Masz już konto? Zaloguj się

Kurs CI/CD z Github Actions

Github Actions umożliwiają tworzenie automatyzacji w ramach repozytorium Github

1 lekcji

32min

5 (4 oceny)

CI/CD z Github Actions - Automatyzacja Pracy z Repozytorium

Github Actions umożliwiają tworzenie automatyzacji w ramach repozytorium Github. Automatyzacje te opierają się o definiowane akcje, które są uruchamiane po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. utworzenie pull request). Github Actions świetnie sprawdzają się w wykorzystaniu Continues Integration (CI) oraz Continous Deployment (CD).

Dlaczego warto korzystać z Github Actions?

Github Actions są warte uwagi przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim są zintegrowane z Githubem, co jest zaletą samą w sobie, ponieważ nie potrzebujemy zewnętrznych narzędzi. Dodatkowo w ramach automatyzacji możemy tworzyć wiele różnych scenariuszy dopasowanych do naszych potrzeb. A to wszystko jest dostępne w atrakcyjnym, bezpłatnym planie.

Dlaczego warto automatyzować?

Automatyzacja daje przestrzeń do tego aby móc się skupić na rzeczach, których zautomatyzować się nie da. Pomiędzy wyborem powtarzalnych, monotonnych zadań i kreatywnym rozwiązywaniem problemu, wybór wydaje się być oczywisty. Dodatkowe korzyści to oszczędność czasu, energii oraz zapewnienie jakości całego procesu zarządzania repozytorium i deploymentu.

Najważniejsze elementy Github Actions

Github Actions opierają się o Akcje - pojedyncze elementy, które składają się na cały workflow i połączone tworzą tzw. "job". Następnie mamy Zdarzenia - ich rolą jest uruchamianie określonych scenariuszy. Mogą dotyczyć samego repozytorium lub być uruchamiane z pomocą webhooków, przez zewnętrzne zdarzenia. Runner - to maszyna w ramac której uruchamiane są Github Actions. Runnery mogą być hostowane bezpośrednio przez Github lub w ramach naszego własnego hostingu.Te wszystkie elementy w połączeniu dają nieograniczone możliwości konfiguracji i dostosowania do swoich potrzeb.

Szablony i Github Marketplace

Github Actions posiadają ogromną zaletę w postaci gotowych szablonów dostępnych w ramach Github Marketplace. Dzięki nim jesteśmy w stanie szybko konfigurować własne scenariusze poprzez wykorzystanie istniejących, ich rozbudowanie i modyfikację. Dzięki ogromnej społeczności, niemal zawsze znajdziemy coś dostosowanego do swoich potrzeb.

W jakich projektach mogę wykorzystać Github Actions?

W praktycznie każdym. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, natomiast GA możesz wykorzystać w projektach niemal dowolnej skali. Ogromna elastyczność konfiguracji da Ci możliwość dostosowania konfiguracji do swojego projektu, stylu pracy oraz standardów w zespole.

Dla kogo jest ten kurs?

Warsztat został stworzony dla web developerów, którzy potrzebują zdobyć wiedzę umożliwiającą skonfigurowanie Github Actions i ich wykorzystanie w praktyce. Całość osadzona jest w odzwierciedlającym rzeczywistość kontekście. Zatem krok po kroku przechodzimy przez poszczególne etapy: przygotowania aplikacji, utworzenia repozytorium, konfiguracji github actions, skonfigurowania środowiska produkcyjnego i połączenia wszystkiego w całość.

Czego się nauczysz?

 • Developer Workflows

 • Czym są Github Actions?

 • Konfiguracja projektów React / Node.js

 • Konfiguracja hostingu VPS (DigitalOcean) i domeny

 • Konfiguracja Github Actions

 • Uruchomienie dwóch aplikacji Client i Server

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Rewelacja, lecę przetestować :)

Dariusz Mazur

18 maja 2021

Bartosz Pazdur

5 lipca 2021

Dominik Mendlikowski

11 sierpnia 2021

Polecam. Szybkie wprowadzenie które ułatwia zrozumienie dokumentacji.

Michal Goryszewski

6 września 2021

Kurs CI/CD z Github Actions

 • 1 lekcji wideo

 • 32min materiału

 • Ostatnia rewizja 17.05.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w CI/CD z Github Actions

 • 1 lekcji wideo

 • 32min materiału

 • Ostatnia rewizja 17.05.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych