- Opis
- Recenzje
- Autor
- Transkrypt
- Pytania i odpowiedzi
- QA
Wprowadzenie
Kurs, który masz przed sobą, to 10-godzinna przygoda z najnowszą edycją języka JavaScript. Mowa tutaj konkretnie o specyfikacji EcmaScript 2015, która do języka JavaScript wprowadziła bardzo wiele nowości. Jeśli zatem spotkałeś się z określeniem ES6 lub EcmaScript 6, to chodzi właśnie o tę specyfikację. Nowości, które zostały dodane do języka to z jednej strony nowy, ulepszony zapis, który pozwala realizować dokładnie te same zadania, które mogliśmy wykonać do tej pory, a z drugiej strony pewne nowe konstrukcje, których działania nie da się odwzorować w starszej wersji języka. Pisanie kodu ES6 to dzisiaj standard, a znajomość tej specyfikacji to konieczność, aby utrzymać się na rynku pracy lub postawić na nim pierwsze kroki. Warto zatem poznać wszystkie nowości, które się z nią wiążą.
- Wszystkie nowe konstrukcje języka JavaScript
- Omówienie różnic w porównaniu z ES5
- Przegląd nowości w ES2016/2017
- Nowoczesny workflow z npm i webpack
- Techniki transpilowania kodu z Babel
- Praktyczny projekt biblioteki DOM
- Masa “smaczków” na temat każdej konstrukcji
- Wiele cennych, praktycznych porad
Nowe konstrukcje języka
Na początku dowiesz się jakie nowości pojawiły się w języku, jeśli chodzi o tworzenie zmiennych i stałych. Poznasz dwa nowe słowa let i const, a także dokładnie omówimy ich różnice, względem znanego nam do tej pory słowa var. Następnie poruszymy temat obiektów. Zobaczysz jak nowy zapis pozwoli znaczenie ułatwić nam pracę i sprawić, by kod był bardziej czytelny. W kolejnym rozdziale porozmawiamy o zmianach w funkcjach. Poznasz tzw. arrow functions wraz z poradami, kiedy z nich korzystać, a także z konsekwencjami ich użycia. Zobaczysz również, jak korzystać z domyślnych parametrów. Następną nowością będą operatory rest i spread, które znacząco uproszczą pisanie kodu dla funkcji i tablic. Chwilę później rzucimy okiem na bardzo ciekawy temat, mianowicie na tzw. destructuring. To nowa funkcja języka, która pozwala w łatwy sposób wyciągnąć odpowiednie dane z tablic i obiektów, nawet jeżeli te posiadają kilkupoziomową, zagnieżdżoną strukturę. Zmian doczekały się również ciągi znaków. Poznasz nowy zapis, tzw. template string, a także możliwość wykorzystania funkcji tagujących.
Praca z klasami
ES6 wprowadza do języka JavaScript zapis klas. I choć na początku wydaje się, że to duży krok w stronę klasycznych obiektowych języków programowania, to jak się przekonasz, jest to w dużej mierze tzw. syntactic sugar, a więc zupełnie nowy, prostszy zapis, a prawie identyczne jak wcześniej działanie, oparte na dziedziczeniu prototypowym. W kursie poruszymy również temat Symboli oraz tego jak z nimi pracować, a chwilę później poznasz iteratory. To konstrukcje ułatwiające iterację, które znacząco upraszczają pracę z kolekcjami danych. Wraz z iteratorami poznasz również generatory, które ułatwiają z kolei tworzenie tych iteratorów. Istotną nowością w ES6 są również natywne Promise. To sposób na rozwiązanie problemu asynchroniczności, który znamy od bardzo dawna w postaci różnych bibliotek. Od teraz jednak Promisy znajdują się bezpośrednio w języku. Nowymi konstrukcjami, które pozwalają pracować z kolekcjami danych, są Map i Set. Dowiesz się jak z nich korzystać, a także do czego są przydatne. W jednym z rozdziałów rzucimy też okiem na tzw. Proxy API. To mechanizm języka, który pozwala na dość niskopoziomowy dostęp do różnych operacji. I choć być może nie jest to coś, z czego będziesz korzystał nad wyraz często, to warto wiedzieć, jakie są nowe możliwości tego API.
Tworzenie modułowego kodu
Jedną z najlepszych nowości, która zawitała do języka JavaScript wraz z ES6 są moduły. To możliwość dzielenia kodu na wiele plików, z których można pewne wartości wyeksportować, a następnie zaimportować je w innych modułach. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co z modułami związane. Zobaczysz wiele sposobów na eksport i import, a także jak pracować z modułami w przeglądarkach internetowych. Kurs skupia się na omówieniu wszystkich najważniejszych nowości w ES6, dzieląc je na rozdziały. Jeden z nich natomiast, poświęcony został omówieniu mniejszych zmian, które znalazły się w specyfikacji. Poznasz w nim np. nowe metody tablic czy ulepszoną współpracę z Unicode.
ES2016/2017
Specyfikacja EcmaScript 2015 wprowadziła naprawdę bardzo wiele zmian, ale jej twórcy założyli, że od tego czasu każda kolejna wersja specyfikacji będzie pojawiać się co roku. Oznacza to przede wszystkim, że nie będziemy na raz bombardowani aż tak wieloma zmianami, jak w 2015 roku. W tym kursie nie zabrakło zatem omówienia nowości ze specyfikacji ES2016 oraz 2017, gdzie poznasz np. nowe metody dla stringów czy funkcje asynchroniczne.
Nowoczesny workflow z npm i webpack
Kiedy będziesz już uzbrojony w solidną wiedzę z zakresu nowości w ES6, dowiesz się jak w praktyce pracuje się dzisiaj z tym standardem. W jednym z rozdziałów omówimy nowoczesny workflow z użyciem npm i wykorzystamy popularne narzędzie webpack, do pracy z modułami, a także do transpilowania kodu ES6 do wersji ES5. Dzięki temu nowoczesny kod, który napiszemy, będzie mógł być uruchamiany również w starszych przeglądarkach, które nie wspierają najnowszego standardu. Dowiesz się na co zwrócić uwagę, by wszystko działało bez zarzutu.
Praktyczny projekt: Biblioteka DOM
Zwieńczeniem tego kursu będzie praktyczny projekt, w którym od podstaw wykonamy swoją własną bibliotekę do pracy z Obiektowym Modelem Dokumentu. Będzie ona w działaniu nieco podobna do znanej chyba wszystkim biblioteki jQuery. Na tym przykładzie postaramy się wykorzystać jak najwięcej wiedzy z zakresu ES6 zdobytej wcześniej. Stworzymy metody do pracy z drzewem dokumentu, a więc do wyszukiwania elementów, do tworzenia nowych, do przypisywania im klas, atrybutów czy styli CSS. Nie zabraknie również modułu odpowiedzialnego za współpracę z Ajax. Cały kod utworzymy oczywiście w sposób modułowy, aby bibliotekę można było łatwo rozwijać w przyszłości. Na koniec projekt ten przetranspilujemy do kodu ES5 z użyciem Babel i przetestujemy w starszej przeglądarce Internet Explorer 11, aby upewnić się, że nasza biblioteka działa poprawnie.
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs ten jest dla wszystkich osób, które znają już język JavaScript i czują się w pracy z nim swobodnie. Jeśli zatem chciałbyś pracować z nowoczesnym kodem JavaScript, to ten kurs jest zdecydowanie dla Ciebie. A może masz zamiar poznać framework Angular lub bibliotekę React? Tam również wykorzystywany jest najnowszy zapis ES6, więc wiedza ta będzie naprawdę pomocna. Z solidną wiedzą z zakresu EcmaScript 6, bez trudu pozostaniesz na bieżąco z każdą kolejną edycją tej specyfikacji.
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
- Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
Ten kurs nie posiada jeszcze transkryptu. Choć bardzo się staramy, wygenerowanie transkryptów do wszystkich kursów jest bardzo czasochłonne. W wielu przypadkach wymaga zaangażowania drogiego oprogramowania i godzin pracy przy poprawianiu transkryptu tak, aby był on możliwie jak najlepszy.
Zależy nam na tym, aby przygotować transkrypty do wszystkich naszych treści. To jedyny sposób dla osób niedosłyszących, aby mogły wygodnie uczyć się technologii. Poza tym, transkrypty ułatwiają skanowanie kursu w poszukiwaniu informacji i jego indeksowanie.
Szukamy osób, które mogłyby nam pomóc w poprawianiu transkryptów. Jeśli masz chwilę wolnego czasu i interesuje Cię dany kurs, w zamian za taką pomoc chętnie udostępnimy Ci wybrany materiał. Wyślij swoje zgłoszenie tutaj, jeśli możesz pomóc nam rozwijać platformę.