- Opis
- Recenzje
- Autor
- Transkrypt
- Pytania i odpowiedzi
- QA
Wprowadzenie
Ten Kurs to 10 godzin przygody z najgorętszą technologią ostatnich lat - platformą Node.js. Jeśli określasz się już mianem Front-end Developera, tworząc strony i aplikacje webowe z użyciem HTML, CSS i JavaScript lub nawet potrafisz pracować z back- endem w innych językach programowania, to jesteś na najlepszej drodze do zmiany pozycji na Full Stack Web Developer. Brzmi nieźle, prawda? Tytułem tym określa się osobę, która zna zarówno technologie klienckie (front-end) jak i serwerowe (back-end). Jeśli zatem czujesz się swobodnie po stronie klienta, to czas pójść dalej. Kurs ten będzie pierwszym, choć dużym krokiem w tym kierunku. Node.js to bowiem technologia serwerowa, lecz wykorzystująca znany Front-end Developerom język JavaScript!
- Omówienie platformy Node.js od podstaw
- Techniki tworzenia aplikacji typu CLI
- Rózne metody tworzenia serwerów sieciowych
- Omówienie wewnetrznej budowy platformy Node.js
- Prace z zewnetrznymi modulami i npm
- Framework express.js i wspólprace z baza danych MongoDB
- Przyklady praktycznych aplikacji
- Mase cennych porad i wskazówek
Co znajdziesz w Kursie?
W kursie tym poznasz platformę Node.js od podstaw, aż po bardziej zaawansowane koncepcje. Zaczniemy od omówienia czym jest Node, a także jakie może być zastosowanie tej technologii. Następnie przejdziemy przez proces instalacji i napisanie swojego pierwszego skryptu. Już na samym początku dokładnie omówimy tworzenie własnych modułów, gdyż jest to wiedza niezbędna, by dobrze zrozumieć funkcjonowanie Node. Następnie dowiesz się czym są zdarzenia, jak działa model “publish / subscribe”, a także czym jest “event-driven development”. Chwilę później omówimy pracę z buforami, stream’ami, a także ze standardowym wejściem i wyjściem. Ta wiedza pozwoli Ci zrozumieć jak tworzone aplikacje mogą otrzymywać od użytkownika dane oraz jak je wyświetlają.
Praca z Systemem Plików
Niezwykle ważnym rozdziałem będzie ten, poświęcony pracy z systemem plików. Szczególnie dla dewelopera, pracującego dotychczas z językiem JavaScript wyłącznie w środowisku przeglądarki internetowej. Node pozwala bowiem tworzyć nowe pliki, zapisywać w nich dane oraz odczytywać i usuwać pliki i katalogi. Przy wszystkich tych operacjach, niezwykle ważna jest jednak asynchroniczna natura Node. Dowiesz się jak działa, a także jakie są jej zalety. Na tym etapie nie zabraknie oczywiście praktycznego projektu, którym będzie aplikacja typu CLI (Command Line Interface). Pozwoli nam ona grupowo zmienić nazwy wielu plików, według podanego wzorca.
Tworzenie Serwerów Siecowych
W kolejnym rozdziale poruszymy fundamentalną dla Node kwestię, mianowicie tworzenie serwerów sieciowych. Zaczniemy od najniższego poziomu, tworząc prosty serwer bazujący na protokole TCP/IP. Wiedza w jaki sposób Node radzi sobie z takim zadaniem, pozwoli później lepiej zrozumieć wyższe warstwy, takie jak np. HTTP czy WebSockets. Chwilę później stworzymy swój pierwszy serwer HTTP, do którego będzie można wysyłać zapytania wprost z przeglądarki internetowej. Omówimy również jak w Node wykorzystać bezpieczne szyfrowanie HTTPS.Na tym etapie będziesz już miał solidną wiedzę jak pracować z Node, jednak zanim przejdziemy dalej, zatrzymamy się, by omówić jak dokładnie działa Node.js, a także jak ta platforma została zbudowana. Dwie dość obszerne lekcje, będą być może jednymi z najważniejszych w tym kursie. Dowiesz się w nich czym jest, a także jak działa jednowątkowa pętla zdarzeń, czym jest proces i wątek, a także zobaczysz kod źródłowy Node.js i wszystkie bloki budulcowe, z jakich Node się składa. To naszym zdaniem niezwykle ważny temat, często jednak pomijany w wielu materiałach. Dzięki dogłębnemu zrozumieniu jednowątkowej natury języka JavaScript i asynchroniczności Node, będziesz mógł tworzyć dużo lepsze aplikacje.
Node.js + Express.js + MongoDB
Node.js posiada kilkanaście wbudowanych modułów, z których w dowolnej chwili można skorzystać. Wszystkie jednak dają nam dużą, niskopoziomową kontrolę, ale czasami sporo kodu należy napisać, by zrealizować jakieś zadanie. Jest to jednak świadomy wybór twórców Node, gdyż całą resztę świetnych rozwiązań, dopisuje nieustannie ogólnoświatowa społeczność deweloperów. Zdecydowana większość z modułów ląduje w rejestrze npm. Jest to genialny package manager, który pozwoli nam wyszukiwać, pobierać i aktualizować niezliczoną ilość modułów. Dowiesz się zatem jak korzystać z npm, a chwilę później zaczniemy wykorzystywać zgromadzone tam moduły w dalszej pracy.Jednym z najpopularniejszych modułów jest express.js, który pozwala w bardzo prosty sposób tworzyć serwery HTTP. Grzechem byłoby zatem z niego nie skorzystać. Dowiesz się wszystkiego co niezbędne, by zacząć tworzyć własne aplikacje bazujące na protokole HTTP z użyciem express.js, a także kilku dodatków do tego systemu. Zobaczysz jak routować zapytania, jak korzystać z middleware czy serwować statyczne pliki. Następnie omówimy współpracę z bazą danych MongoDB i z jej wykorzystaniem stworzymy API typu REST. Stworzona aplikacja pozwoli odczytywać dane z bazy i przesyłać je do klienta w formacie JSON, a także dodawać nowe dane, aktualizować i usuwać je. Wszystko to zgodnie z dobrymi praktykami pracy z REST.
Praktyczny Projekt i ES6
Chwilę później czeka Cię kolejny praktyczny projekt - skracacz linków. Stworzymy wspólnie aplikację, która pozwoli skrócić dowolny adres URL do krótkiej formy. Oczywiście będzie działać również w drugą stronę! Kiedy przejdziemy pod skrócony adres, przekieruje nas do odpowiedniej witryny. Node.js to platforma wręcz stworzona do tworzenia aplikacji typu real-time, dlatego w kolejnym rodziale podejmiemy temat technologii WebSockets. Dowiesz się jakie są jej zalety, a także jak pracować z nią po stronie serwera i klienta. Tutaj czeka nas kolejny praktyczny, niezwykle ciekawy projekt. Wykonamy bowiem czat grupowy. Aplikacja ta pozwoli dowolnej ilości użytkowników podłączyć się do czatu podając swój nick, a następnie wysyłać widoczne dla wszystkich wiadomości. Zaimplementujemy nawet takie rozwiązania jak wyświetlanie statusów o dołączeniu kogoś do czatu, a także o jego opuszczeniu.W przedostatnim rodziale tego kursu podejmiemy tematykę dobrych praktyk pracy z Node.js. Na początku omówimy najważniejsze konstrukcje nowej specyfikacji EcmaScript 2015, które są znakomicie wspierane w Node. Chwilę później omówimy jak korzystanie z Promises uprości, a także ulepszy nasz kod. Wśród dobrych praktyk nie zabraknie również informacji o debugowaniu aplikacji. Zobaczysz sprawdzone sposoby, by znaleźć błędy lub lepiej, krok po kroku, zrozumieć jak działa napisany wcześniej kod. Dowiesz się również jak pracować z błędami, by Twoje aplikacje działały w sposób przewidywalny.
Praktyczny projekt z Git i Heroku
Ostatni rozdział w całości został poświęcony temu, co zwykle jest pomijane w innych materiałach, mianowicie wdrażaniu aplikacji do produkcji. Przez cały ten kurs pracować będziemy lokalnie, lecz kiedy aplikacje są już gotowe, wypadałoby udostępnić je światu. Wdrażanie aplikacji napisanych z użyciem Node.js nie jest jednak tak oczywiste, jak np. wgrywanie WordPress’a u wybranego hostingodawcy. Ty będziesz miał jednak możliwość zobaczyć, jak wdrożyć napisany przez nas grupowy czat na platformie Heroku. Jest to bardzo popularny serwis działający jako PaaS (Platform as a Service). Za darmo będziesz mógł w ciągu kilku chwil uruchomić swoją aplikację.Zobaczysz o co należy zadbać, by wszystko poszło gładko. Serwisy typu PaaS dbają o bardzo wiele aspektów wdrażania i serwowania naszych aplikacji, takich jak bezpieczeństwo oraz nieustanną dostępność. Mają jednak pewne ograniczenia. Z tego powodu, dowiesz się również jak wdrożyć swoją aplikację na serwerze wirtualnym VPS z systemem Ubuntu Server. Takie rozwiązanie daje nam całkowitą kontrolę, ale także obarczone jest większą odpowiedzialnością. Zaczniemy od instalacji na serwerze platformy Node.js, systemu kontroli wersji GIT, a także innych niezbędnych modułów
Konfiguracja środowiska i porady
Następnie zobaczysz jak skonfigurować swoje lokalne środowisko tak, by za pomocą GIT’a wysyłać kod do zdalnego serwera, a potem jednym poleceniem wdrażać go do produkcji. Dowiesz się również jak jednocześnie serwować wersję produkcyjną oraz developmencką. W rodziale tym poruszymy również inne kwestie, takie jak procesy potomne czy tworzenie klastrów. Dzięki tej wiedzy, będziesz mógł maksymalnie wykorzystać dostępne zasoby serwera. Na sam koniec tego kursu rzucimy okiem również na inne, nie przedstawione wcześniej zastosowania Node, a także nakreślimy dalszą drogę nauki w tym zakresie.
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs ten jest dla wszystkich osób, które dobrze czują się w technologiach frontendowych, tj. HTML, CSS i JavaScript, a teraz chcą rozpocząć swoją przygodę z back-endem. Im zatem lepiej znasz język JavaScript, tym więcej wyciśniesz z Node, natomiast nie jest wymagana bardzo zaawansowana wiedza z zakresu tego języka.
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
- Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
Ten kurs nie posiada jeszcze transkryptu. Choć bardzo się staramy, wygenerowanie transkryptów do wszystkich kursów jest bardzo czasochłonne. W wielu przypadkach wymaga zaangażowania drogiego oprogramowania i godzin pracy przy poprawianiu transkryptu tak, aby był on możliwie jak najlepszy.
Zależy nam na tym, aby przygotować transkrypty do wszystkich naszych treści. To jedyny sposób dla osób niedosłyszących, aby mogły wygodnie uczyć się technologii. Poza tym, transkrypty ułatwiają skanowanie kursu w poszukiwaniu informacji i jego indeksowanie.
Szukamy osób, które mogłyby nam pomóc w poprawianiu transkryptów. Jeśli masz chwilę wolnego czasu i interesuje Cię dany kurs, w zamian za taką pomoc chętnie udostępnimy Ci wybrany materiał. Wyślij swoje zgłoszenie tutaj, jeśli możesz pomóc nam rozwijać platformę.