Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Vue 3

W materiale tym poznasz wszystkie najważniejsze nowości i zmiany jakie zawitały w oficjalnym wydaniu Vue 3.0.0!

1 lekcji

1h 12min

5 (7 oceny)

Vue 3 - Przegląd nowości

Vue.js w wersji 3 to nadal znane i lubiane Vue, ale w świetnej, nowej, bardziej wydajnej odsłonie. Prace nad tym frameworkiem trwały ponad 2 lata. Framework został napisany całkowicie od nowa - dzięki temu jest znacznie bardziej modułowy i zapewnia wyraźnie większą wydajność. Z zewnątrz nie zmieniło się jednak tak wiele. Nowa odsłona to wynik kompromisu pomiędzy dodanymi nowościami, niekompatybilnymi zmianami, a zachowaniem natury Vue 2, którą pokochały miliony designerów i deweloperów. W materiale tym poznasz wszystkie najważniejsze nowości i zmiany jakie zawitały w oficjalnym wydaniu Vue 3.0.0!

Zmiany w tworzeniu aplikacji

Na początku omówimy zmiany w tworzeniu nowej instancji aplikacji Vue. Po kliku drobnych zmianach, większość prostych aplikacji napisanych z użyciem Vue 2 będzie nadal działać - za to znacznie wydajniej. Niewielkich zmian doczekał się także sposób konfiguracji globalnych komponentów, mixin czy dyrektyw, a kilka z funkcjonalności Vue zostało całkowicie usuniętych. Zobaczysz w jaki sposób sobie z tym poradzić.

Fragmenty, Teleport i zmiany w v-model

Vue 2 wymagało tego, by każdy szablon zawierał wyłącznie jeden główny element. W wersji 3 nie ma już takich restrykcji. Dodano również przydatny komponent Teleport, który pozwala przenieść swoją zawartość z dowolnego miejsca w strukturze DOM. Zmian doczekała się także dyrektywa v-model, która pozwala na synchronizację wielu wartości na jednym komponencie. Zobaczysz jak te wszystkie zmiany wyglądają w praktyce, a także na co zwrócić szczególną uwagę.

Narzędzia CLI

Narzędzie vue-cli doczekało się aktualizacji, która pozwala tworzyć projekty z użyciem Vue 3. Dodatkowo, pojawiło się również nowe narzędzie Vite, które w mgnieniu oka uruchamia lokalny serwer dewelopmencki, a następnie kompiluje i odświeża tworzoną aplikację w locie.

Composition API

Największą nowością dostępną w Vue 3 jest Composition API. Co ważne, to tylko dodatek. Wciąż możemy tworzyć swoje aplikacje z użyciem tzw. Options API, a więc podając po prostu obiekt konfiguracyjny z początkowym stanem aplikacji, metodami, wyliczonymi właściwościami itd. Composition API to nic innego jak oddanie w ręce deweloperów niskopoziomowych funkcji, z których składa się samo Vue 3. Dzięki nim łatwiejsza staje się organizacja kodu, a także tworzenie reużywalnych rozwiązać. W materiale tym poznasz podstawy Composition API, z użyciem którego stworzymy praktyczny przykład.

Eksperymentalne nowości i inne zmiany

Vue w wersji 3 wprowadza kilka eksperymentalnych nowości, które mogą się jeszcze zmienić lub zostać usunięte. Rzucimy jednak okiem co one oferują, a także jak z nich korzystać. Poruszymy również temat innych, mniej znaczących zmian, które mogą sprawić, że aplikacje napisane w Vue 2 trzeba będzie nieco dostosować pod nowe wydanie tego frameworka.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten materiał został stworzony z myślą o wszystkich osobach, które chcą poznać nowe możliwości frameworka Vue w wersji 3. Jeżeli chcesz sprawni poruszać się w jego środowisku i w pełni wykorzystać jego potencjał - to materiał dla CIebie!

Czego się nauczysz?

 • Zmiany w tworzeniu aplikacji

 • Zmiany w rejestrowaniu komponentów

 • Usunięte funkcje

 • Fragmenty

 • Zmiany w v-model

 • Teleport

 • Narzędzia CLI

 • Composition API

 • Suspense

 • Inne zmiany

Autor kursu

Piotr Palarz

Web Developer

Średnia ocen autora: 5

Bio
Web Developer. Na co dzień tworzy strony i aplikacje internetowe. Pasjonat technologii webowych, miłośnik JavaScriptu oraz grafik hobbysta. W wolnych chwilach stale poszerza swoją wiedzę, czyta, publikuje w Internecie, a także stara się aktywnie spędzać czas z dala od ekranu monitora.
Inne kursy tego autora
JavaScript Narzędzia Deweloperskie w Przeglądarce Visual Studio Code Laravel Vue.js

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Bardzo dobry materiał. Polecam

Robert Studziński

11 października 2020

Bardzo ciekawy materiał, polecam wszystkim którzy czują się dobrze z Vue 2 i chcą poznać nową składnie kolejnej wersji tego popularnego frameworka :) Do rzeczy, bardzo konkretnie i rzetelnie. Widać doświadczenie autora w korzystaniu z tego frameworka.

Wojciech Połowniak

5 listopada 2020

Ciekawy kurs, duzo przydatnych informacji

Bartlomiej

8 grudnia 2020

Partyka Partyka

1 marca 2021

Przydatny kurs dla tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z Vue 3. Polecam

Andrzej Rumak

21 sierpnia 2021

Artur Chochla

8 kwietnia 2022

Maciej Mikołajczak@gmail.com

1 lipca 2022

Kurs Vue 3

 • 1 lekcji wideo

 • 1h 12min materiału

 • Ostatnia rewizja 09.10.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Vue 3

 • 1 lekcji wideo

 • 1h 12min materiału

 • Ostatnia rewizja 09.10.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych