Masz już konto? Zaloguj się

Kurs EcmaScript 6

Kurs, który masz przed sobą, to 10-godzinna przygoda z najnowszą edycją języka JavaScript. Mowa tutaj konkretnie o specyfikacji EcmaScript 2015, która do języka JavaScript wprowadziła bardzo wiele nowości.

81 lekcji

10h 43min

5 (11 oceny)

EcmaScript 6 - Nowy Standard JavaScript

Kurs, który masz przed sobą, to 10-godzinna przygoda z najnowszą edycją języka JavaScript. Mowa tutaj konkretnie o specyfikacji EcmaScript 2015, która do języka JavaScript wprowadziła bardzo wiele nowości. Jeśli zatem spotkałeś się z określeniem ES6 lub EcmaScript 6, to chodzi właśnie o tę specyfikację. Nowości, które zostały dodane do języka to z jednej strony nowy, ulepszony zapis, który pozwala realizować dokładnie te same zadania, które mogliśmy wykonać do tej pory, a z drugiej strony pewne nowe konstrukcje, których działania nie da się odwzorować w starszej wersji języka. Pisanie kodu ES6 to dzisiaj standard, a znajomość tej specyfikacji to konieczność, aby utrzymać się na rynku pracy lub postawić na nim pierwsze kroki. Warto zatem poznać wszystkie nowości, które się z nią wiążą.

Nowe konstrukcje języka

Na początku dowiesz się jakie nowości pojawiły się w języku, jeśli chodzi o tworzenie zmiennych i stałych. Poznasz dwa nowe słowa let i const, a także dokładnie omówimy ich różnice, względem znanego nam do tej pory słowa var. Następnie poruszymy temat obiektów. Zobaczysz jak nowy zapis pozwoli znaczenie ułatwić nam pracę i sprawić, by kod był bardziej czytelny. W kolejnym rozdziale porozmawiamy o zmianach w funkcjach. Poznasz tzw. arrow functions wraz z poradami, kiedy z nich korzystać, a także z konsekwencjami ich użycia. Zobaczysz również, jak korzystać z domyślnych parametrów. Następną nowością będą operatory rest i spread, które znacząco uproszczą pisanie kodu dla funkcji i tablic. Chwilę później rzucimy okiem na bardzo ciekawy temat, mianowicie na tzw. destructuring. To nowa funkcja języka, która pozwala w łatwy sposób wyciągnąć odpowiednie dane z tablic i obiektów, nawet jeżeli te posiadają kilkupoziomową, zagnieżdżoną strukturę. Zmian doczekały się również ciągi znaków. Poznasz nowy zapis, tzw. template string, a także możliwość wykorzystania funkcji tagujących.

Praca z klasami

ES6 wprowadza do języka JavaScript zapis klas. I choć na początku wydaje się, że to duży krok w stronę klasycznych obiektowych języków programowania, to jak się przekonasz, jest to w dużej mierze tzw. syntactic sugar, a więc zupełnie nowy, prostszy zapis, a prawie identyczne jak wcześniej działanie, oparte na dziedziczeniu prototypowym. W kursie poruszymy również temat Symboli oraz tego jak z nimi pracować, a chwilę później poznasz iteratory. To konstrukcje ułatwiające iterację, które znacząco upraszczają pracę z kolekcjami danych. Wraz z iteratorami poznasz również generatory, które ułatwiają z kolei tworzenie tych iteratorów. Istotną nowością w ES6 są również natywne Promise. To sposób na rozwiązanie problemu asynchroniczności, który znamy od bardzo dawna w postaci różnych bibliotek. Od teraz jednak Promisy znajdują się bezpośrednio w języku. Nowymi konstrukcjami, które pozwalają pracować z kolekcjami danych, są Map i Set. Dowiesz się jak z nich korzystać, a także do czego są przydatne. W jednym z rozdziałów rzucimy też okiem na tzw. Proxy API. To mechanizm języka, który pozwala na dość niskopoziomowy dostęp do różnych operacji. I choć być może nie jest to coś, z czego będziesz korzystał nad wyraz często, to warto wiedzieć, jakie są nowe możliwości tego API.

Tworzenie modułowego kodu

Jedną z najlepszych nowości, która zawitała do języka JavaScript wraz z ES6 są moduły. To możliwość dzielenia kodu na wiele plików, z których można pewne wartości wyeksportować, a następnie zaimportować je w innych modułach. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co z modułami związane. Zobaczysz wiele sposobów na eksport i import, a także jak pracować z modułami w przeglądarkach internetowych. Kurs skupia się na omówieniu wszystkich najważniejszych nowości w ES6, dzieląc je na rozdziały. Jeden z nich natomiast, poświęcony został omówieniu mniejszych zmian, które znalazły się w specyfikacji. Poznasz w nim np. nowe metody tablic czy ulepszoną współpracę z Unicode.

ES2016/2017

Specyfikacja EcmaScript 2015 wprowadziła naprawdę bardzo wiele zmian, ale jej twórcy założyli, że od tego czasu każda kolejna wersja specyfikacji będzie pojawiać się co roku. Oznacza to przede wszystkim, że nie będziemy na raz bombardowani aż tak wieloma zmianami, jak w 2015 roku. W tym kursie nie zabrakło zatem omówienia nowości ze specyfikacji ES2016 oraz 2017, gdzie poznasz np. nowe metody dla stringów czy funkcje asynchroniczne.

Nowoczesny workflow z npm i webpack

Kiedy będziesz już uzbrojony w solidną wiedzę z zakresu nowości w ES6, dowiesz się jak w praktyce pracuje się dzisiaj z tym standardem. W jednym z rozdziałów omówimy nowoczesny workflow z użyciem npm i wykorzystamy popularne narzędzie webpack, do pracy z modułami, a także do transpilowania kodu ES6 do wersji ES5. Dzięki temu nowoczesny kod, który napiszemy, będzie mógł być uruchamiany również w starszych przeglądarkach, które nie wspierają najnowszego standardu. Dowiesz się na co zwrócić uwagę, by wszystko działało bez zarzutu.

Praktyczny projekt: Biblioteka DOM

Zwieńczeniem tego kursu będzie praktyczny projekt, w którym od podstaw wykonamy swoją własną bibliotekę do pracy z Obiektowym Modelem Dokumentu. Będzie ona w działaniu nieco podobna do znanej chyba wszystkim biblioteki jQuery. Na tym przykładzie postaramy się wykorzystać jak najwięcej wiedzy z zakresu ES6 zdobytej wcześniej. Stworzymy metody do pracy z drzewem dokumentu, a więc do wyszukiwania elementów, do tworzenia nowych, do przypisywania im klas, atrybutów czy styli CSS. Nie zabraknie również modułu odpowiedzialnego za współpracę z Ajax. Cały kod utworzymy oczywiście w sposób modułowy, aby bibliotekę można było łatwo rozwijać w przyszłości. Na koniec projekt ten przetranspilujemy do kodu ES5 z użyciem Babel i przetestujemy w starszej przeglądarce Internet Explorer 11, aby upewnić się, że nasza biblioteka działa poprawnie.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs ten jest dla wszystkich osób, które znają już język JavaScript i czują się w pracy z nim swobodnie. Jeśli zatem chciałbyś pracować z nowoczesnym kodem JavaScript, to ten kurs jest zdecydowanie dla Ciebie. A może masz zamiar poznać framework Angular lub bibliotekę React? Tam również wykorzystywany jest najnowszy zapis ES6, więc wiedza ta będzie naprawdę pomocna. Z solidną wiedzą z zakresu EcmaScript 6, bez trudu pozostaniesz na bieżąco z każdą kolejną edycją tej specyfikacji.

Czego się nauczysz?

  • Wszystkie nowe konstrukcje języka JavaScript

  • Omówienie różnic w porównaniu z ES5

  • Przegląd nowości w ES2016/2017

  • Nowoczesny workflow z npm i webpack

  • Techniki transpilowania kodu z Babel

  • Praktyczny projekt biblioteki DOM

  • Masa “smaczków” na temat każdej konstrukcji

  • Wiele cennych, praktycznych porad

Zawartość

EcmaScript 6

21 rozdziały 81 lekcji 10h 43min

  • Wstęp do kursu

    32min

    Wprowadzenie

    Podgląd lekcji

    8min

    Czym jest EcmaScript 6?

    Podgląd lekcji

    7min

    Jak ułożony jest ten kurs?

    5min

    Jak korzystać z plików źródłowych

    13min

  • Zmiany w tworzeniu zmiennych

    24min

    Słowo var i tzw. hoisting

    6min

    Nowe słowa let i const

    14min

    Który zapis do jakich sytuacji?

    3min

  • Nowości w obiektach

    17min

    Zmiany w literałach obiektów

    7min

    Nowe metody dla Object

    10min

  • Zmiany w funkcjach

    41min

    Nowa konstrukcja - arrow function

    Podgląd lekcji

    10min

    Arrow function i kontekst

    12min

    Domyślne parametry

    8min

    Domyślne parametry i zmienna arguments

    4min

    Nazwa funkcji i debugowanie

    6min

  • Operatory rest i spread

    17min

    Operator rest

    7min

    Operator spread

    9min

  • Dekompozycja

    31min

    Dekompozycja obiektów

    9min

    Dekompozycja tablic

    6min

    Dekompozycja zagnieżdżonych struktur

    6min

    Domyślne wartości i operator rest

    6min

    Dekompozycja parametrów funkcji

    4min

  • Zmiany w ciągach znaków

    24min

    Template strings

    8min

    Funkcje tagujące

    9min

    Nowe metody dla String

    7min

  • Klasy

    55min

    Tworzenie klas

    10min

    Dziedziczenie

    15min

    Dziedziczenie z wbudowanych typów

    6min

    Metody statyczne

    5min

    Użycie super na obiektach

    7min

    Ciekawostki odnośnie klas

    11min

  • Symbole

    27min

    Tworzenie Symboli

    9min

    Metody Symboli

    6min

    Symbole wbudowane

    12min

  • Iteratory

    29min

    Tworzenie iteratorów

    9min

    Pętla for...of

    6min

    Operator spread na iteratorach

    Podgląd lekcji

    6min

    Dodawanie iteratora do klasy

    9min

  • Generatory

    32min

    Tworzenie generatorów

    11min

    Przekazywanie wartości

    10min

    Obsługa błędów

    3min

    Zwracanie z generatora

    4min

    Delegowanie generatorów

    5min

  • Promises

    39min

    Korzystanie z Promise

    7min

    Łączenie łańcuchowe

    7min

    Metody statyczne Promise

    5min

    Praca z wieloma promisami

    9min

    Współpraca z generatorami

    12min

  • Map i Set

    33min

    Korzystanie z Set

    8min

    Korzystanie z WeakSet

    10min

    Korzystanie z Map

    8min

    Korzystanie z WeakMap

    8min

  • Nowe Proxy API

    17min

    Gettery i settery w ES5

    4min

    Tworzenie obiektu proxy

    8min

    Pułapka z apply

    5min

  • Moduły

    41min

    Korzystanie z modułów

    8min

    Różne sposoby eksportu i importu

    14min

    Import bez eksportu

    2min

    Ciekawostki odnośnie modułów

    7min

    Korzystanie z modułów w przeglądarkach

    9min

  • Mniejsze zmiany

    29min

    Nowości w tablicach

    7min

    Nowości dla Number

    6min

    Nowości dla Math

    6min

    Nowości dla RegExp

    10min

  • EcmaScript 2016

    6min

    Nowy operator potęgowania

    2min

    Metoda includes dla tablic

    4min

  • EcmaScript 2017

    8min

    Nowości dla String

    5min

    Funkcje asynchroniczne

    4min

  • Nowoczesny workflow z npm

    52min

    Jak pracować z npm?

    13min

    Tworzenie bundli kodu z webpackiem

    17min

    Transpilowanie kodu ES6 do ES5

    10min

    Korzystanie z babel-polyfill

    13min

  • Praktyczny projekt: Biblioteka DOM

    1h 25min

    Własna biblioteka DOM

    11min

    Dodanie głównej klasy

    12min

    Rozszerzanie poprzez mixiny

    14min

    Metody atrybutów i CSS

    7min

    Metody do pracy z treścią

    3min

    Metody do pracy ze zdarzeniami

    5min

    Łączenie łańcuchowe

    4min

    Metody do pracy z Ajax

    14min

    Transpilowanie do ES5 i UMD

    15min

  • Zakończenie

    5min

    Podsumowanie

    5min

Autor kursu

Piotr Palarz

Web Developer

Średnia ocen autora: 5

Bio
Web Developer. Na co dzień tworzy strony i aplikacje internetowe. Pasjonat technologii webowych, miłośnik JavaScriptu oraz grafik hobbysta. W wolnych chwilach stale poszerza swoją wiedzę, czyta, publikuje w Internecie, a także stara się aktywnie spędzać czas z dala od ekranu monitora.
Inne kursy tego autora
JavaScript Narzędzia Deweloperskie w Przeglądarce Visual Studio Code Laravel Vue.js

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

polecam

Maciej Szostak

1 stycznia 2021

Kurs Pana Piotra, jak każdy inny, na bardzo wysokim poziomie. Zdecydowanie polecam.

Damian Adamus

26 stycznia 2021

Magdalena Adamczyk

2 lutego 2021

Łukasz Grzybowski

6 lutego 2021

Elegancko :)

Łukasz

16 lutego 2021

user deleted

15 marca 2021

Cezary Krawiec

15 maja 2021

Dariusz Mazur

18 sierpnia 2021

Marek Grabowski

19 listopada 2021

Świetny kurs. Polecam.

Adrian Kalinowski

16 grudnia 2021

przemek

4 kwietnia 2023

Kurs EcmaScript 6

  • 81 lekcji wideo

  • 10h 43min materiału

  • Ostatnia rewizja 22.05.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w EcmaScript 6

  • 81 lekcji wideo

  • 10h 43min materiału

  • Ostatnia rewizja 22.05.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych