Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Bezpieczeństwo Aplikacji Webowych

Kwestia bezpieczeństwa aplikacji webowych lub stron WWW to temat, który staje się coraz bardziej popularny. Zarówno duże, jak i małe firmy stają się ofiarami ataków hakerów, a wyciek poufnych danych lub informacji może stanowić realne zagrożenie dla przedsiębiorstw. Dlatego jeżeli tworzysz lub zarządzasz aplikacją webową lub stroną WWW i chciałbyś wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio ją zabezpieczyć, ten kurs jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego nie tylko tego, jak hakerzy przełamują zabezpieczenia aplikacji oraz jakie konsekwencje może to za sobą nieść, ale też jak skutecznie chronić swoją aplikację lub stronę WWW oraz dane klientów przed atakami.

49 lekcji

8h 16min

5 (2 oceny)

Bezpieczeństwo Aplikacji Webowych - w Praktyce

Kwestia bezpieczeństwa aplikacji webowych lub stron WWW to temat, który staje się coraz bardziej popularny. Zarówno duże, jak i małe firmy stają się ofiarami ataków hakerów, a wyciek poufnych danych lub informacji może stanowić realne zagrożenie dla przedsiębiorstw. Dlatego jeżeli tworzysz lub zarządzasz aplikacją webową lub stroną WWW i chciałbyś wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio ją zabezpieczyć, ten kurs jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego nie tylko tego, jak hakerzy przełamują zabezpieczenia aplikacji oraz jakie konsekwencje może to za sobą nieść, ale też jak skutecznie chronić swoją aplikację lub stronę WWW oraz dane klientów przed atakami.

Podstawy kryptografii

Pierwszym tematem, który został poruszony w kursie, jest kryptografia. By wprowadzić Cię w zagadnienia związane z bezpieczeństwem aplikacji webowych i stron WWW dowiesz się o podstawowych algorytmach kryptograficznych. Przekonasz się czym jest kryptografia symetryczna, asymetryczna, podpisywanie, funkcje skrótu czy certyfikaty. Poznasz również praktyczne przykłady ich użycia, nim przejdziemy do bardziej rozbudowanych zagadnień.

OWASP Top 10

Główna część kursu poświęconego bezpieczeństwie aplikacji webowych i stron WWW oparta jest na liście OWASP Top 10 – czyli liście dziesięciu najczęściej występujących błędów w aplikacjach webowych. Lista ta powstała w 2017 roku i opiera się na rzeczywistych danych uzyskanych od firm, organizacji i osób zawodowo zajmujących się testowaniem zabezpieczeń. W kursie omówimy każdy z najpopularniejszych błędów - poznasz praktyczne przykłady wykorzystania słabych punktów zabezpieczeń, metody działania hakerów i dowiesz się, jak skutecznie chronić przed nimi aplikację lub stronę. Co ważne, w większości przypadków, podatności zostaną zaprezentowane w aplikacji napisanej specjalnie na potrzeby kursu. Na koniec każdego rozdziału aplikacja będzie poprawiana, a omawiane błędy - eliminowane.

Błędy typu Injection oraz niepoprawna obsługa uwierzytelniania

W pierwszej kolejności w kursie omówione na praktycznych przykładach zostaną popularne błędy typu Injection, z SQL Injection na czele. Dowiesz się jak najczęściej wykorzystywane są przez hakerów tego typu błędy, co umożliwia im obejście uwierzytelniania oraz kradzież danych z aplikacji. Następnie omówione szczegółowo są błędy w implementacji uwierzytelniania i zarządzania sesjami użytkowników. Przekonasz się jak łatwo jest przejąć czyjąś sesję wtedy, gdy aplikacja nie stosuje podstawowych mechanizmów bezpieczeństwa. Po zapoznaniu się z tymi zagadnieniami dowiesz się, jak skutecznie uniknąć popełnienia tego typu błędów podczas zabezpieczania aplikacji lub strony WWW.

Ujawnienie poufnych danych i inne błędy

Kolejne trzy kategorie również będą dość rozbudowane. Pierwszą z nich jest ujawnienie poufnych danych. Poznasz praktyczne przykłady i wskazówki, by przekonać się na czym powinno polegać prawidłowe zabezpieczenie aplikacji przed wyciekiem danych. Następnie przejdziemy do błędu XXE, czyli XML External Entities. W rękach hakera błąd ten pozwala na otrzymanie dostępu do niemal dowolnego zasobu w sieci lokalnej, w której znajduje się serwer. Niesie to za sobą ogromne niebezpieczeństwo i przygotowując aplikację webową lub stronę WWW - należy odpowiednio ją przed nim zabezpieczyć. Następna, piąta już kategoria dotyczy niepoprawnej kontroli dostępu. Na przykładzie kilku ataków, takich jak directory traversal czy wgranie web shella, poznasz mechanizm działania niepoprawnej kontroli dostępu i dowiesz się, jak projektować i pisać aplikację, by nie popełniać tego typu błędów.

Błędna konfiguracja zabezpieczeń i XSS

W kolejnych częściach kursu zapoznasz się ze wszelkiego rodzaju błędami związanymi z niepoprawną konfiguracją środowiska i serwerów, a także błędami XSS - Cross-Site Scripting. Dowiesz się więcej o konfiguracji TLS i poznasz trzy rodzaje popularnej podatności XSS - Reflected XSS, Persistent XSS i DOM based XSS. Po zapoznaniu się z mechanizmem wykorzystywania takich błędów dowiesz się, jak nie dopuścić do ich wystąpienia w tworzonej przez Ciebie aplikacji webowej lub stronie WWW.

Deserializacja, używanie komponentów ze znanymi podatnościami i niewystarczające logowanie

Ostatnie trzy podatności, które znalazły się na rozbudowanej liście OWASP Top 10 to deserializacja, używanie komponentów ze znanymi podatnościami i niewystarczające logowanie oraz monitorowanie. Dowiesz się jak przesyłając odpowiednio przygotowane dane wejściowe można uzyskać zdalne wykonanie kodu po stronie serwera, oraz, oczywiście, jak przeciwdziałać takim atakom. Przekonasz się też jakie ryzyko niosą za sobą błędy związane z brakiem kontroli nad używanymi, zewnętrznymi komponentami oraz niewystarczającym logowaniem działań użytkowników.

Błędy spoza listy OWASP Top 10

znalazły się na liście OWASP Top 10, lecz mimo tego - warto je poznać. Ich popularność stopniowo maleje w związku z rozwojem frameworków, lecz nadal istnieje ryzyko ich wykorzystania przez hakerów. Pierwszym z tych błędów jest błąd CSRF, umożliwiający wykonanie pewnych akcji w ramach sesji zalogowanego użytkownika. Drugi to Clickjacking, czyli błąd umożliwiający przechwycenia kliknięcia i wykonanie niechcianej akcji.

Dla kogo jest ten kurs?

W związku z tym, że temat bezpieczeństwa jest niezwykle aktualny, a po wejściu w życie nowej, majowej ustawy dotyczącej bezpieczeństwa danych stanie się tylko bardziej popularny - kurs jest doskonałym wyborem dla osób z wielu branży i specjalizacji. Niezależnie od tego, czy jesteś testerem, developerem lub po prostu chcesz poznać najnowsze wytyczne dotyczące bezpieczeństwa aplikacji webowych i stron WWW - znajdziesz w kursie aktualne i przydatne informacje. Ogólne informacje o podatnościach zainteresują każdego, a wiedza z kursu pozwoli na szybkie wykrywanie oraz naprawianie ewentualnych błędów. Kurs przeznaczony jest zarówno dla developerów jak i testerów aplikacji webowych. Zawarte w nim informacje pomogą zrozumieć i poznać najczęstsze problemy związane z bezpieczeństwem aplikacji webowych. Testerzy znajdą w nim wiele praktycznych informacji o tym jak wykrywać błędy bezpieczeństwa. Developerzy z kolei dowiedzą się jak je naprawiać i jak zabezpieczać swoje aplikacje.

Czego się nauczysz?

 • SQL Injection oraz Command Injection

 • Niepoprawna obsluga uwierzytelniania i sesji

 • Clickjacking oraz ujawnienie poufnych danych

 • Bledna konfiguracja zabezpieczen i kontroli dostepu

 • XML External Entities (XXE) i Cross-Site Scripting (XSS)

 • Uzywanie komponentów ze znanymi podatnosciami

 • Niewystarczajace logowanie i monitorowanie

 • Cross-Site Request Forgery (CSRF, XSRF)

 • Niebezpieczna deserializacja

 • I wiele, wiele wiecej!

Zawartość

Bezpieczeństwo Aplikacji Webowych

14 rozdziały 49 lekcji 8h 16min

 • Wstęp do kursu

  16min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  6min

  Środowisko

  10min

 • Błędy typu Injection

  1h

  Czym jest SQL Injection

  8min

  Pobieranie poufnych danych

  Podgląd lekcji

  15min

  Parameters binding

  9min

  Inne techniki

  8min

  Przykłady SQL Injection

  8min

  Command Injection

  12min

 • Niepoprawna obsługa uwierzytelniania i sesji

  49min

  Niepoprawna obsługa sesji

  16min

  Przejmowanie sesji użytkownika

  8min

  Zabezpieczanie sesji

  23min

  Praktyczne przykłady z uwierzytelnianiem

  3min

 • Przejmowanie poufnych danych

  35min

  Ujawnienie poufnych danych

  6min

  Atak sslstrip

  14min

  Sposoby zabezpieczeń

  8min

  Przykłady ataków i zabezpieczeń

  7min

 • XML External Entities (XXE)

  20min

  Omówienie błędu

  13min

  Ochrona i przykłady z życia

  8min

 • Niepoprawna kontrola dostępu

  39min

  Niepoprawna kontrola dostępu

  21min

  Błędy związane z wgrywaniem plików

  13min

  Przykłady z kontrolą dostępu

  5min

 • Konfiguracja zabezpieczeń

  30min

  Błędna konfiguracja zabezpieczeń

  12min

  Problemy z TLS

  13min

  Przykłady z konfiguracją zabezpieczeń

  4min

 • Cross-Site Scripting (XSS)

  1h 4min

  Wprowadzenie do Cross-Site Scripting

  19min

  Zapobieganie atakom

  19min

  Content Security Policy (CSP)

  18min

  Przykłady XSS

  Podgląd lekcji

  9min

 • Niebezpieczna deserializacja

  42min

  Omówienie deserialziacji

  9min

  Deserializacja w Javie

  11min

  Zapobieganie deserializacji w Javie

  10min

  Deserializacja w PHP

  6min

  Przykłady z deserializacją

  6min

 • Używanie komponentów oraz inne problemy

  31min

  Komponenty ze znanymi podatnościami

  16min

  Przykłady z życia

  7min

  Niewystarczające logowanie i monitorowanie

  8min

 • Cross-Site Request Forgery (CSRF)

  39min

  Wstęp do CSRF

  16min

  Ochrona przed CSRF

  14min

  Przykłady CSRF w praktyce

  8min

 • Clickjacking

  17min

  Czym jest Clickjacking

  7min

  Ochrona przed Clickjackingiem

  8min

  Przykład wykorzystania Clickjackingu

  2min

 • Podstawy kryptografii

  55min

  Kryptografia symetryczna

  12min

  Kryptograficzna funkcja skrótu Hash

  9min

  Hash a przykłady

  8min

  Kryptografia klucza publicznego (asymetryczna)

  7min

  Asymetryczna kryptografia cz. 2

  10min

  Certyfikat klucza publicznego

  9min

 • Podsumowanie

  1min

  Zakończenie

  1min

Autor kursu

Grzegorz Goławski

Średnia ocen autora: 5

Bio
Od ponad 10 lat zawodowo zajmuje się projektowaniem i tworzeniem aplikacji webowych w Javie. Od kilku lat działa również w obszarze security i prowadzi warsztaty z bezpieczeństwa aplikacji webowych.

Zwolennik projektów open-source i Linuksa.
Inne kursy tego autora
Bezpieczeństwo Aplikacji Webowych

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Bardzo dobry kurs :)

Marek Piotrowski

24 września 2021

Mateusz Stefanowicz

27 czerwca 2023

Kurs Bezpieczeństwo Aplikacji Webowych

 • 49 lekcji wideo

 • 8h 16min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w Bezpieczeństwo Aplikacji Webowych

 • 49 lekcji wideo

 • 8h 16min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych