Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Fotografia Portretowa

Poznaj techniki fotografii portretowej i dowiedz się jak robić zdjęcia w plenerze z modelką, oraz jak obrabiać fotograficzne sesje plenerowe.

37 lekcji

3h 43min

5 (9 oceny)

Fotografia Portretowa - Sesje plenerowe i postprodukcja

Fotografia portretowa to dziedzina, która interesuje bardzo wielu fotografów. Praca z drugą osobą jest wymagająca, ale z drugiej strony bardzo satysfakcjonująca. Sam autor Kursu, Kuba Kaźmierczyk dodaje, że fotografię portretową traktuje jako odskocznię od robienia zdjęć dla firm - i po prostu bardzo to lubi. To ciekawa, ale wymagająca gałąź fotografii - a w tym Kursie poznamy jej tajniki.

Wiele zagadnień związanych z fotografią portretową

Wiadomym jest, że początki są ciężkie. Dobór stroju, makijaż, a przede wszystkim kontakt z modelką to elementy, które niejednokrotnie sprawiają naprawdę spore problemy. Z drugiej strony trzeba pamiętać o świetle, miejscu, obsłudze sprzętu. Dla kogoś, kto dopiero raczkuje w tej dziedzinie, ilość rzeczy do zsynchronizowania może okazać się zbyt duża. W naszym kursie temat został potraktowany bardzo kompleksowo.

Dobór stylizacji i makijażu dla modelki

Tę część Kursu rozpoczęliśmy od wizyty u Kasi Skoczylas, która zadbała o stylizacje i makijaże Kingi - naszej modelki. Z tej części dowiecie się jak dobierać proste stylizacje - które kroje i kolory ze sobą współgrają, a czego warto unikać. Podobnie z makijażem - dowiesz się jak podkreślać urodę modelki. W tej kwestii oddaliśmy głos Kasi, która ma dla Was garść rad!

Współpraca z modelką

Następnie o porady zapytaliśmy Kingę, która jest doświadczoną modelką. Ma na swoim koncie wiele kampanii i pracowała z mnóstwem fotografów. Jak nawiązać nić współpracy z modelką? Jak porozumiewać się podczas sesji? Jak znaleźć wspólne inspiracje? Tego wszystkiego dowiecie się z tej części Kursu.

Wykorzystanie światła

Następnie przejdziemy do bardziej technicznych aspektów - wyboru pory dnia i światła. Te elementy mają kluczowe znaczenie dla wydźwięku naszych zdjęć. Pierwszą serię zdjęć zrobiliśmy na pięknej łące pod Wrocławiem, gdzie doczekaliśmy się złocistego, czerwonego światła. W tej części zobaczysz różnice między fotografowaniem ze światłem i pod światło, jak również zaczniemy dyskusję o użyciu blend. Po zmierzchu udaliśmy się do centrum, gdzie pracowaliśmy ze sztucznym światłem lamp ledowych.

Użycie lamp podczas sesji

Kolejny dzień zaczynamy od błysku w plenerze. Pokażemy Wam ich typy i dobierzemy lampę do pracy w trudnych warunkach - pełnego słońca. Z tej części dowiesz się czym są tryby TTL i HSS i na co zwrócić uwagę dobierając lampę. W fotografii portretowej bardzo często chcemy uzyskać małą głębię ostrości, co bywa problematyczne przy użyciu lamp, ale i ten problem zostanie rozwiązany.

Praca z blendami

Na koniec popracujemy z trudnym światłem naturalnym, czyli takim, które rzuca bardzo ostre cienie. Tu więcej popracujemy z blendami - zarówno transparentną, jak i odbijającą. Nie zabraknie także uzupełnienia kursu o postprodukcję wybranego zdjęcia - zobaczysz od A do Z w jaki sposób zostało obrobione, zarówno w Adobe Lightroom, jak i Photoshop.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten Kurs przygotowany został z myślą o wszystkich osobach, które chcą tworzyć profesjonalne, wysokiej jakości fotografie portretowe. Wskazówki w nim zawarte przydadzą się zarówno początkującym, którzy chcą mieć solidny i uporządkowany fundament wiedzy, jak i profesjonalistom, którzy chcą wyciągnąć maksimum ze swoich sesji.

Czego się nauczysz?

 • Dobór stroju i makijażu modelki

 • Współpraca z modelką

 • Wykorzystanie światła naturalnego

 • Wykorzystanie lamp i blend

 • Najlepszy sprzęt do fotografii portretowej

 • Postprodukcja zdjęć

Zawartość

Fotografia Portretowa

6 rozdziały 37 lekcji 3h 43min

 • Przygotowanie

  42min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  2min

  Makijaż

  18min

  Stylizacja

  15min

  Współpraca fotografa z modelką

  Podgląd lekcji

  8min

 • Plener Zdjęcia o Zachodzie Słońca

  34min

  Dobór pory do zdjęć

  3min

  Analiza światła

  2min

  Blenda w portrecie

  3min

  Portret z twardym i miękkim światłem

  3min

  Portret pod światło

  Podgląd lekcji

  4min

  Sesja cz.1

  4min

  Sesja cz.2

  5min

  Sesja cz.3

  2min

  Sesja cz.4

  2min

  Sesja cz.5

  3min

  Sesja cz.6

  3min

 • Plener Zdjęcia w Nocy

  11min

  Portret z światłem sztucznym - ciągłym cz.1

  5min

  Portret z światłem sztucznym - ciągłym cz.2

  6min

 • Plener Zdjęcia w Dzień

  1h 9min

  Wykorzystanie lamp błyskowych w plenerze

  2min

  Typy lamp błyskowych

  9min

  Wyzwalanie lamp błyskowych

  9min

  TTL

  6min

  HSS

  6min

  Mała głębia ostrości bez HSS

  5min

  Pomiar światła z lampą błyskową

  6min

  Jaki dobrać stawy do lampy

  7min

  Beauty Dish i Softbox

  5min

  Zdjęcia z lampą reporterską

  5min

  Zdjęcia w słońcu z Beauty Dish cz.1

  Podgląd lekcji

  5min

  Zdjęcia w słońcu z Beauty Dish cz.2

  3min

  Zdjęcia w słońcu z Beauty Dish cz.3

  3min

 • Plener Zdjęcia w Dzień II

  25min

  Portret z wykorzystaniem cienia

  3min

  Portret w pełnym słońcu

  Podgląd lekcji

  4min

  Portret z wykorzystaniem dyfuzora

  5min

  Sesja w stylu miejskim

  11min

  Zakończenie

  1min

 • Postprodukcja zdjęć plenerowych

  41min

  Postprodukcja w Adobe Lightroom

  20min

  Postprodukcja w Adobe Photoshop

  22min

Autor kursu

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Na co dzien pracuje z takimi markami jak Grycan, Renault, Amundsen, AmRest, MSI, Eurobank, Henkel czy UPS fotografujac produkty, ludzi, kulinaria, wnetrza. Jego zdjecia niejednokrotnie mozna bylo zobaczyc w magazynach, na billboardach, menuboardach czy kartach menu. Poza praca komercyjna, uwielbia robic portrety - zarówno te proste, jak i te bardziej artystyczne. To jego odskocznia od pracy z klientem, a takze swietna okazja do wlasnego rozwoju fotograficznego. W portfolio Jakuba znajdziecie mnóstwo zdjec realizowanych w Polsce, jak równiez zagranica - w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Dubaju. Zawsze stara sie umiescic osobe w danym kontekscie i otoczeniu. Twiedzi, ze robienie bliskich portretów na drugim koncu swiata nie ma absolutnie zadnego sensu. Druga pasja Jakuba sa podróze - kazdego roku kilkukrotnie przemierza Europe i nie tylko, zawsze szukajac ciekawych okazji zdjeciowych - zarówno krajobrazów, fotografii ulicznej, czy tez pod katem sesji zdjeciowych z modelka. Jakub jest równiez bardzo zaangazowanym edukatorem. Swoja kariere zaczynal na lamach portalu Fotoblogia.pl tworzac jedna z najwiekszych baz wideoporadników o edycji zdjec w Polsce. Dzis, podobna role odgrywa w serwisie Eduweb.pl gdzie mozna znalezc jego kursy - od fotografii studyjnej, przez portretowa po wakacyjna. Jego starania docenily najwieksi gracze na rynku branzy fotograficznej - Jakub zostal zaproszony do programów ambasadorskich takich firm jak Olympus, WD, Peak Design, Lastolite by Manfrotto, a takze regularnie prowadzi warsztaty dla Eizo, Wacoma czy Epsona. Na tym jednak nie koniec, bo namiastke jego umiejetnosci mozecie poznac na jego kanale na Youtube, gdzie znajdziecie poradniki, recenzje czy luzniejsze, fotograficzne pogadanki. Tak duze doswiadczenie sprawia, ze odnajduje sie w kazdej sytuacji, a uczestnicy zawsze wracaja zadowoleni!
Inne kursy tego autora
Fotografia Wnętrz Fotografia Portretowa Fotografia Capture One Budżetowe Studio Fotograficzne

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Bardzo ciekawy materiał.

KRYSTIAN BEDNARZ

2 lutego 2020

Co tu dużo pisać Jakub jak zwykle super!!!Polecam!

Dawid Bucki

6 lutego 2020

Obejrzałem cały kurs jednego dnia. Duża dawka przydatnych informacji w bardzo przyjemnej formie!

Dawid Dokudowiec

26 maja 2020

Wiele przydatnych informacji. Polecam!

Małgorzata Lissoń

29 maja 2020

Marta Plewińska

17 maja 2021

Super kurs, dużo informacji popartych przykładami pokazującymi sposób pracy profesjonalnego fotografa. Na szczególne uznanie zasługuje rozdział o postprodukcji gdzie Kuba pokazuje od A do Z przebieg całego procesu i sposób myślenia o zdjęciu.

Mateusz Czyżewski

26 sierpnia 2022

Mega! Dużo przydatnych informacji. Polecam!

Radek

27 stycznia 2023

Paweł Petrzak

3 sierpnia 2023

Michał Krzysztoń

2 listopada 2023

Kurs Fotografia Portretowa

 • 37 lekcji wideo

 • 3h 43min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Fotografia Portretowa

 • 37 lekcji wideo

 • 3h 43min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych