Wprowadzenie
Do tej pory Laravel umożliwiał tworzenie aplikacji typu multi-page application i aby tworzyć wysoko-interaktywne aplikacje, konieczne było sięgnięcie po front-endowe frameworki takie jak Vue czy React. To z kolei przekładało się na wzrost złożoności samej aplikacji oraz procesu jej przygotowania. Livewire jest odpowiedzią właśnie na to wyzwanie: pozwala tworzyć rozbudowane, interaktywne aplikacje bez konieczności poznawania złożonego ekosystemu frameworków front-endowych.
- Laravel vs React / Angular / Vue
- Konfiguracja projektu Laravel
- Wykorzystanie narzędzia Laravel Valet
- Konfiguracja połączenia z bazą danych
- Instalacja Tailwind CSS i Tailwind UI
- Konfiguracja Livewire
- Pierwsze komponenty
- Formularz rejestracji użytkowników
- Dobre praktyki
- Zagnieżdżone komponenty
Ekosystem Laravel
Laravel to obecnie najpopularniejszy framework PHP, który na przestrzeni ostatnich lat rozwinął ekosystem ułatwiający rozwój zarówno prostych jak i złożonych aplikacji. W połączeniu z nowymi wersjami języka PHP, daje ogromne możliwości, które w niektórych sytuacjach nie ustępują nowym technologiom.
Laravel + Vue / React / Angular
Połączenie aplikacji tworzonej w Laravelu z frameworkami front-endowymi nie tylko jest możliwe ale też stosunkowo często spotykane (szczególnie w przypadku Vue). Jednak połączenie PHP oraz JavaScriptu i niezbędnych narzędzi, tworzy dużą barierę wejścia i wymaga rozległej wiedzy w obszarze dwóch różnych technologii.
Livewire - łatwiejszy web development
Dzięki Livewire wymiana danych pomiędzy klientem a serwerem odbywa się praktycznie bez naszego udziału. Naszym zadaniem jest wyłącznie praca z nimi po jednej i drugiej stronie. Jednak wszystko to odbywa się w ramach frameworka Laravel oraz silnika szablonów Blade. Dzięki czemu osoby które z niego korzystają uzyskują nowe możliwości, bez konieczności poznawania nowego języka i szeregu narzędzi.
Łatwiej szybciej ale czy lepiej?
Z pewnością strategia działania Livewire nie sprawdza się w każdym przypadku. Podobnie jak z każdym językiem programowania czy frameworkiem, otrzymujemy tutaj zestaw rozwiązań i możliwości, które sprawdzają się (lub nie) w zależności od naszego kontekstu. Z tego powodu warto uwzględnić wady zastosowania livewire, takie jak chociażby brak możliwości zaprojektowania aplikacji "offline-first".
Czy warto uczyć się PHP?
Obecnie odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Z jednej strony to technologia, która najlepsze lata z pewnością ma już za sobą. Z drugiej strony nadal jest wykorzystywana aktywnie w wielu projektach (również nowych). Z pewnością sam ekosystem frameworka Laravel bardzo pozytywnie wpłynął na cały wizerunek języka PHP, poprzez dostarczenie możliwości które są bardzo cenne na rynku pracy. Np. narzędzia takie jak Laravel Nova pozwalają bardzo szybko rozwijać aplikacje, co stanowi ogromną wartość dla biznesu (szczególnie branży startupów).
Dla kogo jest ten kurs?
Warsztat ten przeznaczony jest dla osób, które pracują z językiem PHP i frameworkiem Laravel i chcą poznać nowości oferowane przez Livewire. Aby w pełni wykorzystać wiedzę zawartą w tym materiale, wymagane jest zrozumienie podstaw języka PHP oraz frameworka Laravel.
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
-
Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.