Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Programowanie w Golang

Go to jeden z języków programowania, który zdobywa popularność w niesamowicie szybkim tempie. Zawdzięcza to przede wszystkim swojej prostocie i lekkości w pisaniu.

39 lekcji

6h 26min

4 (3 oceny)

Programowanie w Golang - od Podstaw

Go to jeden z języków programowania, który zdobywa popularność w niesamowicie szybkim tempie. Zawdzięcza to przede wszystkim swojej prostocie i lekkości w pisaniu. Powstaje coraz więcej narzędzi przydatnych dla programistów oraz firm, które tworzone są właśnie w tym języku jak np. Docker czy Kubernetes. Warto dodać, że Go jest mocno wspierany przez firmę Google. W tym kursie dowiesz się, w jaki sposób pisać aplikacje serwerowe w Go oraz jak radzić sobie z funkcyjnym charakterem tego języka. Aby najpierw zrozumieć rzeczy zaawansowane, należy solidnie opanować podstawy – w tym właśnie chcę Ci pomóc.

Witaj w świecie typów

W Go wszystko opiera się o typy. Czym one są? Tak zwane typy proste(string, int, float itd.) to tylko początek, interfejsy, struktury i nie tylko. Pokażę Ci jak używać wielu wątków Go i jakie są sposoby komunikacji między nimi, a także opowiem i pokażę na praktycznych przykładach jakie zagrożenia niesie ze sobą wykorzystywanie wielowątkowości.

Programowanie funkcyjne nie takie straszne

W Go nie mamy obiektowości znanej z wielu innych języków. Posiada zalążki obiektowości ale sprawia to wielu osobom problemy jak podejść do architektury aplikacji. Nauczę Cię jak podejść do funkcyjności w taki sposób aby wciąż nawet duże aplikacje były łatwo rozwijalne lub co ważniejsze, była możliwość podzielenia ich na mniejsze mikroserwisy gdy zajdzie taka potrzeba.

Z wielowątkowością wiąże się też wielka odpowiedzialność

Wśród programistów można usłyszeć głosy że w Go wielowątkowość jest świetnie rozwiązana i trudno się z tym nie zgodzić ale warto pamiętać że nasze mózgi działają jednowątkowo i często pomijamy zagadnienia takie jak wyścig wątków, deadlock i inne wyzwania, które stawia przed nami praca na dzisiejszych procesorach. Pokażę i wytłumaczę Ci w praktyce większość z nich i jak sobie z nimi radzić i na co uważać. Jeśli nie pracowałeś z językami wielowątkowymi to ta sekcja jest specjalnie dla Ciebie.

GRPC czyli jak przestać dbać o to co dzieje się w warstwie sieciowej

Zastanawiałem się wiele razy czy nie istnieje taka technologia w której piszę sobie jeden pliczek i z tego pliku do każdego języka mogę wygenerować sobie klienta i serwer jedną komendą. To jest w wielkim skrócie GRPC, nie musisz się przejmować czy używasz HTTP 1.1/2.0, czy używasz websocketów do transmisji, czy przesyłasz dane w formacie JSON, XML, Protobuf, czy jest moje API kompatybilne wstecz. Tym wszystkim zajmuje się GRPC. Wyjaśnię Ci czym dokładnie jest, dlaczego jest super i wreszcie jak tego używać razem z językiem Go. Napiszemy praktyczny projekt chatu w którym wykorzystamy funkcję server-streaming.

Tworzenie własnych obrazów Docker image

Pisząc aplikację chcemy aby uruchamiała się ona tak samo niezależnie czy uruchamiamy ją na Linuxie, macOS czy na Windowsie i z pomocą przychodzi nam Docker. Pokażę Ci jak z gotowej aplikacji napisanej w Go stworzyć obraz Dockerowy aby móc go uruchamiać na swoim komputerze bądź serwerze. Pokażę Ci również jak nasz obraz Dockerowy połączyć z bazą danych za pomocą Docker Compose aby móc cieszyć się działającą aplikacją uruchamianą jedną komendą.

Tworzenie serwerów HTTP

Kurs Go nie mógłby obejść się bez serwera HTTP stworzonego tylko z pomocą biblioteki wbudowanej w język Go. Dokładnie tak, nie musisz instalować nic poza językiem i już możesz tworzyć serwery co jest świetną wiadomością. Następnie pokażę Ci popularną bibliotekę Gin do tworzenia serwerów. Dzięki temu zobaczysz różnice i ocenisz czy warto zostać przy wbudowanej bibliotece czy może używać zewnętrznych.

Bazy danych

Jak w każdym języku serwerowym tak i w Go możemy się podłączyć pod bazę danych. Krok po kroku wyjaśnię Ci jak to zrobić prosto i przyjemnie używać baz SQL, które od dziesiątek lat cieszą się niezwykłą popularnością. Migracje, zapytania czy dbanie o połączenie to nie będzie dla Ciebie nic trudnego.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten Kurs powstał z myślą o osobach, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o język Go. Zakłada on że posiadasz już wiedzę z minimum jednego innego języka programowania i wiesz w jaki sposób działa komunikacja po protokole HTTP. Możesz też znać Go i chcieć zobaczyć jak dzielić programy na paczki tak aby były łatwo rozwijalne w przyszłości.

Czego się nauczysz?

 • Proste i szybkie wyjaśnienie zasad rządzących językiem Go

 • Stworzenie kilku aplikacji wykorzystujących język Go

 • Wykorzystanie biblioteki Gin w praktyce

 • Wyjaśnienie i stworzenie projektu z użyciem GRPC

 • Stworzenie struktury serwera w oparciu o najlepsze praktyki

 • Rozwiązania pochodzące z prawdziwej pracy nad wieloma projektami

Zawartość

Programowanie w Golang

9 rozdziały 39 lekcji 6h 26min

 • Wstęp

  9min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  4min

  Instalacja Windows

  1min

  Instalacja Linux

  1min

  Instalacja macOS

  1min

  Pierwszy skrypt

  2min

 • Najważniejsze elementy Go

  1h 7min

  Dokumentacja Go

  2min

  Menadżer paczek

  2min

  Podstawowe instrukcje Go

  16min

  Rozwiązanie zadania

  7min

  Wskaźniki

  4min

  Struktury

  9min

  Interfejsy

  4min

  Sort, map, filter

  12min

  Goroutines - wielowątkowość

  10min

 • Programowanie funkcyjne

  36min

  Zmiana myślenia w programowaniu funkcyjnym

  Podgląd lekcji

  6min

  Planowanie pracy w języku funkcyjnym

  5min

  Pierwszy projekt - Parsowanie jsona z użytkownikami

  15min

  Pierwszy projekt - Zapis i odczyt z pliku użytkowników

  10min

 • Tworzenie serwerów

  19min

  Tworzenie serwera za pomocą wbudowanych paczek

  7min

  Alternatywne paczki do tworzenia serwerów

  Podgląd lekcji

  8min

  Serwowanie statycznych plików

  3min

 • Gin

  2h 14min

  Korzystanie z szablonów

  9min

  Praca z bazą GORM

  15min

  Tworzenia konta i logowania użytkownika - Część 1

  18min

  Tworzenia konta i logowania użytkownika - Część 2

  12min

  Tworzenia konta i logowania użytkownika - Część 3

  31min

  Tworzenia konta i logowania użytkownika - Część 4

  35min

  Korzystanie ze Swaggo

  15min

 • GRPC

  1h 33min

  Co to jest GRPC?

  4min

  Instalacja i użycie

  1min

  Generowanie klienta GRPC

  Podgląd lekcji

  15min

  Chat grupowy dla zalogowanych użytkowników - Część 1

  20min

  Chat grupowy dla zalogowanych użytkowników - Część 2

  54min

 • Docker

  20min

  Zmienne środowiskowe

  4min

  Co daje użycie Dockera

  2min

  Tworzenie Dockerfile

  4min

  Tworzenie i użycie docker-compose

  10min

 • Wdrażanie aplikacji

  7min

  Wdrażanie na VPS

  7min

 • Podsumowanie

  1min

  Zakończenie

  1min

Autor kursu

Piotr Krzesaj

Średnia ocen autora: 5

Bio
👋 Cześć! Zajmuję się tym co robię odkąd pamiętam, kiedyś uczyłem się z tutoriali dostępnych w internecie aż do teraz kiedy to ja spróbowałem swoich sił bo uwielbiam poznawać nowe rzeczy . Zaczynałem jako dziecko od zwykłej ciekawości, przez PHP 5.4, Objective-C(od iOS 6), Swifta(od powstania), Kotlina(2019), Rust'a, Go(od 2 lat) i piszę w każdym języku po trochę to do czego nadaje się najlepiej bo po prostu potrzebowałem go do czegoś użyć, więc dlaczego by go nie poznać. Obecnie zajmuje się głównie koordynacją pracy przy projektach oraz łączeniem kilku technologii ze sobą w jedną, spójną całość. Mam nadzieję że podoba Ci się moja praca, a tymczasem miłego oglądania!
Inne kursy tego autora
Programowanie w Golang

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Agnieszka Plata

19 stycznia 2022

Marcin Kaczor

25 stycznia 2022

Kurs przygotowany bardziej pod do doświadczonych programistów, język Go jest omówiony z grubsza. Dodatkowo jest w nim mały błąd, prowadzący myli slice z tablicą. Poza tym wszystko ok, dobrze się to oglądało. Czekam na kurs Microserwisy w Go :)

Marcin Szut

2 lutego 2022

Kurs Programowanie w Golang

 • 39 lekcji wideo

 • 6h 26min materiału

 • Ostatnia rewizja 31.01.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Programowanie w Golang

 • 39 lekcji wideo

 • 6h 26min materiału

 • Ostatnia rewizja 31.01.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych