Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Fotografia Flatlay

W tym warsztacie przyjrzymy się niemal wszystkim zagadnieniom, które będą potrzebne, żeby zrobić dobre zdjęcie typu flat lay.

8 lekcji

1h 9min

5 (9 oceny)

Fotografia Flatlay - dla Social Media

Fotografia typu flat lay, czyli po prostu zdjęcia robione pod kątem 90 stopni od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. To świetny sposób na pokazanie sprzętu, kosmetyków ale również jedzenia czy ubrań. Wszystko zależy od tego, nad czym aktualnie pracujesz i czym chcesz podzielić się ze swoją społecznością. Dodatkowo, takie zdjęcia są naprawdę bardzo proste do zrobienia - choć trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach. W tym warsztacie przyjrzymy się niemal wszystkim zagadnieniom, które będą potrzebne, żeby zrobić dobre zdjęcie typu flat lay.

Dobór odpowiedniego sprzętu

Materiał zaczniemy od doboru odpowiedniego aparatu i obiektywu. W związku z tym, że będziesz fotografować z góry, dobrze żeby aparat miał odchylany ekran. To zdecydowanie ułatwia kadrowanie. Nie bez znaczenia jest też obiektyw, a właściwie ogniskowa. Nie zalecamy używania szerokiego kąta. Krótkie ogniskowe powodują przerysowanie i zaburzają proporcje. Najlepiej użyć ekwiwalentu ogniskowej około 50 mm. Dzięki temu, kąt widzenia będzie nieco węższy, a kadr stanie się mocniejszy.

Dobrze dobrane akcesoria

Kolejnym elementem będzie statyw - a najlepiej taki z odchylaną kolumną centralną. Brzmi groźnie? Spokojnie. Na rynku jest wiele modeli, które wyposażone są w taką funkcję. Popularny producent statywów - Manfrotto, swoje produkty z wspomnianą kolumną określa dodatkiem „xprob”. Przed zakupem warto zasięgnąć rady sprzedawcy. Taki statyw będzie bardzo pomocny w naszej pracy z flat lay, bo umożliwia odsunięcie aparatu od osi, dzięki czemu wykonanie zdjęcia jest dużo łatwiejsze.

Wygodne akcesoria

Twoje torba fotograficzna powinna wzbogacić się również o blendę. To niedrogie akcesorium pozwoli Ci kontrolować światło - twarde zmiękczyć, czy też wypełnić cienie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie blenda o średnicy około 80 cm typu 5 w 1. Wiele płaszczyzn pozwoli dowolnie modelować światło w zależności od potrzeb. Nie bez znaczenia jest też lampa, lub zestaw lamp. Zimą dni są krótkie i nie zawsze mamy szansę zrobić dobre zdjęcia w świetle dziennym. Dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie naszego domowego studia w lampę o temperaturze barwowej 5500K, która odpowiada barwie światła dziennego, parasolkę i statyw do lampy. Zwróć uwagę raczej na lampy LED, które dają ładniejsze światło od popularnych świetlówek energooszczędnych, tzw. spiralek. Taka lampa nie zrujnuje Twojego budżetu, a pozwoli cieszyć się fotografowaniem po zmierzchu. W naszym wideo wykorzystujemy różne typy oświetlenia - od światła naturalnego, przez niedrogie rozwiązania światła stałego po profesjonalne, studyjne lampy.

Naturalność przede wszystkim

W tego typu fotografii musisz zadbać o podłoże i dodatki. To właśnie one składają się na klimat całej fotografii. Zadbaj o naturalne materiały, lub maksymalnie do nich zbliżone. Ostatnio bardzo popularne są sztuczne, winylowe tła z nadrukiem starych desek i temu podobnych. Prawda jest jednak taka, że źle wyglądają na zdjęciach. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po materiały bliższe naturalnym - prawdziwe deski, na przykład ze skrzynki po owocach. Dobrze wygląda również kamień, wszelkiego rodzaju szmatki, brystole, czy futrzane elementy. Nie sugerujemy, żeby od razu kupować marmur, ale można znaleźć wiele dobrych imitacji - np. na blatach kuchennych. Najprostsze będzie wykorzystanie zwykłych brystoli - można je ze sobą łączyć tworząc ciekawe, geometryczne kształty. Nie używaj też sztucznych kwiatów - one zawsze źle wyglądają. Tu znów liczy się kreatywność i eksperymenty.

Postprodukcja i przydatne wskazówki

Ostatnią część Warsztatu poświęcimy wszystkim zagadnieniom związanym z postprodukcją zdjęć typu flat lay. Cały materiał wzbogacony jest o szereg wskazówek i porad, które sprawią, że Twoje zdjęcia będą wyglądały dobrze i profesjonalnie.

Dla kogo jest ten kurs?

Materiał został przygotowany z myślą o wszystkich osobach, które chcą zacząć tworzyć estetyczne i profesjonalne fotografie typu flat lay, szczególnie na potrzeby social media.

Czego się nauczysz?

  • Dobór odpowiedniego sprzętu - aparatu i obiektywu

  • Najlepsze akcesoria

  • Odpowiednie oświetlenie

  • Wybór dodatków

  • Postprodukcja zdjęć

Zawartość

Fotografia Flatlay

1 rozdziały 8 lekcji 1h 9min

  • Apetycznie, prosto i z pomysłem

    1h 9min

    Wstęp

    Podgląd lekcji

    2min

    Teoria i narzędzia

    26min

    Prosta scena z oświetleniem naturalnym

    4min

    Prosta scena z oświetleniem sztucznym ciągłym

    3min

    Perfumy z ostrym cieniem

    5min

    Scena na czarnym tle z światłem błyskowym

    4min

    Scenka ze świeżymi owocami i światłem błyskowym

    8min

    Postprodukcja

    18min

Autor kursu

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Na co dzien pracuje z takimi markami jak Grycan, Renault, Amundsen, AmRest, MSI, Eurobank, Henkel czy UPS fotografujac produkty, ludzi, kulinaria, wnetrza. Jego zdjecia niejednokrotnie mozna bylo zobaczyc w magazynach, na billboardach, menuboardach czy kartach menu. Poza praca komercyjna, uwielbia robic portrety - zarówno te proste, jak i te bardziej artystyczne. To jego odskocznia od pracy z klientem, a takze swietna okazja do wlasnego rozwoju fotograficznego. W portfolio Jakuba znajdziecie mnóstwo zdjec realizowanych w Polsce, jak równiez zagranica - w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Dubaju. Zawsze stara sie umiescic osobe w danym kontekscie i otoczeniu. Twiedzi, ze robienie bliskich portretów na drugim koncu swiata nie ma absolutnie zadnego sensu. Druga pasja Jakuba sa podróze - kazdego roku kilkukrotnie przemierza Europe i nie tylko, zawsze szukajac ciekawych okazji zdjeciowych - zarówno krajobrazów, fotografii ulicznej, czy tez pod katem sesji zdjeciowych z modelka. Jakub jest równiez bardzo zaangazowanym edukatorem. Swoja kariere zaczynal na lamach portalu Fotoblogia.pl tworzac jedna z najwiekszych baz wideoporadników o edycji zdjec w Polsce. Dzis, podobna role odgrywa w serwisie Eduweb.pl gdzie mozna znalezc jego kursy - od fotografii studyjnej, przez portretowa po wakacyjna. Jego starania docenily najwieksi gracze na rynku branzy fotograficznej - Jakub zostal zaproszony do programów ambasadorskich takich firm jak Olympus, WD, Peak Design, Lastolite by Manfrotto, a takze regularnie prowadzi warsztaty dla Eizo, Wacoma czy Epsona. Na tym jednak nie koniec, bo namiastke jego umiejetnosci mozecie poznac na jego kanale na Youtube, gdzie znajdziecie poradniki, recenzje czy luzniejsze, fotograficzne pogadanki. Tak duze doswiadczenie sprawia, ze odnajduje sie w kazdej sytuacji, a uczestnicy zawsze wracaja zadowoleni!
Inne kursy tego autora
Fotografia Wnętrz Fotografia Portretowa Fotografia Capture One Budżetowe Studio Fotograficzne

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Super kurs!

Mateusz Jakowlew

24 września 2020

Świetny warsztat. Polecam wszystkim

Robert Studziński

25 września 2020

Bardzo przydatny materiał. Jasno i zwięźle wytłumaczony. Miło się słucha prowadzącego.

Katarzyna

27 września 2020

Przyjemny, bardzo przydatny kurs.

Ewa Szymczak

14 października 2020

Ekstra rozwiązania i pomysły :)

Paulina

25 października 2020

całkiem ok

Daniel

3 grudnia 2020

Ciekawe

Adam Jamroz

14 grudnia 2020

Super

iteo

18 grudnia 2020

Izabela A

26 maja 2021

Kurs Fotografia Flatlay

  • 8 lekcji wideo

  • 1h 9min materiału

  • Ostatnia rewizja 22.09.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Fotografia Flatlay

  • 8 lekcji wideo

  • 1h 9min materiału

  • Ostatnia rewizja 22.09.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych