Wprowadzenie
Vue.js w wersji 3 to nadal znane i lubiane Vue, ale w świetnej, nowej, bardziej wydajnej odsłonie. Prace nad tym frameworkiem trwały ponad 2 lata. Framework został napisany całkowicie od nowa - dzięki temu jest znacznie bardziej modułowy i zapewnia wyraźnie większą wydajność. Z zewnątrz nie zmieniło się jednak tak wiele. Nowa odsłona to wynik kompromisu pomiędzy dodanymi nowościami, niekompatybilnymi zmianami, a zachowaniem natury Vue 2, którą pokochały miliony designerów i deweloperów. W materiale tym poznasz wszystkie najważniejsze nowości i zmiany jakie zawitały w oficjalnym wydaniu Vue 3.0.0!
- Zmiany w tworzeniu aplikacji
- Zmiany w rejestrowaniu komponentów
- Usunięte funkcje
- Fragmenty
- Zmiany w v-model
- Teleport
- Narzędzia CLI
- Composition API
- Suspense
- Inne zmiany
Zmiany w tworzeniu aplikacji
Na początku omówimy zmiany w tworzeniu nowej instancji aplikacji Vue. Po kliku drobnych zmianach, większość prostych aplikacji napisanych z użyciem Vue 2 będzie nadal działać - za to znacznie wydajniej. Niewielkich zmian doczekał się także sposób konfiguracji globalnych komponentów, mixin czy dyrektyw, a kilka z funkcjonalności Vue zostało całkowicie usuniętych. Zobaczysz w jaki sposób sobie z tym poradzić.
Fragmenty, Teleport i zmiany w v-model
Vue 2 wymagało tego, by każdy szablon zawierał wyłącznie jeden główny element. W wersji 3 nie ma już takich restrykcji. Dodano również przydatny komponent Teleport, który pozwala przenieść swoją zawartość z dowolnego miejsca w strukturze DOM. Zmian doczekała się także dyrektywa v-model, która pozwala na synchronizację wielu wartości na jednym komponencie. Zobaczysz jak te wszystkie zmiany wyglądają w praktyce, a także na co zwrócić szczególną uwagę.
Narzędzia CLI
Narzędzie vue-cli doczekało się aktualizacji, która pozwala tworzyć projekty z użyciem Vue 3. Dodatkowo, pojawiło się również nowe narzędzie Vite, które w mgnieniu oka uruchamia lokalny serwer dewelopmencki, a następnie kompiluje i odświeża tworzoną aplikację w locie.
Composition API
Największą nowością dostępną w Vue 3 jest Composition API. Co ważne, to tylko dodatek. Wciąż możemy tworzyć swoje aplikacje z użyciem tzw. Options API, a więc podając po prostu obiekt konfiguracyjny z początkowym stanem aplikacji, metodami, wyliczonymi właściwościami itd. Composition API to nic innego jak oddanie w ręce deweloperów niskopoziomowych funkcji, z których składa się samo Vue 3. Dzięki nim łatwiejsza staje się organizacja kodu, a także tworzenie reużywalnych rozwiązać. W materiale tym poznasz podstawy Composition API, z użyciem którego stworzymy praktyczny przykład.
Eksperymentalne nowości i inne zmiany
Vue w wersji 3 wprowadza kilka eksperymentalnych nowości, które mogą się jeszcze zmienić lub zostać usunięte. Rzucimy jednak okiem co one oferują, a także jak z nich korzystać. Poruszymy również temat innych, mniej znaczących zmian, które mogą sprawić, że aplikacje napisane w Vue 2 trzeba będzie nieco dostosować pod nowe wydanie tego frameworka.
Dla kogo jest ten kurs?
Ten materiał został stworzony z myślą o wszystkich osobach, które chcą poznać nowe możliwości frameworka Vue w wersji 3. Jeżeli chcesz sprawni poruszać się w jego środowisku i w pełni wykorzystać jego potencjał - to materiał dla CIebie!
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
-
Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.