Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Wprowadzenie do Domain Driven Design

W tym Kursie zrozumiesz, dlaczego Domain Driven Design jest odpowiedzią na współczesne wyzwania w projektowaniu oprogramowania. Poznasz kluczowe komponenty, wzorce strategiczne i taktyczne.

35 lekcji

1h 30min

Wprowadzenie do Domain Driven Design - Zrozumienie biznesu to klucz do sukcesu programisty

Odkryj tajemnice domen! Czy kiedykolwiek czułeś się jak archeolog próbujący odgadnąć, co tak naprawdę chce od Ciebie klient? A może Twoje projekty przypominają bardziej pobojowisko po bitwie niż dobrze zorganizowany system? Jeśli tak, mamy dla Ciebie coś specjalnego! "Wprowadzenie do Domain Driven Design" to Twoja wejściówka do świata, w którym zrozumienie biznesu i technologii idzie w parze. DDD (bo tak skrótowo nazywamy Domain Driven Design) to podejście, które pomoże Ci zbudować software, który nie tylko działa, ale też spełnia wszystkie oczekiwania biznesowe. Dzięki DDD będziesz mógł skuteczniej komunikować się z zespołem i klientami. Zrozumiesz, dlaczego Domain Driven Design jest odpowiedzią na współczesne wyzwania w projektowaniu oprogramowania. Poznasz kluczowe komponenty, wzorce strategiczne i taktyczne. No i nie obyłoby się bez praktycznych przykładów zastosowania każdego z nich. Wszystko po to, żeby Twoje oprogramowanie było skuteczniejsze i przynosiły zysk i satysfakcję.

Domena i Subdomeny

Zgłębimy podstawy Domain Driven Design, skupiając się na zrozumieniu, czym jest domena i jakie role pełnią subdomeny w rozumieniu biznesu i projektowaniu oprogramowania. Dowiesz się, jak identyfikować i definiować domenę oraz subdomeny w kontekście biznesowym, co jest kluczowe dla efektywnego modelowania i implementacji systemów.

Wyznaczanie granic kontekstów

Skoncentrujemy się na jednym z kluczowych aspektów Domain Driven Design - definiowaniu granic kontekstów (Bounded Contexts). Nauczysz się, jak precyzyjnie wyznaczać te granice, co pozwala na lepszą separację i integrację różnych części systemu. Omówimy, jak wyznaczone granicę wpływają na jasność komunikacji w zespole oraz jak ułatwiają zrozumienie modelu biznesowego.

Wzorce strategiczne DDD

Spojrzymy na strategiczne wzorce DDD, skupiając się na kluczowych konceptach takich jak Subdomena i Bounded Context. Zrozumienie i umiejętność ich identyfikacji w strukturach biznesowych to podstawowa umiejętność w projektowaniu domenowym. Nie pominiemy też tematów pobocznych jak kontekst schizofreniczny czy Prawo Conwaya. Każdy z tych elementów pomoże Ci lepiej zrozumieć zastosowanie Domain Driven Design w praktyce.

Wzorce taktyczne DDD

Wzorce taktyczne są fundamentalne dla praktycznego modelowania i implementacji oprogramowania. O ile wzorce strategiczne wyrażają koncepcję, to wzorce taktyczne dotykają, tego, co kochają programiści i programistki czyli kodu. Zobaczysz jak i po co je stosować i jak mogą wspomagać spójność oraz transakcyjność danych.

Struktura aplikacji a DDD

Wszystko fajnie z tym DDD, ale jak to poukładać? Na to też znalazło się miejsce w kursie. Cały moduł poświęcimy na zapoznanie się z przykładową strukturą, organizacją plików i folderów aplikacji opartej o Domain Driven Design. Nie musisz się już zastanawiać, gdzie upchnąć Twoje klasy. Wszystko stanie się przejrzyste, intuicyjne i oczywiste.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs powstał z myślą o programistach, architektach, liderach technicznych, a także ludziach biznesu, którzy potrzebują pogłębić swoją wiedzę o projektowaniu oprogramowania skoncentrowanego na domenie biznesowej. Niezależnie od tego, czy jesteś na początku drogi z DD, czy masz już trochę doświadczenia i chcesz usystematyzować lub odświeżyć wiedzę - ten kurs jest dla Ciebie!

Czego się nauczysz?

 • - Dlaczego Domain Driven Design?

 • - Co to jest domena i z czego się składa?

 • - Jak wydzielać granice w oprogramowaniu?

 • - Wzorce strategiczne Domain Driven Design

 • - Wzorce taktyczne Domain Driven Design

 • - Projektowanie struktury aplikacji zgodnie z Domain Driven Design

Zawartość

Wprowadzenie do Domain Driven Design

6 rozdziały 35 lekcji 1h 30min

 • Wprowadznenie

  10min

  Dla kogo jest ten kurs

  Podgląd lekcji

  4min

  Kontekst technologiczny

  3min

  Rozkład jazdy

  3min

 • Domena

  14min

  Dlaczego Domain Driven Design

  5min

  Co to jest domena

  2min

  Domena a moduł

  2min

  Domena a feature

  2min

  Język wszechobecny

  3min

 • Wzorce strategiczne

  30min

  Subdomena - Czym jest subdomena

  2min

  Subdomena - przykłady

  2min

  Bounded Context - Czym jest Bounded Context

  3min

  Bounded Context - przykłady

  5min

  Kontekst schizofreniczny

  2min

  Kontekst schizofreniczny - przykłady

  3min

  Walidowanie granic kontekstów

  8min

  Prawo Conwaya

  5min

 • Wzorce taktyczne

  23min

  Value Object

  3min

  Encja

  3min

  Agregat

  5min

  Zdarzenie

  3min

  Serwisy aplikacyjne

  3min

  Serwisy domenowe

  3min

  Kod infrastrukturalny

  3min

 • Struktura aplikacji

  9min

  Struktura aplikacji

  1min

  Domain - Core

  1min

  Application

  1min

  Infrastructure

  1min

  Presentation - View

  1min

  Database - Persistence

  1min

  Definitions

  1min

  DTO

  1min

  Public Interface

  1min

  Read Model

  1min

 • Podsumowanie

  3min

  Co dalej

  2min

  Polecane źródła

  1min

Autor kursu

Rafał Piekara

Software Komandos

Średnia ocen autora: 5

Bio
Czołem! Tu Rafał! Uproszczę temat i powiem Ci, że jestem programistą. Chociaż sam bym się bardziej określił jako twórcę. Przeszedłem dość zawiłe ścieżki kariery i zasmakowałem wielu środowisk i metodologii pracy: od korporacji, przez startupy, firmy produktowe, prowadzenie własnego software house'u, prowadzenie szkoleń i tworzenie kontentu. Obecnie jestem zaangażowany w kilka projektów, nie tylko z zakresu IT. Większość moich zadań polega na wytwarzaniu. Wytwarzam kod, piszę teksty, przygotowuję wystąpienia na konferencje, materiały edukacyjne, ebooki. Nie było by to możliwe, gdyby nie armia aplikacji i narzędzi, które składają się na mój system organizacji wiedzy. W pewnym momencie moją obsesją stało się skuteczne notowanie, a więc takie prowadzenie notatek, aby były szybko dostępne i pozwalały w kilka chwil wytworzyć treści dające wartość. Zbudowanie takiego systemu zajęło mi masę czasu. Dziś ten system przekazuję też Tobie, aby wynieść Cię na kolejny poziom produktywności i kreatywności. W sieci znajdziesz mnie na moim blogu: https://grubykodzi.pl. Na Instagramie jako @rafalpiekara.
Inne kursy tego autora
Zasady SOLID na Backendzie Wprowadzenie do Domain Driven Design Podstawy Architektury Oprogramowania Skuteczne Notowanie

Kurs Wprowadzenie do Domain Driven Design

 • 35 lekcji wideo

 • 1h 30min materiału

 • Ostatnia rewizja 20.05.2024

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Wprowadzenie do Domain Driven Design

 • 35 lekcji wideo

 • 1h 30min materiału

 • Ostatnia rewizja 20.05.2024

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych