Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Nowości w EcmaScript 2019 / 20

W tym warsztacie dowiesz się o najważniejszych nowościach, które pojawiły się w wersjach EcmaScript 2019 oraz EcmaScript 2020

1 lekcji

37min

5 (3 oceny)

Nowości w EcmaScript 2019 / 20 - Zobacz nowe możliwości ES10/11

JavaScript od kilku lat regularnie się rozwija, dodając nowe funkcje ułatwiające pracę lub dające zupełnie nowe możliwości. W tym warsztacie dowiesz się o najważniejszych nowościach, które pojawiły się w wersjach EcmaScript 2019 oraz EcmaScript 2020. Wśród nich znajdziesz m.in. optional chaining, nullish coalescing czy nowe metody dla ciągów znaków i tablic.

Nowości w EcmaScript 2019/2020

Wersje EcmaScript 2019/20 wprowadzają wiele mniejszych zmian oraz przynajmniej kilka, które znacznie zmienią sposób pisania kodu JavaScript. Ze względu na narzędzia takie jak babel oraz szybką implementację przez przeglądarki, istnieje duża szansa na to, że już teraz spotkasz się z nowymi operatorami. Z tego powodu warto pozostać na bieżąco.

Nowe operatory - optional chaining i nullish coalescing

Nowe operatory takie jak optional chaining i nullish coalescing znacznie ułatwiają pracę, umożliwiając wyeliminowanie rozbudowanych instrukcji warunkowych, wymaganych np. przy pracy z zagnieżdżonymi właściwościami obiektów. W konsekwencji ich wykorzystanie zwiększa czytelność kodu oraz przyspiesza pracę.

Nowe metody obiektów

W JavaScripcie (nie) wszystko jest obiektem. Pracujemy z nimi praktycznie na każdym kroku a wykonywanie na nich różnych operacji czasem jest dość wymagające. Z tego powodu nieustannie pojawiają się nowe metody, które ułatwiają nam ten proces. Jedną z takich metod jest fromEntries(), która stanowi typową odwrotność działania metody .entries(), która pojawiła się w JavaScript kilka lat temu. W efekcie teraz łatwo możemy zamienić obiekt na mapy i odwrotnie.

Dynamiczne importy!

Do tej pory wszystkie moduły i komponenty aplikacji musiały być wczytywane od razu bez względu na to czy rzeczywiście są wykorzystywane czy też nie. To często przekładało się na wzrost rozmiaru aplikacji a to z kolei na jej ogólną wydajność. Teraz mamy do dyspozycji tzw. dynamiczne importy, umożliwiające wczytanie wskazanego modułu, w chwili gdy rzeczywiście jest potrzebny. Ale uwaga! Jest kilka rzeczy o których warto pamiętać - omówimy je w trakcie tego warsztatu.

Nowe możliwości pracy z obietnicami

Obsługa kodu asynchronicznego w JavaScripcie bardzo mocno zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat, chociażby ze względu na nową składnię async/await. Faktem jest jednak, że są sytuacje w których dostępne narzędzia są niewystarczające i z tego powodu pojawiają się nowe metody, które je adresują. Jedną z tych metod jest allSettled, która rozszerza możliwości metod takich jak all() oraz race()

Dla kogo jest ten kurs?

Warsztat ten przeznaczony jest dla osób, które pracują z językiem JavaScript i chcą poznać nowości dodane w wersjach 2019 i 2020. Aby w pełni wykorzystać wiedzę zawartą w tym materiale, wymagane jest zrozumienie podstawowych elementów takich jak funkcje, obiekty oraz pętle.

Czego się nauczysz?

  • Object.entries()

  • Object.fromEntries()

  • Array.flat()

  • Array.flatMap()

  • trimStart() / trimEnd()

  • Symbol.description

  • String.prototype.matchAll()

  • Optional Chaining

  • Nullish coalescing

  • Promise.allSettled()

  • globalThis

  • BigInt

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Wojciech Zięciak

10 lutego 2021

Jakub Fedoszczak

21 lipca 2021

Mikołaj Nogieć

21 października 2021

Kurs Nowości w EcmaScript 2019 / 20

  • 1 lekcji wideo

  • 37min materiału

  • Ostatnia rewizja 24.01.2021

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Nowości w EcmaScript 2019 / 20

  • 1 lekcji wideo

  • 37min materiału

  • Ostatnia rewizja 24.01.2021

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych