Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Livewire

Livewire pozwala tworzyć rozbudowane, interaktywne aplikacje bez konieczności poznawania złożonego ekosystemu frameworków front-endowych.

1 lekcji

42min

4 (8 oceny)

Livewire - Full-Stack Development w PHP

Do tej pory Laravel umożliwiał tworzenie aplikacji typu multi-page application i aby tworzyć wysoko-interaktywne aplikacje, konieczne było sięgnięcie po front-endowe frameworki takie jak Vue czy React. To z kolei przekładało się na wzrost złożoności samej aplikacji oraz procesu jej przygotowania. Livewire jest odpowiedzią właśnie na to wyzwanie: pozwala tworzyć rozbudowane, interaktywne aplikacje bez konieczności poznawania złożonego ekosystemu frameworków front-endowych.

Ekosystem Laravel

Laravel to obecnie najpopularniejszy framework PHP, który na przestrzeni ostatnich lat rozwinął ekosystem ułatwiający rozwój zarówno prostych jak i złożonych aplikacji. W połączeniu z nowymi wersjami języka PHP, daje ogromne możliwości, które w niektórych sytuacjach nie ustępują nowym technologiom.

Laravel + Vue / React / Angular

Połączenie aplikacji tworzonej w Laravelu z frameworkami front-endowymi nie tylko jest możliwe ale też stosunkowo często spotykane (szczególnie w przypadku Vue). Jednak połączenie PHP oraz JavaScriptu i niezbędnych narzędzi, tworzy dużą barierę wejścia i wymaga rozległej wiedzy w obszarze dwóch różnych technologii.

Livewire - łatwiejszy web development

Dzięki Livewire wymiana danych pomiędzy klientem a serwerem odbywa się praktycznie bez naszego udziału. Naszym zadaniem jest wyłącznie praca z nimi po jednej i drugiej stronie. Jednak wszystko to odbywa się w ramach frameworka Laravel oraz silnika szablonów Blade. Dzięki czemu osoby które z niego korzystają uzyskują nowe możliwości, bez konieczności poznawania nowego języka i szeregu narzędzi.

Łatwiej szybciej ale czy lepiej?

Z pewnością strategia działania Livewire nie sprawdza się w każdym przypadku. Podobnie jak z każdym językiem programowania czy frameworkiem, otrzymujemy tutaj zestaw rozwiązań i możliwości, które sprawdzają się (lub nie) w zależności od naszego kontekstu. Z tego powodu warto uwzględnić wady zastosowania livewire, takie jak chociażby brak możliwości zaprojektowania aplikacji "offline-first".

Czy warto uczyć się PHP?

Obecnie odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Z jednej strony to technologia, która najlepsze lata z pewnością ma już za sobą. Z drugiej strony nadal jest wykorzystywana aktywnie w wielu projektach (również nowych). Z pewnością sam ekosystem frameworka Laravel bardzo pozytywnie wpłynął na cały wizerunek języka PHP, poprzez dostarczenie możliwości które są bardzo cenne na rynku pracy. Np. narzędzia takie jak Laravel Nova pozwalają bardzo szybko rozwijać aplikacje, co stanowi ogromną wartość dla biznesu (szczególnie branży startupów).

Dla kogo jest ten kurs?

Warsztat ten przeznaczony jest dla osób, które pracują z językiem PHP i frameworkiem Laravel i chcą poznać nowości oferowane przez Livewire. Aby w pełni wykorzystać wiedzę zawartą w tym materiale, wymagane jest zrozumienie podstaw języka PHP oraz frameworka Laravel.

Czego się nauczysz?

 • Laravel vs React / Angular / Vue

 • Konfiguracja projektu Laravel

 • Wykorzystanie narzędzia Laravel Valet

 • Konfiguracja połączenia z bazą danych

 • Instalacja Tailwind CSS i Tailwind UI

 • Konfiguracja Livewire

 • Pierwsze komponenty

 • Formularz rejestracji użytkowników

 • Dobre praktyki

 • Zagnieżdżone komponenty

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Supcio ale mało ;-)

Mariusz Jarosz

15 lutego 2021

Pomijając problemy techniczne z przeskakiwaniem klatek, szczególnie na początku filmu, to warsztat rewelacyjny. Jest to jeden z najlepszych wykładowców z jakim się spotkałem. Czekam na więcej kursów od tego autora.

Wojciech Ścisłowski

16 lutego 2021

Ciekawie

Jakub Ludwiczak

16 lutego 2021

Michał

17 lutego 2021

Bardzo ciekawy temat, na pewno przetestuję :)

Rafał Dziędziela

23 lutego 2021

Robert Studziński

16 kwietnia 2022

Może jakiś kurs frontendowy Laravela, np. Vue lub React z InertiaJS. A w kolejnych odsłonach backend na Laravel a frontend na Next.js jak jest na https://laravel.com/docs/master/starter-kits#breeze-and-next

Michał Kulas

15 grudnia 2023

Łukasz Krawczyk

28 marca 2024

Kurs Livewire

 • 1 lekcji wideo

 • 42min materiału

 • Ostatnia rewizja 15.02.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Livewire

 • 1 lekcji wideo

 • 42min materiału

 • Ostatnia rewizja 15.02.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych