Masz już konto? Zaloguj się

Kurs GraphQL

Na przestrzeni ostatnich lat GraphQL stał się bardzo popularny. Coraz więcej firm inwestuje w GraphQL ze względu na rewolucyjne podejście do pobierania danych oraz jego prostotę. Dlatego, jeżeli spojrzymy na rynek pracy to możemy zobaczyć, że GraphQL staję się pewnego rodzaju "must have", którego z pewnością warto się nauczyć. W tym Kursie poznasz podstawy GraphQL i dowiesz się, jak możesz wykorzystać go w codziennej pracy i projektach.

21 lekcji

2h 14min

5 (5 oceny)

GraphQL - Techniki Pracy

Na przestrzeni ostatnich lat GraphQL stał się bardzo popularny. Coraz więcej firm inwestuje w GraphQL ze względu na rewolucyjne podejście do pobierania danych oraz jego prostotę. Dlatego, jeżeli spojrzymy na rynek pracy to możemy zobaczyć, że GraphQL staję się pewnego rodzaju "must have", którego z pewnością warto się nauczyć. W tym Kursie poznasz podstawy GraphQL i dowiesz się, jak możesz wykorzystać go w codziennej pracy i projektach.

Witaj w świecie grafów i zapytań

W GraphQLu niemal wszystko opiera się o zapytania, a dane i ich połączenia możesz sobie wyobrazić jako połączone ze sobą grafy. W kursie zobaczysz jak czytać grafy GraphQLa w oparciu o typy danych oraz nauczysz się jak używać - Query czyli esencji GraphQLa.

Mutacje czyli zapisywanie danych

Kiedy już będziesz zaznajomiony z tym jak tworzyć zapytania - nauczysz się jak tworzyć dane oraz je aktualizować. Zobaczysz, że z powodzeniem możesz używać filtrów, fragmentów i tworzyć dynamiczne mutację, tak samo jak zapytania. Wszystko to z podpowiedziami oraz wskazaniem dobrych praktyk w codziennej pracy.

Aplikacja w czasie rzeczywistym

Pewnie już nie raz słyszałeś o tzw. real time apps, czyli aplikacjach działających w czasie rzeczywistym, bez potrzeby pytania serwera o dane w interwałach czasowych - ponieważ serwer sam "powie" o tym, że ma dane, a co więcej Ci je przyśle. Tym dokładnie są subskrypcję w GraphQL, możesz z powodzeniem zasubskrybować się do zbioru danych, a kiedy pojawi się coś nowego, serwer wyśle ramkę z nowym contentem za pomocą kanału WebSocket. Tego jak go używać nauczysz się w tym kursie!

Apollo czyli narzędzie do łatwej komunikacji z GraphQL

Apollo Client zrewolucjonizował sposób w jaki można korzystać z GraphQL w aplikacjach Front-Endowych, poprzez szereg usług dla utrzymania oraz zarządzania cachem po stronie klienta, po wsparcie dla różnych frameworków takich jak React, Angular, Vue. W Kursie nauczysz się jak w szybki i prosty sposób zintegrować serwer GraphQL z aplikacją React przy użyciu Apollo.

GraphQL a rynek pracy

Jeżeli jesteś mobile lub web FrontEnd Developerem to z pewnością słyszałeś o wymaganiach dotyczących przynajmniej podstawowej wiedzy z GraphQLa. Nawet firmy, które mają stabilną architekturę opartą o REST API mają w wymaganiach GraphQL ze względu na użycie - czy to na małych mikro serwisach, czy poprzez plany migracji. Statystyki są nieubłagane - coraz więcej firm inwestuje w GraphQL ze względu na rewolucyjne podejście do pobierania danych oraz jego prostotę. Dlatego jeżeli spojrzymy na rynek pracy to możemy zobaczyć, że GraphQL staję się pewnego rodzaju "must have", którego z pewnością warto się nauczyć.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs ten jest skierowany do wszystkich mobile lub web Front-End Developerów czy też osób, które chciałyby po prostu od czegoś zacząć przygodę z GraphQL. Nie potrzebujesz żadnej kompleksowej wiedzy na temat konkretnej technologii, ponieważ skupimy się nad esencją GraphQLa starając się nie mieszać go z żadnym z języków programowania.

Czego się nauczysz?

 • Wyjaśnienie różnić pomiędzy REST API a GraphQL

 • Omówienie trzech trzonów GraphQL czyli Query, Mutation, Subscription

 • Wprowadzenie do biblioteki Apollo

 • Wyjaśnienie jak korzystać z dokumentacji serwera GraphQL

 • Stworzenie pełnoprawnej aplikacji Apollo GraphQL + React

Zawartość

GraphQL

5 rozdziały 21 lekcji 2h 14min

 • Wstęp

  9min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  3min

  Czym jest GraphQL?

  4min

  Przygotowanie środowiska

  2min

 • Pobieranie danych

  28min

  GraphQL Playground

  3min

  Pobieranie listy książek

  Podgląd lekcji

  2min

  Typy danych

  4min

  Czyste query ze zmiennymi i aliasami

  6min

  Pobieranie relacyjnych danych

  Podgląd lekcji

  4min

  Uporządkowane query - fragmenty

  9min

  Paginacja i filtrowanie

 • Zapisywanie danych

  14min

  Czym są mutacje?

  2min

  Tworzenie danych

  6min

  Dane relacyjne i aktualizacja

  6min

 • Subskrypcje

  7min

  Real time apps i publisher-subscriber

  2min

  Subskrypcje GraphQL w praktyce

  5min

 • GarphQL w aplikacji React

  1h 5min

  Instalacja klienta

  7min

  GraphQL query - lista książek

  Podgląd lekcji

  12min

  GraphQL query - szczegóły

  15min

  GraphQL subscription

  16min

  GraphQL mutation

  14min

  Zakończenie

  1min

Autor kursu

Przemysław Nowak

Software Engineer

Średnia ocen autora: 5

Bio
Od 5 lat pracuję jako Software Engineer z naciskiem na technologie Front-Endowe. Wcześniej pracowałem jako freelancer kodując strony www oraz tworząc layouty. Aktualnie pracuję w firmie Brainly w teamie Infrastructure gdzie zajmujemy się tworzeniem i utrzymywaniem architektury aplikacji Front-endowych. Moja codzienna praca to wyszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych, wdrażanie ich oraz kładzenie dużego nacisku na wydajność. W moich kursach chciałbym przekazywać dużą dawkę praktycznej wiedzy razem ze wskazówkami jak pracować wydaje i zgodnie z dobrymi praktykami.
Inne kursy tego autora
Apollo Client z React.js GraphQL GraphQL

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Jestem początkująca. Autor bardzo rozjaśnił mi znaczenie Graph.

Jolanta Waniowska

16 września 2020

ok materiał

Mariusz Rudnik

20 października 2020

Super kurs, krótko, zwięźle i na temat. Polecam!

Mateusz Jakowlew

9 listopada 2020

Super materiał, bardzo fajnie przedstawione podstawy GraphQL :)

Dawid Piwko

26 kwietnia 2021

Damian Kalka

9 listopada 2021

Kurs GraphQL

 • 21 lekcji wideo

 • 2h 14min materiału

 • Ostatnia rewizja 16.09.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w GraphQL

 • 21 lekcji wideo

 • 2h 14min materiału

 • Ostatnia rewizja 16.09.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych