Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Nuxt.js

Programiści specjalizujący się w JavaScript już dawno przestali być postrzegani jako tylko i wyłącznie Front-End developerzy. JavaScript po stronie serwera jest już z nami ponad 10 lat za sprawą pierwszych wersji NodeJS.

42 lekcji

7h 2min

5 (4 oceny)

Nuxt.js - Prosty i Nowoczesny Framework dla Vue.js

Programiści specjalizujący się w JavaScript już dawno przestali być postrzegani jako tylko i wyłącznie Front-End developerzy. JavaScript po stronie serwera jest już z nami ponad 10 lat za sprawą pierwszych wersji NodeJS. W świecie gdzie frameworki takie jak React, Angular, Svelte czy VueJS są podstawą tworzenia współczesnych aplikacji internetowych, rozwiązania pozwalające pojedynczemu developerowi stworzenie pełnoprawnej aplikacji zaczęły kiełkować. Tym właśnie jest NuxtJS - intuicyjny framework dla VueJS, który pozwoli Ci tworzyć zaawansowane konfiguracje Twoich wydajnych aplikacji internetowych, bazując na wiedzy którą już posiadasz z VueJS.

Praktyczny kurs - praktyczny projekt

W tym projekcie tworzyć będziemy praktyczny projekt - klona Wikipedii! Minipedia pobierze dane z prawdziwego źrodła danych, zewnętrznego API WikiMedia - będzie łudząco podobna do oryginału oraz współdzieliła najważniejsze funkcjonalności, takie jak dostarczanie treści w różnych wersjach językowych, możliwość wyszukiwania artykułów, czy pobieranie najpopularniejszych wpisów dla danego języka. Stworzymy także podstronę wyświetlającą za każdym razem losowy artykuł w danej wersji językowej.Zobaczysz też, jak dokonać migracji ze statycznej strony HTML na Nuxt - oraz jak tworzyć przykładowe komponenty podczas tego procesu.Dzięki temu wszystkiemu, dowiesz się jak wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce.

Renderowanie po stronie serwera

Dzięki Nuxtowi dowiesz się jak optymalizować Twoje strony www z duchem idei progressive enhancement, dostarczając coraz to lepsze doświadczenia dla swoich użytkowników oraz tworząc aplikację napisaną w 100% w JavaScript, która będzie działała nawet wtedy, gdy użytkownik jawnie wyłączy go w przeglądarce! To wszystko za SSR (Server Side Rendering), dzięki któremu treści będą gotowe do konsumpcji już przy wstępnej, pierwszej odpowiedzi z serwera WWW.Oczywiście, ma to swoje implikacje na wydajność naszej aplikacji - sprawiając że Lighthouse czy optymalizacja pod SEO staje się coraz prostsza!

Najciekawsze pluginy i moduły

Czymże jest ekosystem danego frameworka bez wsparcia społeczności! Dlatego podczas tego kursu nauczysz się instalować i wykorzystywać różne pluginy i moduły, które zaoszczędzą Ci dużo czasu. Dowiesz się też, jak tworzyć własne moduły - które rozszerzą działanie Twojej aplikacji Nuxt w sposób czysty i zarządzalny.

Tworzenie API

Nuxt jest frameworkiem w którym pracujemy zarówno po stronie front-endu, jak i back-endu. W związku z czym, stworzymy swoje własne API (bazujące na express.js) które będzie pewnego rodzaju pośrednikiem pomiędzy API WikiMedia oraz Twoją aplikacją internetową.

Routing w Nuxt

W tym kursie, dowiesz się także jak tworzyć swoje własne Middleware'y - czyli fragmenty kodu wywoływane pomiędzy przechodzeniem między stronami, czy podczas innych zapytań HTTP.Dodatkowo, zobaczysz jakie narzędzia daje nam Nuxt aby tworzyć progresywne aplikacje internetowe, oferując wsparcie dla takich funkcjonalności jak np. animacje między przejściami pojedynczymi podstronami naszego serwisu.

Lokalizacja i tłumaczenie danych

Tajemnicze i18n - czyli numeronim odpowiadający angielskiemu słowu "internalisation" - odnosi się w kontekście web developmentu do tłumaczenia danych na różne języki. Podczas realizacji projektu Minipedii, nie tylko wykorzystamy standardowe podejście do tłumaczeń stałych elementów naszego interfejsu użytkownika, ale także przetłumaczymy same dane zwracane z API, wykorzystując inną wersję językową w zależności od preferencji użytkownika!

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych

Poznasz też kilka ciekawych pluginów i rozwiązań dotyczących optymalizacji pod SEO - poza faktem, że podejście spełniające intencje użytkownika jest najlepszym, co możemy zrobić - pluginy generujące nam mapę stron automatycznie na podstawie zadeklarowanych przez nas podstron, czy generatory danych jsonld pomogą w pozycjonowaniu Twojej wydajnej aplikacji jeszcze wyżej w hierarchii wyszukiwarek.

Dla kogo jest ten kurs?

Aby móc efektywnie korzystać z tego kursu, powinieneś posiadać średnio zaawansowaną wiedzę z kategorii Front End, z naciskiem na umiejętność posługiwania się JavaScriptem oraz solidne podstawy NodeJS. Konieczna jest znajomość Vue, jako że Nuxt jest frameworkiem korzystającym z niego u swoich podstaw. Jeśli czujesz się dość swobodnie w wyżej wymienionych aspektach web developmentu, ten kurs będzie idealny dla Ciebie.

Czego się nauczysz?

 • Praktyczny kurs, praktyczny projekt: klon Wikipedii

 • Migracja statycznej strony HTML do ekosystemu Nuxt

 • Tworzenie klasycznych komponentów VueJS

 • Przygotowanie własnego API i konsumpcja zewnętrznych endpointów

 • Tworzenie i wykorzystanie modułów i pluginów do Nuxt

 • SSR - Server Side Rendering

 • Programowanie z duchem idei progressive enhancement

 • Animacje podczas przejść między podstronami

 • Wsparcie dla różnych wersji językowych

 • Niebanalne funkcjonalności aplikacji

 • Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych

Zawartość

Nuxt.js

13 rozdziały 42 lekcji 7h 2min

 • Wstęp

  12min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  1min

  W tym kursie

  4min

  Czym jest Nuxt

  6min

 • Fundamenty Nuxta

  41min

  Tworzenie nowego projektu

  10min

  Struktura aplikacji

  11min

  Zmienne środowiskowe

  Podgląd lekcji

  13min

  Konfiguracja

  6min

 • Migracja do Nuxta

  21min

  Cykl życia aplikacji

  6min

  Przenoszenie statycznej strony do nuxta

  11min

  Tworzenie layoutów strony

  4min

 • Tworzenie standardowych komponentów Vue

  44min

  Sekcja treści

  11min

  Spis treści

  14min

  Główne informacje

  19min

 • Pluginy i moduły

  20min

  Rozszerzenia do Vue

  8min

  Moduły Nuxt

  Podgląd lekcji

  12min

 • Tworzenie API

  37min

  JavaScript po stronie serwera

  3min

  Server middleware

  10min

  Połączenia z innymi źródłami danych

  9min

  Integracja z wikijs

  16min

 • Renderowanie po stronie serwera

  1h 3min

  Wykorzystanie Vuexa

  11min

  Async data

  12min

  Routing middleware

  16min

  Podpinanie komponentów pod dane z serwera

  10min

  Aktualizacja głównych informacji

  14min

 • Routing w Nuxt

  23min

  Nuxtowe linki

  5min

  Przejścia między podstronami

  8min

  Dynamiczne podstrony

  10min

 • Programowe użycie nuxta

  18min

  Generowanie statycznych plików

  7min

  Start aplikacji z innego entrypointu

  11min

 • Lokalizacja danych

  1h 1min

  Tłumaczenie stałych elementów interfejsu

  12min

  Implementacja różnych wersji językowych

  11min

  Lista dostępnych języków

  21min

  Tłumaczenie na poziomie API

  17min

 • Udoskonalanie projektu Minipedii

  58min

  Odnośniki do prawdziwego źródła danych

  7min

  Strona ładująca losowe artykuły

  14min

  Tworzenie strony głównej

  Podgląd lekcji

  19min

  Wyszukiwarka po stronie

  18min

 • Optymalizacja dla wyszukiwarek

  21min

  Sitemap generation

  5min

  SEO przy użyciu JSONLD Schema

  9min

  Dobre praktyki

  7min

 • Zakończenie

  5min

  Co dalej - Vue3 i Nuxt3

  4min

  Podziękowanie

Autor kursu

Wojciech Połowniak

Sr. Fullstack Engineer

Średnia ocen autora: 5

Bio
Cześć! Nazywam się Wojtek i moja obecna rola to Full Stack Engineer - tworzeniem stron zajmuję się już od ponad dziesięciu lat. Jeśli miałbym wskazać moją pasję, to zdecydowanie byłoby to programowanie w technologiach webowych i dalsze szerzenie się wiedzą :) Możesz kojarzyć mnie z kanału Koduje na Youtube, gdzie stworzyłem ponad 50 darmowych poradników dotyczących różnych zagadnień z Front-Endu, czy jako głównego koordynatora cyklicznych spotkań Meet.js Warszawa. Poza tym jestem też członkiem programu Mozilla TechSpeakers - technologie open-source, ich tworzenie oraz przemowy publiczne również nie są mi obce. Od czasu do czasu prowadzę również indywidualne zajęcia dla osób poszukujących swojej pierwszej pracy jako Front-End developer. Uwielbiam tematykę dostępności sieci - o której świadomość, zwłaszcza na polskim rynku - jest dosyć znikoma. Interesuję się również IoT oraz VR (❤️) czy Game-Developmentem, również w JavaScript! Uważam, że nauczanie jest zdecydowanie najlepszą metodą, by poszerzać swoje horyzonty i dalej się rozwijać! https://koduje.pl
Inne kursy tego autora
Docker Nuxt.js CSS Accessibility CSS Grid

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Robert Studziński

1 października 2021

Nadzieja Karpińska

5 listopada 2021

Adam Jaworek

7 grudnia 2021

Mateusz Stec

15 lutego 2022

Kurs Nuxt.js

 • 42 lekcji wideo

 • 7h 2min materiału

 • Ostatnia rewizja 28.10.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Nuxt.js

 • 42 lekcji wideo

 • 7h 2min materiału

 • Ostatnia rewizja 28.10.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych