Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Git

GIT to system kontroli wersji, który pozwala śledzić postępy Twojej pracy oraz współpracować z innymi osobami, jednocześnie pracującymi nad projektem. Pozwala zadbać o to, działania przebiegały płynnie, i by szybko móc eliminować pojawiające się konflikty. To znaczy, że GIT jest praktycznie dla każdego! I choć głównie korzystają z niego programiści czy front-end developerzy w pracy zespołowej, możesz go również użyć do śledzenia zmian w indywidualnych projektach, nawet gdy pracujesz na innych typach plików.

35 lekcji

8h 23min

5 (7 oceny)

Git - System Kontroli Wersji

GIT to system kontroli wersji, który pozwala śledzić postępy Twojej pracy oraz współpracować z innymi osobami, jednocześnie pracującymi nad projektem. Pozwala zadbać o to, działania przebiegały płynnie, i by szybko móc eliminować pojawiające się konflikty. To znaczy, że GIT jest praktycznie dla każdego! I choć głównie korzystają z niego programiści czy front-end developerzy w pracy zespołowej, możesz go również użyć do śledzenia zmian w indywidualnych projektach, nawet gdy pracujesz na innych typach plików.

GIT to po pierwsze praca lokalna

Inne systemy wersjonowania wymagają konfiguracji specjalnych serwerów - a z GIT wystarczy do tego twój komputer. GIT pozwoli Ci zapisywać kolejne wersje twojej pracy lub eksperymentować z różnymi zmianami. Jeśli chcesz tworzyć kopie zapasowe - w kursie zobaczysz jak tworzyć klony twojego projektu oraz jak wysyłać i pobierać aktualne zmiany pomiędzy klonami.Pierwsza sekcja pozwoli Ci zyskać pewność w samodzielnej pracy z GITem nim podejmiesz się pracy w zespole. Dowiesz się jak przygotować zestaw zmian, ignorować pliki tymczasowe, jak tworzyć migawki z opisami zmian, a następnie przeglądać i porównywać zmiany dokonane nawet miesiące temu. W kolejnej części kursu dowiesz się jak wycofywać zmiany, przywracać wcześniejsze wersje i edytować historię zmian. Zobaczysz, że w GIT “nic nie ginie”. Pokażę Ci jak możesz odzyskać pozornie utracone zmiany oraz jak naprawić historię zmian łącząc, dzieląc, a nawet zmieniając kolejność dokonanych wcześniej zmian.

Gdy szef prosi o “szybką poprawkę”

Jesteś w trakcie pracy nad ważnym projektem, i nagle musisz oderwać się od pracy, by wykonać jedną, szybką poprawkę? W GIT możesz błyskawicznie przełączyć się na inną wersje projektu, lub po prostu “odłożyć na później” pliki nad którymi pracujesz i wrócić do nich kiedy tylko tego potrzebujesz.   W tej części kursu zobaczysz jak pracować na gałęziach, dodawać etykiety oraz przełączać różne wersje plików. Dowiesz się jak porównywać oraz eksperymentować z plikami bez ryzyka utraty danych. Co najważniejsze - nauczysz się łączyć i dzielić wiele różnych wersji twojej pracy. Zobaczysz, jak praca na gałęziach nie tylko zwiększy Twoją swobodę i elastyczność w codziennej pracy, ale również jak gałęzie pozwalają wielu osobom na równoległą pracę na tych samych plikach bez martwienia się o utratę danych lub niespójne wersje.

Dlaczego ten plik został zmieniony?

W kursie dowiesz się nie tylko jak zapamiętywać zmiany, ale także jak je opisywać i oznaczać, tak, by nawet miesiące później móc łatwo odnaleźć odpowiednią wersję pliku, lub by dowiedzieć się kiedy, kto i dlaczego zmieniał dany plik.   Zobaczysz jak dobre praktyki w opisywaniu zmian wspomagają pracę grupową. Dowiesz się jak pobrać lub wysłać zestaw zmian na serwer oraz jak połączyć zmiany swoje, lub zmiany otrzymane od współpracownika. Dodatkowo, zobaczysz jak bezpiecznie rozwiązać problem konfllktujących zmian w plikach lub jak przenieść zmiany z wersji do wersji.   W kursie dowiesz się także jak w bardzo prosty sposób korzystać z pozornie najtrudniejszej funkcji GITa, jaką jest polecenie “rebase”. Zobaczysz jak usprawni się Twoja praca, gdy będziesz mógł w jednym kroku zbudować historię zmian. Jeśli źle zapisałeś zmiany, nie podoba Ci się historia zmian, lub po prostu chciałbyś łatwo uniknąć konfliktów - git rebase będzie Twoim nowym ulubionym narzędziem.

Gdzie programistów sześciu...

…zmieniło ten sam plik, trzeba jakoś te zmiany połączyć. Zobaczysz jak GIT pozwala wysłać zestaw zmian na serwer, pobrać zmiany innych osób i automatycznie dołączyć te zmiany w odpowiednich miejscach. Co jednak jeśli dwie osoby zmienią tę samą linię w pliku?   W kursie dowiesz się nie tylko jakie są różne sposoby i strategie łączenia zmian, ale także jak dzięki historii będziesz wiedział dlaczego zmiana w pliku została wprowadzona. Dzięki narzędziu rebase będziesz mógł zaaplikować wszystkie zmiany w odpowiedniej kolejności i w odpowiednim miejscu.

Jak to “nie dostałeś notatki ze spotkania”?

W kursie poznasz także usługę GitHub. GitHub to nie tylko usługa udostępniająca repozytoria dla GIT - umożliwia również tzw. społecznościowe podejście do tworzenia… I to nie tylko kodu. Zobaczysz, że dzięki GitHub praca nad kodem aplikacji czy nową książką może odbywać się zespołowo. Pokażemy Ci jak publikować swoje zmiany oraz jak zgłaszać je innym do przejrzenia i połączenia z ich wersją. Poznasz także sposoby planowania pracy, przydzielania zadań i zarządzania postępem ich wykonania - wszystko na twoim koncie na portalu GitHub.    Oprócz poleceń i funkcji GIT w tym kursie pokażemy Ci również, na prostych, praktycznych przykładach, typowe techniki i praktyki pracy z GIT. Podczas kursu symulujemy zespół budujący prostą stronę internetową. Co ważne, nie musisz znać HTML by skorzystać z tej części kursu! Zobaczysz jak wygląda praca z perspektywy jednej osoby, co zrobić gdy musisz przerwać pracę i przełączyć się na inne zadanie oraz jak przygotować Twoją pracę do podzielenia się nią z zespołem.    Pokażemy kilka przykładów organizacji pracy. Zobaczysz prace z małym, centralnym repozytorium, a także modele pracy rozproszonej, z której korzystają duże projekty typu open-source.    GIT to branżowy standard, który obowiązuje praktycznie we wszystkich firmach zajmujących się tworzeniem aplikacji lub stron internetowych. Sprawia to, że wiedza, którą zdobędziesz po przerobieniu tego kursu, bezpośrednio przełoży się na efektywność Twojej pracy oraz projekty, które tworzysz.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przygotowany został z myślą o wszystkich, którzy chcą nauczyć się najbardziej popularnego i elastycznego systemu kontroli wersji i wykorzystać go do efektywnej pracy w zespole, jak i na potrzeby indywidualnych projektów. Jest również przeznaczony dla każdego, kto pracuje z kodem źródłowym i chciałby nie tylko tego, by jego zmiany były bezpieczne, ale by jednocześnie mieć swobodę pracy na kilku równoległych wersjach kodu oraz móc swobodnie eksperymentować nie bojąc się o utratę danych. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak sprawnie korzystać z Githuba oraz zrozumieć, czemu ten system jest tak chętnie stosowany przez programistów na całym świecie - to najlepsza metoda!

Czego się nauczysz?

  • Jak GIT dziala “od wewnatrz”

  • Proste i szybkie wersjonowanie

  • Przeglad, edycja i przywracanie zmian

  • Praca z równoleglymi wersjami

  • Techniki pracy zespolowej

  • Praca z centralnym repozytorium

  • Efektywna praca z GitHub

  • Praca rozproszona i Pull Request

Zawartość

Git

5 rozdziały 35 lekcji 8h 23min

  • Wstęp do kursu

    40min

    Wprowadzenie

    Podgląd lekcji

    4min

    Instalacja i Konfiguracja

    15min

    Jak działa GIT?

    20min

  • Praca Lokalna

    3h 4min

    Pierwszy Commit

    8min

    Poprawiamy ostatni commit - amend

    6min

    Praca z indeksem

    14min

    Usuwanie i przenoszenie plików

    Podgląd lekcji

    13min

    Ignorowanie plików

    12min

    Przeglądanie historii - Log

    24min

    Wyświetlanie zmian - Diff

    14min

    Przywracanie plików - Checkout

    9min

    Cofanie zmian - Revert

    8min

    Edycja historii zmian - Reset

    35min

    Zagubione zmiany - Reflog

    13min

    Interaktywna edycja historii - Rebase

    28min

  • Praca równoległa

    2h 10min

    Gałęzie i Etykiety - Tag

    16min

    Równoległe historie - Branch

    17min

    Detached HEAD

    5min

    Przechowalnia (Stash)

    18min

    Wybieranie zmian - Cherry-Pick

    13min

    Łączenie historii - Merge

    17min

    Rozwiązywanie konfliktów

    Podgląd lekcji

    14min

    Łączenie z przesunięciem - Merge Rebase

    30min

  • Praca zespołowa

    1h 41min

    Klonowanie projektu - Clone

    15min

    GitHub - Pierwsze Repozytorium

    15min

    GitHub - Klucze SSH

    17min

    Gałęzie zdalne - Remote

    12min

    Przesyłanie zmian - Push

    17min

    Pobieranie zmian - Pull i Fetch

    12min

    Pobieranie ze zmianą bazy - Pull Rebase

    13min

  • Współpraca z GitHub

    49min

    Centralne Rezpozytorium - Dev i Topic Branch

    10min

    Praca rozproszona - Fork i Upstream

    10min

    Zarządzanie zmianami - Pull Request

    11min

    Śledzenie zgłoszeń - Issue Tracker

    13min

    Podsumowanie

    4min

Autor kursu

Mateusz Kulesza

Senior Software Developer, Konsultant, Trener

Średnia ocen autora: 5

Bio
Senior Developer, Konsultant i Szkoleniowiec. Pracował z wieloma polskimi i zagranicznymi firmami nad projektami z sektorów E-Learning, Reklamy, E-Commerce, Transportu oraz Bankowości i Finansów. Z technologiami Internetowymi pracuje od ponad 10 lat. Pasjonat technologii Front-End, JavaScript'u a także Marketingu Internetowego i E-Commerce.
Inne kursy tego autora
Angular Angular Angular Angular Git

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Tomasz Krawaczyński

1 maja 2021

Tomasz

20 lipca 2021

Rewelacyjny kurs. Przyznam, że jeden z najlepszych kursów online w ogóle z jakimi miałem styczność. Autor tłumaczy powoli, wyraźnym głosem, nie sepleni, jest spokojny. To pozwala na skupienie się na treściach. A jeśli chodzi o same treści, to przed przystąpieniem do kursu orientowałem się czym jest git, znałem podstawy podstaw (np. czym jest commit), ale gubiłem się w branchach, mergach, czy innych często wykorzystywanych poleceniach. Ten kurs wszystko mi wyjaśnił. Skomentuję go jednym zdaniem: from zero to hero :) Jeśli jest coś, czego mi w nim brakuje, to takiego praktycznego symulowanego projektu programistycznego zrealizowanego w kilka osób, np. za pośrednictwem GitHuba. Znam już większość poleceń i wiem jak je stosować, ale chciałbym zobaczyć jak profesjonaliści faktycznie na co dzień pracują wspólnie nad jakimś projektem z użyciem gita. Ale to takie moje dodatkowe życzenie, w niczym nie umniejsza ono ogólnej bardzo dobrej ocenie kursu i w pełni zasłużonym 5 gwiazdkom. Kurs trwa 8 godzin, ale faktycznie spędzicie nad nim 2-3 razy więcej czasu, bo przecież trzeba sobie na spokojnie przeklikać materiał, ale zapewniam, że warto.

Grzegorz Maj

23 lipca 2021

Krzysztof Kiersnowski

17 września 2021

Anna Gnoińska

26 sierpnia 2022

Tomasz

28 sierpnia 2022

Paulina Palma

1 grudnia 2023

Kurs Git

  • 35 lekcji wideo

  • 8h 23min materiału

  • Ostatnia rewizja 26.05.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Git

  • 35 lekcji wideo

  • 8h 23min materiału

  • Ostatnia rewizja 26.05.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych