Masz już konto? Zaloguj się
Artykuły

Jak zacząć przygodę z fotografią?

Opublikowany 06 września 2023

Niezależnie od tego, czy już od jakiegoś czasu interesujesz się fotografią, czy też dopiero myślisz o poznaniu tej fascynującej dziedziny – z całą pewnością pierwsze kroki na ścieżce fotografa masz już za sobą. Kiedyś na pewno kupowałeś na wakacjach jednorazowe aparaty, zmieniałeś klisze w aparatach analogowych, zastanawiając się, na jakie ujęcia poświęcić ostatnie klatki albo może po prostu lubisz czasem wrzucić swoje selfie na portale społecznościowe – żyjemy w czasach, gdy nasze życie jest amatorsko oraz profesjonalnie dokumentowane na każdym kroku.

Jednak mimo tego, że fotografia jest dostępna na wyciągnięcie ręki jak nigdy przedtem, i w ciągu kilku sekund możemy za pomocą smartphone’a uchwycić kadr tak wysokiej jakości, jaką jeszcze niedawno dysponowały tylko najlepsze aparaty fotograficzne, nadal istnieje przepaść pomiędzy robieniem od czasu zdjęć do albumu albo na Instagrama a profesjonalną fotografią. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakich częstych błędów amatorów nie popełniać, w jaki sposób robić zdjęcia, żeby nie musieć obrabiać ich za pomocą filtrów by wyglądały bardziej profesjonalnie oraz dlaczego warto zabierać ze sobą aparat na spotkanie ze znajomymi – zapraszamy do lektury!

Aparat zawsze pod ręką

Nie popełniaj częstego błędu osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią, i traktują swój nowy nabytek – wymarzony aparat fotograficzny – jako świętość, którą wykorzystują tylko na zaplanowanych sesjach zdjęciowych. Nie ma lepszego sposobu na to, by oswoić się z nowym sprzętem, poznać jego możliwości i różnorodne funkcje oraz nauczyć się patrzeć na świat przez obiektyw aparatu, niż po prostu zabierać ze sobą lustrzankę lub aparat cyfrowy, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja! W ten sposób nie będziesz ograniczać się do jednego typu fotografii – na przykład portretowej, plenerów lub makro – a otaczający Cię świat zaczniesz postrzegać jako sumę ciekawych, inspirujących ujęć. Może spojrzysz w inny sposób na swoje osiedle, ulubiony pub, w którym spotykasz się ze znajomymi lub miasto, w którym mieszkasz?

Możesz oczywiście robić zdjęcia bez większego planu i po prostu fotografować wszystko, ale jeżeli chcesz, by takie doświadczenie było naprawdę wartościowe, spróbuj za każdym razem poświęcić chociaż chwilę na zastanowienie się nad planowanym ujęciem. Pomyśl, dlaczego to właśnie taki widok Cię zainteresował, co chciałbyś przekazać za pomocą takiej fotografii, na co chciałbyś, by oglądający zwrócił szczególną uwagę, oraz w jaki sposób możesz to osiągnąć. Tym samym przechodzimy do drugiej porady, czyli…

Przemyśl kadr

Nie spędzaj kwadransa nad każdym ujęciem i nie rób dziesięciu praktycznie identycznych zdjęć, w poszukiwaniu najlepszego kadru – ale poświęć chwilę na to, by zobaczyć, czy kąt, oświetlenie lub kompozycja jaką wybrałeś jest naprawdę ciekawa i czy nic innego nie odwraca uwagi od głównego tematu fotografii. Po pewnym czasie zacznie być to dla Ciebie bardzo naturalne. Ten aspekt wiąże się również z kolejnym, czyli tym, byś miał konkretny pomysł na zdjęcie. Nie unikaj popularnych, oklepanych tematów, nawet jeżeli wydaje Ci się, że Twoja fotografia nie wniesie nic nowego – porównując swoje prace z innymi o podobnej tematyce zauważysz elementy wyróżniające Twój styl od innych oraz dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Dobrym pomysłem też jest zrobienie listy zdjęć, jakie chciałbyś wykonać. Możesz zrobić to na kilka różnych sposobów. Pierwszy z nich to wypisanie tematów, które chciałbyś uchwycić na fotografiach – na przykład miłość, tęsknota, ucieczka czy rozwój. Od Ciebie zależy później interpretacja konkretnej tematyki. Drugi, przykładowy sposób zrobienia listy zdjęć do wykonania, to spisanie miejsc, w których chciałbyś udać się na sesję – na przykład seria fotografii z restauracji, pubów sportowych, portów, bram na podwórka, a nawet stacji metra czy przystanków. Trzeci przykład to skupienie się na konkretnym typie fotografii, jak fotografia portretowa czy czarno-biała.

Poznaj podstawy i teorię

Niekoniecznie musisz ślęczeć nad grubymi książkami poświęconymi historii fotografii lub lustrzankom, ale postaraj się być na bieżąco a także poznać podstawy fotografii. Jeżeli dopiero zaczynasz, bardzo prawdopodobne, że wybierasz sprawdzone, bezpieczne ujęcie, takie jak zdjęcia w poziomie o centralnej kompozycji. Znaczy to nic innego, jak po prostu to, że główny temat Twojej fotografii znajduje się na samym środku zdjęcia – tak jak w przypadku zdjęć z podróży, gdzie fotografowana osoba stoi dokładnie pośrodku fotografii, a za nią znajduje się pomnik lub zabytek. Nie ma w tym nic złego, ale tak skomponowane zdjęcie wydaje się być mało interesujące i nie przyciąga uwagi.

Zwróć uwagę na to, że w przypadku profesjonalnych fotografów na ogół najważniejsze elementy obrazu nie znajdują się pośrodku, tylko ustawione są zgodnie z zasadą tzw. „złotego podziału”, który od stuleci wyznacza ramy kompozycji w sztuce, oraz z zasadą trójpodziału. Polegają one na podzieleniu obrazu za pomocą czterech prostych linii, tak, że na punktach stylu znajdują się najbardziej interesujące elementy fotografii. Spróbuj zapoznać się z tym tematem, a zobaczysz, że Twoje prace zyskają zupełnie nowy poziom!

Oprócz tego przeglądaj branżowe portale internetowe, blogi, magazyny, a nawet filmy na YouTube czy grupy na Facebooku dla fotografów. Zobacz też, czy w Twoim mieście są organizowane wystawy zdjęć – dzięki obserwowaniu prac innych osób oraz wymianie doświadczeń możesz nauczyć się dużo więcej, niż samodzielnie.

Zwróć uwagę na światło

Niestety, bardzo często wbudowane w aparat lampy błyskowe nie są w stanie zapewnić chociażby przyzwoitego efektu na fotografii. Na pewno zauważyłeś, że flesh sprawia, że fotografowani z nim ludzie wyglądają znacznie gorzej niż w rzeczywistości, a jakiekolwiek zdjęcia wymagające głębi stają się płaskie, dwuwymiarowe i nieciekawe. Zadbaj o optymalne, niezbyt mocne oświetlenie fotografowanej sceny, by wydobyć z niej możliwie najwięcej. Unikaj również robienia zdjęć przy pełnym nasłonecznieniu – wszechobecne cienie i prześwietlone fragmenty zdjęcia zepsują nawet najlepszą kompozycję. Jeżeli zależy Ci na uchwyceniu pięknych warunków atmosferycznych, postaraj się, by fotografowane elementy znalazły się w cieniu, by wydobyć ze sceny to, co najlepsze. I oczywiście nie rób zdjęć pod światło!

Nie wydawaj całej wypłaty na sprzęt

Na sam koniec pozostawiliśmy jedną z najważniejszych rad. Jeżeli dopiero zaczynasz i chcesz się przekonać, czy fotografia jest dla Ciebie – niekoniecznie musisz wydawać wszystkie zaoszczędzone pieniądze na najdroższą lustrzankę. Poczytaj fora poświęcone aparatom fotograficznym oraz sprzętowi, spytaj znajomych lub ekspertów, szukaj okazji wśród sprzętu używanego… Pamiętaj, że dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie praktycznie każdym aparatem, a nawet najdroższa lustrzanka nie zrekompensuje braku wiedzy lub doświadczenia i ćwiczeń. Nie wybieraj jednak też najtańszych, złej jakości aparatów, by się nie zrazić. Zainwestuj jeszcze tylko w taki sprzęt jak statyw czy wygodny futerał… I zacznij robić zdjęcia!

Jeżeli chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących tego, jak zacząć przygodę z fotografią, zapoznać się z radami ekspertów oraz poszerzyć swoją wiedzę, z pewnością zaciekawi Cię nasz Kurs Fotografii od Podstaw Jakuba Kaźmierczyka.