Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Psychologia w UX

Poznaj podstawowe zagadnienia związane z psychologią i naucz się wykorzystywać ją podczas projektowania UX!

22 lekcji

1h 21min

5 (20 oceny)

Psychologia w UX - od Podstaw

Projektowanie to miks wielu dziedzin – sztuk wizualnych, technologii, biznesu i... psychologii. Pracujemy z ludźmi, projektujemy dla ludzi, sami nimi jesteśmy – warto więc wiedzieć co się w naszych głowach dzieje - zarówno gdy tworzymy produkty, jak i gdy z nich korzystamy. Wbrew pozorom wcale nie trzeba studiować psychologii, żeby zainteresować się tymi tematami, a poznanie podstawowych zagadnie sprawi, że trochę swobodniej będziemy poruszać się po szerokim obszarze projektowania doświadczeń użytkowników.

Afordancje – to całkiem proste!

W początkowych lekcjach Kursu dowiesz się co sprawia, że wiemy, jak korzystać z komponentów, z którymi stykamy się w graficznych interfejsach. Zobaczysz też, że często inspirujemy się rzeczywistymi obiektami, gdy zabieramy się za tworzenie tych cyfrowych.

Gestalt i projektowanie

Zasady psychologii Gestalt przekładają się na projektowanie wzorców wizualnych. W kolejnej części Kursu dowiesz się co sprawia, że niektóre zabiegi pomagają - lub wręcz przeciwnie, przeszkadzają - w odbiorze treści. Omówimy najpopularniejsze z nich, jak podobieństwo, bliskość, symetrię czy doświadczenia.

Prawa i zasady w UX

Jest cała masa praw i zasad, które mogą mieć swoje zastosowanie przy projektowaniu interfejsów użytkownika. Opowiemy o kilku popularnych z nich, do których... być może już się stosujesz, nie wiedząc nawet, że ktoś je zbadał i opisał. Znajomość praw i zasad daje projektantowi przewagę w argumentowaniu swoich decyzji projektowych (zwłaszcza, gdy klienci bardzo naciskają na swoje, być może nie całkiem sensowne, propozycje).

Ty też popełniasz błędy!

Znajomość psychologii w projektowaniu to nie tylko zagadnienia związane z użytkownikami. Niestety - będąc ludźmi również ulegamy pewnym uproszczeniom i tak zwanym błędom poznawczym. W ostatniej części kursu dowiesz się jakie popularne błędy popełniamy i jak możemy minimalizować ryzyko ich występowania.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten kurs jest przygotowany z myślą o osobach, które pracują w obszarze projektowania i chcą uzupełnić swoją wiedzę o podstawowe zagadnienia związane z psychologią.

Czego się nauczysz?

 • Podstawowe zagadnienia psychologiczne w branży UX

 • Afordancje i komponenty

 • Psychologia Gestalt w projektowaniu

 • Prawa i zasady w UX

 • Argumentacja decyzji projektowych

 • Zauważanie i unikanie popularnych uproszczeń i błędów

Zawartość

Psychologia w UX

4 rozdziały 22 lekcji 1h 21min

 • Podstawy

  11min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  2min

  Psychologia dla projektantów

  Podgląd lekcji

  4min

  Afordancje

  Podgląd lekcji

  6min

 • Gestalt w projektowaniu

  23min

  Gestalt i projektowanie

  2min

  Zasada bliskości

  3min

  Zasada podobieństwa

  6min

  Zasada domknięcia

  4min

  Zasada symetrii

  3min

  Zasada doświadczenia

  5min

 • Prawa i zasady

  17min

  Wstęp do praw i zasad

  1min

  Prawo Fittsa

  4min

  Prawo Hicka

  6min

  Prawo Jakoba

  2min

  Prawo Millera

  5min

 • Błędy poznawcze

  29min

  Mózg, który oszukuje

  4min

  Kategorie poznawcze

  7min

  Efekt potwierdzenia

  4min

  Zasada podczepienia

  3min

  Klątwa wiedzy

  3min

  Efekt Dunninga-Krugera

  4min

  Efekt ślepej plamki

  2min

  Eliminowanie błędów

  3min

Autor kursu

Natalia Bienias

Head of Design w Mobee Dick

Średnia ocen autora: 5

Bio
Cześć! Nazywam się Natalia Bienias, choć więcej osób może kojarzyć mnie jako Zebzę, z kanału na YouTube „by Zebza”. Projektowaniem zawodowo zajmuje się od 10 lat, a od kilku lat dzielę się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, wykorzystując do tego różne kanały. Mam doświadczenie w pracy z dużymi, międzynarodowymi korporacjami, bankami, firmami produkującymi oprogramowanie, agencjami reklamowymi i małymi, lokalnymi firmami. Ostatnie dwa lata pracowałam jako architekt informacji, a całkiem niedawno objęłam stanowisko Head of Design w firmie Mobee Dick, gdzie na co dzień zajmujemy się projektowaniem użytecznych i przyjaznych rozwiązań, nie tylko dla użytkowników, ale również dla biznesu. Od dwóch lat prowadzę największy polski kanał na YouTube poświecony projektowaniu – by Zebza, oraz bloga, na którym dzielę się doświadczeniami z codziennej pracy i podpowiadam młodym projektantom jak poradzić sobie z pracą z klientami, realizacją zleceń i opowiadam o zagadnieniach związanych z User Experience. Można spotkać mnie także na uczelni – wykładam w katowickim oddziale Uniwersytetu SWPS, na studiach podyplomowych UX Design, przedmioty związane z prototypowaniem produktów oraz trendami w interfejsach użytkownika. Dużą część mojej pracy poświęcam na dzielenie się wiedzą, szkolenia i mentoring, bo po prostu lubię to robić.
Inne kursy tego autora
Projektowanie UI Psychologia w UX UX

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Krzysztof Pindel

4 stycznia 2021

Natalia w bardzo przystępny sposób omawia ogólne zasady i prawidła psychologii których każdy projektant, jak to sama określa powinien "liznąć". Warto obejrzeć ponieważ pewne działania i uproszczenia poznawcze naszego mózgu mają duży wpływ na postrzeganie, także to wizualne. Polecam!

Mateusz Majewski

7 stycznia 2021

Kamil Bechta

19 stycznia 2021

Paulina Lara

22 stycznia 2021

Kamil Miciałkiewicz

28 stycznia 2021

Świetny kurs!

Marcin Urbańczyk

8 marca 2021

Tomasz

14 marca 2021

Klaudia Hańderek

30 marca 2021

Marta Stańczak

27 maja 2021

Anna

8 października 2021

Bardzo fajnie poprowadzony kurs. Merytorycznie super oraz dobrze się oglądało. Kurs jest przystępny i interesujący, widać że Pani Natalia ma sporą wiedzę i doświadczenie!

Magdalena

19 października 2021

Karolina

24 grudnia 2021

Przyjazny materiał, dobre flow, dla mnie osobiście 5/5

Szymon

25 grudnia 2021

Marcelina

29 grudnia 2021

Hubert Proch

13 stycznia 2022

super kurs, ale teoria mogłaby być trochę lepiej "utrwalona" na slajdach :)

Michał Sebastian Nowaczewski

14 stycznia 2022

super kurs :)

Oksana Harbuzova

16 stycznia 2022

Karolina Grzelak

6 sierpnia 2022

Katarzyna

20 października 2022

Weronika

11 listopada 2022

Kurs Psychologia w UX

 • 22 lekcji wideo

 • 1h 21min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Moi znajomi coraz częściej pytają: 'Jak nauczyć się UX?'. Praktycznie każdy kto chce zacząć jest przytłoczony ilością wiedzy, narzędzi pracy oraz jak to wszystko wykorzystać w swojej pracy. Swoim znajomym zawsze polecam eduweb, ponieważ pozwala krok po kroku zrozumieć świat UX od A do Z. Na platformie znajdziesz także bardziej zaawansowane techniki, które zaoszczędzą Ci dziesiątki, a może i setki godzin w pracy. Nie ucz się na swoich błędach - wykorzystaj wiedzę osób, które zrobiły to za Ciebie

Kamil Tatol

Product Design Lead, Pioner Labs

Zacznij naukę w Psychologia w UX

 • 22 lekcji wideo

 • 1h 21min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych