Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Nowości w ECMAScript 2021

Nowe elementy składni są na tyle istotne, że warto poświęcić im chwilę uwagi aby zrozumieć jak wykorzystywać je w praktyce.

1 lekcji

29min

5 (3 oceny)

Nowości w ECMAScript 2021 - Zobacz nowe możliwości ES12

Od kilku lat standard ECMAScript zostaje rozszerzany o nowe elementy, które w założeniu mają usprawniać pracę z językiem JavaScript. W wersji 2021 do naszej dyspozycji zostały oddane m.in. metody replaceAll, Promise.any czy prywatne właściwości i metody klas oraz logiczne operatory przypisania. Podczas tego warsztatu zrozumiesz na czym polegają nowe funkcje oraz jak możesz wykorzystać je w praktyce.

ECMAScript 2021

Zmiany w wersji ES2021 z pewnością nie są przełomowe ale jednocześnie metody Promise.any, prywatne właściwości i metody klas oraz logiczne operatory przypisania, mają szansę realnie wpłynąć na sposób rozwoju aplikacji i pisania kodu JavaScript. Nowe elementy składni są na tyle istotne, że warto poświęcić im chwilę uwagi aby zrozumieć jak wykorzystywać je w praktyce. Nawet jeżeli sami nie będziemy ich od razu wykorzystywać, istnieje duża szansa na spotkanie ich w kodzie innych programistów. Wtedy wiedza na ich temat może okazać się przydatna.

Metoda replaceAll()

Zamiana fragmentów w ciągu znaków to bardzo popularna operacja w przypadku której łatwo popełnić błąd wynikający z faktu, że metoda replace() bez wykorzystania wyrażeń regularnych z flagą "global" zamienia wyłącznie jedno powtórzenie. Od teraz możliwa jest łatwa zamiana wszystkich wystąpień fragmentu, z pomocą metody replaceAll.

Promise.any

Zarządzanie kodem asynchronicznym bez wątpienia stało się łatwiejsze odkąd mamy do dyspozycji składnię async/await. Jednocześnie wykorzystanie jej w niewłaściwy sposób może znacznie spowolnić wykonanie naszego kodu lub też nie sprawdzi się w niektórych sytuacjach podczas oczekiwania na rozwiązanie obietnic. Z tego powodu do naszej dyspozycji mamy metody Promise.all czy Promise.race. W wersji ES2021 do naszej dyspozycji mamy jeszcze metodę Promise.any, która uzupełnia pozostałe, sprawdzając się w bardzo konkretnych przypadkach.

Prywatne właściwości i metody klas

Do tej pory jedynym sposobem osiągnięcia enkapsulacji w JavaScript było wykorzystanie mechanizmu closure. Dodatkowo nadal mamy opcję wykorzystania TypeScriptu w celu zyskania większej kontroli nad danymi (przynajmniej na etapie developmentu). Wersja ES2021 dodaje symbol "#" umożliwiający oznaczenie metody lub właściwości klasy jako prywatna i tym samym uniemożliwia ich modyfikację oraz dostęp poza klasą.

Logiczne operatory przypisania

Bardzo często pisząc kod uzależniamy wartości zmiennych od tego czy został spełniony określony warunek. Już teraz do naszej dyspozycji mamy wiele różnych opcji, które nie tylko spełniają swoje zadanie ale także sprawiają, że kod staje się bardziej czytelny. Logiczne operatory przypisania zostały dodane właśnie po to aby zwiększyć czytelność oraz zwięzłość naszego kodu.

Dla kogo jest ten kurs?

Warsztat został przygotowany z myślą o osobach, które znają już Javascript i chcą w prosty i szybki sposób zrozumieć zmiany, które pojawiły się w wersji ES2021 i to w jakich praktycznych sytuacjach mogą okazać się przydatne. Jeżeli potrzebujesz zrozumieć sam JavaScript lub chcesz dowiedzieć się więcej o wcześniejszych zmianach standardu ECMASCript, materiały na ich temat również znajdziesz na eduweb.pl

Czego się nauczysz?

 • Metoda String.prototype.replaceAll

 • Metoda Promise.any i różnice względem Promise.all i Promise.race

 • Prywatne właściwości i metody klas

 • Gettery i Settery oraz rola enkapsulacji danych

 • Operatory logiczne i tzw. "krótkie spięcie"

 • Logiczne operatory przypisania

Autor kursu

Adam Gospodarczyk

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Adam Gospodarczyk, jestem designerem i full-stack developerem. Przez całą swoją karierę zawodową pracuję w świecie startupów z branży edukacji, szkoleń pracowników oraz rekrutacji. Jestem współzałożycielem trzech produktów, które rozwijałem w roli CTO od samego początku. Przez ten czas zdobyłem szerokie doświadczenie znacznie wykraczające poza zakres samej technologii. W maju 2017 roku założyłem kanał na YouTube „overment” (https://overment.com) w ramach side-project’u po godzinach. Dziś jest to jeden z największych w Polsce tego typu projektów dla programistów za który otrzymałem nagrodę „JavaScript Hero of Community” podczas konferencji JS Poland 2019. Łącząc moje startup’owe doświadczenie z pasją do technologii, pomogę Ci nauczyć się programowania patrząc szerzej na perspektywę całego biznesu - jest to doceniana przez pracodawców umiejętność, którą wiele osób całkowicie pomija. Przy tym wszystkim pokażę Ci jak ważna jest regularna nauka i pozostawanie na bieżąco.
Inne kursy tego autora
Prompt Engineering Osobisty Avatar AI No-code Newsletter na Autopilocie NestJS w Praktyce NestJS od Podstaw

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Robert Studziński

17 marca 2022

Luiza

25 maja 2022

Polecam

Magdalena Antoniak

1 czerwca 2022

Kurs Nowości w ECMAScript 2021

 • 1 lekcji wideo

 • 29min materiału

 • Ostatnia rewizja 03.03.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Nowości w ECMAScript 2021

 • 1 lekcji wideo

 • 29min materiału

 • Ostatnia rewizja 03.03.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych