Masz już konto? Zaloguj się

Kurs GraphQL

W tym Kursie poznasz GraphQL od strony BackeEnd'u i dowiesz się, jak tworzyć własne serwery oparte na grafach.

15 lekcji

2h 7min

5 (3 oceny)

GraphQL - Projektowanie Serwera

Na przestrzeni ostatnich lat GraphQL stał się bardzo popularny. Coraz więcej firm inwestuje w technologię GraphQL ze względu na rewolucyjne podejście do pobierania danych oraz jego prostotę. Dlatego, jeżeli spojrzymy na rynek pracy to możemy zobaczyć, że GraphQL staję się pewnego rodzaju "must have", którego z pewnością warto się nauczyć. W tym Kursie poznasz GraphQL od strony back-end'u i dowiesz się, jak tworzyć własne serwery oparte na grafach.

Swiat grafów i zapytań od strony serwera

Jeżeli kiedykolwiek używałeś GraphQL aby pobrać dane na Front-endzie to z pewnością wiesz, że aby to zrobić musisz znać połączenie Grafów oraz wiedzieć jak stworzyć odpowiednie zapytanie. W kursie tym nauczysz się jak takie grafy projektować od strony serwera i dostarczać je dla FrontEnd Developerów.

Schema i Resolvery

Dowiesz się jakie jest połączenie pomiędzy schematem serwera a resolverami. Schemat (schema) to nic innego jak opis aplikacji GraphQL z podziałem na typy i relacje - właśnie w taki sposób tworzą się grafy - natomiast resolvery są odpowiednikami w kodzie - wykonującymi się za każdym razem kiedy ktoś wysyła odpowiednie zapytanie. Dokładnie wytłumaczę Ci korelację pomiędzy tymi dwiema rzeczami oraz na konkretnych przykładach zrozumiesz jak je implementować.

GraphQL a rynek pracy

Statystyki są nieubłagane - coraz więcej firm inwestuje w GraphQL ze względu na rewolucyjne podejście do pobierania danych oraz jego prostotę. Dlatego jeżeli spojrzymy na rynek pracy to możemy zobaczyć, że GraphQL staję się pewnego rodzaju "must have", którego z pewnością warto się nauczyć.

Backend z prędkością światła

Przekonasz się, że tworzenie backendu z GraphQL jest niesamowicie szybkie. Kiedy zrozumiesz podstawowe połączenia schematu i resolverów nic Cie nie powstrzyma od błyskawicznego pisania kodu. Jeżeli chcesz stworzyć MVP, czy zaimplementować elastyczny mikro serwis to GraphQL może okazać się strzałem w dziesiątke dlatego, że możesz stworzyć aplikację z prędkością światła, a co więcej, każda rozbudowa jest bardzo prosta ze względu na brak zależności w kodzie.

Odczytywanie, Zapisywanie, Subskrybowanie

Tego wszystkiego nauczysz się w tym kursie, odczyt i zapis danych wydają się rzeczą normalną, natomiast dla mnie najciekawszą rzeczą są subskrypcje dzięki, którym możesz tworzyć aplikacje działające w czasie rzeczywistym. Zobaczysz, że z GraphQL wcale to nie jest skomplikowane, a wręcz banalnie proste!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs ten jest skierowany do osób, które mają podstawową wiedzę nt. GraphQLa oraz znają podstawy JavaScript - ponieważ za pomocą NodeJS zaimplementujemy serwer GraphQL. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś - polecamy przed przystąpieniem do tego kursu przerobienie materiałów JavaScript od Podstaw, kursu podstawowego GraphQL, a mile widziana jest także znajomość zagadnień z kursów Node.js.

Czego się nauczysz?

 • Stworzenie od 0 własnego serwera GraphQL opartego o NodeJS

 • Omówienie trzech trzonów GraphQL czyli Query, Mutation, Subscription

 • Wyjaśnienie korelacji Schema <-> Resolver

 • Wyjaśnienie jak skonfigurować aplikację na produkcję

 • Stworzenie pełnej aplikacji książek w GraphQL

Zawartość

GraphQL

5 rozdziały 15 lekcji 2h 7min

 • Wstęp

  20min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  2min

  Konfigurowanie środowiska

  7min

  Schema i Resolvery

  11min

 • Query

  36min

  Pobieranie danych

  9min

  Relacyjne grafy

  6min

  Query dla komentarzy i autora

  Podgląd lekcji

  12min

  Paginacja i filtrowanie

  Podgląd lekcji

  10min

 • Mutacje

  36min

  Dodawanie danych

  Podgląd lekcji

  9min

  Relacyjne mutacje danych

  17min

  Aktualizowanie i tworzenie komentarzy

  Podgląd lekcji

  10min

 • Subskrypcje

  16min

  Konfiguracja Subskrypcji

  11min

  Filtrowanie Subskrypcji

  5min

 • Bonus

  20min

  Union Types

  Podgląd lekcji

  13min

  Konfiguracja serwera produkcyjnego

  6min

  Zakończenie

  1min

Autor kursu

Przemysław Nowak

Software Engineer

Średnia ocen autora: 5

Bio
Od 5 lat pracuję jako Software Engineer z naciskiem na technologie Front-Endowe. Wcześniej pracowałem jako freelancer kodując strony www oraz tworząc layouty. Aktualnie pracuję w firmie Brainly w teamie Infrastructure gdzie zajmujemy się tworzeniem i utrzymywaniem architektury aplikacji Front-endowych. Moja codzienna praca to wyszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych, wdrażanie ich oraz kładzenie dużego nacisku na wydajność. W moich kursach chciałbym przekazywać dużą dawkę praktycznej wiedzy razem ze wskazówkami jak pracować wydaje i zgodnie z dobrymi praktykami.
Inne kursy tego autora
Apollo Client z React.js GraphQL GraphQL

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Nadzieja Karpińska

4 sierpnia 2021

Michał Dziechciarz

12 sierpnia 2021

Kurs w sumie ok. Po przerobieniu kilku kursów z js i reacta mam wrażenie, że mój poziom jest jednak jeszcze trochę za niski na bardziej zaawansowane tematy przedstawione w tym kursie. Zabrakło mi również dłuższego wstępu teoretycznego o graphql. Pozdrawiam!

Paweł Baranowski

17 grudnia 2021

Kurs GraphQL

 • 15 lekcji wideo

 • 2h 7min materiału

 • Ostatnia rewizja 14.05.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w GraphQL

 • 15 lekcji wideo

 • 2h 7min materiału

 • Ostatnia rewizja 14.05.2021

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych