Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Adobe InDesign

Witaj w kursie Adobe InDesign - Skład i Projektowanie Książki. Jest to zbiór najlepszych warsztatów dotyczących pracy z aplikacją InDesign, wydanych w ramach cyklu Eduweb Live

7 lekcji

3h 3min

5 (6 oceny)

Adobe InDesign - Projektowanie i Skład Książki

Witaj w kursie Adobe InDesign - Skład i Projektowanie Książki. Jest to zbiór najlepszych warsztatów dotyczących pracy z aplikacją InDesign, wydanych w ramach cyklu Eduweb Live. Dzięki starannie dobranym warsztatom poznasz techniki zaawansowanej pracy z narzędziami InDesigna, służącymi do składu oraz formatowania książek. Dzięki zagadnieniom zawartym w materiałach dowiesz się jak poprawnie składać publikacje w formie książki, jak czyścić tekst i pracować z typografią, a także na co zwracać uwagę podczas składu i jak poprawnie definiować style. Ponadto - stworzysz okładkę, wygenerujesz wersję cyfrową książki i poznasz stałe elementy, na które warto zwracać uwagę. Kurs ten zawiera również dodatkową, obszerną lekcję, która nie znalazła się dotychczas w naszej Bazie Wiedzy!

W pierwszej części przedstawimy Ci techniki pracy oraz zaprezentujemy różne, przydatne sztuczki związane ze składem i łamaniem tekstu w przypadku takich publikacji, jak książka. Poznasz sposoby na „czyszczenie” tekstu i zobaczysz jak likwidować puste akapity, a takż formatować odpowiednie style w Adobe InDesign. Ponadto - prowadzący pokaże Ci, jak efektywnie korzystać z funkcji „znajdź/zastąp” oraz jak radzić sobie z błędnym formatowaniem akapitu, unikając występowania „szewców” i „bękartów”.

Spis treści i index

Druga cześć kursu poświęcona jest tworzeniu elementów takich jak wielopoziomowy spis treści i indeks na ostatnich stronach publikacji. Poznasz wskazówki dotyczące optymalizacji szybkości Pracy, a także dowiesz się, jak korzystać z panelu "Index" w taki sposób, by stworzyć estetyczny spis zagadnień zawartych w książce. Ponadto, na zakończenie tej części kursu dodamy strony wzorcowe, ustawimy balans nierównej chorągiewki tekstu… A także wiele więcej.

Praca z trybem Księgi (BOOK) i okładka

W kolejnej, obszernej lekcji prowadzący zaprezentuje techniki pracy z trybem "Księgi" - Book. Za jego pomocą nauczysz się składania osobnych rozdziałów w całość, dokonasz synchronizacji i sprawdzenia plików, a także eksportu do pliku produkcyjnego. Stworzymy wspólnie nowy spis treści, w którym uwzględnimy wszystkie rozdziały dokumentów wchodzących w skład pliku Księgi. Na koniec - poznasz techniki pracy z niestandareową okładką książki w InDesign.

Praca z grafiką książki

Czwarty warsztat nauczy Cię pracy z grafiką oraz stylami obiektów zakotwiczonych. Dużo uwagi poświcimy panelowi Object Styles, tak, byś opanował dodawanie oraz edycję atrybutów w inny sposób niż dotychczas. Stworzymy zaawansowane style w oparciu o oblewanie obiekty tekstem czy efekty graficzne, a także postaramy się rozmieścić grafikę w taki sposób, by nie zaburzyć składu tekstu tworzonej książki.

Cyfrowa książka ePUB

W kolejnej części skupimy się na projktowaniu książki elektronicznej. Tym razem przygotowany w poprzednich lekcjach materiał przebudujemy na cyfrową ksiażkę w formacie ePUB Reflowable. Pozwoli Ci to poznać podstawowe zasady pracy z publikacjami tego typu, a także nauczysz się korzystać z takich narzędzi jak panel Articles w InDesign. Przedstawimy Ci również dodatkowe opcje stylów akapitowych, które pomogą Ci poprawnie wyeksportować książkę ePUB.

Czwórka tytułowa i stałe elementy książek

W ostatniej, szóstej lekcji poznamy stałe elementy książek i zaprojektujemy karty tytułowe - tak zwaną czwórkę stron zawierających wszystkie formalne i prawne informacje o wydaniu. Dowiesz się co powinno znaleźć się na pierwszych kartach książki, jak należy złozyć takie elementy od strony typografczno-estetycznej i jakich narzędzi programu InDesign do tego użyć. Ponadto poznasz takie zagadnienia, jak między innymi strona przedtytułowa, przytytułowa czy frontyspis.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs jest przeznaczony dla tych osób, które opanowały podstawy aplikacji Adobe InDesign i chcą rozszerzyć swoje umiejętności o pracę ze składem książek. Lekcje zawarte w kursie pozwolą nauczyć się bardziej zaawansowanej pracy z tą praktyczną aplikacją, a liczne ćwiczenia na przykładach pomogą w utrwaleniu i zrozumieniu wszystkich przedstawianych zagadnień.

Czego się nauczysz?

 • Czyszczenie tekstu

 • Formatowanie naglówka i rozdzialu

 • Tworzenie poprawnych stylów akapitowych

 • Typografa i sklad ksiazki

 • Projektowanie spisu tresci i indexu

 • Praca z trybem Book

 • Ilustracje w ksiazce

 • Generowanie ksiazki cyfrowej

 • Projektowanie okladki

 • Projektowanie „czwórki tytulowej”

Zawartość

Adobe InDesign

1 rozdziały 7 lekcji 3h 3min

 • Projektowanie i skład książki

  3h 4min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  3min

  Czyszczenie tekstu i style akapitowe

  Spis treści i index

  Tryb księgi i sprawdzanie plików

  57min

  Grafika w książce

  41min

  Ebook

  43min

  Czwórka tytułowa

  40min

Autor kursu

Michał Wedlechowicz

Średnia ocen autora: 5

Bio
Michał Wedlechowicz - projektant graficzny - urodził się w 1989 r. Na co dzień pracuje w firmie produkującej opakowania i zajmuje się opracowywaniem artworków i nadruków dla opakowań z branży FMCG (głównie art. spożywcze). Jego pasja i zamiłowanie do grafiki nie kończy się jednak tylko na opakowaniach. Michał, po godzinach pracy projektuje materiały promocyjne dla własnych klientów, które możecie obejrzeć w serwisie Behance pod adresem https://www.behance.net/MichalWedlechowicz
Inne kursy tego autora
Projektuj Animacje UI z Lottie Files i After Effects Skuteczne Kreacje Reklamowe Dall-E i ChatGPT AI dla Designera Tworzenie Kolekcji NFT

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Brakuje mi niektórych rzeczy, np. jak profesjonalnie dobrać wielkość marginesów. To dość ważna kwestia, bo od tego zależy czy dobrze wypadnie tekst na stronicach dzieła, czy klej nie spowoduje, że źle się będzie książkę otwierało. Ale ogólnie mogę stwierdzić, że kurs jest dobry. Skorzystałam z kilku rad przy składaniu tekstu.

user deleted

17 lutego 2021

Bardzo dobra część "Czyszczenie tekstu". Dokonywałam próby na własnym tekście powieści i po kursie wprowadzenia do InD oraz tej części, myślę, że bardzo dużo zrobiłam. Zabrakło mi jedynie usuwania półpauz z początku wiersza i przenoszenia tego znaku na koniec wiersza (ogólnie tekście zasadnicza rzecz, ale z pominięciem dialogu). Doszłam do tego przeszukując komendy GREP na internecie nie do zastosowania w samym stylu, ale poprzez dokonanie Zmień/zastąp i trzeba przekliklać, by dokonać zmian tylko w części dokumentu, bo należy pominąć dialogi . Bardzo dziękuję Panu za obszerną wiedzę. Jestem pisarzem i dla mnie to skarb. Kondensuje Pan wiedzę i kiedy przechodzi się przez kolejne kursy, wszystko mniej więcej staje się jasne. W trakcie drugiego kursu, moja książka nabiera już pięknego kształtu. Pozdrawiam i dziękuję.

Emilia

23 lutego 2023

Ogólnie spoko pokazany skład dla jednego formatu książki, przy zmianie na inny format i zmianę wielkości marginesów robiłem wszystko dokładnie tak samo krok po kroku ale po usunięciu wiszących spójników i redukcji dywiz do 2 ,wszystkie akapity automatycznie się usuwają.

Marcin

21 lipca 2023

Barbara

18 sierpnia 2023

Eliza Jodłowska

7 lutego 2024

Maciej Mazur

17 kwietnia 2024

Kurs Adobe InDesign

 • 7 lekcji wideo

 • 3h 3min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Mogę polecić kursy z eduweb.pl osobom, które myślą o przekwalifikowaniu się z dotychczasowej branży i chcą uczyć się z uporządkowanych źródeł, w wybranym przez siebie czasie, no i przede wszystkim - w praktyce, a nie w teorii.

Robert Harężlak

Art Director, Graphic Designer

Zacznij naukę w Adobe InDesign

 • 7 lekcji wideo

 • 3h 3min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych