- Opis
- Recenzje
- Autor
- Transkrypt
- Pytania i odpowiedzi
- QA
Wprowadzenie
Laravel to obok Symfony jeden z najpopularniejszych frameworków PHP na świecie. Powstał tuż po tym, gdy język PHP wkroczył w swoisty renesans, zyskując narzędzia takie jak Composer czy rozpoczynając drogę do standardów znanych dzisiaj jako PSR. Rozwój samego języka PHP i przełomowa wersja 7 pozwoliły na nowo zaufać tej technologii, a Laravel pojawiając się w idealnym czasie, odpowiedział na potrzeby wielu programistów. Dziś, kilka lat później, framework ten wciąż cieszy się rosnącą popularnością. Kurs ten pozwoli Ci od podstaw poznać to narzędzie i budować bez frustracji ambitne aplikacje internetowe.
- Praktyczny projekt bloga z mini CMS
- Model MVC w praktyce
- Praca z migracjami
- Tworzenie systemu autentykacji
- Autoryzacja użytkowników
- Sposoby wysyłania maili
- Praca z Front-endem
- Wdrażanie do produkcji
Pierwsze kroki z Laravel
Kurs ten rozpoczniemy od omówienia czym jest framework Laravel i co może Ci zaoferować. Następnie zobaczysz jak skonfigurować środowisko do pracy lokalnej w formie wirtualnej maszyny z preinstalowanymi narzędziami, tj. PHP, MySQL czy serwerem nginx. Zobaczysz w jaki sposób tworzyć nowe projekty wykorzystujące Laravel, zrozumiesz strukturę katalogów projektu i skonfigurujesz polaczenie z baza danych.
Praktyczny projekt
W kursie nie znajdziesz czysto teoretycznych lekcji. Każda z części przybliżać nas bowiem będzie do finalnej wersji projektu, którym będzie aplikacja internetowego bloga. Funkcjonalności, które od podstaw zaimplementujemy, to m.in. dodawanie i wyświetlanie wpisów, tworzenie i przypisywanie tagów, komentowanie, rejestracja i logowanie użytkowników czy wyszukiwarka. Każda z nich odkryje przez Toba możliwości frameworka Laravel i jego sposoby na rozwiazywanie konkretnych problemów.
MVC w praktyce
Laravel to framework oparty o wzorzec MVC. Na konkretnych przykładach zobaczysz co to oznacza. Tworzyć będziemy wspólnie kontrolery, do których przypiszemy stosowne adresy URL, modele, które reprezentować będą dane, a także widoki, które te dane sformatują, wplatając je w kod HTML.
Praca z danymi
Choć aby w pełni zrozumieć omawiane zagadnienia, należy znać podstawowe koncepcje relacyjnych baz danych, to pisanie zapytań SQL nie jest czymś, to będziemy musieli robić. Wszystko to za sprawa migracji oraz Eloquenta. Te pierwsze pozwolą nam zaprojektować strukturę tabel bazy danych i jedna komenda je utworzyć, a Eloquent posłuży nam do tworzenia, zapisywania i odczytywania modeli reprezentujących te dane. Wszystko to uzyskamy pisząc wyłącznie prosty kod PHP.W kursie nie zabraknie również informacji na temat tworzenia relacji. Zobaczysz m. in. jak skojarzyć autora w wpisem, jak dodawać tagi czy komentarze.
Autentykacja i autoryzacja
Te dwa pojęcia, choć podobne, różnią się od siebie. Pierwsze pozwala określić, czy logujący się użytkownik jest tym, za kogo się podaje. Drugie mówi nam, czy dana osoba może wykonać zadana akcje. Oba te koncepty zobaczysz w akcji na praktycznym przykładzie. Do naszego bloga dodamy pełen system autentykacji, tj. rejestracje, logowanie, resetowanie hasła i potwierdzanie adresu email. Zalogowani użytkownicy otrzymają dzięki temu bonus w postaci niewidocznych dla pozostałych osób wpisów premium. Aby zarządzać wpisami na blogu, stworzymy mini sekcje administracyjna, do której dostęp będzie miał wyłącznie użytkownik oznaczony jako administrator. Dowiesz się wówczas nie tylko jak pokazywać pewne widoki wyłącznie zautoryzowanym osobom, ale także jak zabezpieczyć kontrolery przed nieuprawnionym dostępem.
...i wiele, wiele więcej
Oprócz wymienionych wyżej tematów, w kursie poruszymy również uploadowanie plików na serwer, sposoby tworzenia i wysyłania maili, prace z Front-endem, debugowanie aplikacji, korzystanie z rozszerzeń tworzonych przez aktywna społeczność Laravel czy techniki wdrażania aplikacji do produkcji. Ostatni temat będzie o tyle ciekawy, ze jest on często pomijany w materiałach tego typu. Z tym kursem Twoja aplikacja nie pozostanie wyłącznie na dysku Twojego komputera. Dowiesz się bowiem jak skonfigurować serwer VPS tak, aby wykorzystać tzw. zero-downtime deployment. Dwie komendy wystarcza wówczas do tego, aby w kilkanaście sekund nowa wersja Twojej aplikacji ukazała się światu. A wszystko to bez przerywania jej działania nawet na ułamek sekundy i bez wykorzystania płatnych rozwiązań!
Dlaczego wybrac wlasnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcje ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, która otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał.
- Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs ten jest dla wszystkich tych, którzy znają już podstawy języka PHP i koncepcje relacyjnych baz danych SQL oraz chcieliby przyjemnie i wydajnie tworzyć ambitne aplikacje internetowe. Znajomość samego frameworka Laravel lub podobnych rozwiązań nie jest jednak wymagana. Praca z frameworkiem omawiana jest stopniowo, od podstaw do bardziej zaawansowanych tematów. Jeśli zatem masz głowę pełną pomysłów, a chcesz uniknąć frustracji związanej z pisaniem wszystkiego od podstaw - koniecznie sięgnij po Laravel i zobacz jak to narzędzie pozwoli skupić Ci się na tym, co istotne!
Ten kurs nie posiada jeszcze transkryptu. Choć bardzo się staramy, wygenerowanie transkryptów do wszystkich kursów jest bardzo czasochłonne. W wielu przypadkach wymaga zaangażowania drogiego oprogramowania i godzin pracy przy poprawianiu transkryptu tak, aby był on możliwie jak najlepszy.
Zależy nam na tym, aby przygotować transkrypty do wszystkich naszych treści. To jedyny sposób dla osób niedosłyszących, aby mogły wygodnie uczyć się technologii. Poza tym, transkrypty ułatwiają skanowanie kursu w poszukiwaniu informacji i jego indeksowanie.
Szukamy osób, które mogłyby nam pomóc w poprawianiu transkryptów. Jeśli masz chwilę wolnego czasu i interesuje Cię dany kurs, w zamian za taką pomoc chętnie udostępnimy Ci wybrany materiał. Wyślij swoje zgłoszenie tutaj, jeśli możesz pomóc nam rozwijać platformę.