Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Vue.js

Vue.js to obok React i Angular najpopularniejszy framework do tworzenia nowoczesnych aplikacji internetowych. Jest jednak coś, co wyróżnia go na tle konkurentów - niski próg wejścia! Oznacza to, że nie musisz posiadać zaawansowanej wiedzy lub znać innych frameworków JavaScript, aby rozpocząć swoją przygodę z zupełnie innym podejściem, do tworzenia interfejsów użytkownika napędzanych danymi.

54 lekcji

5h 11min

5 (7 oceny)

Vue.js - Techniki Zaawansowane

Vue.js to obok React i Angular najpopularniejszy framework do tworzenia nowoczesnych aplikacji internetowych. Jest jednak coś, co wyróżnia go na tle konkurentów - niski próg wejścia! Oznacza to, że nie musisz posiadać zaawansowanej wiedzy lub znać innych frameworków JavaScript, aby rozpocząć swoją przygodę z zupełnie innym podejściem, do tworzenia interfejsów użytkownika napędzanych danymi.

Kurs, który masz przed sobą, to kontynuacja wydanego wcześniej kursu Vue.js od Podstaw. W pierwszym kursie omówione zostały najważniejsze koncepcje pracy z Vue, a w tym materiale poruszamy już bardziej zaawansowane tematy. Przede wszystkim skupimy się na pracy z użyciem nowoczesnego workflow, co da nam niezwykłą swobodę tworzenia aplikacji internetowych. Jeśli zatem znasz już podstawy pracy z tym frameworkiem i chcesz wskoczyć na kolejny poziom wtajemniczenia, ten kurs jest zdecydowanie dla Ciebie. A co znajdziesz w materiale?

Zaawansowane koncepcje

Na początku zobaczysz, jak szybko tworzyć pliki startowe do nowej aplikacji z użyciem narzędzia vue-cli. Omówimy możliwość dzielenia kodu na wiele plików, tworzenia szablonów, a także wykorzystywania bezpośrednio funkcji renderującej, do której zamieniane są na etapie builda wszystkie szablony.Zobaczysz również czym są i jak pracować z komponentami funkcyjnymi i tzw. mixinami, które pozwolą reużywać raz napisany fragment kodu.

Zarządzanie stanem aplikacji z VueX

Przepływ informacji to bardzo ważny temat w każdej aplikacji internetowej. Vue oferuje kilka sposobów na to, aby komponenty mogły się ze sobą komunikować. Ich omówienie zaczniemy od najprostszych technik, które świetnie sprawdzają się w wielu przypadkach. Następnie rozszerzymy możliwości instancji Vue w ten sposób, aby wszystkie komponenty miały dostęp do scentralizowanego miejsca, gdzie przechowywany będzie stan aplikacji.Tam jednak, gdzie aplikacja wymaga zarządzania większą ilością danych jednocześnie, powyższe techniki mogą być niewystarczające. Z tego powodu, podobnie jak w innych frameworkach, Vue posiada oficjalny wzorzec oraz bibliotekę do zarządzania stanem aplikacji. Rozwiązanie to nazywa się VueX i w kursie zostanie ono dokładnie omówione. Zobaczysz zatem jak skonfigurować tzw. store, jak przechowywać w nim dane, jak je wyświetlać w widokach, aktualizować za pomocą tzw. mutacji czy pracować z nimi wykorzystując akcje. Przekonasz się, że początkowa większa ilość pracy, aby wszystko skonfigurować, w pewnym momencie zaczyna się opłacać.

Routing w aplikacji

Tworzenie nowoczesnych aplikacji typu SPA (Single Page Application) nie może się obejść bez zmian widoków. Dobrą praktyką jest, aby wraz z takimi zmianami, aktualizowany był również pasek adresu. Wykonanie takiego zadania umożliwiają nam tzw. routery. Vue posiada oficjalny dodatek o nazwie vue-router, który w tym kursie dokładnie omówimy.Zobaczysz jak dołączyć router do swojego projektu, a także jak konfigurować ścieżki. Poruszymy tematy takie jak generowanie odnośników, dynamiczne parametry, tworzenie zagnieżdżonych ścieżek czy nawigacja z poziomu kodu JavaScript. Dowiesz się również, jak tworzyć tzw. guardy, które umożliwią lub zablokują możliwość wyświetlania wybranego widoku, np. w zależności od tego czy użytkownik jest aktualnie zalogowany.

Praca z danymi z serwera

Trzecim, po zarządzaniu stanem aplikacji i wykorzystaniu routingu, komponentem, który niezbędny jest do tworzenia aplikacji napędzanych danymi, jest możliwość wysyłania zapytań HTTP.Tę czynność umożliwi nam bardzo popularna, acz niezależna od Vue biblioteka axios. Zobaczysz jak za jej pomocą pobierać i wysyłać dane. Aby jednak jak najwygodniej pracować z tym rozwiązaniem, połączymy axios z Vue, udostępniając tak naprawdę jej metody wewnątrz każdego komponentu.

Walidacja formularzy

W jednym z rozdziałów kursu podejmiemy temat walidacji formularzy. Zobaczysz jak z pomocą popularnego pluginu dla Vue, robić to w bardzo prosty sposób.Omówimy różne funkcje walidujące, które umożliwią sprawdzenie poprawności pól tekstowych, radio czy checkboxów. Zobaczysz jak w łatwy sposób wyświetlać komunikaty o błędach i warunkowo zmieniać wygląd pól. Nie zabraknie również informacji o asynchronicznej walidacji, która pozwoli nam na żywo sprawdzać czy wpisany adres email jest dostępny czy też nie.

Praktyczne projekty

Kurs ten oczywiście to nie tylko niezbędna teoria, ale także praktyczne przykłady. Aby jak najlepiej poznać omawiane techniki, wykorzystamy je do stworzenia ciekawych aplikacji.Pierwszą z nich będzie konfigurator produktu, który umożliwi użytkownikowi wybór podzespołów zamawianego komputera. Każdy taki wybór będzie wpływał na końcową cenę, która będzie na bieżąco aktualizowana. Po wybraniu wszystkich opcji, dane prześlemy na serwer. To projekt który pokaże Ci jak przechowywać dane z użyciem VueX, a także jak na ich podstawie wyświetlić widok i napisać logikę.Innym projektem, który wykonamy, będzie Quiz. To aplikacja, gdzie użytkownik odpowiadał będzie na serię pytań pobranych z serwera, a do wyboru będą 3 odpowiedzi. Po przejściu przez wszystkie pytania, wyślemy do serwera zapytanie, a ten w zamian zwróci nam listę poprawnych odpowiedzi. Dzięki temu pokażemy użytkownikowi, gdzie miał rację, a gdzie popełnił błąd. Aplikacja ta wykorzystywać będzie wszystkie najważniejsze techniki, tj. VueX, routing, a także Ajax.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs ten jest dla wszystkich osób, które czują się już swobodnie w pracy z frameworkiem Vue. Jeśli zatem masz już solidną wiedzę podstawową lub przerobiłeś kurs Vue.js od Podstaw, to zdecydowanie jesteś gotów na poszerzenie swoich umiejętnośći w pracy z tym frameworkiem. Co ważne, doświadczenie w pracy z innymi frameworkami JavaScript nie jest tutaj wymagane, a jedyne co będzie bardzo pomocne, to znajomość nowej składni EcmaScript 6.

Czego się nauczysz?

 • Zaawansowane techniki pracy z Vue.js

 • Praca z wieloplikowymi komponentami

 • Zarzadzanie stanem aplikacji z VueX

 • Routing z uzyciem vue-router

 • Praca z danymi z uzyciem axios

 • Techniki walidacji formularzy

 • Praktyczne projekty

 • Masa przydatnych wskazówek

Zawartość

Vue.js

10 rozdziały 54 lekcji 5h 11min

 • Wstęp do kursu

  11min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  5min

  Jak korzystać z plików źródłowych

  6min

 • Sposoby pracy z Vue

  23min

  Klasyczne podejście do pracy z Vue

  5min

  Bootstrap aplikacji z vue-cli

  7min

  Jednoplikowe komponenty

  11min

 • Zaawansowane koncepcje

  21min

  Funkcja renderująca vs. szablon

  8min

  Komponenty funkcyjne

  5min

  Korzystanie z mixin

  8min

 • Zarządzanie stanem aplikacji

  1h

  Przepływ informacji w aplikacji

  6min

  Globalny bus do komunikacji

  4min

  Rozszerzanie Vue

  4min

  Czym jest VueX?

  4min

  Pierwsze kroki z VueX

  5min

  Pobieranie danych

  4min

  Gettery

  6min

  Mutacje

  8min

  Akcje

  5min

  Funkcje pomocnicze

  8min

  Lepsza organizacja kodu

  4min

  Debugowanie VueX

  3min

 • Routing w aplikacji

  1h 11min

  Pierwsze kroki z vue-router

  3min

  Tworzenie tabeli routingu

  Podgląd lekcji

  6min

  Generowanie odnośników

  6min

  Dynamiczne parametry

  6min

  Zagnieżdżone ścieżki

  5min

  Nawigacja z poziomu kodu

  4min

  Nazwane ścieżki

  3min

  Nazwane widoki

  4min

  Przekierowania

  3min

  Uniwersalne komponenty

  4min

  Tryb History API

  4min

  Tworzenie guardów

  9min

  Animacje

  4min

  Dynamiczne wczytywanie modułów

  6min

  Ustawienia pozycji suwaka

  3min

 • Praca z danymi z serwera

  13min

  Pierwsze kroki z axios

  3min

  Pobieranie i wysyłanie danych

  7min

  Integracja axios z Vue

  3min

 • Praktyczny projekt 1 - Konfigurator produktu

  35min

  Założenia wstępne projektu pierwszego

  2min

  Pobieranie danych do VueX

  5min

  Generowanie widoku konfiguratora

  14min

  Dodanie logiki konfiguratora

  15min

 • Praktyczny projekt 2 - Quiz

  51min

  Założenia wstępne projektu drugiego

  1min

  Pobranie danych do VueX

  3min

  Generowanie widoku quizu

  11min

  Dodanie logiki quizu

  10min

  Obsługa routingu

  13min

  Wyświetlanie podsumowania

  12min

 • Walidacja formularzy

  23min

  Pierwsze kroki z vuelidate

  2min

  Definiowanie reguł walidacji

  Podgląd lekcji

  6min

  Wyświetlanie błędów

  7min

  Sprawdzanie poprawności haseł

  4min

  Asynchroniczna walidacja

  4min

 • Podsumowanie

  3min

  Zakończenie

  3min

Autor kursu

Piotr Palarz

Web Developer

Średnia ocen autora: 5

Bio
Web Developer. Na co dzień tworzy strony i aplikacje internetowe. Pasjonat technologii webowych, miłośnik JavaScriptu oraz grafik hobbysta. W wolnych chwilach stale poszerza swoją wiedzę, czyta, publikuje w Internecie, a także stara się aktywnie spędzać czas z dala od ekranu monitora.
Inne kursy tego autora
JavaScript Narzędzia Deweloperskie w Przeglądarce Visual Studio Code Laravel Vue.js

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Przyjemny do pracy framework

Bartlomiej

9 stycznia 2021

Łukasz Tomczyk

20 stycznia 2021

Super kurs

Tomasz

15 lipca 2021

Mateusz

1 października 2021

Adrian Kalinowski

27 grudnia 2021

Maciej Mikołajczak

14 czerwca 2022

tets

Zygmunt Nowicki

6 czerwca 2023

Kurs Vue.js

 • 54 lekcji wideo

 • 5h 11min materiału

 • Ostatnia rewizja 25.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Vue.js

 • 54 lekcji wideo

 • 5h 11min materiału

 • Ostatnia rewizja 25.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych