Masz już konto? Zaloguj się

Kurs WordPress - Własne Pluginy

Twórz własne Pluginy do popularnego systemu CMS WordPress i rozszerzaj możliwości Twoich stron WWW! Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy z pisania Pluginów w PHP na przestrzeni obszernych 10 godzin kursu.

75 lekcji

10h 6min

4 (3 oceny)

WordPress - Własne Pluginy - Tworzenie Wtyczek dla WordPress

Twórz własne Pluginy do popularnego systemu CMS WordPress i rozszerzaj możliwości Twoich stron WWW! Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy z pisania Pluginów w PHP na przestrzeni obszernych 10 godzin kursu. To dawka wiedzy niezbędna dla każdej osoby, która zamierza na poważnie zająć się pracą z WordPress!

Przygotowanie i konfiguracja środowiska pracy

W kursie dowiesz się jak odpowiednio skonfigurować od podstaw całe środowisko developera, począwszy od instalacji i konfiguracji serwer apache wraz z php i bazą danych, skończywszy na instalacji Wordpressa, a także ustawienia polskiej wersji językowej. Poznasz także wewnętrzne mechanizmy Wordpressa dzięki którym będziesz mógł wykrywać błędy w kodzie Twoich rozszerzeń. Dodatkowo napiszemy kilka pomocnych rozszerzeń, których Wordpress standardowo nie posiada, jest to zapisywanie zapytań do bazy danych do pliku, a także funkcja pozwalająca na debuggowanie zawartości zmiennych. Omówimy także plusy i minusy najpopularniejszych wtyczek dla developerów, dostępnych w repozytorium pluginów. Wybierzemy najlepsze narzędzie i wykorzystamy je w trakcie pracy nad własnymi rozszerzeniami.

Mechanizm Kotwic w WordPress

Shortcodes oraz Plugabble Functions w WordPress

Integracja z Kokpitem oraz Uprawnienia

W kursie bardzo szeroko zostanie omówiony temat integracji wtyczek z interfejsem Panelu Administracyjnego. Nauczysz się jak tworzyć własne przyciski w menu panelu administracyjnego, jak dodawać przyciski w submenu istniejących przycisków, a także jak tworzyć własne submenu. Dodatkowo poznasz sposób na tworzenie własnych podstron wtyczek w panelu administracyjnym, a także jak tworzyć pluginy zintegrowane z kokpitem Administratora. Poznasz również system ról i uprawnień dzięki któremu będziesz mógł zablokować dostęp do funkcji pluginu nieuprawnionym użytkownikom

Komunikacja z Bazą Danych i Bezpieczeństwo

W CMS’ach takich jak Wordpress, bardzo często zapisuje się dane w bazie danych, czy też w plikach, aby w późniejszym czasie móc je odczytać i wykorzystać w pluginie lub wyświetlić użytkownikowi. W kursie zostanie omówiony szereg wbudowanych w Wordpressa funkcji, pozwalających na zapis informacji o użytkowniku, a także luźnych danych wtyczek. Pokazany zostanie także sposób na aktualizację, odczyt, a także usuwanie zapisanych wcześniej danych. Omówiony zostanie także mechanizm Settings API, pozwalający na dynamiczne tworzenie formularzy składających się z pól i sekcji. Formularze tworzone z wykorzystaniem. Za pomocą Settings API zabezpieczymy formularze przed atakami Cross Site Request Forgery. Poznasz także sposób jak zwykłe formularze i odnośniki zabezpieczać przed tego typu atakami, dzięki czemu Twoje pluginy będą szczycić się wysokim poziomem bezpieczeństwa.Bardzo szeroko omówiony zostanie także obiekt, dzięki któremu w bezpośredni sposób możemy komunikować się z bazą danych Wordpress. Poznasz metody i właściwości tego obiektu, a także jak zabezpieczać się przed atakami typu SQL Injection.

Widgety i AJAX

Coraz częściej developerzy, aby przyspieszyć swoje witryny i zrobić je bardziej wygodnymi, korzystają z metodyki AJAX. W kursie nauczysz się jak korzystać z AJAX na zapleczu, a także we front-endzie strony. Poznasz także najczęstsze problemy z jakimi możesz się spotkać podczas implementacji tej metodyki oraz jak sobie z nimi radzić. W trakcie kursu omówimy także Widgety. Dowiesz się czym się różni Widget od zwykłych pluginów, a także w jak tworzyć i rejestrować tego typu rozszerzenia w Wordpressie. Poznasz najlepsze praktyki podczas tworzenia Widgetów, takie jak: korzystanie z parametrów szablonu, a także korzystanie z własnych parametrów definiowanych z poziomu panelu administratora.

Wykonywanie zadań w tle i Zaawansowane Pluginy

Dodatkowo omówiony zostanie, często pomijany ale bardzo przydatny mechanizm planowania i uruchamiania zadań w tle – WP_Cron. Dzięki niemu będziesz mógł zaplanować zadania np. czyszczenie bazy danych, rozsyłanie mailingu bądź powiadomień użytkownikom, które zostaną uruchamiane automatycznie przez Wordpress w tle.Na przestrzeni kursu, zajmiemy się tworzeniem od podstaw bardzo rozbudowanej wtyczki, posiadającej kompleksowe zaplecze administracyjne. Cały interfejs użytkownika zbudujemy od podstaw, implementując takie mechanizmy jak: wbudowana w Wordpress Biblioteka Mediów, AJAX wraz z komunikacją z bazą danych, paginację, sortowanie, masowe działania. Nauczysz się także jak tworzyć i rejestrować własne procesy instalacji, a także odinstalowywania pluginu.

BONUS! Tworzenie Panelu do zmiany stylów Motywu

Jako bonus, zostały omówione podstawy najnowszego mechanizmu Wordpress dostępnego od wersji 3.4 tego CMSa – Theme Customization API. Dzięki temu mechanizmowi, z poziomu panelu administracyjnego, możesz zarządzać wyglądem własnego szablonu, zmieniać kolory czcionek, tła itp.

Podsumowując, kurs zawiera między innymi:

  • Konfiguracja środowiska Developera
  • Utworzenie przydatnych narzędzi developerskich
  • Praca z najpopularniejszymi wtyczkami dla developerów
  • Omówienie mechanizmu kotwic - użycie gotowych i definiowanie własnych
  • Zastosowanie Pluggable functions
  • Zastosowanie mechanizmu shortcodes
  • Integracja z interfejsem Panelu Administratora
  • Omówienie mechanizmu ról i uprawnień oraz przykład zastosowania w pluginie
  • Integracja wbudowanej w Wordpress biblioteki mediów we własnych pluginach
  • Mechanizm Settings API
  • Omówienie właściwości i metod obiektu bazy danych WPDB
  • Budowa rozbudowanego pluginu w oparciu o najlepsze praktyki
  • Obsługa żądań AJAX w Panelu Administratora oraz we Front-endzie
  • Tworzenie Widgetów
  • Wykorzystanie mechanizmu WP_Cron
  • Personalizacja własnego szablonu z wykorzystaniem mechanizmu Theme Customization API
  • I wiele, wiele więcej!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs, który masz przed sobą to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą rozszerzać funkcjonalności swoich stron WWW i wejść na najbardziej zaawansowanyc poziom pracy z WordPress. Jeżeli nie wystarczają Ci standardowe możliwości tego świetnego CMSa, masz zacięcie programistyczne i chcesz tworzyć własne wtyczki do swoich stron lub na sprzedaż, ten kurs jest właśnie dla Ciebie! Kurs przeznaczony jest dla osób, które mają już podstawy WordPress, omawiane w kursie WordPress - Podstawy, jak również znają HTML oraz CSS i programują w PHP. Polecamy tutaj kurs Podstawowy HTML, a jeśli chodzi o PHP, przynajmniej kurs PHP - Podstawy, choć zalecana jest również praktyka w zakresie programowania. Dodatkowo, możesz zapoznać się też z kursem, w którym został opracowany szabl"http://eduweb.pl/kursy/photoshop/psd-do-html-css.html" target="blank">Kurs Photoshop do HTML.

Czego się nauczysz?

  • Konfiguracja srodowiska Developera wraz z przydatnymi narzedziami i wtyczkami Omówienie mechanizmu kotwic - uzycie gotowych i definiowanie wlasnych Integracja z interfejsem Panelu Administratora Omówienie mechanizmu ról i uprawnien oraz przyklad zastosowania w pluginie Integracja wbudowanej w Wordpress biblioteki mediów we wlasnych pluginach Tworzenie rozbudowanego pluginu, Widgetów oraz spersonalizowanych szablonów

Zawartość

WordPress - Własne Pluginy

14 rozdziały 75 lekcji 10h 6min

  • Wstęp do kursu

    4min

    Wprowadzenie

    Podgląd lekcji

    4min

  • Zawartość kursu

    2min

    Pliki źródłowe

    2min

  • Konfiguracja środowiska

    27min

    Instalacja serwera XAMPP

    10min

    Konfiguracja phpMyAdmin

    4min

    Konfiguracja PHP

    6min

    Podsumowanie konfiguracji

    6min

  • Uruchomienie Wordpress

    10min

    Instalacja Wordpress

    8min

    Utworzenie projektu w Netbeans

    2min

  • Pierwsze kroki

    19min

    Pierwsz plugin - wstęp

    1min

    Pierwszy plugin cz. 1

    8min

    Pierwszy plugin cz. 2

    10min

  • Debuggowanie rozszerzeń

    49min

    Debuggowanie w Wordpress cz. 1

    8min

    Debuggowanie w Wordpress cz. 2

    3min

    Debuggowanie w Wordpress cz. 3

    9min

    MySQL Query Logger

    11min

    File Logger

    4min

    Uwzględnianie stałych WP DEBUG

    2min

    Wtyczki developera

    12min

  • Tworzenie rozszerzeń dla Wordpress

    1h 38min

    Omówienie mechanizmu kotwic

    8min

    Plugin - Comment Notifier

    12min

    Plugin - Copyrights

    8min

    Definiowanie własnych akcji

    13min

    Definiowanie własnych filtrów

    10min

    Pluggable Functions

    9min

    Shortcodes

    Podgląd lekcji

    11min

    Interfejs administratora cz. 1

    6min

    Interfejs administratora cz. 2

    11min

    Role i uprawnienia

    6min

    Integracja z kokpitem administratora

    Podgląd lekcji

    5min

  • Zapisywanie danych

    1h 3min

    Zapisywanie informacji o użytkowniku

    11min

    Zapisywanie danych pluginu

    13min

    Settings API cz. 1

    12min

    Settings API cz. 2

    10min

    Settings API cz. 3

    8min

    Settings API cz. 4

    4min

    Interfejs administratora - zakładki

    5min

  • Komunikacja z bazą danych

    27min

    Obiekt WPDB cz. 1

    3min

    Obiekt WPDB cz. 2

    5min

    Obiekt WPDB cz. 3

    4min

    Obiekt WPDB cz. 4

    5min

    Obiekt WPDB cz. 5

    7min

    Obiekt WPDB cz. 6

    4min

  • Plugin LoveToEat Home Slider

    3h 31min

    Wstęp

    1min

    Proces instalacji

    17min

    Interfejs użytkownika cz. 1

    11min

    Interfejs użytkownika cz. 2

    16min

    Interfejs użytkownika cz. 3

    11min

    JavaScript, jQuery, AJAX cz. 1

    10min

    JavaScript, jQuery, AJAX cz. 2

    15min

    Klasa SlideEntry cz. 1

    14min

    Klasa SlideEntry cz. 2

    7min

    Obsługa formularza

    10min

    Zapisywanie danych cz. 1

    12min

    Zapisywanie danych cz. 2

    12min

    Zapisywanie danych cz. 3

    8min

    Paginacja cz. 1

    12min

    Paginacja cz. 2

    14min

    Sortowanie

    5min

    Usuwanie wpisu w bazie danych

    9min

    Masowe działania

    13min

    Template Tag

    7min

    Proces deinstalacji

    5min

    Podsumowanie

    1min

  • Widgety w Wordpress

    1h 10min

    Wstęp

    2min

    LoveToEat Recent Comments cz. 1

    9min

    LoveToEat Recent Comments cz. 2

    7min

    LoveToEat Recent Comments cz. 3

    9min

    LoveToEat Recent Comments cz. 4

    12min

    LoveToEat Recent Comments cz. 5

    4min

    du Newsletter i AJAX cz. 1

    8min

    du Newsletter i AJAX cz. 2

    18min

    Podsumowanie pracy z Widgets

    2min

  • Planowanie zadań - WP_Cron

    14min

    Mechanizm WP Cron

    14min

  • Zakończenie

    1min

    Do usłyszenia!

    1min

  • BONUS

    13min

    Theme Customization API

    13min

Autor kursu

Maciej Żukiewicz

WebDeveloper

Średnia ocen autora: 5

Inne kursy tego autora
WordPress - Własne Pluginy

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Marek Piotrowski

13 lipca 2021

dobry kurs ale już nieaktualny, od jego powstania minęło 10 lat a to w programowaniu wieki, Wordpress w kursie jest w wersji 3 a obecna to wersja 6, dużo pozmieniało się od tego czasu.

Michal Plaszczewski

6 września 2023

Fajny kurs duzo sie nauczyłem. Niestety nieaktualny. Przydalaby sie composer, Wordpress Rest API, nowoczesniejsze podejscie do routingu , jakas wtyczka do Gutenberg , FSE itp. myśle ze jestem w stanie zmodernizować ten kurs! :)

Paweł Kalisz

15 listopada 2024

Kurs WordPress - Własne Pluginy

  • 75 lekcji wideo

  • 10h 6min materiału

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w WordPress - Własne Pluginy

  • 75 lekcji wideo

  • 10h 6min materiału

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych