Masz już konto? Zaloguj się
Artykuły

10 portali dla designerów – część I

Opublikowany 31 sierpnia 2023

Na dobry początek roku zebraliśmy dla Was dziesięć portali, które ułatwią i przyspieszą pracę designerów. Od praktycznych, responsywnych szablonów, przez bezpłatne fonty, pakiety ikon, aż po generatory palet kolorów - sprawdźcie naszą ściągę i dajcie znać, jakie portale dopisalibyście do listy i z jakich regularnie korzystacie.

Szablony

Responsywne, animowane, dopasowane do sklepu internetowego, będące portfolio… Szablony już od dawna nie przypominają nijakich, powtarzalnych, gotowych stron z dawnych odsłon WordPressa, a obecnie nawet darmowe rozwiązania potrafią przyciągnąć wzrok, są dobrze zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych i dają duże pole do personalizacji.

Zdania na temat wykorzystania ich w projektach są podzielone - kiedy ostatnio spytaliśmy na naszym fanpage o to, czy ich używacie, część osób odpowiedziała, że w przypadku prostszych projektów o krótkim terminie to dobre wyjście, a inni uważali, że każdy projekt warto przygotować od podstaw.

W3schools

W3schools to popularne rozwiązanie wykorzystujące W3.CSS framework. Część szablonów nas zainteresowała - szczególnie przez to, że równie atrakcyjnie wyglądają na telefonach i tabletach.

Widzimy dwa główne kierunki, w jakich poszło w3schools - połowa szablonów to projekty bardzo minimalistyczne, opierające się na dużych, przyciągających wzrok grafikach i dobrze dopasowanych do nich fontach, druga połowa to dość proste, mniej atrakcyjne wizualnie szablony dopasowane pod sklepy internetowe czy restauracje.

Szablony można bezpłatnie zapisywać, wykorzystywać i modyfikować. Niestety, widzimy też bardzo duże inspiracje popularnymi witrynami - niektóre z szablonów do złudzenia przypominają strony główne Apple czy Airbnb. Wybraliśmy dwa projekty, które zwróciły naszą uwagę.

Theme Forest

Pod portfolio, dla firm, sklepów, minimalistyczne, rozbudowane, oparte na html5, Jquery albo Css3 - w Theme Forest znajdziesz szablony do każdego rodzaju projektu. W przypadku tego portalu do wyboru mamy jedynie płatne szablony, a ceny rozpoczynają się od 5$.

Płacimy jednak za jakość - wybrane templatki są animowane, responsywne i, zazwyczaj, bardzo dopracowane. (Psst - oprócz tego na stronie znajdziecie też szereg grafik, video, audio i pluginów, a do tego zawsze do wyboru macie sporo freebies oraz darmowych tutoriali w ramach czasowej promocji!)


Square Space

W przypadku Square Space pierwsze, co przyciąga nasz wzrok to… Świetny design strony głównej. Jest intuicyjny, wygodny i przejrzysty, a dodatkowy plus za nienachalne, estetyczne animacje.

Mamy do wyboru wiele kategorii a także wyszukiwarkę, która pomoże nam znaleźć projekt dopasowany do przeznaczenia naszej projektowanej witryny. Nacisk położony został na projekty pod ecommerce i portfolio. Większość dostępnych stron jest minimalistyczna, nieprzeładowana opcjami i w stonowanej kolorystyce.  

Palety kolorystyczne

Generatory estetycznych, dopasowanych palet kolorystycznych to kolejne narzędzia, które ułatwiają i przyspieszają pracę designerom. Pomagają w przygotowywaniu spójnych kolorystycznie elementów stron internetowych czy innych layoutów graficznych.

Khroma

Khroma to jeden z najbardziej popularnych portali, który pozwoli Ci w szybki sposób wygenerować palety kolorystyczne dopasowane do Twoich projektów.

Do jego głównych zalet należy to, że po wybraniu zestawu 50 kolorów przeszkolisz algorytm w taki sposób, by generował kolory, które przypadną Ci do gustu, a nie będzie wyświetlać tych nieodpowiadających Ci.

Oprócz tego Khroma na podstawie tysięcy najbardziej popularnych, tworzonych przez użytkowników palet uczy się na bieżąco generować najlepsze zestawy kolorystyczne bezpośrednio w przeglądarce. Dodatkowo, teraz wystartowała beta nowej wersji Khromy - warto sprawdzić.

Coolors

Coolors to drugie, popularne narzędzie do generowania palet kolorystycznych. Palety generowane są po naciśnięciu spacji. Możesz również automatycznie wygenerować zestaw kolorów dopasowanych do przesłanego przez Ciebie zdjęcia oraz spersonalizować otrzymane kolory zmieniając ich temperaturę, nasycenie czy jasność.

W drugiej części zestawienia za tydzień przygotowaliśmy dla Was portale z najlepszym wyborem fontów i ikon do wykorzystania w projektach - do usłyszenia!