Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Frequency Separation

Niezależnie od tego, czy jesteś fotografem, czy retuszerem - prawdopodobnie miałeś już do czynienia z frequency separation

2 lekcji

46min

4 (1 oceny)

Frequency Separation - od Podstaw

Niezależnie od tego, czy jesteś fotografem, czy retuszerem - prawdopodobnie miałeś już do czynienia z frequency separation. Ta metoda retuszu polega na rozdzieleniu faktury skóry od jej jasności i koloru, co pozwala pracować niezależnie na tych dwóch częstotliwościach. Metoda ta ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników - ale z pewnością powinno się umieć ją wykorzystać. W rękach niedoświadczonego retuszera może przynieść jednak więcej szkody, niż pożytku. Dlatego w tym Warsztacie dowiesz się, jak korzystać z niej tak, by osiągnąć świetne efekty na swoich fotografiach!

Częste błędy przy użyciu frequency separation

Używając frequency separation łatwo jest popełnić kilka błędów. Przykładowo - kopiując fakturę z policzka na czoło lub przesadnie rozmywając dolną warstwę, przez co skóra ma zachowaną fakturę, ale na całości ma właściwie jednakowy kolor i jasność. Tak więc trzeba podejść do niej z dużą dozą samokrytyki - a praktyka podczas edycji wielu zdjęć pozwoli dobrze opanować tę technikę.

Szybka i wygodna technika

Sama metoda nie jest trudna i z odpowiednią wiedzą - przydaje się do szybkiej edycji zdjęć. W końcu nie każda fotografia trafi na okładkę magazynu, więc nie zawsze spędzanie długich godzin nad dodge & burn, które uważa się za najbardziej szlachetną technikę retuszu, będzie konieczne. W naszej ocenie frequency separation idealnie nadaje się do zdjęć publikowanych w internecie. Dodatkowo, wielu fotografów nie chce spędzać nad retuszem zdjęć więcej czasu niż na samej sesji zdjęciowej.

Dobór odpowiednich metod

W Warsztacie pomówimy zarówno o teorii, jak i praktyce. Pierwsza lekcja to wytłumaczenie czym różni się metoda 8-bitowa od 16-bitowej. Różnice są niewielkie, a oglądając wiele filmów w internecie dowiemy się tylko o parametrach do jednej i drugiej metody, nie do końca wiedząc, z czego wynikają różnice. Następnie przejdziemy do rozmycia gaussowskiego i mediany, które są najczęściej wykorzystywane podczas retuszu tytułową metodą. Jedna i druga ma zalety i dobrze jest dobierać ją do konkretnego zdjęcia. Rozmycie gaussowskie znacznie gorzej radzi sobie na krawędziach, ale z drugiej strony - jest mniej obciążające dla komputera, a ewentualne dalsze rozmywanie dolnej warstwy jest lepsze. Z kolei mediana nieporównywalnie lepiej sprawdza się podczas edycji krawędzi, a przede wszystkim podczas czyszczenia drobnych włosków.

Dla kogo jest ten kurs?

Warsztat powstał dla każdego, kto chcę dokładnie poznać tę metodę, zarówno w teorii, jak i praktyce. Z całą pewnością przyda się ona podczas codziennego retuszu zdjęć, a po opanowaniu jej na pewno edycja zdjęć będzie przebiegała szybciej! Do Warsztatu dostaniesz również akcje do Photoshopa, jak również plik RAW i PSD, na którym pracowaliśmy w tym filmie.

Czego się nauczysz?

  • Użycie techniki frequency separation

  • Dobór odpowiednich metod

  • Jak uniknąć popularnych błędów

Zawartość

Frequency Separation

1 rozdziały 2 lekcji 46min

  • Frequency Separation

    47min

    Teoria

    27min

    Praktyka

    20min

Autor kursu

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Na co dzien pracuje z takimi markami jak Grycan, Renault, Amundsen, AmRest, MSI, Eurobank, Henkel czy UPS fotografujac produkty, ludzi, kulinaria, wnetrza. Jego zdjecia niejednokrotnie mozna bylo zobaczyc w magazynach, na billboardach, menuboardach czy kartach menu. Poza praca komercyjna, uwielbia robic portrety - zarówno te proste, jak i te bardziej artystyczne. To jego odskocznia od pracy z klientem, a takze swietna okazja do wlasnego rozwoju fotograficznego. W portfolio Jakuba znajdziecie mnóstwo zdjec realizowanych w Polsce, jak równiez zagranica - w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Dubaju. Zawsze stara sie umiescic osobe w danym kontekscie i otoczeniu. Twiedzi, ze robienie bliskich portretów na drugim koncu swiata nie ma absolutnie zadnego sensu. Druga pasja Jakuba sa podróze - kazdego roku kilkukrotnie przemierza Europe i nie tylko, zawsze szukajac ciekawych okazji zdjeciowych - zarówno krajobrazów, fotografii ulicznej, czy tez pod katem sesji zdjeciowych z modelka. Jakub jest równiez bardzo zaangazowanym edukatorem. Swoja kariere zaczynal na lamach portalu Fotoblogia.pl tworzac jedna z najwiekszych baz wideoporadników o edycji zdjec w Polsce. Dzis, podobna role odgrywa w serwisie Eduweb.pl gdzie mozna znalezc jego kursy - od fotografii studyjnej, przez portretowa po wakacyjna. Jego starania docenily najwieksi gracze na rynku branzy fotograficznej - Jakub zostal zaproszony do programów ambasadorskich takich firm jak Olympus, WD, Peak Design, Lastolite by Manfrotto, a takze regularnie prowadzi warsztaty dla Eizo, Wacoma czy Epsona. Na tym jednak nie koniec, bo namiastke jego umiejetnosci mozecie poznac na jego kanale na Youtube, gdzie znajdziecie poradniki, recenzje czy luzniejsze, fotograficzne pogadanki. Tak duze doswiadczenie sprawia, ze odnajduje sie w kazdej sytuacji, a uczestnicy zawsze wracaja zadowoleni!
Inne kursy tego autora
Fotografia Wnętrz Fotografia Portretowa Fotografia Capture One Budżetowe Studio Fotograficzne

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Marcin Kuźma

2 lutego 2021

Kurs Frequency Separation

  • 2 lekcji wideo

  • 46min materiału

  • Ostatnia rewizja 04.05.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Frequency Separation

  • 2 lekcji wideo

  • 46min materiału

  • Ostatnia rewizja 04.05.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych