Wprowadzenie
Svelte to alternatywa dla frameworków takich jak React, Angular czy Vue. Podobnie jak one umożliwia tworzenie rozbudowanych i wysoko interaktywnych interfejsów, natomiast różni się od nich procesem generowania aplikacji. W praktyce Svelte nie jest do końca frameworkiem, lecz compilerem generującym czysty kod JavaScript. Pomimo jego nadal niskiej popularności, cieszy się wysokim zainteresowaniem programistów oraz bardzo dobrymi ocenami satysfakcji.
- Czym jest Svelte?
- Konfiguracja projektu
- Konfiguracja Tailwind CSS / Tailwind UI
- Pierwszy komponent
- Konfiguracja Firestore
- Komunikacja z bazą danych
Kolejny framework?
Czy rzeczywiście potrzebujemy kolejnego frameworka JavaScript? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Svelte wydaje się być połączeniem tego co dobre z Reacta czy Vue ale jednocześnie dodaje kilka opcji, które ułatwiają development. Prawdopodobnie z tego powodu cieszy się tak dużym poziomem satysfakcji wśród programistów.
Czy Svelte dołączy do "wielkiej trójki"?
Na ten moment raczej niewiele na to wskazuje. Pomimo faktu, że jest na rynku już od pewnego czasu, nadal pozostaje niszowym narzędziem. Nawet patrząc na oferty pracy, zdecydowanie częściej możemy zobaczyć tam Reacta czy Vue, niż Svelte. Natomiast pomimo tego warto przynajmniej zapoznać się z jego możliwościami, ponieważ może idealnie pasować do naszego kolejnego projektu.
Czy Svelte nadaje się na produkcję?
W skrócie: tak. ALE warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy które mogą być istotne: jego stosunkowo niską popularność a co za tym idzie, zdecydowanie mniejsze community. Drugą kwestią jest fakt, że za pozostałymi frameworkami stoją większe organizacje. W przypadku Svelte jest inaczej i warto o tym pamiętać. Nie zmienia to jednak faktu - Svelte świetnie sprawdza się w praktyce i jest wielu programistów dla których jest to framework "pierwszego wyboru".
Dlaczego Svelte?
Jego największą zaletą jest połączenie zalet pozostałych frameworków. Widać to praktycznie na każdym kroku rozwoju aplikacji. W praktyce: piszemy mniej kodu, aplikacja działa szybko i reaktywność mamy zapewnioną "out of the box". W dodatku osoby które już wcześniej miały do czynienia z Reactem czy Vue, szybko będą w stanie odnaleźć się w Svelte co stanowi ogromną zaletę.
Czy warto wybrać Svelte jako swój pierwszy framework?
To kwestia mocno dyskusyjna ale chociażby ze względu na liczbę ofert pracy w których pojawia się Svelte, lepszym pomysłem będzie wybranie React / Angular lub Vue. Natomiast pomijając to warto też w pierwszej kolejności pamiętać o dobrym zrozumieniu samego JavaScriptu, bo to z pewnością przyda się w nauce Svelte.
Dla kogo jest ten kurs?
Warsztat przeznaczony jest dla osób które znają JavaScript i chcą dowiedzieć się czym jest Svelte i jakie możliwości daje w kontekście popularnych frameworków JavaScript. Pomijamy w nim kwestie absolutnych podstaw dotyczących np. składni JavaScript i skupiamy się wyłącznie na możliwościach Svelte.
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
-
Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.