Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Accessibility

Nawet najbardziej estetyczna, nowoczesna strona czy aplikacja internetowa jest bezużyteczna, gdy użytkownik nie może z niej skorzystać w wygodny sposób. Na twórcy stron WWW ciąży duża odpowiedzialność - powinien tworzyć strony, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też dostępne i użyteczne dla wszystkich. Niestety, wielu developerów zapomina o tym aspekcie lub nie posiada odpowiedniej wiedzy, potrzebnej do tego, by tworzyć strony dostępne dla użytkownika. Znajomość zagadnień z tego Kursu pomoże Ci tworzyć lepsze, zoptymalizowane dla wszystkich użytkowników strony, zadbać o user experience, jak i poznać nowoczesne, praktyczne rozwiązania, które wykorzystasz w codziennej pracy.

34 lekcji

3h 32min

5 (4 oceny)

Accessibility - Dostępność stron WWW

Nawet najbardziej estetyczna, nowoczesna strona czy aplikacja internetowa jest bezużyteczna, gdy użytkownik nie może z niej skorzystać w wygodny sposób. Na twórcy stron WWW ciąży duża odpowiedzialność - powinien tworzyć strony, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też dostępne i użyteczne dla wszystkich. Niestety, wielu developerów zapomina o tym aspekcie lub nie posiada odpowiedniej wiedzy, potrzebnej do tego, by tworzyć strony dostępne dla użytkownika. Znajomość zagadnień z tego Kursu pomoże Ci tworzyć lepsze, zoptymalizowane dla wszystkich użytkowników strony, zadbać o user experience, jak i poznać nowoczesne, praktyczne rozwiązania, które wykorzystasz w codziennej pracy.

Przede wszystkim dostępność

HTML został wynaleziony już w 1989 roku i jest on podstawą tworzenia stron internetowych do dziś. W ciągu ponad 30 lat społeczność programistów tworzących strony internetowe odkrywała coraz to nowe problemy w tworzeniu treści pod unikalne medium jakim jest internet. Jednak na przełomie dekad społeczność zdaje się zapominać o pierwotnych założeniach sieci - treści dostępnych dla każdego. W czasach gdy nowe JavaScriptowe frameworki stawiają... developer experience ponad user experience, paradoksalnie - jest coraz mniej stron internetowych, które są szybkie oraz dostępne dla szerokiej grupy odbiorców.

Strony dostępne dla każdego

Dostępność w tym kontekście to tworzenie rozwiązań, z których korzystać może każdy - niezależnie od tego czy zapomniał słuchawek, niedowidzi, zepsuła mu się myszka czy mówi w innym języku. To także troska o użytkownika bez względu na jego potencjalne ograniczenia. Przekłada się to bezpośrednio na ilość osób, które mogą skorzystać z Twojej strony WWW. To właśnie przedstawimy Ci w tym kursie - poznasz techniki tworzenia stron internetowych, które z założenia dbają o użytkownika i pozostawiają kontrolę w jego rękach. Dowiesz się też jaki ma to wpływ dla biznesu czy Ciebie - jako użytkownika sieci.

Korzyści dla warstwy biznesowej

Troska o użytkownika to dobry User Experience - co z kolei tworzy przywiązanie do produktu. Ale mniej oczywistymi aspektami dostępności jest wpływ na pozycjonowanie stron internetowych. Poprzez korzystanie z semantycznych znaczników i jawne wyrażanie treści poprzez markup możemy - jako przyjemny efekt uboczny - wpłynąć na silniki wyszukiwarek internetowych, by pojawiać się w wynikach wyżej niż dotychczas.

Poznasz najczęstsze błędy dostępności

Niestety, łatwo jest tworzyć strony niedostępne - głównie ze względu na niewiedzę. W kursie zrozumiesz najczęściej popełniane błędy dostępności, przez które Twoje treści mogą nie docierać do Twoich potencjalnych użytkowników, oraz dowiesz się jak tworzyć te same rozwiązania w sposób dostępny.

Poszerzaj horyzonty

Jesteś znudzony tym, co oferuje Front-End? Każdy framework brzmi jak koło wynajdywane na nowo? Wątek dostępności to zupełnie nowy poziom postrzegania produktu i pracy na rzecz użytkownika. Ilość potencjalnych przypadków do rozwiązania, jeśli chodzi o formę konsumpcji treści przez użytkownika, jest ogromna - możesz ponownie rozpalić swoje zainteresowanie web developmentem!

Dla kogo jest ten kurs?

Aby móc efektywnie skorzystać z tego kursu, potrzebujesz podstawowej wiedzy na temat HTML i CSS. Przyda się również znajomość języka angielskiego, ale nie jest to obowiązkowe, pojedyncze zwroty są tłumaczone na bieżąco.

Czego się nauczysz?

 • Poznaj najczęstsze błędy dostępności

 • Naucz się rozwiązywać niecodzienne przypadki

 • Poznasz nowe źródła oraz dokumenty z których czerpać wiedzę

 • Unikalne przykłady

 • Zrozumiesz czym są i jak działają czytniki ekranowe

 • Nauczysz się nawigacji klawiaturą i uczyń krok ku zostaniu power-userem!

 • Poznasz przydatne narzędzia do udzielania audytów dostępności

Zawartość

Accessibility

8 rozdziały 34 lekcji 3h 32min

 • Wprowadzenie

  2min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  2min

 • Dlaczego warto się tym zajmować

  24min

  Poszerzanie horyzontów

  Podgląd lekcji

  7min

  Aspekty moralne

  Podgląd lekcji

  8min

  Aspekty biznesowe

  Podgląd lekcji

  5min

  Pełnosprawność jest ulotna

  4min

 • Narzędzia przydatne przy tworzeniu dostępnych stron

  37min

  Czytniki ekranowe

  11min

  Webaim

  Whocanuse

  5min

  Accessibility Insights

  7min

  Narzędzia developerskie przeglądarek

  6min

  Axe

  3min

  Symulatory problemów ze wzrokiem

  6min

 • Najczęstsze błędy dostępności

  1h 15min

  Tekst alternatywny

  10min

  Etykiety

  8min

  Ikony

  7min

  Element poboczny

  9min

  Linki bez kontekstu

  7min

  Język treści

  11min

  Zbyt niski kontrast

  6min

  Nieskalowalny tekst

  10min

  Brak wsparcia dla nawigacji klawiaturą

  8min

 • Informacje dla czytników ekranowych

  28min

  Domyślne zachowanie przeglądarki

  7min

  Treść tylko dla użytkowników czytników ekranowych

  6min

  Treść tylko dla użytkowników widzących

  7min

  Na co jeszcze zwrócić uwagę

  8min

 • O nawigacji klawiaturą

  14min

  Kolejność elementów

  7min

  Linki omijające

  8min

 • O wskaźnikach skupienia

  29min

  Domyślny outline

  7min

  Wskaźnik z użyciem tła i koloru tekstu

  7min

  Wskaźnik z użyciem obramowania

  4min

  Wskaźnik z użyciem cienia

  5min

  Nowe pseudoklasy

  6min

 • Podsumowanie

  8min

  Czy a11y ma wpływ na SEO?

  8min

  Podziękowania

Autor kursu

Wojciech Połowniak

Sr. Fullstack Engineer

Średnia ocen autora: 5

Bio
Cześć! Nazywam się Wojtek i moja obecna rola to Full Stack Engineer - tworzeniem stron zajmuję się już od ponad dziesięciu lat. Jeśli miałbym wskazać moją pasję, to zdecydowanie byłoby to programowanie w technologiach webowych i dalsze szerzenie się wiedzą :) Możesz kojarzyć mnie z kanału Koduje na Youtube, gdzie stworzyłem ponad 50 darmowych poradników dotyczących różnych zagadnień z Front-Endu, czy jako głównego koordynatora cyklicznych spotkań Meet.js Warszawa. Poza tym jestem też członkiem programu Mozilla TechSpeakers - technologie open-source, ich tworzenie oraz przemowy publiczne również nie są mi obce. Od czasu do czasu prowadzę również indywidualne zajęcia dla osób poszukujących swojej pierwszej pracy jako Front-End developer. Uwielbiam tematykę dostępności sieci - o której świadomość, zwłaszcza na polskim rynku - jest dosyć znikoma. Interesuję się również IoT oraz VR (❤️) czy Game-Developmentem, również w JavaScript! Uważam, że nauczanie jest zdecydowanie najlepszą metodą, by poszerzać swoje horyzonty i dalej się rozwijać! https://koduje.pl
Inne kursy tego autora
Docker Nuxt.js CSS Accessibility CSS Grid

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Konkretny kurs na temat dostępności. Polecam go każdego developerowi stron internetowych. Gdybyśmy stosowali te wskazówki w naszych projektach - świat byłby piękniejszy :)

Wojciech Zięciak

22 stycznia 2021

Wyjaśnione prosto i klarownie. Niewielkim nakładem pracy możemy sprawić, by ze strony mogły korzystać również osoby z niepełnosprawnością.

Łukasz Dragon

7 czerwca 2021

Mikołaj Nogieć

31 października 2021

Prowadzący rzetelnie prowadził kurs. Przyjemnie się słucha jego materiałów. Brakowało mi trochę bardziej praktycznej wiedzy jak np. tworzyć nawigacje desktopowe + mobilne. Ale znalazłem tu wiele fajnych rozwiązań. Przede wszystkim kurs otwiera oczy na zagadnienia związane z dostępnością.

Marcin Garbarczyk

8 października 2022

Kurs Accessibility

 • 34 lekcji wideo

 • 3h 32min materiału

 • Ostatnia rewizja 05.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Accessibility

 • 34 lekcji wideo

 • 3h 32min materiału

 • Ostatnia rewizja 05.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych