- Opis
- Recenzje
- Autor
- Transkrypt
- Pytania i odpowiedzi
- QA
Wprowadzenie
Ruby to jeden z najlepszych języków programowania dla osób początkujących. To interpretowany, obiektowy język o bardzo intuicyjnej składni. To właśnie prosta składnia Ruby sprawia, że jego nauka jest przyjemna, a efekty szybko widoczne. To świetny wybór zarówno dla osoby, która chce sprawdzić, czy programowanie przypadnie jej do gustu, jak również tych, które myślą o przebranżowieniu. Po podstawach programowania można płynnie przejść do ścieżki kariery związanej z tworzeniem aplikacji webowych w Ruby on Rails... ale nie tylko.
- Konfiguracja środowiska
- Podstawowe typy danych
- Instrukcje sterujące i metody
- Operacje na plikach
- Programowanie obiektowe
- Wyjątki
- Moduły
Podstawy
W pierwszych lekcjach Kursu przejdziemy do omówienia konfiguracji środowiska, by następnie poznać tryb interaktywny Rubiego. Stworzymy pierwsze programy oraz poznamy składnię języka. Dowiesz się między innymi tego, czym są zmienne, jakie istnieją typy danych, jak przekazywać własne dane do programu i jak na nich operować.
Instrukcje sterujące
Programy oraz instrukcje potrafią w znaczny sposób przyspieszyć i ułatwić pracę w Ruby. Mogą wykonywać za nas powtarzające się czynności i podejmować decyzje. Dlatego też kolejnym, naturalnym krokiem nauki języka Ruby jest poznanie struktur sterujących kodem, takich jak instrukcje warunkowe if
, case
, pętle while
, until
, for
, each
czy inne iteratory.
Zaawansowane typy danych i metody
W kolejnych lekcjach poznasz następne, bardziej rozbudowane zagadnienia. Będziemy korzystać z zaawansowanych struktur danych i metod, jakie możemy na nich wykonywać. Są to metody wbudowane, a więc dostępne domyślnie w Ruby. Przejdziemy do pisania własnych metod dbając, by nasz kod był zgodny z regułą DRY. Poznamy zagadnienia związane ze strukturami specyficznymi dla języka Ruby a także praktykami, jakie są w tym języku stosowane.
Pliki i wyjątki
Dane do programów najczęściej dotaczane są z zewnętrznego źródła, jak na przykład pobierane z pliku. Przekonasz się jak wykonywać operację na plikach w Ruby - odczytywać, zapisywać, a także w jaki sposób radzić sobie z dużymi plikami w wydajny sposób. Dowiemy się również co zrobić, gdy nasz program spotka niespodziewany błąd. Zajmiemy się przewidywaniem i zapobieganiem błędów w kodzie.
Programowanie obiektowe
Kolejna, najbardziej obszerna część kursu to dokładne omówienie podstaw paradygmatu programowania obiektowego. Nawet jeżeli wydaje Ci się to bardzo skomplikowane - niedługo wszystko stanie się jasne. Programowanie obiektowe pozwala nam na lepsze odwzorowanie rzeczywistości, czyli tworzenie bardziej praktycznego kodu. Przyjrzymy się jak obiektowość jest realizowana w Ruby oraz jak tworzyć obiekty, klasy i jakich zasad warto przestrzegać. Na koniec dowiemy się jak rozszerzać funkcjonalność istniejących klas za pomocą modułów.
Dla kogo jest ten kurs?
Ten kurs został przygotowany z myślą o wszystkich, którzy chcą zacząć naukę programowania Ruby od podstaw. Stworzono go szczególnie dla osób, które z pisaniem kodu nie miały jeszcze styczności. Nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza na temat programowania. Jeśli chcesz szybko nauczyć się programowania i myślisz, że twoim kierunkiem jest tworzenie aplikacji webowych, to Ruby jest świetnym wyborem na start.
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
- Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
Ten kurs nie posiada jeszcze transkryptu. Choć bardzo się staramy, wygenerowanie transkryptów do wszystkich kursów jest bardzo czasochłonne. W wielu przypadkach wymaga zaangażowania drogiego oprogramowania i godzin pracy przy poprawianiu transkryptu tak, aby był on możliwie jak najlepszy.
Zależy nam na tym, aby przygotować transkrypty do wszystkich naszych treści. To jedyny sposób dla osób niedosłyszących, aby mogły wygodnie uczyć się technologii. Poza tym, transkrypty ułatwiają skanowanie kursu w poszukiwaniu informacji i jego indeksowanie.
Szukamy osób, które mogłyby nam pomóc w poprawianiu transkryptów. Jeśli masz chwilę wolnego czasu i interesuje Cię dany kurs, w zamian za taką pomoc chętnie udostępnimy Ci wybrany materiał. Wyślij swoje zgłoszenie tutaj, jeśli możesz pomóc nam rozwijać platformę.