Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Docker

W tym kursie, zrozumiesz zarówno podstawy Dockera jak i przydatne dobre praktyki i polecenia która znacznie przyśpieszą Twoją pracę.

36 lekcji

4h 33min

4 (11 oceny)

Docker - w Praktyce

Jako programiści, często musimy pracować z różnego rodzaju serwerami - czy to HTTP, Websockety czy też różnego rodzaju bazy danych. Zmusza to nas do zrozumienia infrastruktury naszych aplikacji internetowych, tak byśmy mogli wykonywać naszą pracę związaną z wytwarzaniem oprogramowania. Nie jest to proste zadanie, na szczęście od kilku lat branża IT znalazła rozwiązanie tego problemu. Docker to technologia która pozwala nam stworzyć pewną warstwę abstrakcji na to, czego potrzebują nasze aplikacje aby poprawnie funkcjonować. Dzięki znajomości kilku podstawowych poleceń, jesteśmy w stanie współdzielić sposób uruchamiania naszych aplikacji między różnymi komputerami, czy innymi członkami zespołu. Poprawia to jakość i wygodę pracy z naszym kodem a także pozwala w szybki sposób przenieść wszystkie nasze aplikacje na inny serwer, bez konieczności ponownej konfiguracji środowiska od samego początku. W tym kursie, zrozumiesz zarówno podstawy Dockera jak i przydatne dobre praktyki i polecenia która znacznie przyśpieszą Twoją pracę, a także pozwolą zastąpić leciwe rozwiązania jak np. XAMPP rozwiązaniami na miarę 21 wieku.

O co tu w ogóle chodzi?

W początkowych sekcjach kursu, zrozumiesz czym jest Docker i jakie ma zalety wobec rozwiązań oferujących pracę z serwerami lokalnymi, np. XAMPP - poznasz jego architekturę, założenia oraz najważniejsze pojęcia, których nieznajomość często spędza sen z powiek nawet doświadczonym programistom.

Konsola i linia poleceń

Jako że Docker jest to narzędzie dla programistów i administratorów systemów operacyjnych, lwia część pracy z tym narzędziem odbywa się w konsoli. Przedstawię Ci najważniejsze polecenia powiązane z tą technologią oraz zestaw dobrych praktyk i protipów które zawstydzą niejednego inżyniera oprogramowania.

3, 2, 1... Szybki start!

W tej sekcji tego kursu przejdziemy przez najważniejsze punkty tworzenia skonteneryzowanych aplikacji z perspektywy programisty aplikacji internetowych - jeśli chcesz szybko rozpocząć swoją przygodę z Dockerem, ponieważ znasz już podstawy teorii i czujesz się wystarczająco pewnie - możesz zacząć z tego miejsca! A jeśli tempo będzie zbyt szybkie - zawsze możesz wrócić do części teoretycznej pracy z Dockerem

Wygodne środowisko developerskie

Przebudowywanie zasobów na żywo, dynamiczne odczytywanie zawartości plików... To podstawowe koncepty które współcześni programiści sieci web biorą za pewnik. Przy nieznajomości Dockera, łatwo jest strzelić sobie w stopę i utrudnić swoją pracę, zabierając sobie możliwość korzystania z powyższych funkcjonalności. W tym kursie, pokażę Ci jak wygodnie pracować z Dockerem w środowisku developerskim.

Bezpieczne środowisko produkcyjne

Jedną z wielu zalet Dockera jest niewątpliwie proste przenoszenie zmian konfiguracji i infrastruktury ze środowiska developerskiego na produkcyjne. W tym kursie, poza przyswojeniem podstawowej wiedzy na temat Dockera poznasz szereg dobrych praktyk w kontekście bezpieczeństwa oraz przygotowywania Twoich aplikacji pod środowisko, na którym będzie uruchomiona Twoja aplikacja gdy uznasz że jest gotowa by ujrzeć światło dzienne.

Od teorii, przez praktykę - po Twoją aplikację w internecie!

Ten kurs to zestaw kompleksowej wiedzy dzięki której dowiesz się jak od zera, na żywo, stworzyć aplikację na Twoim lokalnym środowisku - i jakie kroki należy podjąć, aby móc zobaczyć ją w internecie - wszystko w kontekście Dockera, wysokiej skalowalności i bezpieczeństwa. W jednej z ostatnich lekcji kursu zobaczysz jak robię deploy na serwery DigitalOcean by uzyskać link do swojej nowo zbudowanej aplikacji internetowej.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten kurs jest kierowany do webdeveloperów, bądź zaawansowanych programistów którzy nie pracowali jeszcze z Dockerem. Przydatne może być zrozumienie interfejsu linii poleceń czyli tzw. konsoli, oraz podstawowa wiedza na temat web developmentu czy systemów operacyjnych. Jeśli potrafisz korzystać z systemu kontroli wersji git, na pewno ułatwi to Tobie zrozumienie konceptu pracy z poleceniami dockera. Niemniej, każde zagadnienie staram się tłumaczyć na bieżąco.

Czego się nauczysz?

 • Krótkie wprowadzenie do instalacji Dockera na Twoim komputerze

 • Dogłębne zrozumienie architektury Dockera dla webdeveloperów

 • Szybki start - dla tych, którzy chcą poznać najważniesze koncepty w trybie przyśpieszonym

 • Przedstawienie interfejsu linii poleceń - czyli praca z konsolą i terminalem

 • Stworzenie serwera NodeJS z automatycznym przebudowywaniem zasobów

 • Porady dotyczące bezpieczeństwa aplikacji

 • Zestaw poleceń i mniej oczywistych narzędzi które zawstydzą niejednego seniora

 • Uruchomienie aplikacji na produkcji przy użyciu DigitalOcean

 • Szereg dobrych praktyk w pracy z Dockerem

Zawartość

Docker

10 rozdziały 36 lekcji 4h 33min

 • Wprowadzenie

  4min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  2min

  Narzędzia z których korzystać będziemy w kursie

  3min

 • Rozpoczęcie przygody z dockerem

  15min

  Docker kontra serwery lokalne

  Podgląd lekcji

  8min

  Instalacja środowiska

  7min

 • Podstawy dockera

  20min

  Obrazy a kontenery

  Podgląd lekcji

  8min

  Host a kontener

  6min

  Architektura dockera

  7min

 • Podstawy linii poleceń

  27min

  Jak pracować z linią poleceń

  Podgląd lekcji

  8min

  Polecenia związane z obrazami

  8min

  Polecenia związane z kontenerami

  12min

 • Szybki start

  42min

  Budowanie obrazu dockerowego

  9min

  Uruchamianie kontenera

  7min

  Montowanie wolumenów

  9min

  Wystawianie portów

  10min

  Podsumowanie i wskazówki

  7min

 • Więcej o Dockerfile

  37min

  Omówienie poleceń dostępnych w Dockerfile

  11min

  Różnice między rodzajami obrazów

  5min

  Czym są warstwy i multi stage buildy

  12min

  Przykładowy proces budowania oraz porady dot. bezpieczeństwa

  9min

 • Porady i triki

  38min

  Jak odczytywać logi

  5min

  Najczęściej używane polecenia

  9min

  Rozwiązywanie problemów z portami

  6min

  Tworzenie nowego obrazu na podstawie naniesionych zmian

  5min

  CLI Power user - zaawansowane komendy

  7min

  Kontenery narzędziowe

  6min

 • Środowisko developerskie

  43min

  Docker compose - dockerowe kompozycje

  10min

  Omówienie alternatywy do XAMPP

  13min

  Ignorowanie niepotrzebnych plików

  8min

  Serwer NodeJS z dynamicznym przebudowywaniem zasobów

  12min

 • Środowisko produkcyjne

  43min

  Dobrze wychowane kontenery w NodeJS

  5min

  Procesy i sygnały wyjściowe

  9min

  Logowanie oraz standardowe wejście/wyjście

  10min

  Budujemy obraz produkcyjny przykładowej aplikacji

  10min

  Umieszczanie obrazów na platformach hostingowych

  10min

 • Zakończenie

  4min

  Co dalej?

  3min

  Podsumowanie i podziękowanie

Autor kursu

Wojciech Połowniak

Sr. Fullstack Engineer

Średnia ocen autora: 5

Bio
Cześć! Nazywam się Wojtek i moja obecna rola to Full Stack Engineer - tworzeniem stron zajmuję się już od ponad dziesięciu lat. Jeśli miałbym wskazać moją pasję, to zdecydowanie byłoby to programowanie w technologiach webowych i dalsze szerzenie się wiedzą :) Możesz kojarzyć mnie z kanału Koduje na Youtube, gdzie stworzyłem ponad 50 darmowych poradników dotyczących różnych zagadnień z Front-Endu, czy jako głównego koordynatora cyklicznych spotkań Meet.js Warszawa. Poza tym jestem też członkiem programu Mozilla TechSpeakers - technologie open-source, ich tworzenie oraz przemowy publiczne również nie są mi obce. Od czasu do czasu prowadzę również indywidualne zajęcia dla osób poszukujących swojej pierwszej pracy jako Front-End developer. Uwielbiam tematykę dostępności sieci - o której świadomość, zwłaszcza na polskim rynku - jest dosyć znikoma. Interesuję się również IoT oraz VR (❤️) czy Game-Developmentem, również w JavaScript! Uważam, że nauczanie jest zdecydowanie najlepszą metodą, by poszerzać swoje horyzonty i dalej się rozwijać! https://koduje.pl
Inne kursy tego autora
Docker Nuxt.js CSS Accessibility CSS Grid

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Krystian Węsek

20 kwietnia 2022

Łukasz

10 maja 2022

Adam Wasik

30 maja 2022

Grzegorz Róg

4 września 2022

Piotr Wybraniec

30 września 2022

Szkoda, że kurs nie jest zrobiony bardziej uniwersalnie, interesują mnie tematy związane z Dockerem a nie NodeJS, którego jest w tym kursie za dużo.

Paweł

22 stycznia 2023

Solidna dawka wiedzy o Dockerze. Niektóre tematy można jeszcze zgłębić wychodząc poza obszar NodeJS czy samego frontu. Jak dla mnie za mało informacji o obsłudze sygnałów wyjściowych czy logowaniu, zapisie danych na volumenach, bezpieczeństwie, etc.

Mariusz Majewski

27 marca 2023

Dariusz Bochenski

30 czerwca 2023

Robert Harezlak

5 września 2023

Super kursik, teraz już nie muszę się bać Dockera :P

Mateusz Jakowlew

25 listopada 2023

Kurs jest bardzo nieuniwersalny, brakuje chociażby aplikacji Dokera. W zamian kurs ciągle wałkuje temat NodeJS.

Mateusz Tomkiewicz

25 maja 2024

Kurs Docker

 • 36 lekcji wideo

 • 4h 33min materiału

 • Ostatnia rewizja 04.04.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Docker

 • 36 lekcji wideo

 • 4h 33min materiału

 • Ostatnia rewizja 04.04.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych