Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Nocna Fotografia Krajobrazowa

Fotografia nocnego nieba jest szczególnie interesująca i mocno zawraca uwagę na tle innych zdjęć krajobrazowych

26 lekcji

2h 11min

5 (6 oceny)

Nocna Fotografia Krajobrazowa - w Praktyce

Fotografia nocnego nieba jest szczególnie interesująca i mocno zawraca uwagę na tle innych zdjęć krajobrazowych. Mieszkając w miastach często zapominamy, jak piękne są gwiazdy i przestajemy zwracać na nie uwagę. Często też amatorzy boją się próbować swoich sił w fotografii nocnej, bo kojarzy ona im się z drogim i skomplikowanym sprzętem oraz trudnymi do zrozumienia technikami. W tym kursie pokażemy wam, że wykonanie efektownych zdjęć nocnego nieba jest łatwe i mając podstawowy sprzęt jesteście w stanie sobie poradzić. Nie będziemy poruszać tutaj skomplikowanych zagadnień związanych z astrofotografią, która jest bardzo specjalistyczną dziedziną fotografii. Skupimy się na tym jak poprawnie sfotografować nocne niebo, posiadając podstawowy sprzęt fotograficzny.

Przygotowanie do pleneru

Tak samo jak w przypadku fotografii krajobrazowej, aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dobrze zaplanować wyjście na zdjęcia. Podpowiemy wam w jakich miejscach najlepiej widać gwiazdy, o jakiej porze najlepiej fotografować oraz jakiej pogody należy unikać. Przedstawimy też aplikacje, które pomogą wam przygotować się do pleneru.

Sprzęt i akcesoria

Fotografia nocnego nieba jest dość wymagająca dla sprzętu i w jej przypadku profesjonalny sprzęt daje zauważalnie lepsze rezultaty. Jednak możemy wykonać dobre zdjęcia już podstawowym aparatem z wymiennym obiektywami. Z kursu dowiecie się jakie aparaty i obiektywy dadzą najlepsze rezultaty, oraz jakie akcesoria będą niezbędne do wykonania zdjęć nocnych.

Techniki fotografowania

Wykonanie poprawnych zdjęć nocnych nie jest trudne, ale trzeba znać podstawowe zasady dotyczące ustawiania ekspozycji i ostrości. W kursie pokażemy wam jak dobrać czas naświetlenia za pomocą zasady 500 i NPF, by gwiazdy pozostały ostre i wyraźne. Przedstawimy wam też różne sposoby ustawiania ostrości na gwiazdy, co w nocy nie jest takie proste.

Fotografowanie w praktyce

Na plener wybraliśmy dwa pasma górskie, Karkonosze i Izery. Na początku pogoda nam dopisała i fotografowaliśmy drogę mleczną z okolicy Hali Szrenickiej. Następnie wybraliśmy się do Parku Ciemnego Nieba w Górach Izerskich, gdzie musieliśmy poradzić sobie z mgłą i większym zachmurzeniem, więc w kursie pokażemy wam jak kreatywnie wykorzystać niesprzyjające warunki.

Postprodukcja zdjęć nocnego nieba

Tak jak w każdej innej dziedzinie fotografii cyfrowej, tak i tutaj niezbędna jest edycja plików w komputerze. Wykorzystamy programy Adobe Lightroom i Photoshop, by wybrać najciekawsze kadry i efektownie je obrobić. Pokażemy wam, jak sprawić by na zdjęciu było widać dużo gwiazd i jednocześnie nie zniszczyć go zbyt mocną edycją.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przeznaczony jest dla osób, które posiadają podstawowy aparat fotograficzny z wymiennymi obiektywami i chcą nauczyć się wykonywać zdjęcia nocnego nieba. W prosty sposób nauczycie się jak pracują profesjonaliści, od planowania pleneru i wyboru sprzętu, przez specyficzne dla danej dziedziny techniki fotografowania, po odpowiednią postprodukcję.

Czego się nauczysz?

  • Doświadczony autor

  • Planowanie nocnego pleneru

  • Dobór odpowiedniego sprzętu

  • Przydatne aplikacje

  • Specyficzne techniki w fotografii nocnej

  • Postprodukcja zdjęć nocnego nieba

Zawartość

Nocna Fotografia Krajobrazowa

3 rozdziały 26 lekcji 2h 11min

  • Wstęp

    50min

    Wprowadzenie

    Podgląd lekcji

    2min

    Dobór miejsc do fotografowania

    3min

    Dobór pory do fotografowania

    Podgląd lekcji

    6min

    Pogoda

    3min

    Dobór aparatu

    5min

    Dobór obiektywu

    4min

    Dobór akcesoriów

    12min

    Ustawienia aparatu

    4min

    Jak ostrzyć

    4min

    Czas naświetlania

    Podgląd lekcji

    7min

  • Fotografowanie w praktyce

    34min

    Zdjęcie krajobrazowe z widokiem na miasto

    5min

    Zdjęcie krajobrazowe z dwóch ekspozycji

    4min

    Metoda ETTR

    2min

    Schronisko na Szrenicy

    Podgląd lekcji

    2min

    Krajobraz ze ścieżką

    3min

    Krajobraz ze Schroniskiem na Hali Szrenickiej

    2min

    Schronisko na Hali Szrenickiej

    2min

    Odszumianie długich czasów

    2min

    Star Trails

    8min

    Park nocnego nieba

    3min

    Podsumowanie części praktycznej

    1min

  • Postprodukcja

    48min

    Selekcja zdjęć

    11min

    Edycja pierwszego zdjęcia

    11min

    Edycja drugiego zdjęcia

    8min

    Łączenie dwóch ekspozycji

    11min

    Postprodukcja - ETTR

    8min

Autor kursu

Patryk Erbetowski

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Fotograf i twórca wideo, specjalizujący się w fotografii krajobrazowej. Należy do Foto-teamu Notopstryk i prowadzi dwa kanały YouTube. Z wykształcenia fototechnik i dziennikarz, chętnie dzieli się swoją wiedzą w wideo-poradnikach i podczas warsztatów fotograficznych. Jego zdjęcia można było oglądać na wystawach podczas dużych wydarzeń fotograficznych m.in Targów Foto-Video w Łodzi, czy Olympus Perspektiv Playground we Wrocławiu. Na swoim koncie ma też publikacje w kalendarzach Karkonoskiego Parku Narodowego.
Inne kursy tego autora
Nocna Fotografia Krajobrazowa Fotografia Krajobrazowa

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Interesujący kurs, praktyczne rady, jak się przygotować i jak później opracować zdjęcia. Brak jednak informacji o tym jak odejmować ciemną klatką szum długiego naświetlania. Jest to zapowiedziane w jednej z lekcji ale nie zostało przedstawione jak to zrobić w postprodukcji.

user deleted

24 listopada 2021

Zbyszek Szliep

15 listopada 2021

Robert Studziński

20 listopada 2021

Łukasz Kuczek

1 grudnia 2021

Magdalena

1 lutego 2022

Robert Harezlak

17 sierpnia 2023

Kurs Nocna Fotografia Krajobrazowa

  • 26 lekcji wideo

  • 2h 11min materiału

  • Ostatnia rewizja 12.11.2021

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Nocna Fotografia Krajobrazowa

  • 26 lekcji wideo

  • 2h 11min materiału

  • Ostatnia rewizja 12.11.2021

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych