Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Preprocesory CSS

Projektuj strony WWW jeszcze szybciej i wydajniej dzięki preprocesorom CSS. Te niezwykle przydatne narzędzia wspomagają proces kodowania witryn internetowych oraz rozszerzania ich o nowe funkcje.

31 lekcji

6h 19min

5 (1 oceny)

Preprocesory CSS - SASS, LESS i Compass

Projektuj strony WWW jeszcze szybciej i wydajniej dzięki preprocesorom CSS. Te niezwykle przydatne narzędzia wspomagają proces kodowania witryn internetowych oraz rozszerzania ich o nowe funkcje. W ostatnim czasie Preprocesory CSS stały się obowiązkowym narzędziem każdego webdevelopera a ich nauka nie jest trudna i wymaga jedynie znajomości podstaw CSS!

Wprowadzenie do preprocesorów

Na początek dowiesz się czym są preprocesory CSS i jak możesz szybko zacząć z nich korzystać, aby tchnąć w statyczny kod CSS nowe życie. W tym momencie zakładana jest wyłącznie podstawowa znajomość CSS, a tajniki preprocesorów będziemy sukcesywnie zgłębiać od tematów najbardziej podstawowych aż do zaawansowanych. W kursie omówimy najbardziej popularne z narzędzi, czyli LESS i SASS, a w dalszej części również framework Compass, który pomoże nam zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Elementy składowe języków LESS i SASS

Praktyczne przykłady

Jeszcze więcej praktyki!

W dziale z praktycznymi przykładami pojawiła się również lekcja bonusowa, w której zobaczysz, jak dzięki edytorowi Sublime Text 2, można w bardzo szybki sposób wystartować z kolejnym projektem, pobierając z serwera wcześniej przygotowaną paczkę nie odrywając przy tym rąk z klawiatury! Dział ten jest wręcz naszpikowany praktycznymi poradami, jak w kreatywny sposób zorganizować oraz refaktoryzować swój kod, aby można było nim łatwo zarządzać oraz dodawać do niego kolejne moduły, dlatego że ogromną zaletą pracy z preprocesorami jest fakt, że raz napisany kod możemy bez trudu wykorzystywać w przyszłości!

Biblioteka Compass

W ostatnim dziale kursu poznasz framework Compass, który jeszcze bardziej rozszerza nasze możliwości pracy z SASS, oferując nam tony gotowego do użycia kodu. Oprócz gotowych rozwiązań, Compass oferuje niesamowicie przydatne narzędzie do generowania CSS Sprites, czyli łączenia wielu obrazków w jeden, a następnie podstawienia go jako tło elementów w kodzie CSS i ustawienia odpowiedniej wartości background-position. Wszystko co właśnie przeczytałeś, zostanie wykonane automatycznie, za pomocą kilku prostych instrukcji. Jak się przekonasz, od teraz tworzenie CSS Sprites będzie bardzo proste i szybkie, a wszystkie zmiany, które naniesiesz w projekcie później, zostaną automatycznie uwzględnione, byś Ty już więcej nie musiał zaprzątać sobie tym głowy.

Kurs, dzięki któremu zaoszczędzisz cenny czas!

Pochłaniając nową wiedzę na temat preprocesorów dowiesz się nie tylko jak poprawnie skonfigurować potrzebne do ich działania aplikacje i jak z nich korzystać, ale również jak korzystać z wiersza poleceń systemu Windows, który na pierwszy rzut oka może odstraszać, a tak naprawdę nie jest niczym skomplikowanym, przynajmniej przy zastosowaniu do naszych potrzeb pracy z SASS czy Compass.Czas jest jedną z najcenniejszych rzeczy, dlatego że nie możemy go kupić. Jeśli zajmujesz się tworzeniem stron internetowych i również cenisz swój czas, to jego inwestycja w przyswojenie wiedzy z tego kursu z całą pewnością będzie dobrą inwestycją. A im więcej czasu spędzasz pisząc kod CSS, tym więcej będziesz mógł go zaoszczędzić i wykorzystać do bardziej przyjemnych zajęć.

Podsumowując, kurs zawiera między innymi:

 • Zbiór informacji na temat Preprocesorów SASS i LESS
 • Instalacja i konfiguracja środowiska pracy i popularnych aplikacji
 • Przydatne dodatki, które przyspieszą Twoją pracę
 • Praktyczne zastosowania i użycie Preprocesorów CSS
 • Rozszerzanie SASS z pomocą frameworka Compass
 • Wskazówki pod kątem efektywnego projektowania stron WWW
 • Informacje na temat refaktoryzacji kodu
 • I wiele, wiele więcej!

Dla kogo jest ten kurs?

Jeśli już tworzysz strony WWW, znasz dobrze HTML oraz CSS i chcesz rozszerzyć swoje serwisy o nowe możliwości Preprocesorów SASS i LESS, które przyspieszą i ułatwią Twoją pracę - ten kurs jest właśnie dla Ciebie! Omówione w nim techniki pracy oraz narzędzia nie tylko pomogą Ci budować efektywne serwisy, ale także będziesz mógł robić to w rekordowo szybkim czasie. Jeśli jeszcze nie masz podstawowych informacji z zakresu HTML, CSS - sprawdź nasze kursy Podstawowe w ramach Specjalizacji WebDevelopment. Niezbędne minimum to Kurs HTML. Szczególnie polecamy także zapoznanie się z Kursem CSS3 oraz Kursem HTML5.

Czego się nauczysz?

 • Praktyczne zastosowania i informacje na temat Preprocesorów CSS, SASS i LESS.

 • Instalacja i konfiguracja srodowiska pracy i popularnych aplikacji

 • Przydatne dodatki, które przyspiesza Twoja prace

 • Praktyczne zastosowania i uzycie Preprocesorów CSS

 • Rozszerzanie SASS z pomoca frameworka Compass

 • Wskazówki pod katem efektywnego projektowania stron WWW

 • Informacje na temat refaktoryzacji kodu

Zawartość

Preprocesory CSS

6 rozdziały 31 lekcji 6h 19min

 • Wstęp do kursu

  6min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  6min

 • Wprowadzenie do Preprocesorów

  44min

  Czym są preprocesory?

  Podgląd lekcji

  6min

  Poprawne kolorowanie składni w Sublime Text 2

  2min

  Poprawne kolorowanie składni w Dreamewaver do CS6*

  3min

  Poprawne kolorowanie skladni w Notepad

  2min

  Wstęp do LESS

  17min

  Wstęp do SASS

  15min

 • LESS i SASS - konstrukcje języka

  2h 50min

  Zagnieżdżone selektory

  16min

  Zmienne

  15min

  Mixiny

  20min

  Instrukcje warunkowe

  18min

  Polecenie extend

  12min

  Pętle

  17min

  Wbudowane funkcje

  13min

  Własne funkcje

  10min

  Funkcje kolorów

  14min

  Importowanie plików

  16min

  Debugowanie kodu

  12min

  Podsumowanie działu

  7min

 • Praktyczne przykłady w SASS

  1h 5min

  CSS3 Selection

  Podgląd lekcji

  10min

  CSS3 3D Button cz. 1

  21min

  2CSS3 3D Button cz. 2

  16min

  CSS3 Keyframes - animowane tło

  11min

  BONUS - Zdalne pobieranie projektów w Sublime Text 2

  7min

 • Framework Compass

  1h 32min

  Wstęp do Compass

  21min

  Wiersz poleceń i podstawy Konsoli

  9min

  Tworzenie projektów z linii poleceń i plik config.rb

  14min

  CSS Sprites z Compass cz. 1

  16min

  CSS Sprites z Compass cz. 2

  16min

  Inne frameworki dostępne do pracy z Compass

  16min

 • Zakończenie

  2min

  Dziękuję za uwagę

  2min

Autor kursu

Piotr Palarz

Web Developer

Średnia ocen autora: 5

Bio
Web Developer. Na co dzień tworzy strony i aplikacje internetowe. Pasjonat technologii webowych, miłośnik JavaScriptu oraz grafik hobbysta. W wolnych chwilach stale poszerza swoją wiedzę, czyta, publikuje w Internecie, a także stara się aktywnie spędzać czas z dala od ekranu monitora.
Inne kursy tego autora
JavaScript Narzędzia Deweloperskie w Przeglądarce Visual Studio Code Laravel Vue.js

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Rewelacyjny kurs i do tego prowadzący przedstawił poszczególne zagadnienia w prosty sposób. Polecam gorąco :)

Kasia Sabat

30 marca 2021

Kurs Preprocesory CSS

 • 31 lekcji wideo

 • 6h 19min materiału

 • Ostatnia rewizja 15.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Preprocesory CSS

 • 31 lekcji wideo

 • 6h 19min materiału

 • Ostatnia rewizja 15.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych