScript i Node.js

W tym warsztacie poznasz rodzaje błędów w JavaScript oraz techniki pracy z nimi

1 lekcji

38min

Obsługa błędów w JavaScript i Node.js - Techniki Zaawansowane

Programując aplikacje, dążymy do wyeliminowania jakichkolwiek błędów. Cel wydaje się słuszny, jednak rzeczywistość pokazuje, że nie zawsze jest to możliwe. Niektóre błędy są niezależne od kodu naszej aplikacji, inne zaś muszą się po prostu wydarzyć. Co ciekawe, poprawnie obsłużone błędy mogą budować pozytywne doświadczenia użytkownika. W tym warsztacie poznasz rodzaje błędów w JavaScript oraz techniki pracy z nimi.

Co daje poprawna obsługa błędów?

Z perspektywy doświadczeń użytkownika (UX) wystąpienie błędu nie musi oznaczać złych skojarzeń. Poprawnie obsłużone wyjątki, połączone z właściwą prezentacją i konkretnym komunikatem, mogą stać się mocną stroną aplikacji. Pierwszy krok znajduje się jednak po stronie kodu i dlatego w warsztacie poznasz sposoby pracy z try .. catch oraz funkcjami przechwytującymi błędy występujące w różnych miejscach aplikacji.

Rodzaje błędów w JavaScript

Błędy w JavaScript podzielone są na kilka kategorii. Niektóre z nich związane są bezpośrednio ze składnią, inne ze sposobem działania. Istnieje także sposób rozszerzenia wbudowanych w ten język obiektów, które można dostosować do potrzeb własnej aplikacji. Podczas warsztatu dowiesz się, w jakich sytuacjach występują określone wyjątki oraz co możesz z nimi zrobić.

Obsługa błędów i debugowanie

Debugowanie (omówione w innym warsztacie eduweb.pl) blisko powiązane jest z obsługą błędów. Jednak trzeba rozróżnić niepoprawne działanie kodu od błędów wynikających z czynników zewnętrznych. Przykładem może być próba wgrania pliku, posiadającym nieobsługiwany format. Użytkownik, który otrzyma jasną informację o tym, co zrobił nie tak, w większości przypadków samodzielnie rozwiąże problem. Zaprojektowanie kodu w sposób, który poprawnie reaguje na podobne sytuacje, jest dość wymagające. Z tego powodu połączenie wiedzy o obsłudze błędów, debugowaniu, a także automatycznych testach, jest bardzo pomocne. W tym warsztacie zdobędziesz wiedzę w pierwszym z wymienionych obszarów.

Globalna obsługa błędów

Wraz z rozwojem aplikacji, konieczne staje się stworzenie spójnej logiki odpowiedzialnej za przechwytywanie i obsługę błędów. Spójność jest istotna nie tylko z punktu widzenia użytkownika końcowego, ale także samego zespołu zaangażowanego w rozwój produktu. Wprowadzenie zmian w sposobie wyświetlania błędów lub ich formacie może być uciążliwe, jeśli kod odpowiedzialny za ich wyświetlanie znajduje się w wielu miejscach. Podczas warsztatu omówimy przykład wspólnej dla całej aplikacji, logiki obsługi błędów.

Kod asynchroniczny

Obsługa błędów w przypadku kodu asynchronicznego jest szczególnie trudna, ponieważ mówimy tutaj o dość dużej nieprzewidywalności oraz różnicach, które mają miejsce w zależności od źródła danych z którym pracujemy. Dlatego jednym z elementów na których się skupimy będzie wyłapywanie wyjątków w składni async / await oraz Promise API.

Dla kogo jest ten kurs?

Warsztat został stworzony z myślą o osobach znających JavaScript. Omówione w nim techniki sprawdzą się zarówno w przypadku obsługi błędów po stronie klienta, jak i serwera (node.js). Poza samymi technikami uwzględnione są także elementy związane z szeroko pojętym doświadczeniem użytkownika (UX) oraz doświadczeniem developera / developerki (DX). Jeżeli potrzebujesz dowiedzieć się czegoś więcej o obsłudze błędów, która wykracza poza console.log(), ten warsztat jest dla Ciebie.

Czego się nauczysz?

 • todo

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Kurs Obsługa błędów w JavaScript i Node.js

 • 1 lekcji wideo

 • 38min materiału

 • Ostatnia rewizja 21.02.2023

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Obsługa błędów w JavaScript i Node.js

 • 1 lekcji wideo

 • 38min materiału

 • Ostatnia rewizja 21.02.2023

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych