Masz już konto? Zaloguj się

Lustrzanka czy Bezlusterkowiec

W tym Kursie postaramy się odpowiedzieć na palące pytanie który aparat wybrać, w jakich warunkach się sprawdzi i jakie wady i zalety ma zarówno wybór bezlusterkowców, jak i lustrzanek.

5 lekcji

1h

5 (2 oceny)

Lustrzanka czy Bezlusterkowiec - Praktyczny Poradnik

Powiedzieć, że temat bezlusterkowców powoduje bardzo gorące dyskusje w środowisku fotografów, to mało! W tym Kursie postaramy się odpowiedzieć na palące pytanie który aparat wybrać, w jakich warunkach się sprawdzi i jakie wady i zalety ma zarówno wybór bezlusterkowców, jak i lustrzanek. Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku i zacznij robić jeszcze lepsze zdjęcia!

Początki bezlusterkowców

Jeszcze niedawno wielu fotografów było przekonanych, że bezlusterkowce nie przebiją się na rynku. Mówili o tym, że dynamika sprzedaży spada, są zbyt drogie i nie są warte zakupy. Jednak autor kursu, Kuba Kaźmierczyk, wręcz zakochał się w tym rozwiązaniu po tym, gdy w jego ręce wpadł Panasonic G3 - już lata temu. Jak można się domyślić, w ostatnim czasie rozwiązania bezlusterkowe bardzo dojrzały. Wyeliminowano wiele palących wad. To, co było gorsze w nich względem lustrzanek - jak wizjer czy AF - okazało się nagle… znacznie lepsze.

Rozwój rozwiązań bez lustra

Ale czy to oznacza, że najlepszym wyborem będzie bezlusterkowiec? Niekoniecznie! Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ostatnimi firmami, które do swojej oferty dodały bezlusterkowce, były Canon i Nikon w 2018 roku. Wtedy na Photokinie zobaczyliśmy modele EOS-R i Z6 oraz Z7. Mało tego - Canon i Sigma oficjalnie ogłosili, że obecnie zawieszają prace nad opracowywaniem nowych obiektywów do lustrzanek.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Czy to, że bezlusterkowce szturmem wypierają lustrzanki oznacza, że wkrótce te drugie odejdą do lamusa? Oczywiście, że nie! W tym Kursie dowiesz się czym różni się lustrzanka od bezlusterkowca, ale poza oczywistymi różnicami w konstrukcji przekonasz się, jak te różnice realnie wpływają na pracę. Wbrew pozorom - usunięcie komory lustra postawiło przed konstruktorami ciężkie zadanie. Należało usprawnić autofokus, bo w lustrzankach pomiar ostrości odbywa się w dole komory lustra. Początkowo wizjery miały niewielką rozdzielczość, smużyły w gorszych warunkach oświetleniowych, miały długi blackout czy spore opóźnienie, a wszystkie wady eliminował wówczas układ optyczny lustrzankach. Do tego dochodzi kwestia zasilania - choć tu lustrzanki nadal wiodą prym.

Różnice między tymi rozwiązaniami

W filmie dowiesz się o wszystkich różnicach między lustrzankami, a bezlusterkowcami. Opowiemy o różnicach konstrukcyjnych, a nie konkretnych aparatach czy systemach - chociaż również, oczywiście, wskażemy największe różnice między nimi. Dzięki temu dowiesz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs powstał z myślą o wszystkich, którzy chcą poznać wady, zalety oraz potencjał zarówno bezlusterkowców, jak i lustrzanek oraz dopasować rozwiązanie najlepiej skrojone do ich potrzeb.

Czego się nauczysz?

 • Różnice między lustrzankami, a bezlusterkowcami

 • Kiedy sprawdzi się dany aparat?

 • Wady i zalety obu konstrukcji

 • Różnice konstrukcyjne

Zawartość

Lustrzanka czy Bezlusterkowiec

1 rozdziały 5 lekcji 1h

 • Lustrzanka czy Bezlusterkowiec

  1h

  Budowa i Autofocus

  21min

  Dźwięk i kultura pracy

  7min

  Obiektywy

  13min

  Wizjer

  10min

  Zasilanie

  8min

Autor kursu

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Na co dzien pracuje z takimi markami jak Grycan, Renault, Amundsen, AmRest, MSI, Eurobank, Henkel czy UPS fotografujac produkty, ludzi, kulinaria, wnetrza. Jego zdjecia niejednokrotnie mozna bylo zobaczyc w magazynach, na billboardach, menuboardach czy kartach menu. Poza praca komercyjna, uwielbia robic portrety - zarówno te proste, jak i te bardziej artystyczne. To jego odskocznia od pracy z klientem, a takze swietna okazja do wlasnego rozwoju fotograficznego. W portfolio Jakuba znajdziecie mnóstwo zdjec realizowanych w Polsce, jak równiez zagranica - w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Dubaju. Zawsze stara sie umiescic osobe w danym kontekscie i otoczeniu. Twiedzi, ze robienie bliskich portretów na drugim koncu swiata nie ma absolutnie zadnego sensu. Druga pasja Jakuba sa podróze - kazdego roku kilkukrotnie przemierza Europe i nie tylko, zawsze szukajac ciekawych okazji zdjeciowych - zarówno krajobrazów, fotografii ulicznej, czy tez pod katem sesji zdjeciowych z modelka. Jakub jest równiez bardzo zaangazowanym edukatorem. Swoja kariere zaczynal na lamach portalu Fotoblogia.pl tworzac jedna z najwiekszych baz wideoporadników o edycji zdjec w Polsce. Dzis, podobna role odgrywa w serwisie Eduweb.pl gdzie mozna znalezc jego kursy - od fotografii studyjnej, przez portretowa po wakacyjna. Jego starania docenily najwieksi gracze na rynku branzy fotograficznej - Jakub zostal zaproszony do programów ambasadorskich takich firm jak Olympus, WD, Peak Design, Lastolite by Manfrotto, a takze regularnie prowadzi warsztaty dla Eizo, Wacoma czy Epsona. Na tym jednak nie koniec, bo namiastke jego umiejetnosci mozecie poznac na jego kanale na Youtube, gdzie znajdziecie poradniki, recenzje czy luzniejsze, fotograficzne pogadanki. Tak duze doswiadczenie sprawia, ze odnajduje sie w kazdej sytuacji, a uczestnicy zawsze wracaja zadowoleni!
Inne kursy tego autora
Fotografia Portretowa Fotografia Capture One Budżetowe Studio Fotograficzne Sesje Testowe i Polaroidy

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Paulina

27 marca 2021

Zbyszek Szliep

17 marca 2022

Kurs Lustrzanka czy Bezlusterkowiec

 • 5 lekcji wideo

 • 1h materiału

 • Ostatnia rewizja 07.07.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Lustrzanka czy Bezlusterkowiec

 • 5 lekcji wideo

 • 1h materiału

 • Ostatnia rewizja 07.07.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych