Masz już konto? Zaloguj się

Kurs React Server Components

React Server Components to koncepcja wykorzystania komponentów React.js po stronie serwera w celu przyspieszenia działania aplikacji oraz zmniejszenia rozmiaru wygenerowanego "bundle".

1 lekcji

40min

4 (3 oceny)

React Server Components - Przegląd Konceptu

React Server Components to koncepcja wykorzystania komponentów React.js po stronie serwera w celu przyspieszenia działania aplikacji oraz zmniejszenia rozmiaru wygenerowanej paczki. Obecnie RSC są na wczesnym etapie koncepcji i do dyspozycji mamy wyłącznie wersję demo. W tym warsztacie przyjrzymy się temu bliżej i porozmawiamy o tym, co oznacza przenoszenie ciężaru aplikacji na stronę serwera. Czy wkrótce każdy z nas będzie full-stack developerem?

Czym są React Server Components?

W dużym skrócie są to komponenty React, uruchamiane po stronie serwera. W praktyce oznacza to też tyle, że jeżeli RSC faktycznie zostaną ukończone i trafią do naszej dyspozycji, to do uruchomienia aplikacji React, będzie nam potrzebny serwer. W praktyce wszystko sprowadza się do przeniesienia części ciężaru aplikacji z front-endu na back-end.

Czy każdy z nas będzie full-stack developerem?

Z pewnością rozwój aplikacji z wykorzystaniem React Server Components będzie wymagał od nas szerszej wiedzy niż ma to miejsce na ten moment. Wynika to z faktu, że już bezpośrednio będziemy mieć do czynienia z kodem działającym po stronie serwera oraz np. łączącym się z bazą danych. Czy to oznacza, że będziemy full-stack developerami? Może niekoniecznie ale podczas warsztatu opowiemy sobie na co warto się przygotować.

Wydajność aplikacji to priorytet

W 2021 roku z wielu stron widzimy, że wydajność aplikacji zyskuje coraz większe znaczenie. Jednocześnie wraz ze wzrostem złożoności i interaktywności interfejsów, coraz trudniej jest ją utrzymać. Ma na to wpływ m.in. rozmiar "bundle" aplikacji, który zmusza użytkowników do pobierania dużej ilości informacji. To przekłada się na wspomnianą wydajność ale też na doświadczenia użytkownika. Warto dodać, że to wszystko będzie miało ogromne znaczenie w kontekście Web Vitals, czyli nowych wskaźników wydajności, które będą miały wpływ na pozycję naszych aplikacji w wyszukiwarce Google (SEO).

Czy muszę znać Node.js?

Teoretycznie nie ale jeżeli React Server Components zostaną powszechnie wykorzystywane, to warto będzie poznać Node.js przynajmniej na poziomie podstawowym. To czy z czasem nam to wystarczy, na ten moment trudno powiedzieć. W trakcie warsztatu poruszymy również ten temat.

Czy React Server Components są gotowe?

Nie i mowa nawet nie tylko o środowisku produkcyjnym ale też developerskim. Na dzień nagrania warsztatu, do naszej dyspozycji oddany jest wyłącznie szkic, który możemy uruchomić. Jest w nim jednak wiele braków, które dyskwalifikują go z możliwości wykorzystania w aplikacjach. Na ten moment nie ma konkretnej daty publikacji pierwszej produkcyjnej wersji.

Dla kogo jest ten kurs?

Warsztat przeznaczony jest dla osób które znają React.js i chcą dowiedzieć się więcej o React Server Components oraz kierunku rozwoju front-endu, który bezpośrednio związany jest z wydajnością aplikacji oraz przenoszeniem ciężaru działania aplikacji z front-endu na back-end, lub też uzyskania balansu pomiędzy nimi.

Czego się nauczysz?

 • Client vs Server

 • Jak obecnie działają aplikacje?

 • Czym są React Server Components

 • Problem wydajności aplikacji

 • Założenia React Server Components

 • Możliwości i ograniczenia RSC

 • Praktyczny przykład RSC

 • Co RSC oznaczają dla programistów?

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Przydało by się poprawić montaż

Adam

5 marca 2021

Montaż do poprawy. Dziwne są przejścia miedz cięciami materiału. W nagraniu mowa o nowym frameworku że link zostanie dodany. A są tylko linki do React Server Components

Mateusz Szydłowski

21 marca 2021

Rafał Fuz

12 maja 2021

Kurs React Server Components

 • 1 lekcji wideo

 • 40min materiału

 • Ostatnia rewizja 05.03.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w React Server Components

 • 1 lekcji wideo

 • 40min materiału

 • Ostatnia rewizja 05.03.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych