Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Animacji 2D

Witaj w kursie animacji 2D. Jest to obszerny materiał szkoleniowy, który nauczy Cię nie tylko pracy narzędziowej, ale przede wszystkim kreatywnego podejścia do projektowania ruchu.

69 lekcji

9h 33min

5 (4 oceny)

Animacji 2D - od Podstaw

Witaj w kursie animacji 2D. Jest to obszerny materiał szkoleniowy, który nauczy Cię nie tylko pracy narzędziowej, ale przede wszystkim kreatywnego podejścia do projektowania ruchu. Nasz praca będzie oparta o podstawowe zasady dobrej animacji, które na każdym kroku będziemy stosować w poszczególnych scenach. Skupimy się również na pracy w technice Frame by Frame, a także połączymy tą technikę z pluginem DUIK do After Effects, aby realizowanie animacji przebiegało sprawnie i łatwo.

Zasady animacji w praktyce

Pierwszy rozdział kursu poświęcimy wprowadzaniu w życie kilku zasad animacji opartych o wiedzę zawartą w książce "The Illusion of Life", przedstawioną przy pomocy miniaturowych animacji. Pokażę Ci, jak przy pomocy narzędzi After Effects zastosować te zasady na prostej animacji piłeczki odbijającej się od rakietki do tenisa. Nauczysz się dzięki temu transformować obiekty podczas ruchu tak, aby uwzględnić ich objętość, wagę i możliwość przewidywania ruchu.

Praca koncepcyjna i storyboard

Kolejna część kursu zostanie oparta o pomysł i szkicowanie ruchu na storyboardzie przy pomocy strzałek. Dzięki temu, podczas animowania będzie nam się pracowało dużo wygodniej. Na tym etapie wymyślimy głównego bohatera filmu, zastanowimy się nad przebiegiem akcji, i budowaniem scen. Pokażę Ci jak przygotować ilustracje i warstwy na potrzeby późniejszej pracy w After Effects. Zadbanie o odpowiedniki nawyki w procesie rysowania pozwoli na swobodną i lekką prace później.

Animacja Frame by Frame.

Animacja w technice Frame by Frame, może budzić skojarzenia z czasochłonną i mozolną pracą nad każdą klatką. Ale w tym kursie dowiesz się jak optymalnie pracować z tą techniką, aby praca przebiegała sprawnie, a rezultat był rewelacyjny. Dzięki mojej optymalizacji ja wolę nazywać tą technikę "Almost Frame by Frame". Praca w tym systemie daje nam bardzo dużo swobody w projektowaniu ruchu, a ta swoboda z kolei umożliwia nam łatwe stosowanie najważniejszych zasad animacji omówionych w pierwszym rozdziale.

Automatyzacja i Riggowanie

W kolejnym rozdziałach pokażę Ci jak połączyć technikę Frame by Frame z riggowaniem postaci w trakcie pracy nad drugą animacją. W tym przypadku wykorzystamy potężny plugin DUIK, pozwalający na stworzenie łatwego do animowania szkieletu. Dzięki temu będziemy wprawiać w ruch naszą postać przy pomocy kontrolerów, a to pozwoli na szybszą i wygodną pracę. Z DUIKiem będziemy mogli również zoptymalizować pracę z twarzą bohatera, wprowadzając również ruch do jej elementów. Kiedy postać zostanie zriggowania, nauczysz się tworzyć klatki kluczowe w taki sposób, aby animacja wyglądała miękko i płynnie.

Efekty, dźwięk i render

Do naszych prac dołożymy również efekty pozwalające na zmniejszenie liczby klatek, dodanie tekstur i nierówności na krawędziach, aby animacje wyglądały jak prawdziwy film rysunkowy. To pozwoli uzyskać lepszy efekt finalny, a w połączeniu z dźwiękiem otrzymamy pełnoprawny film. Całą tą wiedzę możesz wykorzystać do własnych animowanych projektów, lub też możesz tworzyć materiały wideo jak na przykład animacje explainer dla swoich własnych klientów. Kiedy Twój projekt będzie gotowy pokażę Ci jak wyrenderować finalny plik MP4 przy pomocy aplikacji Adobe Media Encoder.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten kurs powstał z myślą o grafikach, ilustratorach oraz osobach początkujących, które chcą wejść na wyższy poziom i "ożywić" swoje kreacje. Przed przystąpieniem do kursu warto znać podstawy pracy z After Effects, aby ułatwić sobie pracę. Z kursu skorzystają początkujący animatorzy oraz doświadczeni designerzy, którzy nie pracowali jeszcze z animacją, ale chcą nauczyć się profesjonalnej animacji 2D.

Czego się nauczysz?

 • Praca koncepcyjna

 • Storyboard

 • Tworzenie postaci na potrzeby animacji

 • Przygotowanie warstw do animacji

 • Animacja Frame by Frame

 • Punkty odniesienia i praca ze ścieżkami

 • Kompozycja i zapętlanie

 • Automatyzacja w animacji

 • Plugin DUIK i riggowanie

 • Animacja z użyciem kontrolerów

 • Animacja twarzy i wprowadzanie emocji

 • Udźwiękowienie

 • Adobe Media Encoder

 • i wiele więcej!

Zawartość

Animacji 2D

9 rozdziały 69 lekcji 9h 33min

 • Wprowadzenie

  44min

  Witaj w kursie

  Podgląd lekcji

  3min

  Pliki źródłowe

  1min

  Podstawowe zasady animacji

  6min

  Rozciąganie i spłaszczanie

  9min

  Zwalnianie i przyspieszanie

  5min

  Modyfikacja czasu rotacji

  5min

  Overlapping

  5min

  Klatka po klatce

  6min

  Efekt Posterize Time

  3min

 • Praca koncepcyjna

  1h 51min

  Storyboard

  21min

  Koncept postaci

  12min

  Hulajnoga

  6min

  Przygotowanie materiałów

  7min

  Elementy postaci

  8min

  Body i ręce

  11min

  Twarz

  9min

  Detale

  6min

  Rysowanie pierwszej sceny

  12min

  Scena numer dwa

  12min

  Omówienie scen i warstw

  8min

 • Animacja Frame by Frame

  1h 54min

  Przygotowanie projektu w After Effects

  5min

  Pierwsza sekwencja

  15min

  Parentowanie warstw

  13min

  Obracanie rąk cz.1

  8min

  Obracanie rąk cz.2

  5min

  Animacja obrotu według punktu odniesienia

  7min

  Ruch kabla i obrót głowy

  14min

  Kciuk

  Podgląd lekcji

  6min

  Animacja przycisku

  7min

  Refleksy na szkle

  4min

  Animacja frontowej nogi

  14min

  Odpychanie

  16min

 • Kompozycja i sekwencje

  1h 36min

  Ustawienie kompozycji

  9min

  Akcja cz.1

  8min

  Akcja cz.2

  6min

  Akcja cz.3

  14min

  Akcja cz.4

  4min

  Rotacja z easingiem

  10min

  Turbulent Displeace z ekspresją

  9min

  Bounce efekt

  Podgląd lekcji

  13min

  Bounce efekt i Graph Editor

  3min

  Korekty

  7min

  Grain Texture

  9min

  Podsumowanie

  3min

 • Praca z dźwiękiem

  28min

  Audio Jungle

  19min

  High Low Pass

  4min

  Adobe Media Encoder

  5min

 • Automatyzacja w animacji

  2h 16min

  Omówienie ruchu

  3min

  Omówienie scen

  6min

  Animacja dłoni cz.1

  9min

  Animacja dłoni cz.2

  7min

  Animacja dłoni cz.3

  7min

  Animacja dłoni cz.4

  7min

  Plugin DUIK

  12min

  Animacja Kontrolera

  14min

  Riggowanie postaci

  10min

  Riggowanie twarzy

  10min

  Slider

  Podgląd lekcji

  4min

  Animacja z wykorzystaniem kontrolerów szkieletu

  9min

  Zapętlanie

  8min

  Zmiany według dźwięku

  6min

  Emocje

  15min

  Synchronizacja scen i efekty

  11min

 • Łączenie automatyzacji z Frame by Frame

  29min

  Zapętlanie ścieżki wektorowej cz.1

  20min

  Zapętlanie ścieżki wektorowej cz.2

  9min

 • Finalizacja projektu

  16min

  Dźwięk gitary

  6min

  Efekt ziarna

  5min

  Finałowy rendering gitarzysty

  5min

 • Zakończenie

  2min

  Dziękuję za uwagę

  2min

Autor kursu

Michał Wedlechowicz

Średnia ocen autora: 5

Bio
Michał Wedlechowicz - projektant graficzny - urodził się w 1989 r. Na co dzień pracuje w firmie produkującej opakowania i zajmuje się opracowywaniem artworków i nadruków dla opakowań z branży FMCG (głównie art. spożywcze). Jego pasja i zamiłowanie do grafiki nie kończy się jednak tylko na opakowaniach. Michał, po godzinach pracy projektuje materiały promocyjne dla własnych klientów, które możecie obejrzeć w serwisie Behance pod adresem https://www.behance.net/MichalWedlechowicz
Inne kursy tego autora
Skuteczne Kreacje Reklamowe Dall-E i ChatGPT AI dla Designera Tworzenie Kolekcji NFT Tworzenie Trójwymiarowej Kolekcji NFT

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Robert Studziński

31 grudnia 2021

Paulina Radomska

4 stycznia 2022

Katarzyna Żurawska

26 maja 2022

Naprawdę świetny kurs ! Nie wiem dlaczego ma tak mało recenzji. Kupiłem ponieważ chciałem po prostu zrobić animację  2D dla klienta, mimo że wcześniej nigdy czegoś takiego nie robiłem, podjąłem się w słowach... i czynach :) Jestem w połowie pracy ale klient już jest zachwycony, a nawet ja sam, dawno się tak nie bawiłem podczas pracy widząc jak do życia włączam postacie i przedmioty. Od lat jestem grafikiem statycznych projektów używam Ai i PS na co dzień. Przeszedłem podstawowy kurs, (2-3 razy)który jest na eduwebie chyba pana Sceliny , bardzo dobry, jednak nie wiedziałem jak zabrać się do praktycznego projektu. Pan Michał poprowadził mnie wręcz za rękę, to była dla mnie wisienka na torcie jeśli chodzi o praktyczną pracę z materiałem. Super !

Marcin sikora

2 listopada 2022

Kurs Animacji 2D

 • 69 lekcji wideo

 • 9h 33min materiału

 • Ostatnia rewizja 29.12.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Mogę polecić kursy z eduweb.pl osobom, które myślą o przekwalifikowaniu się z dotychczasowej branży i chcą uczyć się z uporządkowanych źródeł, w wybranym przez siebie czasie, no i przede wszystkim - w praktyce, a nie w teorii.

Robert Harężlak

Art Director, Graphic Designer

Zacznij naukę w Animacji 2D

 • 69 lekcji wideo

 • 9h 33min materiału

 • Ostatnia rewizja 29.12.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych